Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

За всичко фантастично в литературата
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
i_m_i
Мнения: 42
Регистрация: 06 август 2008, 21:42
Местонахождение: Троян

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от i_m_i »

Нека похваля "Хрониките на гробарите" на Алън Камбъл. Засега са две книги от поредицата. Напомня ми на Сандерсън, заради оригиналния, прецизно изграден свят, има и паралели със сталкерите на Стругацки и с бинджезъритките от Дюн.
Светът е потънал в "саламура" - отровна за хората течност, която ги превръща в нещо като зомбита, бродещи по дъното на моретата. Има мистериозна цивилизация със странни артефакти, има mistress in distress с необикновена дарба, има и неочаквани обрати.
Двете книги ги има на български, например във флибустата ;)
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Сезонът на бурите го изчетох кажи-речи на един дъх, но останах леко разочарован. Книгата има към 4 по-важни сюжетни нишки, които по-скоро приличат на отделни разкази, събрани малко насила в едно. Прилича малко на ноар детективски роман, където всичко започва с кражба и разни герои опитват да изнудят и оплетат вещера в интригите си. Мислех, че кражбата на мечовете му ще обедини заговорите и сюжетите и всичко ще се окаже свързано накрая, но не стана така. Вместо голяма конспирация накрая претупаха нещата и завърши антиклимактично. Даже ми е трудно да посоча главния злодей в книгата. Не ми омръзва да чета как Гералт тръшка разни хулигани и след тях разни хубавици, но новата книга не дава интересни нови герои, нито пък интересна информация за старите такива. 7/10
П.С. Чак сега разбрах, че кончето му се казва roach, което се оказа вид шаранеста риба. На български е Плотка, което предполагам е полската дума за тази риба, а винаги съм се чудел.
Devoted of Slaanesh
Мнения: 25
Регистрация: 02 април 2012, 21:52

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Devoted of Slaanesh »

За съжаление новия вещер е средна работа...
beertobeer
Мнения: 38
Регистрация: 26 декември 2008, 19:07

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от beertobeer »

i_m_i, след като препоръчваш Хрониките на гробарите и твърдиш, че ги има на български във флибуста, дай един линк. Аз не успях да ги намеря там.
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

http://www.rulit.me/series/hronikite-na ... 12258.html

Намерих тука първата част. Прехвърлих няколко страници, но не ме грабна.
i_m_i
Мнения: 42
Регистрация: 06 август 2008, 21:42
Местонахождение: Троян

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от i_m_i »

Ето ги и двете книги:
http://flibusta.is/sequence/41131
Може би почва малко тегаво, но коя епична сага не почва така? :) Във всеки случай мен ме грабна още от началото. Изтеглих си и другата му серия.
mehurar
Мнения: 4
Регистрация: 16 май 2013, 21:13

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от mehurar »

Абе нещо и аз не можах да ги намеря във флибуста.... :(...Нещо не можах да разбера как да ги сваля...:(
Ив-Ан Драг
Мнения: 3
Регистрация: 06 декември 2015, 02:54

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Ив-Ан Драг »

mehurar написа:Абе нещо и аз не можах да ги намеря във флибуста.... :(...Нещо не можах да разбера как да ги сваля...:(
Има ги и двете в RuLit http://www.rulit.me/author/kempbell-alan
felipe
Мнения: 11
Регистрация: 06 юли 2011, 19:10

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от felipe »

На мен пък новия вещер много ми харесва,типичен Сапковски,талантлив е този човек,браво.
Гост

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Гост »

summer-knight написа: П.С. Чак сега разбрах, че кончето му се казва roach, което се оказа вид шаранеста риба. На български е Плотка, което предполагам е полската дума за тази риба, а винаги съм се чудел.
Не съм влизал отдавна...Платика е рибата, на български платика от семейство Шаранови.
Защо така
Мнения: 24
Регистрация: 07 юли 2015, 10:54

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Защо така »

Тези дни довършвам руският Хари Потър (Закари Никерс) и ми се чет нещо не чак като за 13-14 годишни а поне за 18-20 годишни. :D
И се чудя какво да започна.

Някой да е зачитал Червената кралица на Марк Лорънс?
Тръните беше добра поредица, макар че финала беше изстикан през пръсти малко. За което и самият автор писа накрая някакво тъпо обяснение, че не искал да превръща поредицата в печатница за пари, а да си остане една добра история.

Замислям се, да дам ли втори шанс на Пътя на кралете на Сандърсън. Спрях да я чета, защото в продължение на много страници, просто нищо не се случваше. Мисля, че ми се нарежда в топ 3 на най-разтеглените книги, които съм чел.
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Червената Кралица е в същия свят като Тръните, даже го има Йорг по едно време. За мен и двете поредици са ужасно слаби и клиширани и ги изоставих на половината от първата книга, но щом си харесал едната, почвай другата.
Не ми е приятно, че го казвам (защото Сандерсън е готин), ама Пътят на кралете и на мен ми се стори пълна боза.
А впрочем чел ли си сборникът с разкази на Абъркромби "Внезапни завършеци"? Или трите книжки за Полу-краля?
Или Героите умират на Стовър? Джентълмените на Скот Линч или джедайте-мислители-каратисти на Скот Бакър? Новичкият Вещер може също да ти хареса или пък Н. Джемисин? Черният отряд?
Защо така
Мнения: 24
Регистрация: 07 юли 2015, 10:54

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Защо така »

За Йорг ми харесаха само първите две книги. Третата беше слаба - през повечето време читателя се разхожда из сънищата на Йорг, а финалната битка хич не беше толкова епична, колкото се очакваше.
На Абъркромби съм му малко сърдит, защото трите допълнителни книги пък света на Първият закон ме разочароваха. Разказите, не ме влекат а Полу-краля до колкото съм чел мнения била малко детска.
На Стовър и Линч не съм чел нищо, а на Бакър започнах Тъмнината която предхожда и не ме грабна и за това съм го зарязал за сега. Вещера ми е в полезрението отдавна, ама са доста книги, а аз не съм чел нито една. Започна ли го ще трябва да ги чета всичките.
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Като се заговорихме за Бакър, заключителната 7-ма книга "The unholy consult" излезе преди няколко месеца. Не съм стигнал до нея, но отзивите са, че е пълна боза. Жалко.
Уийкс също е написал някаква малка книжка към Светлоносеца - "Gnner's apprentice", която ще опитам да си набавя за празниците. Петата книга се чака есента на 2018.
П.С. Снощи гледах някаква комедия и там затворници си спретнаха бунт и едно от исканията им беше да им доставят Winds of winter :wink: Нея ще си я чакаме 2019.
Защо така
Мнения: 24
Регистрация: 07 юли 2015, 10:54

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Защо така »

Честно казано Песента вече ми е все тая кога ще излезе или дали ще излезе изобщо. Даже мисля да не я чета, докато не излезе и последната книга. Тогава може да ги почна всички от начало.
На другия полюс Светлоносеца и моят любимец Квоте ме карат от време на време да търся инфо кога ще излезнат. И докато Уийкс е пич и пише яки неща без да се оправдава с глупости, Ротфус не ми вдъхва никакви надежди, че изобщо ще седне някога да допише книгата.
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Брент е измислил официално заглавие на петата книга - The Burning White, което вероятно означава, че се труди усърдно по нея. Пък между другото е успял и да напише предистория на Night Angel - Perfect Shadow. Попрелистих я малко от началото и ми хареса. Браво на него! Докато повечето автори често се мотаят, той е дисциплиниран и продуктивен :)
М. Лорънс е почнал някаква нова поредица, подобна на Assassin Creed. Героят е момиче и звучи горе-долу интересно.
Взех си и The Skull Throne на П. Брет, ама я подхвърлям от месеци без да я започна. Малко ми омръзна от палави девойки, дето играят кючеци само по шалвари. Дали историята тръгва нанякъде или все така си цикли?
Изгледах и сериала по Altered Carbon - малко общо с книгата, но пък русата азиатка изглеждаше зашеметяващо.
Защо така
Мнения: 24
Регистрация: 07 юли 2015, 10:54

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Защо така »

Започнах "Хрониките на Амбър" и Локи Ламора. За сега и от двете съм доволен, с леко предимство за Локи. По-мрачно е и хумора повече ми допада.
marvin70
Мнения: 11
Регистрация: 21 декември 2011, 22:21

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от marvin70 »

summer-knight написа: Взех си и The Skull Throne на П. Брет, ама я подхвърлям от месеци без да я започна. Малко ми омръзна от палави девойки, дето играят кючеци само по шалвари. Дали историята тръгва нанякъде или все така си цикли?
Цикли ! От цялата книга, "важни" са десетина (или по-малко) странички. Другото е "плънка", колкото да се достигне някаква определена дебелина на томчето. Жалко за похабения дървесен материал и усилия, свързани с издаването върху хартиен носител!
Започва подозрително много да прилича на "Колелото" на Р. Джордан: ако не по съдържание, то по броя безсмислени томове между "началото" и "края" на "историята".
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Brian Staveley - Chronicles of the unhewn throne се оказа приятна трилогия. Първата книга е отлична. Втората и третата са малко мудни. Главните герои понякога са дразнещи, но си личи, че авторът е вложил доста труд. Прилича малко на Принцът на нищото.
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Прочетох и В дома на червея - стар разказ на Дж. Мартин, който у нас е издаден като самостоятелна книга, а не като част от сборник. Запълнили са обема с едър шрифт и картинки. Има интересни идеи и страшна атмосфера, но краят е малко претупан и по-скоро незавършен.
Авитохол_165
Мнения: 15
Регистрация: 08 декември 2013, 20:20

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Авитохол_165 »

Изчетох поредицата Прокълнатите крале на Морис Дрюон и определено я препоръчвам за феновете на Песента. Не е фентъзи, чисти исторически романи са, но самият Мартин е споделял, че се е вдъхновявал от нея при писането на Песен за огън и лед и това определено си личи. Яки обрати и интриги, много сиви герои, книжките са кратки, наситени с действие и се четат бързо. Надхвърлиха с доста предварителните ми очаквания.
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Довърших си поредицата за Червения рицар. Нечетните книги: 1,3 и 5 са отлични, а четните 2 и 4 са средно качество. Определено е сред най-шантавите фентъзи поредици изобщо. Светът е алтернативна история, в която средновековни рицари се бият с дракони, говорещи грамадни мечки и други животинки. И във всяка книга авторът добавя много нови неща, като зомбита и битки на гърба на грифон. Хареса ми, но на някои чиъатели ще им е твърде особена.
Защо така
Мнения: 24
Регистрация: 07 юли 2015, 10:54

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Защо така »

Аз довърших трите книги на Линч за Локи Ламора. Малко съм разочарован от края на третата книга. Прекалено отворен е този край. А Линч май влиза в клуба на Ротфус, що се отнася до чакане на следващи книги. Иначе самата история е страхотна, а стила на писане на Линч страшно много ми допада. Книгите са изпълнени с много действие и в същото време не се губи нищо от заобикалящият свят, въпреки че няма дълги и детайлни описания. За пръв път ми се случва да искам любовната драма в книгата да е по-задълбочена и да чета повече за нея. "Джентълмените копелета" е още една поредица, която измества "Песента" от списъка ми с книги, които чакам с нетърпение да бъдат издадени.

Сега се чудя дали да не се пренеса малко в съвременния свят или да продължавам с фентъзито. Винаги, когато приключа някоя добра поредица и съм пред тази дилема. :)
marvin70
Мнения: 11
Регистрация: 21 декември 2011, 22:21

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от marvin70 »

Относно Линч и историите за Ламора - е въпрос на персонален вкус . Помня , когато четях поредицата (това дето е издадено в България) , ми дойде малко в повече "влюбването на 5-6-или 7 годишно момче "! А пък, третата книга - началото , моментите в които Ламора и приятеля му се мъчеха да се "разграничат" от магьосницата - (единствения шанс на Ламора да остане жив) , но да останат с "чиста" съвест и напъните на Линч за "драматични" обрати , и морална възвишеност - то не се търпеше .
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Линч е имал тежка депресия преди години. Може би още не се е оправил и не му е до писане. Иначе М. Лорънс най-накрая ме изненада приятно с Red Sister. Най-увлекателното фентъзи, което подхванах тази година. Има доста клишета: избрания, манастир за бойци, технология от стара цивилизация, но не са дразнещи. Светът е доста интересно измислен има и няколко оригинални идеи
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Broken earth поредицата на N.Jemisin не ме впечатли. Fifth season и Obelisk gate ми бяха мудни и скучни: малко диалог и действия, но безкрайно дълги описания. Подразни ме също, че част от историята се разказва в сегашно време от второ лице, че стилът на писане е излишно натруфен и модерната тенденция почти всички са хомо, транс или би. Ще довърша трилогията само защото има доста награди и уж последната книга била много добра.
Защо така
Мнения: 24
Регистрация: 07 юли 2015, 10:54

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Защо така »

И аз четох за депресията на Линч. Ама той Линч по принцип пише бавно. Ама какво е извинението на Ротфус тогава? :)

Иначе четох добри отзиви за Red Sister, но не знам дали Лорънс си е подобрил стила на писане. Имам предвид, че при "Принца на тръните" ми идваше малко плосък начина му на писане и леко простоват. Все едно му е беден речника. Не знам как точно да го опиша този проблем. И това е основната причина да не съм чел и другата поредица за червената кралица. Идеите му не са лоши, но стилът му е леко простоват. И с твърде много псувни.
marvin70
Мнения: 11
Регистрация: 21 декември 2011, 22:21

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от marvin70 »

Войната на Червената кралица е една идея по - добре написана от принца на тръните , но пак не са спестени някои от "досадните неща" .
deliburan
Мнения: 12
Регистрация: 29 юни 2016, 15:42

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от deliburan »

Жоро написа:непоследователен ми е защото няма ЦЕНТРАЛЕН ГЕРОЙ. Да речем като при КОНАН. някои герои прелитат, от една книга няма ги в друга появяват се след пет-шест книги. Аномандър рейк има много важно влияние в първите и последниет книиг, но точно по средата го няма никакъв?!!!
В началото целта е да се свали Ласийн, после това става нещо абстрактно. такива книиг откровено ме дразнят. колок по друго е да знаеш, че имаш някакъв героичен тип, които коли наред.
Липсата на централен герой е само плюс в случая ,а пък героични типове , колещи наред има 2 камари барем ! То 1 сегюле стига за да задоволи нездравословната ти жажда за кървища! Но Малазана иска препрочитане за да го разбереш , врътнал съм 3 пъти цялата поредица и всеки път откривам нови моменти и нюанси на повествование , убягнали ми при първия прочит. ---Правописа ти няма да го коментирам :(
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости