Въпрос

Един е питал, друг — отговарял…
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Тихия

Въпрос

Мнение от Тихия »

Как е правилно да се напише - един тел или една тел?
анБезимен

Re: Въпрос

Мнение от анБезимен »

Както е казал Речникът
https://rechnik.chitanka.info/w/%D1%82%D0%B5%D0%BB

... "И двете, дядо попе, и двете..." в единствено числол.
1. тел — съществително име, мъжки род (тип 1) редактиране
Значение
тѐлът, тѐла, мн. тѐлове, (два) тѐла, м. и тел, телта̀, само ед., ж.
1. Само ед. Тънка метална нишка. Връзвам с тел.
2. Само м. Парче от такава нишка. Свързвам телове.
прил. тѐлен, тѐлена, тѐлено, мн. тѐлени. Телена мрежа.
• Бодлива тел. — Тел с остри бодли по нея, предназначена за огради.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Въпрос

Мнение от Mandor »

анБезимен написа:... "И двете, дядо попе, и двете..."
Винаги ми е било любопитно защо този толкова популярен виц се цитира погрешно. :D
анБeзимeн

Re: Въпрос

Мнение от анБeзимeн »

Mandor написа:
анБезимен написа:... "И двете, дядо попе, и двете..."
Винаги ми е било любопитно защо този толкова популярен виц се цитира погрешно. :D
Ми Иванчо казал, че ще използва и двете – и попадията, и дъщерята. Мисля, че е имал предвид алтернативно.
Поради това ми се струва, че прилича на конкретния случай, когато може алтернативно да се използва мъжки и женски род.

Или забележката ти е в смисъл, че, за пълно съответствие с вица, трябва да се използва алтернативно женски и женски род?
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Въпрос

Мнение от Mandor »

Забележката ми е, че винаги се цитира „… и трите, дядо попе, и трите…“, докато в оригинал е „… и трите, Иванчо, и трите…“. Т.е. тотално се променя действащото лице.
(А в цитираната версия става въпрос за трите дъщери на попа.)
анБeзимeн

Re: Въпрос

Мнение от анБeзимeн »

Опресних си вица в интернет (щот бях го забравил в подробности) и – да, дъщерите. Намерих една препратка с две и десетина с три. Мотики, дъщери.
Тогава въпросът ти става интересен.

Предлагам такъв механизъм за неволната подмяна на Иванчо с дядо Поп:
Повечето, както и аз, са забравили подробностите, но запомнили финалната фраза, оставяща поле на еротичното въобръжение на мъжа. И така, мъжът, естествено, слага се на местото на Иванчо (на дядо-поповото не е интересно), представя си неизказаното продължение на вица... с трите... и виква от удоволствие: "И трите, и трите!" (ги оправих). Но, тъй като си спомня и че има обръщение в сакралната фраза, вече бидейки подсъзнателно на местото на Иванчо, (хъм, няма емотикон "облизване"), провиква се към дядо попа от името на Иванча.

Тук е интересно да се помисли, защо има варианти "3 дъщери", "2 дъщери" и "Попадията и дъщерята" и какво говори изборът на вариант за сексуалните щения на конкретния мъж.

От трета страна, ако съм прав в горните си спекулации, то жените би трябвало винаги и без изключение да цитират правилно вица. А?
i_m_i
Мнения: 42
Регистрация: 06 август 2008, 21:42
Местонахождение: Троян

Re: Въпрос

Мнение от i_m_i »

" И трите, дядо попе!" го знам като цитат от друг виц. Попът и селянин се обзаложили кой повече жени е оправил. Решили в неделя да застанат пред църквата и щом влезела някоя, попът казвал: "Тая съм я таковал!", селянинът и той. Като дошли попадията с двете си дъщери, попът се засмял и рекъл: "И тая съм я таковал", а селянинът: "И трите, дядо попе, и трите!"
анБезимен

Re: Въпрос

Мнение от анБезимен »

i_m_i написа:" И трите, дядо попе!" го знам като цитат от друг виц. Попът и селянин се обзаложили кой повече жени е оправил. Решили в неделя да застанат пред църквата и щом влезела някоя, попът казвал: "Тая съм я таковал!", селянинът и той. Като дошли попадията с двете си дъщери, попът се засмял и рекъл: "И тая съм я таковал", а селянинът: "И трите, дядо попе, и трите!"
И това, и този!
Готин народен виц :lol:
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости