SFB препратки към общ речник в текста

За формата на текстовете, използван в библиотеката
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
vax
Мнения: 13
Регистрация: 20 декември 2013, 00:54

SFB препратки към общ речник в текста

Мнение от vax »

Здравейте,

търся начин да форматирам книга със следната структура:

- основен текст с множество имена и понятия, маркирани със звезда - примерно Солон* в няколко глави;
- речник в края на книгата, който съдържа списък с имената и понятията и детайлно описание за всяко от тях. Речникът е маркиран като секция.

Искам да пренасоча всички маркирани думи в основния текст, към началото на речника-секция (бележки/footnotes сякаш не е решение).
cattiva2511
Мнения: 151
Регистрация: 04 октомври 2015, 16:19

Re: SFB препратки към общ речник в текста

Мнение от cattiva2511 »

Здравейте!
Има ли смисъл, всеки път, когато се повтаря думата „Солун*“ да има препратка? Речника (поясненията) не могат ли да се поставят като бележка под линия, при първата срещната дума? Да, когато се коригира книга за Читанката, коректорите се опитват да се придържат максимално към книжния вариант, но това невинаги е напълно възможно. Дори ако форматирате книгата с вътрешни препратки, как ще се върнат четящите на думата след препрочита в „Речника“? Възможно е, но колко пъти трябва да се постави препратка след пояснението и най-вече — нужно ли е?
Фесалоники

Re: SFB препратки към общ речник в текста

Мнение от Фесалоники »

Друго си е да разбереш, че Солон е поет, законодател и мъдрец.
thefly
Мнения: 73
Регистрация: 17 май 2009, 12:24
Местонахождение: София
Връзка:

Re: SFB препратки към общ речник в текста

Мнение от thefly »

Привет! Не разбрах много добре какво точно ти трябва, но споделям двете известни ми системи за препратки в SFB:

1. Едната е стандартната звездичка и бележка под линия
2. Другата е описана от Мандор в topic5344.html?sid=0e4f655036449bd08b05c474e9cc1c97

Дано ти е помогнало с нещо :)
vax
Мнения: 13
Регистрация: 20 декември 2013, 00:54

Re: SFB препратки към общ речник в текста

Мнение от vax »

Речникът в края на книгата е азбучен, с твърде обширни описания за всеки обект, вкл илюстрации. Не е ясно колко еднакви думи в основния текст линк-ват към съответното обяснение в речника. Затова предпочитам където има подобна връзка, да я пренасоча към началото на речника.

Вариант 2 на thefly изглежда да е инструмента, който търся. В описанието обаче не ми става ясно как се маркира сочената секция текст. Ще съм благодарен за повече детайли:
Пълната форма на препратката е (пример):

… иди на {#glava_32}32{/#}.
където „32“ е текстът на препратката, а „glava_32“ е идентификаторът. Ако в текста на препратката няма форматиране (както е при теб), може да използваш малко по-съкратена форма, напр:

… иди на {#glava_32|32/}.

т.е. текстът се отделя от идентификатора с вертикална черта. Не забравяй наклонената черта в края на маркера!
cattiva2511
Мнения: 151
Регистрация: 04 октомври 2015, 16:19

Re: SFB препратки към общ речник в текста

Мнение от cattiva2511 »

vax написа: … Затова предпочитам където има подобна връзка, да я пренасоча към началото на речника.
Така ли:
Солон{#Речник|\*}
Ако „Речник“ е заглавието на секцията. При запазване само на знака „*“, предполагам, ще го приеме за бележка под линия, а при проверка ще има липсваща такава?
Разглеждам книгите игри, в тях има много вътрешни препратки.
Питам, защото ми е интересно…
А варианта, в бележка под линия, да се остави инфо:
Солон*
[* Виж в „Речник“]
Или нещо подобно?
vax
Мнения: 13
Регистрация: 20 декември 2013, 00:54

Re: SFB препратки към общ речник в текста

Мнение от vax »

cattiva2511 написа:
vax написа: … Затова предпочитам където има подобна връзка, да я пренасоча към началото на речника.
Така ли:
Солон{#Речник|\*}
Ако „Речник“ е заглавието на секцията. При запазване само на знака „*“, предполагам, ще го приеме за бележка под линия, а при проверка ще има липсваща такава?
Да, така ми се струва приемливо. Не знам само дали "Речник" бидейки секция, автоматично се приема за валиден идентификатор.
cattiva2511
Мнения: 151
Регистрация: 04 октомври 2015, 16:19

Re: SFB препратки към общ речник в текста

Мнение от cattiva2511 »

От книгите игри (наскоро качен): „Котаракът и Черния нарцис“ (може да се свали и СФБ файлът, за да се разгледа).
П.П. Но не съм напълно сигурна и (или) още по-малко права, но при книгите игри — работи.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: SFB препратки към общ речник в текста

Мнение от Борислав »

vax, покажи ми кратка извадка от въпросния речник.
vax
Мнения: 13
Регистрация: 20 декември 2013, 00:54

Re: SFB препратки към общ речник в текста

Мнение от vax »

Книгата е "Гръцката цивилизация" на Шаму. Речникът е в края. Ако не ти се намира на хартия, ще ти пратя сканирани страници.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: един гост