Електронен четец

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
lyuba_spasova
Мнения: 1
Регистрация: 22 ноември 2016, 12:02

Re: Електронен четец

Мнение от lyuba_spasova »

Здравейте,
искам да си взема четец, досега не съм ползвала никакви, чета си на таблета. Обаче вече не ми издържат очите, а и батерията ми пада за пет-шест часа, а аз като се зачета, чета денонощно. Ще използвам четеца най-вече за книги от читанка и разни подобни сайтове, но не ме притеснява особено да си ги качвам през калибре, имам си го така или иначе и го ползвам.
Основното ми изискване е да е щадящо за очите- разбирай добра подсветка и да е максимално използваното пространство (таблета ми е 10 инча и това ми е една от причините досега да не го сменя). Също - ако може да се пачва и да се качват разни е-рийдъри и речници също не е лошо, тук въпросът е: ако не може, дали ще има нужда въобще от тях - при киндъла, примерно.
И така, моделите, на които съм се спряла:
PocketBook Sense 6"
Amazon Kindle Paperwhite 3 6"
Kobo Glo HD, 6"
NOOK GlowLight Plus
Гледах и Коbo Aura, но все още имат проблем с батерията, така че ще се въздържа.
thefly
Мнения: 73
Регистрация: 17 май 2009, 12:24
Местонахождение: София
Връзка:

Re: Електронен четец

Мнение от thefly »

Имам Kobo H20 от година и половина нейде. Ползвам го активно за четене. Много удобен за корекции. Много съм доволен. Засега :))
pavkataG
Мнения: 5
Регистрация: 24 ноември 2016, 19:38

Re: Електронен четец

Мнение от pavkataG »

Здравейте и от мен. Аз също искам да си купя четец, но си нямам никаква представа какво да търся. Има ли някъде във форума тема, от която мога да се ограмотя? Попринцип се бях спрял на Kindle Paperwhite, понеже в момента има намаление в Амазон. От темата обаче оставам с впечатление, че не е много харесван? Също искам да попитам fb2 форматът ли е най-добър? Ако е така киндъла има ли начин да се направи да го поддържа чрез Jailbreak ? Също така не разбирам каква е тази програма coolreader 3 и на самото устройство ли се сваля, и защо. Като цяло си мислих, че след като купя даден четец, само му свалям някаква книга и си чета, но изглежда не е толкова проста задача и има доста настройки, които да се правят. Та може ли някой да ми препоръча добър за парите си модел. Благодаря ви.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

pavkataG написа:... киндъла има ли начин да се направи ...
CoolReader е софтуер, който има версии за PC, за Android, за PocketBook, и за Kindle например. Не знам колко версии има общо, тези са ми известни.

Всеки четец си има спецификация - какъв тип му е екрана, колко инча е, колко пиксела, колко памет, какви формати поддържа, дали има слот за SD памет...

За Kindle по-запознати хора знаят как може да се jailbreak-не, и да му бъде инсталиран допълнителен софтуер. Защо казвам "допълнителен"!? ... Защото книгите вътре се отварят със софтуер, естествено, който е инсталиран заводски. Kindle по принцип работят с MOBI файлове, т.е. оригиналния им софтуер е направен така. С инсталирането на допълнителен софтуер например CoolReader - четеца вече ще може да отваря и FB2 формат... Т.е. не самия четец отваря файловете, а софтуера, който работи в него.

Процеса по Jailbreak не ми е ясен как става, аз нямам Kindle, и инсталирането на CoolReader не знам как му се прави. Имаше някъде тема за това, но не мога да я намеря.

По-важното е да си изясниш кои от параметрите на четеца можеш да пренебрегнеш, и кои не. Например за Kindle знам, че предимно нямат слот за допълнителна SD памет, и трябва да се ограничаваш от размера на паметта му, т.е. не можеш просто да си качиш цялата библиотека в четеца. Някои четци са водоустойчиви, някои имат надсветка, за да може да се чете на тъмно, има такива с тъч-екран, други са с бутони... А има и четци с TFT дисплей, но те са по-скоро осакатени таблети, отколкото четци. Препоръчвам да търсиш четец с e-ink екран.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Електронен четец

Мнение от moosehead »

pavkataG, аз имам jailbreak-нат Kindle, ама е доста стар като модел - К3 Keyboard. Стана много лесно. Сега си чета fb2 без никакъв проблем.
Виж тук как става за различните Paperwhite. Но имай предвид, че ако го jailbreak-неш пада гаранцията. Освен това, след хакването не трябва да го включваш в Интернет, защото ако излезе нов официален фърмуер, ще се инсталира автоматично и ще прецака jailbreak-а.
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
pavkataG
Мнения: 5
Регистрация: 24 ноември 2016, 19:38

Re: Електронен четец

Мнение от pavkataG »

Благодаря ви за мненията. Доста неща ми се изясниха. Иначе не съм казал, че със сигурност ще взимам киндъл, просто го споменах по случай намаленията, които текат в момента. Като параметри какво търся: естесвтено е-ink екран с добра резолюция съответно ppi , с надсветка за четене на тъмно. Водоустойчивост и слот за допълнителна SD памет, не са ми необходими (смятам, че 4ГБ памет са достатъчни), ако има физически бутони за прелистване на страниците би било плюс, но не е задължително. Важно е да мога да му сложа CoolReader, понеже ще може да чете FB2 формат и така ще се спести памет. Също има и доста допълнителни опции, като например да зададеш марджините на страницата да са по-малки, следователно да се показва повече текст на екрана и да има по-малко прелистване. Така, че ако има модели, които си заслужават и се доближават до търсеното от мен, може да предложите.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

pavkataG написа:...смятам, че 4ГБ памет са достатъчни...
Имай предвид, че посочения размер на паметта по спецификация най-често се явява общата памет на устройството. Част от нея е заета за самата система и софтуера, от което достъпна за потребителя е колкото остане. При 4 GB най-често достъпната за потребителя е около 1.5 GB. Следващия недостатък на вградената памет е, че достъпа до нея става само с USB кабела, а много от моделите са с бавни USB-та, и точенето на 1 GB файлове към четеца може да стане доста изнервящо. За съжаление скоростта на USB порта предимно се пропуска да бъде спомената в характеристиките на устройството, или пишат нещо общо от рода на "USB 2.0 compatible". Реалната скорост ще я усетиш доста по-късно.

П.П. Като гледаш моделите четци - предвиди и калъф. Иначе екрана ти ще е подложен на сериозен риск по време на носене в чантата например, а са доста чупливи. И в магазините, откъдето може да се купят четци - съвсем не е задължително да има и калъфчета за тях, още повече, че и цените на читавите калъфчета са доста изнервящи.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
pavkataG
Мнения: 5
Регистрация: 24 ноември 2016, 19:38

Re: Електронен четец

Мнение от pavkataG »

SD слота в крайна сметка за мен не е толкова важен. Ако го има супер, ако не няма чак такова значение. В крайна сметка 1.5GB са няколко хиляди книги. Някакви конкретни модели може ли да препоръчате. Pechkov, ти например какъв рийдър използваш? Използваш ли cool reader на твоя и според теб има ли смисъл от него?
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

pavkataG написа:... какъв рийдър използваш? ...
Имам PocketBook 360+. Модела е с 5-инчов екран, но си има твърдо капаче, т.е. спестявам от калъф, и е много удобен за носене по всякакви джобчета. Оригиналния софтуер за четене в него е FBReader, който ме дразни. Не показва бележките под черта, няма сричкопренос, шрифта на EPUB не може да се сменя... Та инсталирах CoolReader. При него ги няма споменатите недостатъци, а и в настройките му има и "гама корекция", с което контраста на дисплея леко се подобри. Настройки на отстъпа отстрани, размер на шрифта, самия шрифт може да се избира, и всякакви такива щуротии си ги има.

Преди няколко месеца ми се искаше да си взема 8-инчовия модел PocketBook PB840, но цената от 429 лв без калъф ме спря. Иначе е готин, с тъч, и разделителна способност 1200х1600 точки. Пробвах DejaVu на него - чете се. Само че в магазина нямаха калъфчета, и в интернет намерих като за него на цена от около 45 лв мисля по някакви спомени.

Без калъф е немислимо, дори 360-ката на сина успя да пострада, въпреки твърдия капак, та после поръчвах дисплей от Китай, че в България няма никъде (дори в официалния сервиз), смених го, и си е разправия. А точно дисплея прави тия устройва това, което са.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Ф р a к с с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р a к с с »

Препоръчвам ти четец под управление на Android. Там можеш да си слагаш каквито искаш програми за четене, не само Cool Reader (въпреки че за повечето формати тя е най-добрата). Kindle е като iShit-овете - добър хардуер, но жестоко орязан софтуер, направен с идеята да принуди да собственика да плаща за всичко. Да, повечето модели могат да се jailbreak-нат, но някои след това не работят стабилно, гаранцията пада и пак не можеш да инсталираш всичко, което пожелаеш. Докато под Android имаш пълна свобода. Искаш допълнителни речниици? Без проблем - имa десетки, с всякакви речникови бази (както двупосочни, така и тълковни), а повечето от тях могат да бъдат стартирани автоматично от Cool Reader, задържайки пръст върху непозната дума. Искаш да четеш с любимия си шрифт от компютъра? Също никакви проблеми - копираш го с мишката в съответната папка и готово. Искаш да смениш тапета при изключване или заспиване на книгата? Пак става само с copy/paste.

Cool Reader поддържа всичко, което се сетиш. Можеш да разделиш екрана на 9 зони и единичното, двойно и продължително докосване във всяка една зона да прави различни неща. Примерно - потупваш го два пъти в горната лява част - отиваш 10 страници назад. Потупваш два пъти в горната дясна част - 10 страници напред. Потупваш два пъти в средната лява част - отиваш в началото на книгата. В дясната - в края. Докосваш го веднъж по средата - показва списък на последните отворени книги. И т.н. Можеш да избираш шрифт, размер на буквите, размер на празните полета около екрана, размер на разстоянието между редовете, между отделните думи, речник, който да се отваря по подразбиране... На кратко - всичко, което ти е нужно за комфортно четене.

Дисплеят също е важен. Тук принципа е - колкото повече ppi (pixels per inch), толкова по-добре. В момента черешката на тортата е Carta 2. Предната версия - Carta, също е приемлив вариант. Още по-старите - Pearl, VizPlex, категорично трябва да се избягват... Подсветката и тъч скрийнът са задължителни.

Относно картата с памет - съгласен съм с pechkov. Едно, че като инсталираш всички необходими програми и няколко речника, във вградената памет остава място за няма и 1000 книги. И второ - много по-лесно е да извадиш картата, да я включиш в Card Reader (моделите с поддръжка на USB 3 струват по 15-20 лв) и да копираш за секунди всичко. А е добре на лаптопа да имаш пълно резервно копие на книгите си. Така че дори да се случи нещо с електронната книга, да не се налага да сваляш цялата си библиотека отново. Особено ако си я събирал книга по книга - от тук, от торент-тракери, от руските пиратски сайтове, след това - собствени редакции и чистене на грешки...

Хардуерните бутони за прелистване са желателни. Не винаги пръстите ти са идеално чисти, а да четеш от екран на петна не е приятно. Освен това - добре е функциите да бъдат дублирани. Някои екрани не реагират много добре на докосванията, когато са под пряка, силна слънчева светлина (примерно като четеш книга на плажа).

Калъфът също е задължителен. Предпазва от надраскване, счупване, при затваряне на корицата каечствените устройства автоматично заспиват, а при отваряне се събуждат. Освен това с тях е по-удобно да се държи в ръка четеца.

Аз съм перфекционист, не обичам да правя никакви компромиси с качеството и функционалността, затова дълго четох сравнения, ревюта и параметри на марки и модели. Накрая намерих всичко, което търся, само в OnyxBOOX. Да резюмирам:
- екран Carta 2 (има и евтини модели с Carta);
- Android (root-ва се без проблеми);
- тъч-скрийн и хардуерни бутони;
- много добра подсветка, ярка и равномерна;
- наличие на слот за microSD карта (и на 3.5 мм аудио изход, въпреки че не го ползвам);
- калъфи с магнитен дачик на съвсем приемлива цена (четецът заспива сам при затваряне);
- добра поддръжка от производителя - през няколко месеца излизат обновления на фърмуера;
- при използване няколко часа на ден батерията издържа около месец с едно зареждане.

Ето това е върхът на сладоледа: OnyxBOOX C67ML Carta2 - $158. Калъф от същия търговец - $12. Ето по-евтиния модел с Carta - $118 с подарък калъф. И всичко - с безплатна доставка до България. При това конкретният жълтур е точен - вече 4 пъти пазарувам от него книги, за себе си и за приятели и не е имало проблеми.
Ф р a к с с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р a к с с »

Написаното от мен за нуждата от SD карта се отнася за моделите с вградена памерт 4 GB. При 8 GB вградена памет тя стига за всичко. А обикновено моделите с 8 GB памет са по-нови, с USB 2, така че копирането на няколко хиляди книги отнема под пет минути.

PocketBook също предлагат 6" модел с дисплей Carta 2 - Touch HD. Има си всичко - хардуерни бутони, подсветка, тъч-скрийн, слот за карта памет, 8 GB вградена памет, аудио-изход. Но не е с Android. А цената му без калъф е на кантар с тази на OnyxBOOX C67ML Carta 2 с калъф. Но пък е с две години гаранция... Така че - ти си решаваш.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Ф р a к с с написа:Препоръчвам ти четец под управление на Android.
+1.

Версиите за Android на CoolReader и AlReader имат функционалност, която по мое мнение е препоръчителна - библиотечен модул(файл мениджър). Чрез него книгите/произведенията от даден автор лесно могат да бъдат намерени независимо в коя директория са записани. Разбира се при търсене по автори основната директория на библиотеката след като бъде обновена с нови записи следва да бъде пресканирана, за да се обнови и базата данни, с която работи библиотечният модул на съответното приложение за четене.
И двете приложения работят с многофайлови архиви, което също може да бъде удобно в някои случаи/предпочитания.
pavkataG
Мнения: 5
Регистрация: 24 ноември 2016, 19:38

Re: Електронен четец

Мнение от pavkataG »

Последните предложения са без съмнение супер, но са доста по-скъпи от paperwhite-a. Аз по-скоро си търся четец около неговата цена. Ако в момента знам, че мога да сложа coolreader 3 на най-новия paperwhite, го взимам без да се замислям. До 200лв. ако има нещо прилично, на другите марки (Kobo, Pockerbook, Onyx и др.), на което да му кача coolreader-а може и него, но тези марки не знам къде се продават.
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

moosehead написа: Но имай предвид, че ако го jailbreak-неш пада гаранцията. Освен това, след хакването не трябва да го включваш в Интернет, защото ако излезе нов официален фърмуер, ще се инсталира автоматично и ще прецака jailbreak-а.
Чел съм че при хард-ресет - следите се замазвали?
Защо ти е да включваш /wi-fi и да ъпдейтваш/? :roll:
pechkov написа:
pavkataG написа:... какъв рийдър използваш? ...
Преди няколко месеца ми се искаше да си взема 8-инчовия модел PocketBook PB840, но цената от 429 лв без калъф ме спря. Иначе е готин, с тъч, и разделителна способност 1200х1600 точки.
Toзи е слаб. Аз откакто минах на 300ppi, трудно бих минал на под 260ppi
Има по-добра алтернатива от Кобо:
Kobo Aura One
ultra high resolution 1,872x1,404, 300-pixels per inch display, 8GB of onboard storage instead of the typical 4GB and an improved integrated lighting system that allows you to adjust not only brightness but color temperature (basically, a "day" and "night" mode).
https://us.kobobooks.com/products/kobo-aura-one
https://www.cnet.com/products/kobo-aura-one/
В Аргус-а е на 190 лири.
Мисля, че ще може да се четат пдф/сканове/ на А5 книга на цял екран? :roll:
Ф р a к с с написа: Дисплеят също е важен. Тук принципа е - колкото повече ppi (pixels per inch), толкова по-добре. В момента черешката на тортата е Carta 2. Предната версия - Carta, също е приемлив вариант. Още по-старите - Pearl, VizPlex, категорично трябва да се избягват... Подсветката и тъч скрийнът са задължителни.
Аз съм перфекционист, не обичам да правя никакви компромиси с качеството и функционалността, затова дълго четох сравнения, ревюта и параметри на марки и модели. Накрая намерих всичко, което търся, само в OnyxBOOX. Да резюмирам:
- екран Carta 2 (има и евтини модели с Carta);

- Android (root-ва се без проблеми);

- тъч-скрийн и хардуерни бутони;
- много добра подсветка, ярка и равномерна;

- наличие на слот за microSD карта (и на 3.5 мм аудио изход, въпреки че не го ползвам);
- калъфи с магнитен дачик на съвсем приемлива цена (четецът заспива сам при затваряне);
- добра поддръжка от производителя - през няколко месеца излизат обновления на фърмуера;
- при използване няколко часа на ден батерията издържа около месец с едно зареждане.
Тези характеристики доста ме привличат, само да не беше 6"... В София продава л исе някъде, поне за тест да се види.
Аз съм имал базов Нук, два киндъла, Кобо аура Х20,.. сега съм с PW3 и екрана му е най-добрия от тези дето съм пробвал, подсветката обаче зависи на каква бройка попаднеш, този го смених с предния, сега е приемлива (само 4лампи имат и се появяват сенки при някои).
Оникса с колко лампи е? Иначе Кобото ме кефят с тяхната подсвертка, но екрана им (текста) бързо губи оптична плътност и трябва по-чести рефреши, което при Киндъла може да издържи и 20 прелиствания, без да избледнеят буквите драстично.

Четох, че имало начин да се jailbrake-не, но нямам опит в тази сфера и ще се радвам, ако някой го е постигнал (може и да е с по-стар модел, моя е Paperwhite 3) да удари едно рамо, ето тук са инструкциите.
http://www.mobileread.com/forums/showth ... p?t=275877

Ако не успея с хакването, ще се оглеждам за Кoboto 8" /макар че 400+лв не ми се дават за четец/, а може и Onyx-a, c Carta 2 ако падне още малко, макар и 6".
Искам и речници да си кача, за четене на английски.



Какво е специалното при Carta 2?


ПП: Не знам за какво ви е да носите няколко хиляди книги, карти, флашки и т.н. - това забавя работата му. :roll:
Последната промяна е направена от taurus на 2. Мнението е било променяно 2 пъти.
dao
Мнения: 11
Регистрация: 29 август 2016, 08:47

Re: Електронен четец

Мнение от dao »

Здравейте, Читанки,
Имам много стар Киндъл, може би от времето на Фред Флийнстоун.
Донесоха ми го приятели от Лондон за 200 лъва.
Памет - 1.4 ГБ.
Въпросът ми е: Свалих си Cool Reader 3. Инсталирах го на РС за Вин 7.
А как да тръгне за Киндъла ми?
В него имам:
.active-content.data
documents (my books)
DONT-HALT-ON-REPAIR
Когато пусна СР, той чете книги от моето РС, не от Киндъла!?
Моля помогнете.
:mrgreen:
Ф р a к с с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р a к с с »

pavkataG написа:...До 200лв. ако има нещо прилично, на другите марки (Kobo, Pockerbook, Onyx и др.), на което да му кача coolreader-а може и него, но тези марки не знам къде се продават.
Павка, ти май си писател, не читател ;) В предния си пост ти дадох директен линк към страницата за купуване на OnyxBOOX C67ML с Carta + калъф за $118 общо с безплатна доставка до България. По днешен курс това прави 218 лв.

@taurus
България е прекалено малък пазар за OnyxBOOX, за да си правят труда да откриват представителство у нас. Все пак, ние цялата държава сме колкото няма и половин Москва... :) В Русия това е най-разпространената марка, а там като се качиш в градския транспорт, всеки трети пътник е с електронна книга. Специално за Русия брандират електронните си книги с различни наименования, с отделен фърмуер, с интерфейс на руски и задължително комплектовани с фирмен калъф. Така че не зная у нас къде можеш да видиш на живо OnyxBOOX, освен у някой познат, който е запален читател... Можеш да прочетеш и изгледаш в тубата доста ревюта на руски, ако това ти върши работа. Ето официалната страница на модела C67ML с Carta, който препоръчах на Павката.

Що се отнася до Carta 2 (или Carta Plus), това е търговско наименование на новата Carta с повишена плътност - 300 ppi срещу 213 ppi за Carta. При 6" модели това е резолюция 1072 × 1448 срещу 758 × 1024. Можеш да чуеш най-разнообразни мнения струва ли си да дадеш около 50% повече пари за 50% повече ppi :) Личното ми мнение (имам и двата модела) е, че разлика в качеството има, но в никакъв случай не е пропорционално на разликата в цената. Ето снимка на двете книги заедно, една до друга (Carta 2 е в дясно):


Изображение
(кликни за да видиш в пълния размер)

Можеш да забележиш разликата примерно в горните линии на буквата "ж", ако използваш шрифт със серифи - на 300 ppi са по-плътни и отчетливи. Но иначе, при нормално четене, без да се взираш, трудно би усетил разликата. По спецификация яркостта и времето на обновяване на Carta 2 би трябвало да са малко по-добри, но аз поне не забелязвам такова нещо. Така че, ако държиш на най-доброто на всяка цена - Carta 2. Ако искаш най-доброто съотношение цена/качество - Carta.
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

Ами то и Киндъл PW3 е с - 300ppi /Carta/??
След колко страници започва да избледнява текста /без рефреш/?
PS:
А колко лампи има?
PW3 - 4
Voyager- 6
Oasis - 10
Ф р a к с с написа: OnyxBOOX C67ML с Carta + калъф за $118 общо с безплатна доставка до България. По днешен курс това прави 218 лв.
Ами ДДС на митницата?
pavkataG
Мнения: 5
Регистрация: 24 ноември 2016, 19:38

Re: Електронен четец

Мнение от pavkataG »

Точно това щях да пиша, че се плаща и ддс, може и мито даже да ти сложат. Пощенска такса също се плаща.

Иначе какво мислите за този четец - inkBook Obsidian. Единствения му минус е, че е 212ppi. Не знам струва ли си да го пренебрегна това, какво мислите. Иначе, като цена го намирам за 99 евро.
Ф р a к с с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р a к с с »

taurus написа:Ами то и Киндъл PW3 е с - 300ppi /Carta/??
След колко страници започва да избледнява текста /без рефреш/?
PS:
А колко лампи има?
Ами ДДС на митницата?
Не знам за избледняване. Гледах навсякъде из настройките и не успях да намеря опция за рефреш на определен брой страници. Има само една икона в заглавната лента, с която се ускорява двойно прелистването, но качеството пада, затова не я включвам.

За лампите - също не знам. Сега пробвах да усиля подсветката на максимум и да погледна под долния ръб на тъмно. Струва ми се, че са 8 диодите. Но светлината е толкова гладка и равномерна, че не съм сигурен.

Никакво ДДС, мито и пощенски такси няма. Плащаш с кредитна карта и след 2-3 седмици получаваш известие от кварталния пощенски клон да отидеш да си получиш пратката. Не съм гледал какво пише на опаковката, но малките жълти братя по принцип знаят и никога не пишат в документите на нещо, че струва повече от $20. След това влизаш пак в акаунта си в AliExpress и потвърждаваш, че си получил пратката, за да дадат парите на продавача. Понеже те действат като посредник. Ако съдържанието на пратката не отговаря на поръчаното, или има дефекти, или изобщо не работи - откриваш казус, обясняваш случая и те ти връщат парите. Вече 4 книги купувам така, както и десетки пъти - други неща и нито веднъж не е била обмитявана пратката.
Ф р a к с с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р a к с с »

@pavkataG
inkBook и OnyxBOOX е едно и също. Брандът беше създаден (както и фирмата Artatech, която го дистрибутира), за да се внасят четците на части и да се сглобяват в Полша за европейския пазар като "Made in EU" с цел избягване на високи митнически такси. Ако си намерил inkBook с калъф за €99 - купувай смело, цената е добра.
Veni_sl

Re: Електронен четец

Мнение от Veni_sl »

Здравейте,
Вече повече от месец ползвам OnyxBOOX Carta. Много време търсих и изчаквах най-добрия и евтин вариант за четец, защото имам таблет, който ми вършеше работа, но съм зле с очите и четенето беше мъка за мен. Ползването на четеца ми доставя истинско удоволствие от четенето, което не бях изпитвала отдавна, особено на слънце. Нмерих го по- китайски сайтове, но не се решавах да го поръчам заради ДДС- то и гаранцията. Накрая се появи в pazaruvaj.com http://chetec-za-e-knigi.pazaruvaj.com/ ... 341461346/ на супер изгодна цена и веднага си го поръчах. Имаше някои недоразумения с доставката, но сайтът си е сериозен. Дано не се налага да ползвам гаранция.
Напълно съм съгласна с публикуваното по-горе мнение за този четец, затова няма да го повтарям. Учудвам се, че все още най-търсени и най-коментирани са киндъл и подобни. Китайците да им покажат как се прави.
Можете да видите разликата между OnyxBOOX Carta и OnyxBOOX Carta 2 в табличката тук http://www.e-readerweb.nl/index.php?ite ... 18&lang=NL
За мен параметрите на OnyxBOOX Carta са напълно достатъчни, като имате предвид, че съм зле с очите. Екранът е бял, а контрастът- достатъчно силен. Цените толкова бързо падат, че не си заслужава да се дават доста повече пари за толкова малка разлика в качеството, след няколко години-ново.
На мен не ми се е налагало да рутвам четеца, направо си свалих от GooglePlay няколко програми. Вградената в четеца програма е OReader, която е едно към едно с AllReader. Има възможност в настройките за избиране между няколко речника. Аз съм посочила Color Dict, защото намерих за него описание как се пуска тук http://forum.pocketbulgaria.com/viewtop ... late&hl=bg Активира се след маркиране на думата и опция копиране.
Някои андрод приложения не тръгват, може би затова трябва да се рутне, но на мен не ми е необходимо повече, все пак това не е таблет.
Ф р a к с с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р a к с с »

Моите поздравления, Вени! :) Само този речник на Google не ми вдъхва никакво доверие. Уж поддържа 102 езика, а като тръгнеш да го сваляш - 10.2 GB. Просто няма как в такъв обем да се събере такава речникова база. За сравнение - едини елементарен английско български двупосочен речник със 120 000 думи има речникова база от близо 5 MB.
Ф р a к с с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р a к с с »

Извинявам се - 10.9 MB е речника на Google.
Veni_sl

Re: Електронен четец

Мнение от Veni_sl »

Гледам в описанието на приложението 103 езика, но това е онлайн превод, а за офлайн са 52, но си сваляте само тези пакети, които ви интересуват.10,9 Mb вероятно е самото приложение. Погледнах си четеца да видя точно как ставаше. След като си свалите приложението, го отваряте. Има разни настройки и опции. Избирате офлайн и посочвате двата езика, от който и на който искате да превеждате и сваляте пакета. Ако искате още някакъв език повтаряте. Приложението превежда и цели изречения, но не много точно.
Antoo
Мнения: 4
Регистрация: 12 декември 2016, 11:57

Re: Електронен четец

Мнение от Antoo »

Вени, ако не те притеснява, може ли да дадеш малко повече подробности около проблемната доставка, защото и аз съм на път да си го поръчам от там.

Фракс, ако ти е излишен по-евтиния модел на Оникса, може да направим сделка за него... хем да не се занимавам със сайтове, хем и да спестя малко от бюджета :oops: :wink:
Veni_sl

Re: Електронен четец

Мнение от Veni_sl »

Магазинът е унгарски и пратките пристигат от Унгария, като използват куриерските услуги на Рапидо(???), които според мен не се престарават особено. Пратката пристига с наложен платеж, така че не рискувате да платите нещо, което няма да получите. Ако пратката не пристигне до няколко дни, е добре да си я потърсите. Доставката е безплатна.
В сайта на магазина пише да се прегледа пратката в присъствието на куриера и ако има щети да се направи протокол, което не е ясно какво означава- преглеждаш и плащаш или плащаш и преглеждаш? На мен куриерът ми отказа въобще преглед с мотива, че няма отбелязана такава опция на пакета и ако има проблеми със стоката да се оправям със сайта. Добре, че все пак ме изчака да си отворя пакета и да се успокоя, че вътре наистина има четец. За да не рискувате, е добре да се свържете със сайта и уточните това. Също така ги помолете да обезопасят кутията на четеца, така че при неволно изпускане на пакета да няма щети, защото те явно не се сещат да го направят. Така ще поемете по-малък риск.
Няколко дни след като си поръчах четеца, го бяха пуснали на промоция на 160лв. Така че, ако не ви е спешно, следете цената, по празниците може да има промоции. :)
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Електронен четец

Мнение от moosehead »

Ф р a к с с написа:@pavkataG
inkBook и OnyxBOOX е едно и също. Брандът беше създаден (както и фирмата Artatech, която го дистрибутира), за да се внасят четците на части и да се сглобяват в Полша за европейския пазар като "Made in EU" с цел избягване на високи митнически такси. Ако си намерил inkBook с калъф за €99 - купувай смело, цената е добра.
Може навремето двете фирми да са имали нещо общо, но май вече нямат (доколкото е верен автоматичния преводач). Информацията е тук.
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
burning.desire
Мнения: 1
Регистрация: 21 декември 2016, 09:44

Re: Електронен четец

Мнение от burning.desire »

Преди няколко дена пуснах обновяване на софтуера и така от няколко дена си се обновява и в момента е забило.. моделът е: pocketbook 650 ultra Дори не мога да го изключа. Някой има ли идея защо така се е получило?
Antoo
Мнения: 4
Регистрация: 12 декември 2016, 11:57

Re: Електронен четец

Мнение от Antoo »

Veni_sl написа:Магазинът е унгарски и пратките пристигат от Унгария, като използват куриерските услуги на Рапидо(???), които според мен не се престарават особено. Пратката пристига с наложен платеж, така че не рискувате да платите нещо, което няма да получите. Ако пратката не пристигне до няколко дни, е добре да си я потърсите. Доставката е безплатна.
В сайта на магазина пише да се прегледа пратката в присъствието на куриера и ако има щети да се направи протокол, което не е ясно какво означава- преглеждаш и плащаш или плащаш и преглеждаш? На мен куриерът ми отказа въобще преглед с мотива, че няма отбелязана такава опция на пакета и ако има проблеми със стоката да се оправям със сайта. Добре, че все пак ме изчака да си отворя пакета и да се успокоя, че вътре наистина има четец. За да не рискувате, е добре да се свържете със сайта и уточните това. Също така ги помолете да обезопасят кутията на четеца, така че при неволно изпускане на пакета да няма щети, защото те явно не се сещат да го направят. Така ще поемете по-малък риск.
Няколко дни след като си поръчах четеца, го бяха пуснали на промоция на 160лв. Така че, ако не ви е спешно, следете цената, по празниците може да има промоции. :)
Благодаря Вени!
Аз вече се сдобих с четеца :)
Трябва да отбележа, че съм доволен от коректността на сайта. Написах им, че ако не отбележат опция Преглед, по-добре да не го изпращат. Пратиха го.
Идва куриер на Рапидо и ми иска парите без преглед. Съответно аз отказах да я приема. След половин час се връща и ми дава пакета за преглед. Съмнява ме че се е свързал с офиса на Extreme digital. По-скоро е липса на комуникация между Куриерските фирми FanCurir и Рапидо.
А от четеца съм предоволен. Вградения четец е напълно функционален, обаче не иска да подкара български гласове от TTS. С Moon Reader Pro го реших този проблем. Дария от Vocalizer върви идеално. Гергана от Speechlab не тръгна, но това може би е защото ползвах копие на файл закупен за друг телефон.
Животът на батерията никак не е впечатляващ, но бях подготвен за това. Самата андроидска система е голям консуматор. И тук обаче има решение. Ще прежаля една 30-годишна книга :D с дебели кожени корици. Отстранявят се листовете и се прави гнездо за четеца и външна батерия. Облепя се с велурена хартия за удобство и комфорт. Парите които биха отишли за калъф, се дават за мощна външна батерия от 4-5000mAh :wink: И си изкарваш отпуската от месец без зарядни (ако не се прекалява с музиката). Ето, че за 200лв. наистина може да имаш един пълнофункционален четец.
П.С. Аз си инсталирах Goldendict https://play.google.com/store/apps/deta ... droid.free
Можеш да вкараш до 5 речника и е съвместим с Moon рийдъра. От този списък има няколко свободни за изтегляне, аз си избрах Български тълковен речник (по-надолу е в списъка) http://lingvodics.com/dics/view/Bulgarian
А за преводни En-Bul Bul-En на babylon сложих тези http://www.mediafire.com/file/stsgelc3f ... ct-BGL.rar
и за German_Bulgarian - http://www.mediafire.com/file/plw9rkmeo ... ct-BGL.rar
Veni_sl

Re: Електронен четец

Мнение от Veni_sl »

Радвам се, че си доволен от четеца. :)
Проблемът с доставките май си е на местна почва, но от сайта явно не си проследяват дали с доставките всичко е наред.
Когато се ползва wi-fi, андроид приложения, сваляне и т.н., батерията пада бързо, но ако се ползва само за четене-държи. Вече не си спомням кога последно го зареждах, така че държи не по-малко от батериите на другите четци. :) Това с външната батерия не знам дали няма да го направи по-тежък, а аз държа на това да е колкото може по-лек. Купих си зарядно и като се наложи- в контакта.
За сега не ми се налага да ползвам български гласове, но ако ми се наложи, ще се възползвам от информацията, която си споделил.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости