Истински страшна книга на ужасите?

За всичко фантастично в литературата
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
thorcaption5
Мнения: 1
Регистрация: 25 април 2020, 09:49

Истински страшна книга на ужасите?

Мнение от thorcaption5 »

Ей, момчета, затова напоследък много мисля за ефекта, който ужасът има върху нас и преживяванията, през които всички преминаваме. Сега разбирам, че всеки реагира на ужаса по различен начин и че има променливи като настройка на настроението, нощно време и т.н. Към момента единственият ужас, който съм чел, е Пълната фантастика на H.P. Lovecraft, IT, Sematary за домашни любимци и в момента на половината път през Дракула. Единственото, което бих могъл да кажа, ми даде страховито настроение да мисля за това дни след като го завърших, беше Sematary за домашни любимци, много зловеща атмосфера и страшно в "който би бил луд, ако ми се случи" вид и няколко Lovecraft истории.

Каква книга е изплашила бейсеса от теб или те е обезпокоила дни наред? Къде и как го прочетохте? Получихте ли настроение? Да настроите атмосферата?
Devoted of Slaanesh
Мнения: 25
Регистрация: 02 април 2012, 21:52

Re: Истински страшна книга на ужасите?

Мнение от Devoted of Slaanesh »

Сейлъм'с лот на Краля.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Истински страшна книга на ужасите?

Мнение от pechkov »

Понятието "ужаси" силно зависи от нервната система на читателя/зрителя. Много произведения биват нарочени за страшни, но има редица хора, на които им действат като скука. Екранизациите донякъде могат да имат по-силен психологически ефект, просто заради зрителните ефекти, определен музикален съпровод и изненадващите стряскащи действия, които карат зрителя да подскочи. Докато книгите оставят всичко това на въображението на читателя, и феновете на жанра, които могат да почувстват ужаса са все по-малко. В далечното минало мои приятели и близки направо се разтреперваха от филма "Петък 13-ти" или "Къща" (1985), но сега подобни филми оставят само чувство за напразно изгубено време в същите тези зрители, и в по-младите също.

Преди няколко години един индиец обяви награда за зрител, който успее да изгледа филма му докрай (филм на ужасите), като май имаше някакви уговорки да е сам в киносалона, или нещо такова, но по някакви причини съвсем скоро обявената награда беше оттеглена. Вероятно човека си е мислел, че е направил нещо толкова страшно, че да вкаменява хората като горгоните, уви, късметлиите да получат удоволствие от ужасите съвсем не са много.

Така че, приятелю, усещането за страх е субективно, и е много трудно да ти препоръчаме каквото и да било. Ако си фен на Стивън Кинг - почвай наред тия, дето са маркирани като "хорър", като стартираш с "Ланголиерите" например, и оставиш "То" за някъде по средата. За други произведения търси ревюта в нета, и филтрирай по имената на авторите. Така шанса да си намериш нещо, което ще ти хареса става малко по-голям.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Re: Истински страшна книга на ужасите?

Мнение от нт »

Колеги,

Ако не греша, разбира се, губите си времето да разговаряте с бот.
otlichnik
Мнения: 7
Регистрация: 01 юни 2020, 11:24

Re: Истински страшна книга на ужасите?

Мнение от otlichnik »

Аз не съм бот, за което благодаря за предложенията. Търсех нещо подобно като информация :)
deliburan
Мнения: 12
Регистрация: 29 юни 2016, 15:42

Re: Истински страшна книга на ужасите?

Мнение от deliburan »

След Лъвкрафт , който е бащата и краля на този жанр - трудна работа , Стивън Кинг и останалите са бледи имитатори !
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости