PocketBook за четене на техническа литература

Питайте, ако нещо в библиотеката е неясно.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
ssubev
Мнения: 2
Регистрация: 22 февруари 2016, 11:49

PocketBook за четене на техническа литература

Мнение от ssubev »

Здравейте!

Някой има ли опит с четенето на техническа литература с PocketBook 650 Ultra. Специално ме интересува:
1. Дали ще се виждат нормално безкрайните формули и графики, които обикновено трябва да чета? Използвани формати .pdf, .epub, .doc и .djvu.
2. Възможно ли е да се четат файлове с размер 200-300 МБ?
3. Батерията ще издържа ли поне 1 седмица , ако прослушвам звукови файлове със слушалки?

Ако смятате, че има по-подходящо устройство, ще се радвам да ми препоръчате такова. :)

До колкото разбирам повечето потребители се занимават с четене на художествена литература, където основно значение имат само текста и начинът на неговото изобразяване.

При мен се налага постоянно да чета и обмислям въпроси, свързани с конкретни технически проблеми.

Благодаря за отделеното време!
Бъдете здрави и щастливи!
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: PocketBook за четене на техническа литература

Мнение от Бам Бам »

Електронното мастило не е подходящо за четене на произведения, където графиките са важни. Според мен ти трябва таблет.
ssubev
Мнения: 2
Регистрация: 22 февруари 2016, 11:49

Re: PocketBook за четене на техническа литература

Мнение от ssubev »

За мен са важни възможностите на четеца.
Никой ли не е отварял например .pdf документи с четец?
Навсякъде в рекламите описанието, е че може да ги отваря.
Stas Kirov
Мнения: 107
Регистрация: 28 октомври 2011, 14:52

Re: PocketBook за четене на техническа литература

Мнение от Stas Kirov »

Здравейте,
Преди време съм отварял и чел PDF със старият си четец, но беше Sony, и то първият модел на тази марка. Графиките се виждаха но с големината на екрана, което не е много и затруднява.
Пробвах и със сегашния: Reader PRS-T2 , получава се , но се разгръщат бавно, не като epub формата.
Дано съм ви бил полезен.
Лек и хубав ден!
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: PocketBook за четене на техническа литература

Мнение от pechkov »

ssubev написа:... може да ги отваря.
Да разпознае PDF формат, и да отвори файла не е проблем. Проблема започва с визуализирането на документа върху екрана.

PDF е формат за документи, при който размера на страницата и разположението на елементите (картинки и текстове) върху нея е фиксирано. Такава страница за да бъде отворена така, че да може да се чете - се иска екран с по-висока резолюция. При 800х480 точки просто забравяш идеята да четеш PDF. Физическия размер на дисплея в инчове не е определящ за броя на пикселите по хоризонтал и вертикал. Повечето програми за отваряне на PDF позволяват скролиране на страницата, за да може да се чете при "zoom 100%", но това е доста неудобно за ползване.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: PocketBook за четене на техническа литература

Мнение от zl_tsanev »

Нямам PocketBook, мога да споделя опит с ONYX BOOX - i86HDML Plus (8", 1600x1200 - 250 dpi) и M91S(9.7", 1200x825 - 150 dpi).
PDF и DJVU документите се отварят, визуализират и разлистват сравнително бавно особено ако са чисти сканове на книги. Съществено значение има при това размера на оригиналната страница и големината на шрифта, с който е напечатана - по-голям размер и по-малък шрифт определят по-лоша четимост. При такива документи е целесъобразно да се ползва пейзажна ориенация на страницата (както и зуум). На i86 детайлите се виждат по-добре. При текстовите PDF документи положението е по-добро.
SW за четене на тези формати също има значение, но i86 е с OS Android и избора е доста голям. За PocketBook може би трябва да се "разходите" по форумите и да видите дали няма нещо по-добро от предлаганото с четеца.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: PocketBook за четене на техническа литература

Мнение от pechkov »

zl_tsanev написа:... ONYX BOOX - i86HDML Plus (8", 1600x1200 - 250 dpi) и M91S(9.7", 1200x825 - 150 dpi).
... i86 е с OS Android ...
Такъв екран на мен ми звучи много добре. Вероятно ще изкара поносимо дори сканирана страница "A4".

Софтуер под Android за отваряне на PDF и DejaVu - засега най-много ми хареса "EBookDroid", има го в Google Play. Отваря и прелиства доста бързо DejaVu-тата, за PDF не мога да кажа доколко има разлика спрямо други програми, търсил съм най-вече за DejaVu.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
bla
Мнения: 89
Регистрация: 18 май 2011, 17:45

Re: PocketBook за четене на техническа литература

Мнение от bla »

Pocketbook inkpad е също 1200x1600 8''. Наскоро се сдобих с такъв. Бих го тествал как се държи с такива екстремни файловe, обаче наистина не се сещам откъде мога да намеря pdf който да е ~300Мб. Например последният който ползвах беше само няколко мегабайта но 2800 страници технически текст и графики.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: PocketBook за четене на техническа литература

Мнение от pechkov »

bla написа:... Бих го тествал как се държи с такива екстремни файловe, ...
Може да пробваш с един от тези:

http://pechkov.no-ip.org/pechkov/VB6_books.zip

И това DejaVu:

http://pechkov.no-ip.org/pechkov/Window ... e_Out.djvu

PDF-ите са по около 60 MB всеки, от необработени сканове, но нямам самите сканове, нито хартиените екземпляри, за да ги сканирам отново. Идеята е поне да тестваш дали отваря и прелиства достатъчно добре, или се бози.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
bla
Мнения: 89
Регистрация: 18 май 2011, 17:45

Re: PocketBook за четене на техническа литература

Мнение от bla »

Справи се с отварянето на двата pdf-а и djvu-то но доста бавно. Отне му около 6-8 секунди ( на по-големия pdf който е 1052 страници над 10s ) . Страниците се прелистват също забавено, около 1-1.5s на прелистване. Визуализирането на страниците е прилично на djvu-то. На pdf-ите се наложи да им кажа "screen fit" и долу-горе се четат но шрифта е неприятно дребен. Като цяло усещането е далече от комфорта на fb2 или epub.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости