Шанара

Търсене и предлагане на помощ при сканиране. Теми за началната работа при цифровизацията.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Гост

Шанара

Мнение от Гост »

поредицата за Шанара,(не помня автора - Тери Някойси) префектна поредица, издадена почт цялата на български
за съжаление нямам прдстава от къде може да се намери
speeder
Мнения: 4
Регистрация: 30 август 2006, 15:03
Местонахождение: varna

Мнение от speeder »

могат да се намерят само от сергиите 2ра ръка поне във Варна аз не можах да я намеря другаде иначе е на Тери Брукс
Mike
Мнения: 34
Регистрация: 29 юли 2006, 10:34

Мнение от Mike »

инфодар ще ги президава
края на месеца се очаква втората
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;
Mike
Мнения: 34
Регистрация: 29 юли 2006, 10:34

Мнение от Mike »

вече и втората излезе :D
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;
Гост

Страхотно фентъзи

Мнение от Гост »

Мечът на Шанара е много увлекателно фентъзи.Чете се на един дъх.Аз съм чел само следните книги:

1/"Мечът на Шанара"-двете книжки
2/"Молитвена песен" пак в две книги
Ще е огромно удоволствие за всеки който обича приключенията да прочете цялата поредица.Така, че поддържам колегата като меценат на качествената литература.
:D
еека

Шанара

Мнение от еека »

поредицата Шанара е доста голяма - хронологията е следната:

ТРИЛОГИЯ МЕЧЪТ НА ШАНАРА
Мечът на Шанара
Камъните на елфите
Молитвената песен

НАСЛЕДСТВОТО НА ШАНАРА
Потомците на Шанара
Друидите на Шанара
Елфите на Шанара
Талисманите на Шанара

доколкото знам на български първо са издадени веднъж всичките, след това само трилогията за шанара и аз си я купих, след което си закупих 2-ра ръка и НАСЛЕДСТВОТО НА ШАНАРА с изключение на 1-ва част от Талисманите на Шанара. Освен Потомците на Шанара всички книги са разцепени на по 2 части. Сега гледам на някакъв сайт, че има и още книги за Шанара, но аз поне не съм виждал никоя от тях на български.
За съжаление цялата поредица ми се губи заедно със Хрониките на Амбър и сигурно още много други книги. Подозирам, че са останали в една от предишните ми квартири и ще трябва да потърся контакт с бивш хазяин по въпроса...
Част от поредицата обаче има сегашния ми съквартирант оттатък, така че ако се намерят хора с останалите книги може да се мобилизираме и да я сканираме цялата с общи усилия....
днес през деня ще видя кои книги имаме и ще пусна списък
еека

Мнение от еека »

с малко закъснение ето списъка с книгите, които имам в наличност:
ТРИЛОГИЯ МЕЧЪТ НА ШАНАРА
Мечът на Шанара - и 2те части
Камъните на елфите - само 1-ва част
Молитвената песен - и 2-те части

НАСЛЕДСТВОТО НА ШАНАРА
Потомците на Шанара
Друидите на Шанара - 1-ва част
Елфите на Шанара - 1-ва част
Талисманите на Шанара - 2-ра част
TECH

Мнение от TECH »

Бих искал да допълня темата, всички книги са тези:
До колкото знам на български са преведени само тези които сте посочили. Да се надяваме че от Инфодар ще ги преведат.
Shannara (1) by Terry Brooks

O. First King of Shannara (1996)

1. Sword of Shannara, The (1977)

2. Elfstones of Shannara (1982)

3. Wishsong of Shannara, The (1985)


Shannara (2) - Heritage of Shannara by Terry Brooks

1. Scions of Shannara, The (1990)

2. Druid of Shannara, The (1991)

3. Elf Queen of Shannara, The (1992)

4. Talismans of Shannara, The (1993)


Shannara (3) - Voyage of the Jerle Shannara by Terry Brooks

1. Isle Witch (1989)

2. Antrax (2001)

3. Morgawr (2002)

4. A Shannara Short Story (2000) (Online Exclusive Short Story)


Shannara (4) - High Druid of Shannara by Terry Brooks

1. Jarka Ruus (2003)

2. Tanequil (2004)

3. Straken (2006)
Гост

Мнение от Гост »

Ето тези книги имам аз:

Оригиналната поредица за Шанара:
1. Мечът на Шанара (I-имам, II-имам)
2. Молитвената песен (I-имам, II-имам)
3. Камъните на елфите (I, II част)

Наследството на Шанара
1. Потомците на Шанара - имам
2. Друидите на Шанара (I, II част)
3. Елфите на Шанара (I-имам(изгубена), II-имам)
4. Талисманите на Шанара (I, II част)
Гост

Мнение от Гост »

Хм, някой знае ли какво става с редакцията на Друидите на Шанара?
Бтв, аз имам всички книги от поредицата, заедно с Първият крал на Шанара, без Друидите 1-ва част, която очаквам. Но за съжаление нямам скенер ;/
nov
Мнения: 1
Регистрация: 27 август 2007, 17:42
Местонахождение: Велико Търново

Шанара

Мнение от nov »

Вчера ги гледах в подлеза на централна гара в софия - всичките/цялата поредица/ ги продаваше някакво момче - беше закъсало за пари - ако си от софия мини там - може все още да не ги е продал! успех :D
Гост

Мнение от Гост »

Започвам да снимам страниците на Мечът на Шанара с фотоапарат 7мп. Пробвах няколко страници и станаха сравнително добре.
piki

Мнение от piki »

Остават Молитвената песен, Потомците на Шанара и Елфите на Шанара.
Имам ги всичките, но за съжаление трябва да върна апарата, с който снимам.
Дано някой друг ги сканира...
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Спокойно, ще ги сканираме всичките. А ти доста бързо се справяш със сканирането. Браво!
piki

Мнение от piki »

Благодаря.
"Камъните на Елфите" ги прехвърлих в JPG за 40 мин - на един стол, помагайки си с едно стъкло от витрина и фотоапарат 7 мегапиксела. Както гледам и разпознаването върви гладко (на 50% е вече). Остана редакцията. Единствено ме затрудняваше разгръщането на страниците, при което кръста ми стана на баница защото се навеждам постоянно. Но жертвата си заслужава :lol: .
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Благодаря!

Мнение от SecondShoe »

Искрени благодарности към занимаващите се с цифровизиране на книгите за Шанара. Имам няколко от книгите от поредицата, но когато ги издаваха нямах финансовата възможност да си купя и прочета всички. Сега ще мога да ги прочета благодарение на безвъзмездния труд на знайните и незнайни сканировчици в сайта Изображение .
piki

Мнение от piki »

Време беше и Тери Брукс да се появи "дигитализиран" на български :D
Докато се "мотаем", в това число и БГ издателствата, Тери продължава да пише за Шанара и като му гледам плановете ... графикът му е зает до 2012 г. (7-8 нови книги). Кога ли всичко това ще излезе на български?:cry:

Скоро може и филм да има, тъй като Warner Bros са купили правата на "Камъните на Елфите".
Пък може да станем и свидетели на построяването на Паранор (към 2012 г.).
А критиците твърдят, че всяка следваща негова книга, става все по-добра. :P
(Поредицата Genesis of Shannara, описваща събитията преди Великите войни, била доста завладяваща!)
vuskutos

Мнение от vuskutos »

Искам да попитам дали някой не продава някои от книгите за Шанара?
Ето тези ми трябват:
1.Мечът на Шанара-2те части
2.Камъните на елфите-2те части
3.Молитвената песен-само 2та част


Аз живея в Пловдив.за контакти-vuskutos[маймунско а]gmail[ . ]com
piki

Мнение от piki »

На старо, доста трудно ще се сдобиеш с всичките...
Добрата новина е, че всички книги на Тери Брукс за Шанара, ще бъдат издадени от българско издателство ... но това става бавно. Мечът на Шанара се очаква скоро, с нов превод. Но предполагам, че ще е от две части и ще трябва да почакаме за втората част.

PS. Пиши на bash_generala at abv.bg ... лично на мен той много ми помогна в събирането на цялата колекция. Успех.
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Мнение от piki »

icq - 191937769
mail - [email protected]
Шанара, Тери Брукс:

Мечът на Шанара(част 1 и 2) – Нямам си идея колко е коричната цена, затова 3 лева и за двете
Молитвената песен на Шанара(част 1 и 2) – същата оферта


Мечът на Шанара(част 1 и 2)
h**p://***.mobilis.bg/shop/i/DETAILS.ASP?ItmID=14560
h**p://***.mobilis.bg/shop/i/DETAILS.ASP?ItmID=14561

Мечът на Шанара(част 1 и 2)
h**p://books.market.dir.bg/xoffer.php?xoffer=2337&cat=2520&shop_id=61

Skype: ivo_ssss
1. Мечът на шанара (2 книги и 2 части). Автор Тери Брукс. цена 10лв за двете. Издателство Абагар

Няколко книги от поредицата:
h**p://alabala.bol.bg/books.htm

... и т.н. Замени звездичките с букви. Успех!
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Мнение от piki »

Инфодар преиздадоха и Мечът на Шанара.
Някой преглеждал ли я е?
http://www.infodar.com/show_book_info.p ... -761-284-6

В сайта останаха Потомците и Елфите на Шанара. Ако някой ги има и сканира, обещавам да помогна в разпознаването и редакцията. :lol:
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Имам и двете книги, но "Потомците на Шанара" е в някакъв много неприятен шрифт и текста излиза с много грешки. Ще сканирам "Елфите на Шанара", ще направя първоначалната редакция и я давам на piki да я редактира, защото не ми се чете повече Шанара, научих я наизуст. А ако някой ми каже, как да си оправя настройките на рийдъра, мога да сканирам и Потомците.
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Мнение от piki »

С коя версия на рийдъра си? С 9.0 разчитането ми се струва доста по-добре. А и ако включиш опцията за "учене" и пуснеш няколко страници през "трейнинг", всички букви, които не се разпознават от дефаултския модул, ще можеш да посочиш на рийдъра как да ги разпознава. Това се прави точно в тези случаи със странни шрифтове, формули и др.

Tools->Options->Read
Use training to improve recognition quality
Или в хелпа на Advanced Features->Recognition with training

Ако не ти се занимава и има начин да качиш сканираните файлове, може да се пробвам с разпознаването им.

А колкото до "Наследниците ...", моята е в ужасно състояние. Избелели страници, някои са измачкани. Едва се чете ...
А, да ... благодаря ти, че се заемаш с Елфите. Днес завърших с четенето на първата част :)
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Сканирах първата книга от Елфите. Ето я http://www.chitanka.info:82/libd/to-do/ ... te%201.txt
А иначе съм със стара версия и тези опции изобщо ги нямам.
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Мнение от piki »

Версия 8 също има модел на обучение.

Инструменти->Опции->Четене->Обучение

Цъкаш на "Разпознаване с Обучение". По дефаулт е "Без потребителски модел".
Има бутон "Редактор на модели".
Там даваш на Нов модел и го наименоваш "Наследниците" (примерно)- после затваряш опциите. Отваряш няколко сканирани файла и им даваш четене. Ако срещне неразпознат символ ще те пита да му кажеш кой е символа. И така си изгражда една матрица, с неразпознати символи по името "Наследниците". След като привършиш с ученето, отиваш пак в опциите и даваш на "Разпознаване с Обучение". Така ще използва и новата матрица със символи. Долу-горе е така. Не съм го пробвал, но на теория трябва да работи. В хелп-а е обяснено доста по-добре:

Код: Избиране на всичко

Разпознаване с обучение
Както беше споменатo по-рано, ABBYY FineReader няма проблеми с разчитането на текстове, зададени с практически всякакъв шрифт и почти не е чувствителен към качеството на отпечатването, така че обикновено можете да разпознавате всякакъв текст без предварително обучение. Все пак ABBYY FineReader ви дава инструменти за обучаване на потребителски модел.

Вие може да искате да използвате режима Обучение на потребителски модел за: 

разпознаване на текстове, зададени в декоративни шрифтове; 
разпознаване на шрифтове, съдържащи специални символи (например математически символи); 
разпознаване на голям обем (повече от сто страници) текстове с лошо качество.  
Съвет: Използвайте режим Обучение на потребителски модел само в горепосочените случаи. В други случаи вие може да получите някакво нищожно подобрение в качеството на разпознаване, но то няма да си струва времето, изгубено за обучение на модела. 

Процесът на обучение на модела е следния. Първо, вие разпознавате страница или две в специален режим на обучение. Резултатът от обучението е модел. Второ, ABBYY FineReader използва този модел като помощно средство при разпознаването на останалия текст.

Понякога два или три символа може да се окажат "залепени" един за друг. В този случай често е невъзможно да бъдат разделени - ABBYY FineReader не може да ги огради с рамки така, че всяка рамка да съдържа само един символ. Ако случаят е такъв (вие не можете да местите рамката така, че тя да съдържа пълния символ и същевременно да не съдържа части от съседния символ), тогава можете да обучите ABBYY FineReader да разпознава цялата  "неделима" комбинация от символи. Примери за типични неделими комбинации са ff, fi, fl и др. Такива комбинации се наричат лигатури.

Забележка
Създаденият модел е полезен само при разпознаване на текстове, зададени с еднакъв вид и размер на шрифта, и сканирани със същата разделителна способност като документа, на който сте обучили вашия модел. 
Всеки модел се създава за конкретен пакет, така че ако изтриете някой пакет, моделът също се изтрива. Вие можете да направите всеки модел достъпен в други пакети. За целта, съхранете опциите за пакета във файл от типа формат пакетен шаблон. 
Ако преминете към разпознаване на текстове, зададени с различен шрифт, помнете, че трябва да изключите модела - включете радио бутона  Без потребителски модел на страницата Четене, меню Инструменти>Опции. 
Ако желаете да обучавате потребителски модел:
Включете режима Обучение на потребителски модел  - натиснете радио бутона Разпознаване с обучение  в групата Обучение на страницата Четене, меню Инструменти>Опции. Името на модела по подразбиране ("Default") ще бъде показано в реда на състоянието.  
Щракнете бутон 2-Четене. 
Обучете на Вашия модел - разпознайте страница или две в режим Обучение на потребителски модел. 
Обучените символи се съхраняват в модела по подразбиране. След като приключите с обучението на модела, ABBYY FineReader съхранява създадения модел (Default.ptn) в текущата папка на пакета. 
Редактирайте Вашия модел. 
Изключете режима обучение (щракнете радио бутона С потребителски модел на страницата Четене). 
Разпознайте останалия текст - щракнете бутона 2-Четене.  
Забележка
За да създадете няколко модела за един и същ пакет използвайте диалога Редактор на модели (щракнете бутона Редактор Модели на страницата Четене или изберете командата Инструменти>Редактор Модели  от менюто). Създайте нов модел (щракнете бутона Нов в диалога) и след това го изберете (щракнете бутона Активиране). Работата със създадения модел е същата, както работата с модела по подразбиране, вижте стъпки 1-5. Имайте пред вид, че в даден момент може да бъде активен само един модел. 
Ако сте създали няколко модела за един и същи пакет, активен ще бъде последният създаден модел. Името на активния модел е показано в реда на състоянието. За да активирате друг модел, изберете нужния ви модел от списъка на моделите в диалога Редактор на модели (меню Инструменти>Редактор Модели) и щракнете бутона Активиране. След това щракнете радио бутона С потребителски модел на страницата Четене, меню Инструменти>Опции, в групата Обучение на потребителски модел. 
Ако е включена опцията С вграден модел, ABBYY FineReader се опитва да разчете текста, като използва вградените модели и спира само на несигурно разпознати символи. Ако вие обучавате системата да разчита декоративни и/или нестандартни шрифтове (например, Тибетски) ABBYY FineReader може да разчете някои символи грешно като използва вградените модели. В такъв случай изключете опцията С вграден модел на страницата Четене и обучете системата да разпознава всеки символ. 
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Мнение от piki »

Прегледах първата част на Елфите. Определено трябва да си сложиш по-новата версия на рийдър-а (9.0). Съдейки по работата ми с него по книгата "Вихър от Мечове", + някои настройки в опциите, работата в редакцията критично намалява.

@nqgolova Моля те, за втората част, качи някъде сканираните файлове. Версията ти на рийдъра не зачита нови редове,пряка реч и изпуска думи, дори и цели изречения. Доста е мъчно с книгата в ръка и да сравнявам текстовете.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Ти оправи първата част, а аз ще редактирам втората, защото вече изтрих сканираните файлове.
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Мнение от piki »

nqgolova написа:Ти оправи първата част, а аз ще редактирам втората, защото вече изтрих сканираните файлове.
Ще довърша последните две страници и ще пратя цялата книга на Борислав.
Kabal
Мнения: 2
Регистрация: 16 декември 2007, 02:22

Мнение от Kabal »

Извинявам се, че нахалствам :oops: , но по отношение на "Потомците на Шанара" има ли някакъв прогрес? Само тя остана некачена, а нямам никакво търпение да разбера как продължава поредицата. Щях да я взема от някъде, но явно е изчерпена и само седя и се пуля пред монитора да видя дали някой я качил в нета.
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Мнение от piki »

А точно "Потомците..." е много важна за развитието на събитията. Бих се заел с разпознаването и редакцията, ако някой успее да я сканира. Но самата книга има малко по-различен шрифт и ще е трудоемка работа. Друг е въпроса с качеството на превода... и там може да се бутне при редакцията.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости