Търси се...

Търсене и предлагане на помощ при сканиране. Теми за началната работа при цифровизацията.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Morella
Мнения: 5
Регистрация: 08 юни 2007, 23:43

Мнение от Morella »

Чудесно, благодаря много! :)
Ивайло

История на България?

Мнение от Ивайло »

Много ми се иска да намеря online История на България - не няколко пасажа тук и там, и често полу-истини, а подробно издание на БАН или авторитетна монография/-фии от този ранг. Или може би има такова, но аз не съм успял да го открия в интернет(?)

Разбира се, давам си сметка, че вместо да търся електронно издание "на готово" бих могъл аз самия да скенирам и кача подобна монография. За съжаление, нямам такава под ръка, а живея в чужбина и няма и от къде да подбера и набавя подобна литература. Ох, нямам и идея, как стоят нещата с авторските права на подобни трудове.

Ще бъда благодарен за препоръки от други участници във форума.
Ивайло

История на България 2

Мнение от Ивайло »

Като отворих дума за българска история, може би никой - поне в близко бъдеще - няма да се наеме да качи в интернет многотомно издание история на България. Ако някой обаче има (или може да заеме) пълното издание с писмата на Левски би било чудесно да ги дигитализира и предостави в интернет. Допускам, че писмата на Левски са свободни от авторски права.
zhivkost

Търся следните заглавия

Мнение от zhivkost »

Може ли някой да ми каже дали някъде из нета има електронен вариант на следните заглавия: "Вино от глухарчета" на Рей Бредбъри, "Братята с лъвски сърца" - Астрид Линдгрен, "Пътят на славата" - Робърт Хайнлайн, поредицата за Шанара на Тери Брукс и "Гробищен свят" на Клифърд Саймък. Предварителни благодарности!!!
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Мнение от нт »

И аз тия дни си мислех за "Гробищен свят" и как така се е случило, че е останала извън полезрението на любителите на Саймък...
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Мнение от Hawthorne »

Аз покрай нужните летни четива, си намерих една част, но ме изненада липсата на творби като Декамерон от Джовани Бокато, Дон Жуан на Молиер, Дядо Горио на Онорев дьо Балзак, Червено и черно на Стендал, Бел Ами на Ги дьо Мопасан, както и Мадам Бувари на Гюстав Флобер. Ако знаете откъде мога да ги намеря, ще съм благодарен ;)
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
Аватар
NomaD
Мнения: 200
Регистрация: 10 март 2007, 19:39

Мнение от NomaD »

Hawthorne, четейки изброените от теб заглавия, стигам до предположението, че си бъдещ 10-токласник. Посочените от теб произведения до едно влизат в учебната програма за 10. клас, някои като "Дон Жуан" на Молиер, "Бел Ами" и "Мадам Бовари" са предвидени да се изучават в паралелки с хуманитарен профил (т.нар. профилирана подготовка). Отдавна съм забелязал, че голяма част от текстовете трудно се намират из нета онлайн и/или като файл. А твоят постинг още по-силно мотивира отдавна зрееща у мен идея да инициираме кампания за сканиране, обработване и предлагане в електронен вариант на творбите от чужди автори, влизащи в програмата по литература в българското училище (предимно в 9. и 10. клас). Свободният достъп до тях от страна на учениците ще е в съответствие с целта на "Моята библиотека", която е посочена на началната страница на сайта - "Целта на сайта Моята библиотека е само и единствено образователна".

Смятам да напиша отделна тема, в която да приложа списък със заглавията на творбите, които се изучават, а все още не са в наличност на български език в интернет.

Какво е вашето мнение, форумци? Бихте ли подкрепили такова начинание?
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

NomaD написа:Hawthorne, четейки изброените от теб заглавия, стигам до предположението, че си бъдещ 10-токласник. Посочените от теб произведения до едно влизат в учебната програма за 10. клас, някои като "Дон Жуан" на Молиер, "Бел Ами" и "Мадам Бовари" са предвидени да се изучават в паралелки с хуманитарен профил (т.нар. профилирана подготовка). Отдавна съм забелязал, че голяма част от текстовете трудно се намират из нета онлайн и/или като файл. А твоят постинг още по-силно мотивира отдавна зрееща у мен идея да инициираме кампания за сканиране, обработване и предлагане в електронен вариант на творбите от чужди автори, влизащи в програмата по литература в българското училище (предимно в 9. и 10. клас). Свободният достъп до тях от страна на учениците ще е в съответствие с целта на "Моята библиотека", която е посочена на началната страница на сайта - "Целта на сайта Моята библиотека е само и единствено образователна".

Смятам да напиша отделна тема, в която да приложа списък със заглавията на творбите, които се изучават, а все още не са в наличност на български език в интернет.

Какво е вашето мнение, форумци? Бихте ли подкрепили такова начинание?
Бих те подкрепил със редакция след разпознаването защото нямам възможност за сканиране. Книгите ги имам така че редакцията ще е добра. Кога започваме?
Може и така да е, ...!
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Мнение от Hawthorne »

Да, точно за десети клас съм, инали написах "нужни летни четива", тоест нещата, който ту съм задължен, ту искам да прочета. Аз мога да помогна също в редакцията, тъй като няма скенер около мене...
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
Гост

Мнение от Гост »

Моля за 'Карантината' на Жан-Мари Гюстав льо Клезио. Преведена и издадена е на български. Ще съм благодарен, ако помогнете да я намеря в електронен вид на който и да е от следните езици: английски, руски, испански или португалски (но не и на френски).
Доволна

Мнение от Доволна »

Благодаря за това което сте направили и продължавате да правите.Аз лично подкрепям идеята да се пуснат задължителните за класовете четива, не само за 10-11 а и за другите.И имам молба ако може да се качи и Д.Балдачи, много харесвам неговите книги.
Продължавайте все така!
Гост

Мнение от Гост »

Доволна написа:Благодаря за това което сте направили и продължавате да правите.Аз лично подкрепям идеята да се пуснат задължителните за класовете четива, не само за 10-11 а и за другите.И имам молба ако може да се качи и Д.Балдачи, много харесвам неговите книги.
Продължавайте все така!
Госпожо определени издатели имат претенцията тези задължителни за образованието произведения да се четат само ако са закупени от тях, тъй като държат правата(изберете си какви права, не забравяйте да включите и правото на образование). Има цял раздел в този форум където това е дискутирано, може би ще се включите там с ник "Недоволна".
Доволна

Мнение от Доволна »

Нямам намерение и желание да се карам с някого и ако съм засегнала нечии права с изказването си , моля да бъда извинена!Просто исках да благодаря на създателя/ите на този сайт.И освен това да дам идейка за Балдачи.
А по темата за правата(авторски, патентни и т.н)не съм компетентна и не мога да коментирам.
Но ако тук продължавам да намирам интересни за мен неща, ще продължавам и да посещавам сайта!
Асен
Мнения: 19
Регистрация: 13 юли 2007, 23:27

Мнение от Асен »

Привет на всички,

Ще се радвам, ако някой качи книги на Андрей Гуляшки, един малко позабравен български автор.
oravinifera

Мнение от oravinifera »

Никъде не видях Маркес.Търся разказите му,примерно,"Очи на синьо куче".
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

oravinifera написа:Никъде не видях Маркес.Търся разказите му,примерно,"Очи на синьо куче".
Освен това и прощалното му писмо, друго май не може да се намери...
Гост

Мнение от Гост »

Има ли възможност да се осигури Кен Киси "Полет над кукувичето гнездо"? Считам, че много хора биха били доволни да я видят тук
adin
Мнения: 3
Регистрация: 01 септември 2006, 00:42

Мнение от adin »

Гост написа:Има ли възможност да се осигури Кен Киси "Полет над кукувичето гнездо"? Считам, че много хора биха били доволни да я видят тук
Сканира се в момента.
[b]Няма попътен вятър за кораб без посока.[/b]
Гост

Hainish Cycle

Мнение от Гост »

Търся всичко от Хайнския цикъл на Урсула Ле Гуин, в електронен вид, на английски език. Къде ли го има?
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Re: Hainish Cycle

Мнение от nlr »

Гост написа:Търся всичко от Хайнския цикъл на Урсула Ле Гуин, в електронен вид, на английски език. Къде ли го има?
Пробвай тук. :)
zaphod4
Мнения: 1
Регистрация: 11 октомври 2007, 10:39

Re: Hainish Cycle

Мнение от zaphod4 »

nlr написа:
Гост написа:Търся всичко от Хайнския цикъл на Урсула Ле Гуин, в електронен вид, на английски език. Къде ли го има?
Пробвай тук. :)
Много благодаря :D
Руския вариант го бях намерила вчера, а преди малко намерих и оригинала на английски. Ако на някой му трябва, пишете :)
Morella
Мнения: 5
Регистрация: 08 юни 2007, 23:43

Мнение от Morella »

Здравейте:)

Никъде не мога да намеря едно писание на Умберто Еко... Става дума за "Името на розата", но не романът, а нещо като допълнение към него. Казва се "Name of the rose, Title and last line". Ако някой го има или знае къде мога да го намеря (на български или английски)..?
Messerschmidt

Мнение от Messerschmidt »

Имаше в средата на 90-те една книжка на Владо Даверов- не беше повестта Вчера, а някакъв роман. Четох го случайно и много ми хареса - за времето на 90-те и една неформална групичка от приятели и развитието и разрива на отношенията между тях. Засегнати бяха всичките новопоявили се екстри на демокрацията и влиянието им върху още несвикналите деца - наркотици,престъпност,проституция, СПИН и т.н. Доколкото си спомням не е правен филм и не е сценарии за такъв. Ако някой има доброто желание дали ще му представлява трудност да я сканира и качи?
Поне аз ще съм му много благодарен. :) :) :).

P.S. Сетих се за името на книгата докато я описвах- Ангели небесни май се казваше :D :D :D
Гост

Мнение от Гост »

Търся превод на стихотворението/поемата/ "Чистокръвен англичанин" на Даниел Дефо.Някой да ми помогне?
Anima
Мнения: 1
Регистрация: 12 март 2008, 00:10

Мнение от Anima »

Здравейте, благодаря на всички, които участват в създаването и обновяването на този сайт. Търся "Добър Ден Тъга" на Франсоаз Саган и "Климати" на Андре Мороа за едно момиче в тревожната възраст около 14-15 години, което наскоро загуби майка си. Аз съм ги чела навремето, когато бях на нейната възраст долу-горе и много ми се иска да може и тя да ги прочете. Търсих ги в нета безуспешно. Ще бъда благодарна, ако някой ги има и ги сканира или пък ми посочите откъде мога да ги сваля, ако съм пропуснала в търсенете си в мрежата.
Гост

Мнение от Гост »

Здравейте!Вие сте като светъл лъч в тъмна нощ за мен. :)
От известно време съм си навила нещо на пръста и то не ми дава мира,Искам да уча арамейски,но разбира се нямам представа от къде да си намеря материалите :(
Ако можете да ми намерите някакъв самоучител или каквото и да е свързано с тази тема ще съм ви безкрайно благодарна!ДАно поне вие успеете да ми помогнете!
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Пробвай с това като за начало: http://bgrecon.commentary.net/bgrecon/b ... icle02.htm .
Гост

Мнение от Гост »

Благодаря много!Ако откриете още нещо ще е чудесно! А и...Христос Воскресе! :)
dynamo

Търся романа на Робърт Лъдлъм - "Ултиматомът на Борн"

Мнение от dynamo »

Търся романа на Робърт Лъдлъм - "Ултиматомът на Борн" в електронен БГ
вариант, сътветно коригиран достатъчно за да се чете от "Гергана",
благодаря предварително.

Ето мой майл за контакт -> vnr3333[маймунско а]gmail[ . ]com
Аватар
NomaD
Мнения: 200
Регистрация: 10 март 2007, 19:39

ултиматУм

Мнение от NomaD »

Явно поради правописната грешка не откриваш романа на Лъдлъм...

"Ултиматумът на Борн": http://www.chitanka.info:82/lib/text/8752
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости