Помощ за сканирана книга със старата азбука преди девети

Търсене и предлагане на помощ при сканиране. Теми за началната работа при цифровизацията.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
pancho74
Мнения: 2
Регистрация: 25 октомври 2010, 10:36

Помощ за сканирана книга със старата азбука преди девети

Мнение от pancho74 »

Имам сканирана "Сръбско - Българска война 1885" на Венедиков от 1925. Искам да я прехвърля на електронен вариант, но да запазя старите символи.
Та въпроса ми е може ли това да стане и ако може как и с кой OCR. Имам и картите към нея, но те ще бъдат като картинки :D
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Помощ за сканирана книга със старата азбука преди девети

Мнение от notman »

Преди езиковата реформа, не преди девети :)

Според мен - djvu. Но последната дума е на специалистите, все пак :)
А със старите символи четците едва ли ще имат проблеми :) Ѫѫѣ
pancho74
Мнения: 2
Регистрация: 25 октомври 2010, 10:36

Re: Помощ за сканирана книга със старата азбука преди девети

Мнение от pancho74 »

Да това е добър пример ама как да на строя Fine reader-a за да разпознае старите символи?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Помощ за сканирана книга със старата азбука преди девети

Мнение от Борислав »

Пробвай с различни настройки и виж как се разпознават старите букви. Ако на тяхно място се слага някоя друга постоянна комбинация от букви, накрая можеш с търсене и заместване да върнеш оригиналната буква.
Гост

Re: Помощ за сканирана книга със старата азбука преди девети

Мнение от Гост »

FineReader може да се обучи да разпознава "старите" символи през опцията user pattern training. За детайли виж тук - https://abbyy.technology/en:features:oc ... n_training . Процедурата по обучение трябва да се приложи върху няколко страници от книгата, за да получиш достатъчно надеждно разпознаване.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости