Луксозна (с кориците) Читанка

Питайте, ако нещо в библиотеката е неясно.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
viporlin
Мнения: 10
Регистрация: 02 юли 2011, 19:46

Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от viporlin »

Преди време имах версия на библиотеката, в която кориците си бяха в ePub-файловете.
Бих искал да имам луксозната (с кориците) Читанка на таблета си.
Има ли начин да се „сглоби“ подобен комплект или не?
Липсата на отговор ще смятам за невъзможност – няма нужда от отрицателни отговори.
Дано, все пак, има някакъв начин – така е много „постно“ някак си…
Благодаря предварително!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от Mandor »

Формално въпросът не е съвсем коректен. Да, може да се сглоби комплект (от ePub, FB2 – по желание) от книгите с кориците, но това ще бъде само извадка от сайта. Книгите са около 7'500, а произведенията – над 36'500. Много от произведенията са публикувани във вестници и списания и съответно няма как да участват в книгите.
viporlin
Мнения: 10
Регистрация: 02 юли 2011, 19:46

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от viporlin »

Благодаря за отговора!
Разбира се, че става въпрос само за книгите, а иначе Calibre си генерира достатъчно добри заглавни страници („корици“). Все пак, корицата е важна част от една книга и е великолепен репер при търсене.
Щом може, въпросът е как да стане сглобяването, без да се ангажират с много труд други хора? При поддържането на архива не е ли възможно кориците на книгите да са включени – отделено е време за сканирането им и те присъстват в библиотеката.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от Mandor »

viporlin написа:При поддържането на архива…
Кой архив?
viporlin
Мнения: 10
Регистрация: 02 юли 2011, 19:46

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от viporlin »

Извинявам се, не бях пред компютъра…
Прав сте, имам предвид постовете на pechkov с линкове към обобщени и помесечни актуализации на архиви на читанката. За други архиви аз не знам.
Ако има друг път, ще бъда признателен да го науча.
Благодаря.
Последната и единствена промяна е направена от viporlin на 03 май 2016, 05:06.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от pechkov »

Книгите имат корици и анотации, произведенията - нямат. Всички книги съдържат произведения, но не всички произведения са включени в книги. Архивите са направени от произведенията.

От доста време опитвам да измисля приличен начин за "смесване" на архива с птоизведения с такъв архив направен от книги. Само от книги - архива няма да е пълен, защото голяма част от произведенията не са включени в книги. И замяната трябва да става само на тези произведения, които са включени в книги. Това - лесно, вижда се в самата табличка на chitanka.info.filter.ttx, от която програмата чете данните за произведенията. Но с месечните архиви не само се добавят нови произведения, а има и корекции, които обаче произведения за да бъдат правилно заменени в един "смесен" архив - трябва да се прегенерират и като книги. А понякога се създава "книга" от произведения, които са били налични преди това в библиотеката. Т.е."книга" и "произведение" не са така свързани, че да се третират еднозначно.

Приемам всякакви идеи кое как може да бъде направено. В програмата chitanka.info.filter може да забележиш на страница "Директории" няколко options, които засега са неактивни за избор, защото все още не можем да уточним вариант как да се добави архив от книги, и да може да се замества по избор.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
viporlin
Мнения: 10
Регистрация: 02 юли 2011, 19:46

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от viporlin »

Благодаря!
Ще помисля и аз и може би, ще „изскочи“ някаква идея…
Всичко добро!
white_darkness
Мнения: 7
Регистрация: 02 ноември 2011, 15:09
Местонахождение: Силистра

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от white_darkness »

pechkov написа:...
Ами според мен да се използва настоящият архив, като се добави една таблица. В тази таблица: произведение "А" го има в книги "К", "Л" и т.н. Добавя се в програмата chitanka.info.filter опция да "сглоби" книгите от съответните произведения.
Не знам колко трудно ще е и до какви проблеми ще доведе, но ми се вижда най-лесният вариант.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от pechkov »

white_darkness написа:... В тази таблица: произведение "А" го има в книги "К", "Л" и т.н. Добавя се в програмата chitanka.info.filter опция да "сглоби" книгите от съответните произведения. ...
В таблицата вече има колонка с информация за всяко произведение в кои книги го има, но програмата chitanka.info.filter не може да "сглобява" файловете, а само да ги ползва. Генераторите на FB2 и EPUB в системата на Читанка създават файловете според това дали са поискани като книги или като произведения. Книгите имат корици и анотации, произведенията - нямат. Проблема е в измислянето на логика на последващите събития по добавяне в архива на ново произведение, нова книга, корекция на някое произведение или корекция на книга. Като се има предвид, че "книга" е само имагинерната опаковка за произведението - връзката между двете е технологична, но трудна за реализация така, че да не се оплеска съдържанието на архива за един-два месеца с актуализациите.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от DrunkenDonkey »

Хъм. Ако опционално за даунлаод към архивите има и зипче с корици, примерно името на файла е индекса на книгата. В последствие, с използване на калибре команд интерфейса ( https://manual.calibre-ebook.com/genera ... nvert.html) може да се вкара вътре - за всяко произведение, което принадлежи към книга може да му се закачи корицата. Това може да е както в chitanka.info.filter, така и съвсем отделно програмче, което да чете ттх файла за връзките и да мине по де що може файлове. Не знам с колко ще се увеличи самия ахив, ако това се прави преди да се сглобят архивите, или просто съвсем като опция при крайния клиент ако иска и му се чака (калибрето не е много бързо) да го има като възможност.
viporlin
Мнения: 10
Регистрация: 02 юли 2011, 19:46

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от viporlin »

Не съм сигурен дали не пропускам нещо много важно, но за мен нещата стоят съвсем просто:
Архивите съдържат произведения и на това ниво книги не бива да се намесват. За моите изисквания е достатъчно, ако при сглобяването на архива дадено произведение е с произход книга, то корицата на книгата да стане част от произведението. Е, една корица ще стане част от повече от едно произведения, но в това няма нищо лошо. Нещо повече, така човек ще има ориентация дадено произведение в коя книга е присъствало.
Не съм наясно доколко подобен начин на „сглобяване“ на архива ще бъде безпроблемен, но отстрани не изглежда трудно. Така новите месечни актуализации ще имат корици (там, където това има смисъл, т.е. са част от книги), докато дойде време за новия обобщен архив, който да бъде създаден на същия принцип. Съгласен съм, че истинското понятие е „произведение“ и къде то присъства не е чак толкова важно. Според изследвания графичната информация се възприема 60000 пъти по-лесно и по-бързо от текстовата. Да оставим настрана и естетическата страна, просто чисто формално наличието на корица би улеснило намирането на дадено произведение.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от DrunkenDonkey »

viporlin, има кофти ситуации. Примерно едно произведение е част от 5 книги, а такива има доста - в книги, сборници, антологии, къде ли не. Тогава какво точно ще има на обложката му... на теория по годината на издаване на оригиналната книга от оригиналния автор (а не на превода тука, че той може да ги разбърка) може да му се определи подходящата обложка, ама не съм сигурен, че тая информация е има навсякъде. Това е проблема с официално въвеждане на подобна екстра, затова аз подмолно си поисках картинките с някакви ид-та, което ще ми позволи да си/ти направя програма, която слага някакви обложки, и макар да не са в 100% от случаите точните, поне ще ги има. Такова приблизително решение няма да бъде прието в официален релииз. Аз затова съм си направил и други такива приблизителни решения - примерно жанра на повече от 10% от произведенията не е въведен, там попадат и любими мои, които като си ги филтрирам и отпадат от класацията. Та затова си имам програмче, което минава, намира произведенията в кои книги участват, и попълва жанровете на самата книга (това пък го свалям от сайта) и така, макар и не 100% коректно, достатъчно за мен си имам от моя гледна точка по-добър архив. Но това е частно решение, както ще стане и за кориците. Ако pechkov се навие на архивче с картинки, аз ще си допиша туулчето да слага що-годе подходящи корици (по години и така) и ще ти го дам да си го ползваш, но това е максимума, който може да се постигне мисля.
viporlin
Мнения: 10
Регистрация: 02 юли 2011, 19:46

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от viporlin »

Благодаря, DrunkenDonkey.
Мисля си, че ситуацията не е чак толкова кофти. Аз не виждам никакъв проблем, ако е използвана корицата на която и да е от книгите, в които това произведение присъства. Няма нищо лошо, а и графичният репер ще присъства. Мисля, че това няма да бъде некоректно към книгите – тук става дума за произведението, а прилаганата корица трябва да бъде обявена за илюстративна само. Ако се търси коректност към книгите, то тогава към всяко произведение трябва и има списък от печатните медии, където то е публикувано – книги, списания, вестници и т.н.
pechkov – В таблицата вече има колонка с информация за всяко произведение в кои книги го има
Ако pechkov се навие да подготви такъв вариант, то това ще реши проблема с кориците. Виж, туулчето което си направил за жанровете е страхотно полезно! Браво!
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от pechkov »

viporlin написа:... Ако pechkov се навие да подготви такъв вариант ...
Трябва ми по-подробно описание на въпросния вариант.

Имайте предвид, че крайния формат на файловете (FB2, EPUB) ги тегля от сървъра на Читанка, в който е софтуера за генериране като произведение или като книга.

Обмисляния от мен вариант е да създам паралелно на произведенията още един архив с книги, и през chitanka.info.filter да се избира дали и как да бъдат смесени - например произведение, което го няма включено в нито една книга - се копира като произведение, а пък произведение, което е включено в книга (или книги) - да бъде заместено като файл с първата от книгите, в които е включено то.

Вариант програмата chitanka.info.filter да "разглобява" FB2 или EPUB файловете, за да "вкара" корица в тях - не подлежи на обсъждане.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
viporlin
Мнения: 10
Регистрация: 02 юли 2011, 19:46

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от viporlin »

Благодаря, pechkov!
При условие, че преизграждането на FB2 и/или EPUB файловете „не подлежи на обсъждане“, то напълно приемлив е предлаганият вариант за втори архив с книги, като chitanka.info.filter да позволява избор на самостоятелното произведение или първата книга, в която то се съдържа.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от DrunkenDonkey »

Идеята ми допада, "книгата" е основния вариант, от който предполагам се интересуват повечето от читателите. Освен това книгата е и по-добре описана жанрово, с корица... да, което не може да бъде намерено в книга спокойно може да си е отделно, аз лично бих дори филтрирал "безнижните" произведения.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от pechkov »

Дотук добре. Вече двама души одобряват идеята за добавяне на архив с книги към архива с произведения... Но! (винаги има "но") Към сегашния момент трите формата на архивите ги дублирам в два варианта, обема на архивите не че е голям, но не е и малък, самата идея за архивите и най-честото им използване е за пакетно прехвърляне на произведенията към външно устройство - четец, таблет, смартфон и подобни за четене. Моето предположение е, че повечето хора няма да искат да теглят излишни обеми данни, да се занимават с избор кое, как и защо да обработват, за да могат да ползват архива, и съм сигурен, че няма как да се угоди на всички мераци, но все пак преди да правим промени - трябва да бъдат уточнени всички детайли.

Как хем да направим архива с книги, който на практика дублира всички произведения, които се съдържат в книгите, хем да не е задължителен, и в същото време който поиска да го ползва с книги - да е лесно и просто за изпълнение?

Но само не ми казвайте да правя шестте досегашни архива както са си сега, и отделно да правя още шест с допълнени книги!
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от DrunkenDonkey »

Хех не, това с 12-те архива ще е вече прекалено :D
Няма чист и лесен вариант. Това, което ми се върти в главата е, че едва ли някой ще се възпротиви на това основата да са книгите, не произведенията, с благинките от това - корици, по-добро жанрово подреждане, тематично събиране на разказите както са издадени. Което означава прекъсва се текущия архив на произведения и се почва нова "поредица", в която са смесени основно книги и от време на време висящи произведения, които няма къде да се включат. Филтъра от своя страна получава възможност да включва или изключва самостоятелните произведения.
Това е тотално голяма промяна и макар да си мисля, че няма да има недоволни от нея, все пак е голяма. Ще има и дубликати на произведения, когато се свалят във вид на книга, едно и също може да се появи в няколко книги, сещам се за няколко примера отма, но нищо лошо не виждам в това, освен малко по-голяма база, едва ли са много.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от pechkov »

Недоволни винаги ще има. Книгите заемат по-голям обем. :)

Основата на съдържанието (текстовете) са произведенията, и не само, че има "висящи" произведения, т.е. такива, които не са включени в книга, но и произведенията по принцип подлежат на корекции. Също така при добавяне на произведение не винаги му се прави "опаковка" веднага с качването в библиотеката, а има и вариант на отдавна добавени произведения да им се създаде книга... И тогава проследяването за месечни актуализации става тегава работа.

Нека помислим още малко.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от DrunkenDonkey »

Да, недоволни винаги ще има, то си има такива, които мрънкат и без повод, предполагам и да смениш формата на архива ще има сума ти недоволни. Но ако се разбият възможните реакции:

Недоволни:
- както спомена - увеличения размер. Доста вяла причина някой да мрънка за още няколко секунди даунлоад, то на същия принцип може да са недоволни, че се добавят нови произведения
- необходимостта да свалят наново архива. Еднократна операция, няколко минути време ама е възможно да се протестира и срещу това
Генерално според мен недоволните ще са в статистическата грешка.

Доволни:
- корици - не е нещо фундаментално, но от край време опаковката продава стоката. Кориците придават завършен вид, усещането, че щетеш книга, а не пасаж някъде.
- тематично събиране на произведения - доста по-важно от кориците, има доста сбирки, които са направени с цел, в момента те са разхвърляни на различни произведения и практически е трудно да се прочетат във вида, в който са издадени. Не е нещо критично, но все едно да го няма жанра - текста си е там, но трудно се намира
- жарновете - най-важното предимство, в момента ако решиш да си вземеш фантастика губиш директно над 10% от произведенията просто, защото жанра е на книгата, а не на произведението, ако правилно си спомням цифрата беше 13%. Това е директна загуба на съдържание и то никак не малка, която ще се реши

Генерално според мен предимствата многократно надхвърлят недостатъците на една такава смяна. Ъпдейтването също може да се измисли - в най-лошия случай, ако потребителя е включил да си взема както книги, така и свободни произведения и получи някое, което в последствие е влезнало в книга, то резултата ще е дублиране на произведението до момента, в който се издаде годишния архив. В добрия - читанка.филтър ще има същия код, който ще се ползва първоначално за премахване на свободни произведения, когато ги има в книги и при пускането тези "orphan" файлове ще изчезнат.

Може да се сондира реакцията като се пусне паралелно един такъв архив, и ако е положителна - да се продължи само с него, но просто не виждам причина как някой няма да оцени предимствата на едно такова нещо а ще седне да се заяжда за незначителни проблеми.
viporlin
Мнения: 10
Регистрация: 02 юли 2011, 19:46

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от viporlin »

Напълно съм съгласен с DrunkenDonkey. И аз мисля, че предимствата са много повече от недостатъците при предлагания подход. Сигурен съм, че повечето ще оценят новата форма на архива положително!
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от pechkov »

Ок, ето какво мога да предложа.

Запазваме досегашния вид на всички архиви, и паралелно пускам архив с "книги" само за FB2.num формата, които ще могат да се закачат към основния архив с произведения като поддиректория "books", и смесването ще става през chitanka.info.filter по избор на потребителя, като в директорията-цел файловете ще се получават с оформление също по избор, и запазваме опцията "преместване на файловете към директорията-цел", за да става по-лесно и бързо прекрояването, и да не заема излишно място на диска.

Засега списъка с произведения ще остане като първоизточник на информацията какви нови произведения и какви корекции е имало през месеца, за да може да се генерират и съответните книги според номерата им в данните в таблицата. Архива ще остане отделно, лесно ще можем да го конвертираме към EPUB и MOBI, и обновленията също ще ги закачвам отделно, за да може всеки да си избира какво ще ползва.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
viporlin
Мнения: 10
Регистрация: 02 юли 2011, 19:46

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от viporlin »

Това е напълно приемливо!
Благодаря и успех!
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от DrunkenDonkey »

Супер, стига да не ти е малко нанагорно с още един архив...
Todor...

Re: Луксозна (с кориците) Читанка

Мнение от Todor... »

Здравейте,
При линковете с архивите не успях да открия такъв отделен архив само с книги, за който споменава pechkov.
Дали има някакво развитие по тази тема?
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости