Българските писатели

Място за читателски отзиви. Обърнете внимание, че към творбите в библиотеката също могат да се оставят коментари.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Mike
Мнения: 34
Регистрация: 29 юли 2006, 10:34

Българските писатели

Мнение от Mike »

Забелязах че дискусия на тази тема и реших да пусна
Какво ви е мнението за тях? Могат ли да се борят за едно по-добро признание и равнопоставеност?
Всеобща практика е когато хората чуят, че авторът е българин да се откажат от намерението да си я купят. Псевдомините дали решават този проблема или напротив?
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;
kuyvliev
Мнения: 23
Регистрация: 22 юли 2006, 01:30
Местонахождение: София
Връзка:

Мнение от kuyvliev »

За съжаление българите наистина не уважават българското. Псевдонимите може би решават проблемите на автора за продажбите и тиража но не помагат на читателя да разбере че има качествени български автори.
Могат ли да се борят за едно по-добро признание и равнопоставеност?
Да определено.
[url=http://www.save-darina.org][img]http://www.gozba.org/baner/save-darina/468_60_banner02.gif[/img][/url]

[url=http://www.erepublik.com/bg/referrer/kuyvliev][img]http://erepublik.com/images/badges/erepublik-badge-80x15.gif[/img][/url]
Mike
Мнения: 34
Регистрация: 29 юли 2006, 10:34

Мнение от Mike »

нищо не им пречи да се борят за нещо такова но ако продължават да използват псевдоними няма да успеят
а и за жалост не се прави нищо по въпроса за поущряването на българските писатели
ето Квазар гледат да издават български фентъзита или фантастики и докъде стигнаха? Единствено Таласъмиите успяват да ги избутат напред но вече и те не са толкова добри както първите
няма да стигнат далеч за съжаление
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;
kuyvliev
Мнения: 23
Регистрация: 22 юли 2006, 01:30
Местонахождение: София
Връзка:

Мнение от kuyvliev »

Успехът зависи и от усета и възможностите на писателя. Ето един Калчев с чисто комерсиални тип книги успя да стане най четения български писател. Може би има и друго. Вероятно по цял свят има много автори сред които по голям процент са посредствени, а ние сме просто малка нация затова добрите автори са кът а в същото време излизат купища посредствени произведения и читателя вече е отблъснат. Важна роля играе и финансовият фактор. Колко добри български автори са преиздавани на други езици. А и след издаването на книгата е нужна и малко реклама за да може това да се превърне в събитие. И така поне докато името на автора не стане достатъчно известно за да продава книгите. Това също според мен е пречката пред българския писател.
[url=http://www.save-darina.org][img]http://www.gozba.org/baner/save-darina/468_60_banner02.gif[/img][/url]

[url=http://www.erepublik.com/bg/referrer/kuyvliev][img]http://erepublik.com/images/badges/erepublik-badge-80x15.gif[/img][/url]
Mike
Мнения: 34
Регистрация: 29 юли 2006, 10:34

Мнение от Mike »

всъщност финансовият фактор е основен
много малко автори биват спонсорирани и още по малко пък имат сами възможност да си направят каквато й да било реклама
имах възможност да се запозная с повечето български писатели на фентъзи и фантастика и проблема е не че не са добри а че не могат да си публикуват никаде работите защото много малко издателства могат да си позволят човечност
примерно Мина Спиридонова-много добра но ...аз не знам да има някъе публикации в нещо по голямо от списание
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Mike написа: защото много малко издателства могат да си позволят човечност
Не разбирам защо да не могат да си позволят човечност, точно българските издателства за българските писатели!? А нима точно те не печелят най-много от писателите, :D май е по евтино да се купуват права от чужди издателства за издаване на чужди писатели? А ако не бъдат издавани тук от тях, много ми е интересно как очакват да станат популярни така, че чужди издателства да търсят права за издаване. Не, не ми се струва, че е въпрос на човечност а на пари, и то на големи пари, които по лесно се печелят от издаване на нашумели и рекламирани чужди писатели, а от там и невероятните цени за тези книги и то за меки корици. Проста аритметика- купуваш домат за левче продаваш за две, няма търсене на нови имена, рекламиране, представяне, риск и т.н. Че защо да си правят целия този труд и да харчат пари за това след като вече друг го е направил. Достаъчно е един добър преводач, ако може щатен, малко сметки за хартия, печат и разпространение и готово. Пък ако не се харчи, о ами отстъпки ние мислим за бедния български читател. Виж ако издадат в чужбина българин, е ами започва голямото състезание кой да го издаде, и да прилапа правата за издаване и за напред, а те доколкото зная се вдигнаха от 5 на 70 години след смъртта на писателя, ... перфектно нали!?
Може и така да е, ...!
Mike
Мнения: 34
Регистрация: 29 юли 2006, 10:34

Мнение от Mike »

точно заради тази игра на пари не могат да си позволят да издават бг писатели
Българските писатели не могат да си направят нужната реклама а и читателите все още са големи скептици що се отнася до българско фентъзи или фантастика. Найстина по ефтино излиза на издателствата да купят авторски права защото ако издадат нещо българско ще са на загуба поради ниското количество продадени книги
Човечност при издателствата означава - дали имат излишни пари, които да вложат в български автори
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Надявам се не искаш да кажеш че от издаването на чужди автори не остават "излишни" пари. В такъв случай как оцеляват горките издателства!? Според мен изобщо не ги интересуват българските писатели и това дали те могат да произведат качествена литература. Защото ако ги интересуваше щяха да се намерят пари. Защото един открит нов талант може би, би върнал разходите за десет други. И как ще се върне интереса на читателите ако няма къде да се прочете и един ред или да се чуе и една дума за похвала или критика. Ще задам следния въпрос: мислиш ли че освен купувача, някой друг го интересува какви домати се продават на сергията. Не купиваш ли винаги Български домати, Смилянски картофи, дини от Любимец и т.н. и т.н., примери колкото искаш и как така никога не свършват!? Ами това е - простия продавач знае че трябва да си хвали стоката и тогава се харчи, а ако е излъгал следващия път просто няма да може да я продаде. С това искам да кажа, че без разходи никога няма приходи освен ако не крадеш, от кого има ли значение кражбата си е кражба. Въпроса не е големината на разходите, а винаги е бил за какво и как разходваш за да получиш приход. А това вече предполага цел и както се досещаш, целта на издателствата в момента не е печалба чрез собствен продукт(българските писатели), а печалба по най-лесния начин възможен начин - купуваш и препродаваш още по-скъпо. И бих казал още, не мисля че едното пречи на другото, а дори на против би трябвало да подпомага, защото това по-скъпото го даваме ние - обичащите да четат българи и поне част от него би трябвало да ходи при обичащите и можещи да пишат българи. А така ли е?
Може и така да е, ...!
Mike
Мнения: 34
Регистрация: 29 юли 2006, 10:34

Мнение от Mike »

мога само да кажа че си апсолютно прав
в едно издателство всеки взима определена заплата зависеща от тиража на книгата и доколко тя се купува
ако книга се изчерпи това означава че някои хора са си напълнили повечко гушите както е израза-това е надбавка към заплатата
вместо тези пари да отиват за спонсоритане на българските автори те потъват в нечии джоб
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;
Гост

Мнение от Гост »

Българските автори и книги определено си заслужават! Демоничните разкази на Владимир Полянов по нищо не отстъпват на тези на Едгар По; поезията на Далчев, Милев и Константинов, например, нямат равни. Последните години романите ни стават чудесни (за сметка на поезията, за жалост)!

Но сте прави - не е "престижно" да се четат български книги. Въпреки това, обаче, не съм забелязала липсва на наши книги по рафтовете на книжарниците. Моя позната наскоро издаде книга, при това момичето не е известно никому. Цялата ни класика може да се намери във всяка хубава книжарница, отделно вече и новите автори. Не казвам, че писателите ни се радват на разцвет, но все пак се намират книги.
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Мнение от Шаркан »

жалко, че темата позаглъхна...
Аватар
forri
Мнения: 52
Регистрация: 22 януари 2007, 01:10
Връзка:

Мнение от forri »

Хубаво е, че от време на време се съживява някоя важна тема. Искам да си призная, че аз също не чета български автори. Може би от предубеждение, може би от времето по което ни караха задължително да ги четем... но е факт. По същата причина не чета и класика, а съм убедена, че изпускам много. Както и да е, просто споделям :) Исках да кажа колко очарована останах, от сборника с разкази на Иван Серафимов "Хокерно погребение". Отдавна тази книга ми е станала настолна. За съжаление не успях да намеря нищо качено в библиотеката от него, но ще се постарая в най-скоро време поне "Хокерно погребение" да сканирам и да позволя и на други да му се насладят. Разказите са едни от най-странните, които съм чела някога. Но винаги като ги чета, сякаш изпадам в безтегловност. Иначе не съм почитател на късия разказ :)
Аз сключвам своя договор със сатаната, за да ви кажа всичко, без остатък!!!
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Мнение от Шаркан »

forri,
опитай това: http://www.johanvladimir.com/

НЯМА ДА СЪЖАЛЯВАШ!
Drunk

Re: Българските писатели

Мнение от Drunk »

Интересна тема... и аз не чета български писатели, и голяма роля определено имаше училишето, задължителните произведения, критиците и какво бил искал да каже автора. Бих се радвал, ако някой ми препоръча добра българска фантастика.
пс: мислел съм си много пъти дали би потръгнало, ако има лесен начин за публикуване онлайн, при цена на книга около и под 5лв, без издателства... ниската цена, лесно търсене по жанр, възможност да се прочетат коментари от други читатели, да се види част от книгата, да речем 10-тина страници и без необходимостта да ровиш из книжарници би трябвало да привлече доста потребители...
Аватар
ogonommo
Мнения: 2
Регистрация: 10 февруари 2010, 20:24
Местонахождение: Пловдив
Връзка:

Re: Българските писатели

Мнение от ogonommo »

Опити за такива системи вече се правят. Да видим колко ще са успешни. Но за създаването на нещо по-голямо са нужни не само големи усилия, но и усилено участие от страна на авторите, потребителите и читателите. Това няма да се постигне много лесно, но е осъществимо.

Колкото до българската фантастика - в интернет се шири голяма пропаганда, целяща да набеди нашенското SciFi за некачествено. Повечето го правят съвсем несъзнателно, защото не са попадали на правилните автори и книги или просто защото не са си направили труда да се запознаят добре. Лошо влияние, колкото и да е невероятно, играе и свободата на публикуване в интернет. Защото точно подрастващите, които се интересуват от фантастика и са на път да прочетат нещо българско биват подлъгвани от "драскачи" и техните фенове. Няма да спомена форумите, в които се практикува това. Но като попаднат на някой "супер готин писател", който всички приятели на препоръчалия харесват, и после се окаже, че нещо намирисва, се правят генерални изводи за качеството на българската фантастика въобще. Или пък фентъзи - там нещата са още по-трагични.

Качествена българска фантастика има. От старите поколения любимци са ми Любен Дилов и Петър Бобев. Не съм имал шанс да се запозная добре с творчеството на настоящите ни писатели, но бих ти препоръчал Николай Теллалов. Ако те влече твърдата фантастика можеш да опиташ "10 на -9-та", a.k.a. "Нано". Цикълът за Дракончето също е много добър; там се смесват фантастика и фентъзи в най-добрите пропорции. Също Янчо Чолаков - него още не съм го чел, но смятам да поправя това в скоро време.
"Yeah, you point a finger back far enough and some germ gets blamed for splitting in two."

Soul Tigh, Battlestar Galactica
Drunk

Re: Българските писатели

Мнение от Drunk »

Ами... статистиките на амазон ясно показват тенденцията, последно беше 2:1 електронни към хартиени книги и постоянно се увеличава, а има и сериозни дебати по възможността да се прескочат издателствата. В момента някой автор да издаде нещо предполагам струва маса пари - това си е отпечатване на сума ти книги, дистрибутиране в мрежата, а вече и най-луксозното - реклама. А защо да не е както при програмите, всевъзможните електронни магазини, пример за епълския - всеки си публикува каквото си иска, без необходимост от инвестиции изобщо, самия магазин си взема % от всяка продажба, и двете страни доволни. Просто трябва да се смени идеологията, хора, които преди се кълняха, че нищо не може да замени хартиената книга, сега разправят, че трудно ги понасят вече - бавното разгръщане на страниците, необходимостта да държиш постоянно отворена, тежестта, неудобството за пренасяне, особенно ако са повечко... един електронен магазин е по-евтино да се направи от една "истинска" книжарница например и би направило много просто и за автори с никакъв бюджет да публикуват изданията си. Вярно, българия доста изостава от световните тенденции, както обикновенно, определено не се блъскам често в хора с електронни четци, но е ясно накъде вървят нещата.

Мерси за инфото за бг авторите, като завърша Бараяр ще се разтърся да видя за какво иде реч ;)
Van

Re: Българските писатели

Мнение от Van »

Предполагам, че навсякъде се пробива трудно. Във всяка сфера - повечето сме посредствени и единици са гениалните, богатите и известните, а в изкуството - било то музика, рисуване, писане е още по-трудно. Но когато някой "реве" колко е добър, но не го четат, защото хората не разбират от качествена литература ...някак си ми напомня на някой стар ерген, който е много добър, скъпоценен камък направо, но няма жена която да го оцени, защото всички жени на днешно време са курви! Или на някоя стара мома, която също е страхотна, но видиш ли в днешно време мъжете са се изпедерастили, истински мъже не са останали и тя затова е сама. Е да, живота е труден, живота е гаден и живеем в България. Но това е положението драги ми БГ-писателю! И за това, имам едно предложение към теб - щом си страхотен, щом си толкова добър, изправи гордо глава, пиши, пробивай стените с глава, перо, клавиатура или с каквото там намериш, работи, действай, мечтай, дерзай! Но недей да ревеш по форумите, по вестниците, по телевизията. Така ставаш жалък, а кой иска да чете книги от жалки автори!? Дръж се като звезда и може би, някой ден ще станеш такава, дано! Е, ако не стане винаги може да се успокоиш и така: "Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better."
- Samuel Beckett
Та мисълта ми е, че всеки един от нас е срещал подобни хора, на които все нещо им пречи, все друг им е виновен и все не ги оценяват подобаващо. С тях никой не иска да си има работа. Ние сме привлечени от самоуверените, горди, щастливи, отговорни за собствената си съдба човеци. Искаме да са наши приятели, любовници, искаме да сме като тях, искаме да са такива децата ни. Е как тогава българските писатели ще привлекат читатели, когато се държат като изтривалки? Осъзнайте, че вие сами саботирате българската литература, а промяната трябва да тръгне точно от вас!
Просто читател

Re: Българските писатели

Мнение от Просто читател »

До Ван,

Темата е доста по-сложна, отколкото я представяш и май си прекалил с американските филми с щастлив край. Да си талантлив писател и да си пробивен и напорист са съвсем различни неща. Но какво въобще обяснявам....

Седни да почетеш малко повече и вече няма да пишеш такива заучени фразички.

Относно тези, които не четат българска литература, мога само да кажа, че като не познават добре собстовеното си творчество, нямат ясна преценка и за чуждото. Най-смешно ми е като някой се задълбочи в разни чужди "модерни" автори, които я разбира, я не, а не знае елементарни произведения на Ботев и Вазов.

Вярно е, че не уважаме собственото си творчество. Но това говори само лошо за нас самите, тъй като по този начин не проявяваме уважение към самите себе си. Това ми изглежда все едно някой чужденец да дойде тук, да се прехласва по Вапцаров (напр.), а да не познава добре собствените си писатели. Не знам дали много бих го уважавал.

Освен това и самият език, на който е написано произведението не е за подценяване - в най-голяма цялост човек разбира произведенията на собствения му език. Който си мисли, че разбира по този начин Маркес или дори и руските автори, дълбоко се лъже.
Van
Мнения: 1
Регистрация: 01 септември 2011, 18:01

Re: Българските писатели

Мнение от Van »

Аз може и да съм прекалил с американските филми с щастлив край, но ти май си прекалил с комунистическия идеализъм. И кой в същност определя кое е талантливо и кое не? Ако днес "анатамесоме" нещо, утре то може да се превърне в световен хит, а ако обявим друго за несравнимо по своя талант, то след време да събира прах, забравено от хората. И стига с това българските писатели, родната литература и прочее националистически подскоци. Вече живеем в "глобално село", щом тук не те ценят, преведи си произведението и пробии другде. Не правят ли всички българи така? В България като няма работа, излизат в чужбина и намират. Не може да искаш средата да се приспособява към теб, не може да искаш, ако ти е студено климата изведнъж да се промени като с магическа пръчка и да се затопли. Фокус, бокус - лято! Единственото което може да направиш е ти да се приспособиш към студа. Купуваш си палто, палиш огън, плащаш си парното, пускаш климатика, пораства ти дебела козина, мигрираш ... начини много, но всички живи същества се приспособяваме. Само великия български писател иска средата да се приспособи към него. А тези, които не могат или не искат се пропиват в България и псуват държавата и българите, че видиш ли те са им виновни. Те са неграмотни, току що произлези в хомо сапиенс и за нищо не стават, освен да си киснат по пещерите и да слушат Сашка Васева. А пък аз съм велик, талантлив и великолепен, но никой не ме разбира.
Съветваш ме да почета малко повече за да не пиша заучени фразички, приеми един съвет и от мен ( хи-хи-хи, хванахме се за реверите) прочети малко и ти, но литература от сферата на психологията за да видиш как се нарича точно този синдром на "никой не ме разбира, а аз съм велик". Може да научиш нещо полезно. И имай на ум, че всички живеем в България, не само писателите. Всеки ден и ние се сблъскваме с абсурдности. Сред нас, които не сме писатели, също има талантливи, срамежливи, деликатни хора, (за да видиш, че правя разлика между талантлив и пробивен) но това е реалността. Пазарна икономика - свиквайте!
Просто читател

Re: Българските писатели

Мнение от Просто читател »

Ван, Ван,

Заради такива нагаждачи като теб, които се променят при всеки полъх на "нов вятър", нещата са такива. Клакьори!

Няма какво да ми обясняваш с какво трябва да свиквам и с какво не (сега вече се хванахме за гушите).
Всеки сам решава как да живее и с какво и как да се съобразява - както сам отбеляза, това, което е ценно сега, може да не струва нищо утре.

Затова и съществуват човешки ценности, които нямат нищо общо с политикческата конюнктура.

Коментарът ти за родната литература и "националистическите подскоци" доказва само колко си незапознат с българската литература и история, след като можеш по толкова пренебрежителен начин да се отнасяш към тях.

Всъщност, въобще не знам какво правиш тук в тази дискусия и в този сайт. И какво въобще четеш - сигурно някой нашумял фентъзи роман.... Аха, ти четеше книги на тема психологогия - прочети ги пак, има нужда.

Поздрави и повече книги да четеш - ама от тези, по-дебеличките....
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Българските писатели

Мнение от Mandor »

Кхм-кхм… (предупредително модераторско прокашляне)
Ван

Re: Българските писатели

Мнение от Ван »

Не желая с никой да се заяждам и това не беше целта на написаното. Разбира се, че всеки сам решава с какво да се съобразява, какви възгледи да има и т.н. Чел съм и продължавам с удоволствие да чета българска литература, нашумели фентъзи романи, психологически книги и всякакви други. И това е една от причините да правя разлика между нагаждачество и приспособяване. Хайде със здраве, то който може да разбере ще разбере и от толкова, а който не може да разбере и цял роман да се напише по въпроса - няма да разбере. Не е и нужно, живота е за всички нас и всеки го живее както го разбира и както може. С това приключвам с участието си по темата. Пожелавам успехи и много читатели на българските писатели. Ха, даже има и рима.
aha

Re: Българските писатели

Мнение от aha »

Съвременните български писатели не отстъпват на световните. Проблемът е в масовия национален нихилизъм на българските читатели. В Русия има български книги, които са издадени в тираж от по 50 000 бройки и са продадени успешно за отрицателно време, а у нас с години не могат да продадат тираж от 250 бройки. У нас и произведение за Нобелова Награда да се появи, никой няма да му обърне внимание преди да получи някаква "авторитетна" външна оценка. Ако пишеха в наши дни, дори и най-големите класици на българската литература едва ли биха успели да пробият на днешния чуждопоклоннически книжен пазар в България.
darkly.dim
Мнения: 1
Регистрация: 17 август 2011, 13:47

Re: Българските писатели

Мнение от darkly.dim »

Не мисля, че Ван твърди някъде в текта си, че българските автори не са талантливи или не пишат интересно. А да се сравняват мащабите на Русия с тези на България е несериозно. От друга страна ценностите в България наистина са "преобърнати". Съгласна съм обаче, че така създадения образ на нашия писател - талантлив, но оплакващ се, че никой не го чете не предразполага хората да се върнат към българската литература. Дори и да е така, дори това да е неоспорима истина. По добре е писателите да намерят други механизми за да се справят с проблема.
Аватар
plevel
Мнения: 7
Регистрация: 09 януари 2012, 19:02
Местонахождение: България

Re: Българските писатели

Мнение от plevel »

Нима сте сериозни в твърденията си, че Българските писатели имат шанс да са четени? Причината не е в кадърност или некадърност, а в потребителя. Българина не чете. Преди години трудно можеше да си намериш книгата, която желаеш. Сега пък книги има достатъчно - четящи липсват. До къде ли ще доведе това?
Нима искате да кажете ,че аз дишам когато спя е едно и също с аз спя когато дишам?Защо гарвана прилича на писалищната маса?
Потребител2

Re: Българските писатели

Мнение от Потребител2 »

plevel написа:Нима сте сериозни в твърденията си, че Българските писатели имат шанс да са четени? Причината не е в кадърност или некадърност, а в потребителя. Българина не чете. Преди години трудно можеше да си намериш книгата, която желаеш. Сега пък книги има достатъчно - четящи липсват. До къде ли ще доведе това?
Ясно до къде води... БългаринЪТ не чете. Затова и трудно пише.
Всъщност последните две години българските автори се продават добре по книжарниците.
kakavida2012
Мнения: 5
Регистрация: 01 май 2012, 23:03

Re: Българските писатели

Мнение от kakavida2012 »

Настолна книга за желаещите да научат как се пише изключителен роман - "Приложението на метода" от Алехо Карпентиер. От българските автори, изявили се в чужбина, предлагам Димитър Кожухаров с трилогията "Камикадзе", особено третия том, в който е описано състоянието на АЕЦ"Козлодуй", както и невероятната фантастична повест "Ловци на минало".
tupir4e
Мнения: 3
Регистрация: 05 август 2011, 12:55

Re: Българските писатели

Мнение от tupir4e »

Стефан Цанев, Йордан Йовков, Елин Пелин, Чудомир, Хайтов - на мен лично най-много ми харесват от всички БГ автори от които съм чела по нещо!
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Българските писатели

Мнение от Бам Бам »

tupir4e написа:Стефан Цанев
Този първият не врещеше ли като заклано яре по медиите, че му крадели книгите чрез Читанка, докато накрая се оказа, че негови произведения никога не е имало тук? Честно казано няма как да уважавам писател, който разглежда читателите си само като долнопробна сбирщина, която може да бъде обърната във финикийски знаци.
Ели КаРон

Re: Българските писатели

Мнение от Ели КаРон »

Важна тема, но както понякога се случва, тясната постановка води до стесняване на аргументите и повтаряне на някои от тях, докато станат клиширани. Има обаче и други части на пъзъла, за които някак не си говорим, а те са обективни и важни:

- Факт е, че българинът не чете достатъчно и у нас няма голям книжен пазар. Но да не забравяме и че дори ако всички четяха, пазарът би бил не повече от седем или осем милиона заедно със задграничните българи.

- Лесно е да се каже "да се приспособим". Само че китайското яке може да топли всекиго, а българската книга ще се чете само от разбиращите български, тъй като сме езиково малцинство. При това ще я схванат само онези, които познават и културата ни. Литературата не е индустриален продукт за износ. Алтернативата е да започнем да пишем на английски, но каква българска литература би била това?

- Вярно е също и че сме нихилистичен народ, но вълни от непознаване и презрение ни заливат и отвън заради двадесетгодишния черен пиар на страната ни, понякога оправдан, а много често не. Не само от нас зависи да си повярваме и да станем фактор в световната литература, трябва за това да е готова и потенциалната ни публиката.

- Вярно е и че на много автори може да не им стига гъвкавост да се възползват от новите технологии, вместо да бягат от тях. Но пък един човек не може да е еднакво добър и в писането, и в собствения си пиар. А дори и да е, докато пише, не може да си прави пиар... Който не е в дистрибуторските мрежи, просто се дави в информационния океан. Моята книга Есето на Фарисей е онлайн от три години в Google Books, а вече и в тази библиотека, но засега не привлича тълпи от фенове. Ако тя беше поминъкът ми, щях да имам сериозен проблем...

Така че българската книга има много и сериозни обективни затруднения, които пречат следващият нобелист да бъде българин. Ако я ценим, можем да й помагаме по нетрадиционни начини, наример както Читанката, или като превеждаме или популяризираме българските книги. Не е просто.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости