виндовс цп-1251, пък иникски нов ред

Ако нещо по страниците (съдържание, оформление) не е наред...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Гост

виндовс цп-1251, пък иникски нов ред

Мнение от Гост »

само ЛФ, без ЦР, малко странно :P
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Re: виндовс цп-1251, пък иникски нов ред

Мнение от GeOrg »

Гост написа:само ЛФ, без ЦР, малко странно :P
Би ли уточнил и превел на разбираем език, че нещо ме сърби ръката да затрия това мнение, а може да е нещо важно! Интересуваме за кой текст става въпрос, какво е ЛФ и ЦП, а за странното нямам питане - писанието ти е повече от такова.
Може и така да е, ...!
Гост

Мнение от Гост »

птнася се за всички текстове
CP-1251 е стандартната Windows кодировка за кирилица
в същото време когато се свали файл в тази кодировка, новите редове са маркирани само с LF, както е прието в UNIX системите, а не с CR+LF, както е прието в Windows.

сега разбра ли, или да пиша още по-бавно?
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Скоростта с която пишеш малко ме интересува, стига да е разбираемо!

Да за Windows CP-1251 е стандартна, но света на компютрите не е само Windows. Аз например ползвам Linux други Unix трети MAC операционни системи. Не мислиш ли че е доста нахално всички да се съобразяват с това което компанията Microsoft счита, че е правилно. Освен това вече съществува кодировката Unicode, в която за разлика от CP-1251 - стандартна латиница/кирилица - са събрани всички групи азбуки по света. Ползвай UTF-8 и няма да имаш проблеми с разчитането.
Може и така да е, ...!
Гост

Мнение от Гост »

май наистина трябва да пиша по-бавно, щото явно имаш проблеми да го разбереш.

ИМА опция за сяаляне на файла в СР-1251 което Е Виндовския формат. Но файла който Е в СР-1251 НЕ Е форматиран съгласно Виндовския стандарт.

Ако имаше опция за свяляне в iso8859-5, което е Линухския стандарт за 8 битова кирилица, файла би следвало да е форматиран по Линухските правила. След като файла е в СР-1251, което е Виндовската 8 битова кирилица, то би следвало той да е форматиран съгласно Виндовските правила и в това няма нищо нахално.

Сега разбра ли, или да го напиша още по бавно?
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Гостенино, или кажи направо каквото искаш да казваш или не пиши изобщо.
Влезе, каза "само ЛФ, без ЦР, малко странно" и вече всички трябва да са наясно какво си искал да кажеш Изображение .
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

Гост написа:ИМА опция за сяаляне на файла в СР-1251 което Е Виндовския формат. Но файла който Е в СР-1251 НЕ Е форматиран съгласно Виндовския стандарт.
В стандартите за кодиране няма изисквания как да се разделят редовете, така че не виждам смисъл да заменям LF с CR+LF само защото cp-1251 е стандартен формат при виндос.
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Казах ти че не ме интересува скоростта ти на писане, стига написаното да е разбираемо не само за тебе.

Та какъв ти беше проблема да си конвертираш файла във формат, какъвто искаш след като си го свалил? Аз все още колкото и бавно да пишеш не разбирам какво ти пречи? Ако си заразил Windows операционната си система с вируса наречен FlexType, не аз или някой от този сайт е виновен. Обърни се се към Microsof с въпрос защо не са се съобразили с тази кирилизираща програма и престани да ни занимаваш с глупости. А ако не знаеш как да се справиш тази "грешка" помоли за помощ. Много хора ще те светнат какво да направиш, след като те мързи да се поразровиш за да си решиш проблемите сам. За съжаление повредата е в твоя телевизор. Това което посочваш не е грешка и никога не е било.
Може и така да е, ...!
Гост

Мнение от Гост »

-SecondShoe, който трябва разбра

-Борислав, разбрал съм, че няма да направиш нищо за да стане нещо правилно под виндовс или ие, това обаче не значи че не е грешка и съответно ще го отбелязвам като грешка, пък ти прави какво то щеш. сигурно си мислиш, че това е начин на борба със злия гил бейтс :evil: .

-GeOrg, аз проблеми с конвертирането нямам, даже не бях забелязал, докато оня ден случайно не го отворих файла с notepad. това обаче не значи, че файла а правилно форматиран.
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Гост написа:-SecondShoe, който трябва разбра
Силно се съмнявам някой да е разбрал идеята, която се върти в главата ти и все още се мъчи да излезе на бял свят.
Гост написа:-Борислав, разбрал съм, че няма да направиш нищо за да стане нещо правилно под виндовс или ие, това обаче не значи че не е грешка и съответно ще го отбелязвам като грешка, пък ти прави какво то щеш. сигурно си мислиш, че това е начин на борба със злия гил бейтс :evil: .
Ставаш толкова смешен вече, че ми става мъчно. Човече, отвори MS Word - програмата дала нa Бил Гейтс милиарди и наложила операционната система Windows като световен монополист - предполага се че тя поддъжа изцяло в тъй наречения от тебе Виндовски стандарт на файловете. Напиши си името, натисни ентер за нов ред, а сега напиши какво мислиш за себе си. Иди на File/Save As. Oт изскочилия прозорец избери записване на файла във формат Plain Text и потвърди. А сега много хубаво разгледай новото прозорче и поясни на останалите в този форум, коя от трите възможности за край на параграф е стандарт? Нужно ли е да разяснявам думичките "по подразбиране" защото ще забележиш, че който и от трите да използваш кодовата таблица няма да се смени. А това означава, че който и да е край на параграф може да се използва и от това няма да настъпят никакви проблеми. Още някакви въпроси?
Гост написа:-GeOrg, аз проблеми с конвертирането нямам, даже не бях забелязал, докато оня ден случайно не го отворих файла с notepad. това обаче не значи, че файла а правилно форматиран.
Това което ти препоръчах по-горе го направих и никакъв проблем при отварянето и разчитането на файла с Notepad не установих. Повтарям АБСОЛЮТНО НИКАКЪВ! Колкото до правилното форматиране прочети по-горе.
Може и така да е, ...!
Гост

Мнение от Гост »

ти си бил голям смешник.

както ти казах АЗ проблеми с преформатирането НЯМАМ

но ЗАЩО трябва да преформатирам, за да бъде както трябва? точно там е грешката.

айде опитай се да го отвориш файла с notepad след като си го свалил, БЕЗ да правиш разни врътки с word, (как па избра най-дървенич начин).

повече няма какво да се занимавам.
който можа разбра.
който иска ще направи нещо.
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Ето ти две смешни връзки ТУК и ТУК за да си избереш и си свалиш безплатни редактори. Подчертавам редактори за разлика от Notepad, който става единствено да напишеш елементарен bat-файл или скрипт, но не и за друго. Това праисторическо изкопаемо на Microsoft е от времената на Windows-95(цифрите са годината в която излезе тази ОС), когато все още се ползваше ASCII кодировка. В тази кодировка е задължително използването на CR за да се означи нов ред или параграф. Тъй като ползвания от тебе редактор не е ъпдейтван от горе указаните прастари времена(когато може би не си и сънувал компютри), то той очаква задължително CR за да премине на нов ред - тук може да се образоваш по проблема, стига разбира се да разбереш какво пише и за какво става въпрос.
А сега след като прочете това сам си направи извода кой е смешника.
Може и така да е, ...!
доктор дулитъл

Мнение от доктор дулитъл »

georg, човека само ти казва, че в линка се твърди, че кодировката е cp1251(която е от/за виндовс, който пък очаква CR+LF), а в същност във файла няма очакваната за виндовса комбинация за нов ред - CR+LF.
с други думи съдържанието не отговаря на ... на написаното в линка. Как да се оправи това вече е друга бира и наистина, както посочваш, човек със средна компютърна грамотност да може да се справи ;-)

според мен имаш 2 възможни изхода от ситуацията - или да се напише че кодировката е 'такава каквато е, с еди-какви си особености', или да се прекодира файла, за да отговаря на съответния стандарт за който се твърди, че отговаря ... е, разбира се можеш и да зарежеш всичко това, като започнеш с заключване на постинга - ако ти е станало прекалено досадно :idea:
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Разберете, че това е проблем единствено за "редактора" Notepad и в предишния си пост обясних защо. Че е така този гост дори сам си го призна - направило му впечатление едва когато отворил файл с Notepad. Това означава, че е отварял безпроблемно файловете с други текстови редактори. Посочих две алтернативи за текстови редактори, които ще отворят такива файлове без да се замислят дори. Да не говоря, че щом ползва Windows вероятно има инсталиран MS Word, който пък изобщо няма да се замисли щом е кодировка cp-1251.

Повтарям: При създаване на текстов файл и записване като Plain Text, всеки нормален редактор ще ви попита в каква кодировка да го запише и какъв да бъде формата за нов ред и няма да промени кодовата таблица какъвто и формат за нов ред да изберете. Замислете се, ако такъв беше стандарта какъвто твърдите че е, ще се позволи ли това за тази кодировка и защо двете - кодировка и нов ред - са отделени като опции?

Според вас трябва да се преработи информацията по целия сайт, поради факта, че някой иска да ползва архаичен "редактор" като Notepad? Това просто е смешно!!! Звучи ми като - качил се на магаре и настоява да се направи специална лента за него на магистралата за да не му пречат другите.
Може и така да е, ...!
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Мнение от нт »

GeOrg, що се хАбиш бе? Нема сми.
Заядливи анонимковци под път и над път – с лопата да ги ринеш. Не може човек да се занимава с всичките поединично.
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Защото ми е писнало от хора които търсят вината винаги някъде другаде, а не огледат първо себе си. :evil:
Защото вече трети ден правя експеримент след експеримент с това редакторче Notepad, което за мое учудване съвсем коректно си отваря файлове кодирани в windows-1251 с какъвто и знак за нов ред да са - CR/LF, LF или само CR. :evil:
Защото няколко пъти питам какъв е точно проблема, а на среща се вадят аргументи за несъществуващ някакъв си стандарт. :evil:
Защото не могат да разберат разликата между думите "по подразбиране" и "стандарт". :evil:
Защото твърде малко им се обръща внимание на такива елементи и не се поставят там където им е мястото - в ъгъла - и тази държава от това е заприличала на цигански табун. :evil:

Имам и още "защото" ама ще си ги запазя за следващия изпълзял от ъгъла. :evil: :evil: :evil:
Може и така да е, ...!
Гост

Мнение от Гост »

понеже някои недоучили всезнайковци дето се имат за последна инстанция и борци против "бъгавия" виндовс и злия бил гейтс се изказват неподготвени, та даже и линкове които едва ли разбират пускат.
ето това има пряко отношение към въпроса: en.wikipedia.org/wiki/Newline

Most textual Internet protocols (including H T T P, SMTP, FTP, IRC and many others) mandate the use of ASCII CR+LF (0Dh 0Ah) on the protocol level, but recommend that tolerant applications recognize lone LF as well. In practice, there are many applications that erroneously use the C newline character '\n' instead (see section Newline in programming languages below). This leads to problems when trying to communicate with systems adhering to a stricter interpretation of the standards; one such system is the qmail MTA that actively refuses to accept messages from systems that send bare LF instead of the required CR+LF.[1]
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

И къде тук става въпрос за кодова страница windows-1251 :shock:

Имаш ли представа защо се говори единствено за нов ред без значение кодовата страница?

Знаеш ли каква е разликата между текстов интернет протокол/и и обикновен текстов файл свободен формат, каквито са почти 100% от файловете тук?

Тъй като явно си се изучил би ли направил точен превод на цитираното от тебе за широката публика?
Може и така да е, ...!
Гост

Мнение от Гост »

ами прочети я цялата статия. в нея си пише, че виндовс използва црлф за разлика от уникс
а това което съм отделил е за тея дето твърдят, че нямало стандарт
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

В нито един пост до момента не съм твърдял, че формата по подразбиране за край на ред под Windows не е CR/LF.

Твърдя обаче, че няма никакъв проблем при отваряне на обикновен текстов файл с кодировка windows-1251 и какъвто и да е край за нов ред. Няма проблем и при създаване и запис на файл в Plain(явен) text - обикновен текстов файл - с какъвто и да е формат за нов ред под Windows стига ползвания редактор да е истински редактор за текст.

А сега би ли ми отговорил на останалите въпроси зададени в предния ми пост?
Може и така да е, ...!
Гост

Мнение от Гост »

аха, значи су съгласен, че край на ред в windows e crlf, обаче НЕ СИ съгласен, че файловете трябва да са ПРАВИЛНО форматирани.
това дали има или няма проблем, не променя факта.

новия ред не е свързан с кодовата страница, но не смяташ ли. че е логично когато кодовата страница е windows-ка, текстовия файл да е форматиран съгласно windows-ките правила.
или майната и на логиката, важното е да се заяждаме.

дафинирай "текстов файл, свободен формат"
в windows текстов файл значи файл с crlf на местата на новите редове
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Plain text е фаил свободен формат, защото носи в себе си единствено кодовете на текста без значение каква кодова таблица е използвана и знак за край на ред без значение кой от трите е той. Затова и когато създаваш файл в такъв формат може да му избереш коя да е кодова страница и кой да е край за нов ред. В Plain text са почти всички файлове в тази библиотека. Тази библиотека е за всички а не само за ползващите Windows.

До сега говореше за неразривна връзка - стандарт - между кодовата страница windows-1251 и формата за край на ред CR/LF, а изведнъж заявяваш
новия ред не е свързан с кодовата страница, но не смяташ ли. че е логично когато кодовата страница е windows-ка, текстовия файл да е форматиран съгласно windows-ките правила.
Интересен обрат, колкото до логиката ще ти отговоря - не, не смятам тъй като няма такова изискване дори в windows. При опит за запис на plain text, windows ти предлага по подразбиране - windows-1251 кодировка и формат за край на ред CR/LF - но не е задължително това може да избереш която си искаш кодова страница и какъвто искаш край за ред в което има логика и ако ти не я схващаш може да помолиш учтиво да ти бъде изяснена. Аз обаче ще си помисля вече дали да те образовам безплатно.

Останаха още два от въпросите ми на който нямаш отговор - последните два.
Може и така да е, ...!
Гост

Мнение от Гост »

дрън дрън, я посочи къде съм говорил за НЕРАЗРИВНА връзка.
а за отговорите, когато си платиш, защо си мислиш, че ще те образовам безплатно

Дори ти липсва оригиналност. От тук на татък безсмислените ти постове ще бъдат трити в тази тема! А ако си тъп и упорит ще бъде заключена.
GeOrg
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости