Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Съобщения, свързани с библиотеката, които трябва да се прочетат
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Борислав »

Изчаквателения период за новоиздадени книги беше увеличен на пет години. Всички добавени книги, които влизат в този период, бяха временно свалени от библиотеката.

Конкретния повод за промяната беше поредната нападка от страна на АБК, но има и други причини за увеличението.

Моята библиотека винаги е имала образователна цел, а не развлекателна. Предоставянето на най-новото никога не е било част от идеята на библиотеката. Времето и усилията ни трябва да се съсредоточат върху добавянето на стойностни издания, които вече са изчерпани, вместо да ги хабим в безсмислени разправии с издатели и асоциации.

Увеличения срок ще обезсили още повече най-големия коз на тези, които твърдят, че са ощетени от библиотеката. Нужно е издателите да разберат, че Моята библиотека никога не е била техен враг, а може да бъде голям съюзник. Наскоро например предоставихме възможност на всеки издател да прави безплатна реклама на страниците на библиотеката.

Не плачете и не тъжете! Ако нещо си е заслужавало да бъде прочетено сега, ще си струва и след десет години. Победа без жертви има само в детските приказки.
~HT

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от ~HT »

В друга тема преди много време бях споменал, че с годините стигнах до нещо като неписано лично правило - да не чета нашумели книги преди да са минали десет години от издаването им.
Получи се някак си естествено. Просто беше факт дълго преди да си дам сметка за това.

Без да съм убеден поддръжник на удължения 'карантинен' период, смятам че решението на екипа е разумно и адекватно в настоящата ситуация, а читателите могат само да спечелят от него.

Времето има свойството да отсява значимото от преходното. Човек може да прочете само определен (при това много малък) брой от всички написани книги и единственият начин да не изгуби прекалено много време е да се научи да избира добре.
Дистанцията на времето често ни позволява да виждаме по-ясно.
infierno
Мнения: 1
Регистрация: 01 февруари 2014, 00:20

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от infierno »

Тук съм напълно съгласен, нещо което си заслужава сега ще си заслужава и след 10 години. Проблема при мен се получи че бях почнал една дълга поредица и последните три книги щяха да са достъпни на 1 Януари 2017, след увеличаването на срока ще мога да ги прочета чак през в020... Жалко че не може да се направи нещо...
д г

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от д г »

Така е, читанката има образователни цели, а не развлекателни. Увеличаването на изчаквателния срок само ще спомогне образователните цели за сметка на развлекателните. Например ако изчакването стане 100 г. представяте ли си колко доказано стойностни произведения ще бъдат изучавани най-подробно? Или ако стане хиляди години? Ами ние ще станем специалисти по древни езици, ще направим нови преводи и с гордост ще кажем че можем да четем античната читанка. Винаги големите неща се предизвикват от малки поводи, затова това писмо на виртуалния адвокат ни сочи пътя към нови висини на интелектуалната мисъл.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от pechkov »

резюме написа:На кратко ...
Накратко - имаш право да направиш по-хубава библиотека, без такъв изчаквателен период. Качвай най-новото, даже ако можеш - качвай ги преди да са излезли от печат даже. Пускай си реклами в нета, събирай такси от посетителите, искай рекет от издателствата, бори се за "top 10", и като се събудиш - си завий краката, че виж какви кошмари си почнал да сънуваш...
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
zearendil
Мнения: 46
Регистрация: 26 юли 2010, 16:24

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от zearendil »

Борислав написа: Увеличения срок ще обезсили още повече най-големия коз на тези, които твърдят, че са ощетени от библиотеката. Нужно е издателите да разберат, че Моята библиотека никога не е била техен враг, а може да бъде голям съюзник. Наскоро например предоставихме възможност на всеки издател да прави безплатна реклама на страниците на библиотеката.
Струва ми се, че храните илюзии относно рационалността на печалбарските проекти и конкретно на българските издателства. „Борбата“ с проекти като този е по-скоро оправдание за отчитане на дейност в АБК, отколкото разумно поставена цел – така че подобни мерки вероятно няма да имат никакъв ефект. Но щом сте преценили така, нека видим какъв ще е ефекта.
Искам да знам дали предложението ще важи за произведения, предложени собственоръчно от издателите им? Ако не, къде/как трябва да издателят да посочи, че е дал съгласието си?
Жоро

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Жоро »

за пореден път виждам, че неудобните мнения тука се трият. Това е още една от причините която ме кара напоследък да предпочитам сайтове като РуЛит, Амазон и Зелка, пред вашия, благодаря ви че правите всичко възможно да затвърдите впечатленията ми от вас. За последния месец съм ползвал над десет пъти РуЛит и само веднът - Читанка, сега смятам че разликата ще се увеличи в полаз на РуЛит и Зелка.
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Inf »

Обиди, а едновременно с това и лъжи се трият. И се съмнявам, че въпросните професионални (личи си че са предимно политически) тролове мърсят тук безплатно...
Берлиоз
Мнения: 76
Регистрация: 09 април 2016, 16:39

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Берлиоз »

Жоро написа:за пореден път виждам, че неудобните мнения тука се трият. Това е още една от причините която ме кара напоследък да предпочитам сайтове като РуЛит, Амазон и Зелка, пред вашия, благодаря ви че правите всичко възможно да затвърдите впечатленията ми от вас. За последния месец съм ползвал над десет пъти РуЛит и само веднът - Читанка, сега смятам че разликата ще се увеличи в полаз на РуЛит и Зелка.
Трият се, защото са тролски и неграмотни. Когато се регистрираш и предоставиш конструктивно мнение с необходимата аргументировка, без да се опиташ да вменяваш каквото и да било, за каквито и да било пари, може би няма да има изтривания.

Мненията ти не са "неудобни". Неудобно е мнение, което показва наяве нечия друга издънка.

Твоите мнения са тролски, което се разбира от начина на поведение при тяхното публикуване, както и от стилистиката на написаното. Разумните хора виждат, а и са виждали на други места, как действат платените тролове.

Разбрахме се какъв си, сега дай да видим цената. :)

Що се отнася до торент тракера, той, за разлика от този сайт, е осеян с реклами, които пълнят джобовете и сметките на собствениците му. Никой няма да има нищо против да сваляш каквото пожелаеш от там. Ти няма как да го видиш, защото си трол, но библиотеката няма да загуби от липсата на твоето присъствие.
Жоро

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Жоро »

Дали са "тролски" мненията ми или не са тролски може да се спори. Сами сте казали че трябва аргументация, а не давате никаква аргументация защо да са тролски. освен това в мненията ми няма да намериш нищо обидно, а само верни факти - това че не ви изнасят е друг въпрос. А за грамотността не мисля, че се явявам на конкурс по литература, когато е трябвало съм се доказал пред когото е трябвало ти не си човека, който ще ме оценява. Като не искаш - не ме чети, но откъде накъде ще триеш мнение в което няма обиди?
Казваш, че има неверни факти - аргументирай кои са те. Щом избираш да триеш с действията си потвърждаваш, че съм прав и нямаш аргументи срещу мен.

П.С. "Конструктивно мнение" е много широко понятие.. "Конструктивно" - според кого? Миналия път когато предложих нещо конструктивно -Читанка да стане платена, за да нямате проблеми с АБК и да премахнете сроковете- ми се нахвърлихте. Само че това го има по много електронни книжарници, например Ру Лит
Берлиоз
Мнения: 76
Регистрация: 09 април 2016, 16:39

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Берлиоз »

Жоро написа:Дали са "тролски" мненията ми или не са тролски може да се спори. Сами сте казали че трябва аргументация, а не давате никаква аргументация защо да са тролски. освен това в мненията ми няма да намериш нищо обидно, а само верни факти - това че не ви изнасят е друг въпрос. А за грамотността не мисля, че се явявам на конкурс по литература, когато е трябвало съм се доказал пред когото е трябвало ти не си човека, който ще ме оценява. Като не искаш - не ме чети, но откъде накъде ще триеш мнение в което няма обиди?
Казваш, че има неверни факти - аргументирай кои са те. Щом избираш да триеш с действията си потвърждаваш, че съм прав и нямаш аргументи срещу мен.

П.С. "Конструктивно мнение" е много широко понятие.. "Конструктивно" - според кого? Миналия път когато предложих нещо конструктивно -Читанка да стане платена, за да нямате проблеми с АБК и да премахнете сроковете- ми се нахвърлихте. Само че това го има по много електронни книжарници, например Ру Лит
Нищо не казваш за това как вървят премиите за тролски коментари. За един приятел питам. :)
Жоро

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Жоро »

Това е несериозно. Не съм аз този който взима пари, ако исках да се заяждам можех да предположа че вие сте тези които взимате пари, след като променяте сроковете. Правилата или са били в началото според закона и сега се огъвате за пари или не са били според закона и тогава сега нещата си идват на мястото. Сега ни се предлага версията "За да имаме оправдание пред АБК" увеличихме сроковете. Щеше да е хубаво, ако можехме да ви вярваме. Когато направиш едно увеличаване с цел да не те критикуват, значи го правиш веднъ - завинаги - и край. Само че вие вече увелихте срока веднъж от 2 години на 3, а сега от 3 на 5. Следващия път ще го направите от 5 на 7 или направо на 10. Смешни са тези оправдания. Щом първия път сте ги нарушили вече никой няма да ви вярва. Нали знаете приказката за лъжливото овчарче

А моите аргументи така и не получих аргументиран отговор - как може да е платен Рулит и да няма чакане. В много български е-книжарници е същото. Не ми казвайте, че имате образователна цел, можеше да имате образователна цел, ако бяхте единствени по рода си, но не сте. Факта, че аргументирани отговори на моите въпроси не ми се дават или пък мненията ми се трият показва доколко сет "демократични" и какъв "плурализъм" ви гони - нещо което и друг път съм имал възможност да забележа.

П.С. Сега кой употребява обиди? - модератора загатва че взима пари. На модератора кой ще му изтрие мнението?
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от pechkov »

Жоро написа:Това е несериозно. Не съм аз този който взима пари, ... как може да е платен Рулит и да няма чакане. В много български е-книжарници е същото. ...

Именно, господине. Мястото, където се плаща за книги се нарича книжарница. А Читанка е библиотека.

Правилата ги определя екипа, и доколкото съм запознат - ти не си част от екипа. Коментарите ти определено няма да бъдат взети предвид, и всичко, което пишеш тук е само губене на време. :)

Това дава ли отговор на безкрайните ти безсмислени въпроси?
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Жоро

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Жоро »

Не, не дава. Когато няма дискусии това е диктатура. Добре си спомням че миналата година имаше огромни Банери "СПри АКта" аз самият участвах. Сега съжялявам, че участват да се спреАкта, като виждам отоншението на управата с такова отношение може би е трябвало да подкрепря АКТА. Читанка за мен няма бъдеще, което е жалко защото започна като един прекрасен проект. Лично аз ще престана да влизам тук или в краен случай- ще огранича влизането си до минимум. ИМа къде по-нормални сайтове, където управата не държи такъв тон.

П.С. добре знаете че има и платени електронни библиотеки. а за авторското право да не си говорим.

У нас времетраенето на авторското право е уредено в Глава шеста на ЗАПСП. То е съобразено с изискванията на Бернската конвенция, по която България е страна, а също и с Европейското споразумение за асоцииране. Времето, през което авторското право се закриля, се различава според това, дали авторът (напр. писател, художник и т.н.) е известен или не. В първия случай закрилата е до 70 години след смъртта на автора. Във втория случай – 70 години от първото разгласяване (напр. публикуване) на произведението. Ако обаче в този срок авторът стане известен или пък псевдонимът му не буди съмнение относно личността му – тогава се прилагат правилата според първия случай. При съавторство срокът започва да тече от смъртта на последния преживял съавтор

Какви 5 години, какви 5 лева.
читател

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от читател »

Гошка ,хората които влизат тук поради една или друга причина не искат книжарница , а библиотека. Какво точно не разбра ?

Ти или се правиш на прост , или не се правиш.
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Бам Бам »

Жоро, от мненията ти личи, че си прочел много, много малко книги през живота си. Имаш проблем в това да си изразяваш мисълта в писмен вид, неграмотен си, а нещата, които все пак си чел нямаш нужната обща култура да разбереш правилно.

Авторските права са едно, а правата за разпространение съвсем друго. В Читанка авторските права се спазват много стриктно и към всички произведения е посочено коректно от кого са написани. Единственото смислено нещо в предходното ти мнение всъщност си го копирал от Уикипедия, но без да упоменеш това, представяйки абзаца като тест, на който ти си автора.
Devoted of Slaanesh
Мнения: 25
Регистрация: 02 април 2012, 21:52

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Devoted of Slaanesh »

Мерси, че и моите мнения ги триете...

Поведението ви е отвратително и не отговаря на заявените от вас високи стандарти!
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от notman »

Devoted of Slaanesh написа:Мерси, че и моите мнения ги триете...

Поведението ви е отвратително и не отговаря на заявените от вас високи стандарти!

А моите мнения пък не ги трият. Щото не пиша глупости и не мрънкам.
Devoted of Slaanesh
Мнения: 25
Регистрация: 02 април 2012, 21:52

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Devoted of Slaanesh »

Драго ми е, че си се извъдил такъв умник. Майната ви!
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от notman »

Добре бе, не мога да ви разбера! Хем не ви харесва тук и се оплаквате, и се заричате как ще се махнете, хем пак се влачите час по час, виете, зъбите се и настоявате да се съобразяват с вас!
Трайте си там, дърпайте си книжките, четете и не се обаждайте! Още повече, че не сте допринесли с НИЩО за тази библиотека! Ебати наглите търтеи, разбираш ли!
Издател

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Издател »

Не смятах да се намесвам, но има явно неразбиране на нещата и се говорят леки глупости. Няма да задълбавам в Закона за авторски права и сродните права, само ще посоча, че издателските договори се сключват обикновено за три години, а ако не е посочено друго (според ЗАПСП) то важат до пет. Т.е периода, в който Читанка е атакуема от издателите е точно тези 5 години. След това може да ги съдят само носителите на авторските права (автори и наследниците им), нещо което надали ще се случи.
hfij

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от hfij »

Какво ви пречи да има сайт, в който хората да четат безплатно литература на български? В днешно време книгите са прекалено скъпи и не всеки има възможност да дава по 20 лв на книга. Само глупавите и алчни хора са за премахването на читанка. Глупави, защото те са за регреса на българското население в научен план. Алчните пък са издателствата, които са за свалянето на сайта, защото така им се намаляват продажбите. Така че кажете ми, вие противници на читанка, кой от двата вида сте вие :?:
огледало

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от огледало »

Имам въпрос към екипа.

Поддържам огледало на Читанка за лично ползване. Веднъж седмично ъпдейтвам базата данни чрез сваляне на chitanka.sql от сървъра ви и изпълнение в моята база данни. Съдържанието се ъпдейтва чрез rsync.

Въпросът ми е следния - свалените от вас книги отразяват ли се автоматично в моето огледало?
Предварително благодаря.
v5ev
Мнения: 127
Регистрация: 06 януари 2010, 20:39

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от v5ev »

Аз съм от времето, когато есенните бригади бяха доброволно задължителни!! Сега е задължително да спазваме срокове, които никой не изисква. Но това е Волята на Собствениците. Понежене Читанка е собственост, колкото и да е неприятно. И така наречният Екип прави каквото си иска (или каквото му искат). Ама защо не си признават...
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от notman »

Тази тема се превърна в преброяване на наглите безсрамници, които посещават „Моята библиотека“.
Колко станаха дотук?
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Бам Бам »

Всъщност при демокрацията задължителните неща винаги са повече, отколкото при тоталитаризма. Който смята, че е обратното явно има много криво разбиране за света и трябва да се образова малко.
нагъл безсрамник
Мнения: 1
Регистрация: 04 декември 2016, 03:33

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от нагъл безсрамник »

Мдаааа... така е то...

ВОЙНАТА Е МИР
СВОБОДАТА Е РОБСТВО
НЕВЕЖЕСТВОТО Е СИЛА

А при демокрацията задължителните неща са повече, отколкото при тоталитаризма...
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Inf »

notman написа:Тази тема се превърна в преброяване на наглите безсрамници, които посещават „Моята библиотека“.
Колко станаха дотук?
Малко са. Повечето пишат от различни регистрации/имена от които само един е професионален трол.
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Inf »

професионален трол написа:Докъде я докарахме, а? Професионалните тролове да се борят за правото на хората да четат безплатно нови книги, без да чакат по една петилетка време. Докато защитниците на свободното слово уверяват читателите, че Свободата и Демократичните ценности не допускат четене на нови книги без да си плащаш за тях. Само на мен ли ми се струва, че има някаква грешка при разпределението на (т)ролите? :mrgreen:
Професионалните тролове не се борят... Те само живуркат и изпълняват... поръчки и драскат от различни имена. В случая са изключително жалки, защото напрежения (или там каквото се търси) във форума по никакъв начин не могат да се създадат, но поръчителите са аналогови динозаври живеещи в цифров век и не могат да го разберат.

Чудя се колко трябва да си жалък, за да вземаш пари за тролене?
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Увеличение на изчаквателния период за новоиздадени книги

Мнение от Бам Бам »

Inf написа:Чудя се колко трябва да си жалък, за да вземаш пари за тролене?
В грешка си, ако смяташ, че някой получава пари да троли тук. Такава неподправена злъч може да дойде само от дълбините на нечия душа, не можеш я предизвика за пари.

Тъй нареченият трол не се бори за свобода или демокрация, както твърди – нещо повече, дори не знае значението на тези понятия. Свободен е да създаде негова библиотека, в която да има каквито поиска книги. Вместо да се възползва от това демократично право той се доказва само като много мързелив търтей, който плюе месеци наред по труда на стотици хора, които са вложили безвъзмездни усилия в обработването на книги. Тоест, има абсолютната свобода и демократично право да реализира визията си за онлайн библиотека, и да натрие носа на тукашния екип, но не само че не го прави, а по най-просташкия възможен начин опитва с отровния си език да навреди на единствената свястна библиотека на български език.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: един гост