Касио ClassPad 300 Plus като четец на книги?

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
haste
Мнения: 10
Регистрация: 14 май 2007, 21:11

Касио ClassPad 300 Plus като четец на книги?

Мнение от haste »

Здравейте :) !

Става въпрос за http://www.classpad.org/index.php.

Някой виждал/чувал/чел ли е отзиви/мнения/слухове във връзка четенето на текст с тази "джаджа"?

Задавам въпроса, защото:
1. се надявам да се сдобия с такава за около 200 лв. :twisted: ;
2. на лаптопа ми след 5 години работа дефектира екрана (кабела, който го свързва с дъното всъщност) и сега се мъча с един катодно-лъчев монитор;
3. не съм готов да дам три/четирицифрена сума за покупка на нов лаптоп;
4. опитно установих, че с Нокия Е70 не е удобно да се четат текстови файлове;
5. останалите функции на "джаджата" ме удоволетворяват;
6. е малка и лека;

Недостатъците, които забелязвам са, че потребителската памет е само 4 Мегабайта и габаритите няма да ми позволяват да го нося в джоба на дънките!

Тъй като съм раздвоен ще се радвам на вашите мнения :) !

Заб.: Не ви ли се струва, че въпреки намаляващите цени на лаптопите цените все още са твърде високи, дисплеите не са удобни за продължително четене и лаптопите имат прекалено много излишни функции, твърде тежки са и имат къс живот на батериите?
Заб.2: Ако имате идеи за други джаджи (без лаптопи, цифр. асистенти и моб. телефони моля) за продължително четене ще се радвам да ги прочета!
Заб.3: Идеята за въпроса ми тръгна от мисълта, че след като http://wiki.laptop.org/go/Home са в състояние да реализират машина с такива характеристики на очаквана цена на версията за краен потребител от около 400 Евро/Долара, то трябва да съществуват и други подобни устройства! За съжаление версията за краен потребител се очаква най-рано 2008 година!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

По въпроса за "други устройства" - ами зависи какво всъщност искаш. Устройство само за четене, или да върши и друга работа (напр. PDA или лаптоп). Също така критичен е въпросът каква сума можеш да си позволиш да отделиш за такава "джаджа". И накрая, но не на последно място - зависи дали си в България или някъде по света...
haste
Мнения: 10
Регистрация: 14 май 2007, 21:11

Мнение от haste »

Mandor: благодаря за въпросите :) !

Искам устройство за четене на .txt UTF-8 (Unicode) текстове, което задължително:
- да струва до 300 лв.;
- да има живот на батерията над 40 часа;
- да има голям екран;
- да не уморява очите при продължително четене;

и пожелателно:
- да струва до 200 лв.;
- да няма GSM, фотоапарат, аудио, WLAN, Bluеtooth функции;
- да поддържа допълнително .PDF, .CHM, .CBR, .CBZ, .DOC, .ODF и т.н. форматите;
- да има SD-Card слот за памет;

PDA или лаптоп ги отписвам, защото до сега с изключение на OLPC не съм видял PDA или лаптоп, които да са с живот на батерията над 8 часа И да струват трицифрено число лева. При лаптопите проблема са парите, при PDA-та - батерията.

Също така мога "да набавя джаджата" от Европа или Сев. Америка. :twisted: PayPal и познати са големи помощници. :twisted:
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Мнение от нт »

Здравей!

Екранната резолюция е само 160 х 240. Опитай да си форматораш някакъв текст в такова поле на компа и вероятно ще добиеш представа как изглежда и дали е удобно. На мен ми се струва твърде малко.

Аз дълго време проучвах и се колебах. Може да си видял темата за специализираните устройства по-надолу... Накрая, през март, си купих Palm T|X с екран 320 x 480. (Струваше ми приравнено към български пари ~ 500 лева, но аз не съм в бг) Изключително доволен съм. Не бих могъл да си представя как може да се чете удобно на по-малък от това, обаче.

След като човек е имал нещо подобно под ръка идеята за лаптоп за четене изглежда така тромава...

Успех и да се похвалиш като си купиш!

[edit - допълнение] - За издържливостта на батерията си прав. Четене - 7-8 часа.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Ха сега, де! Ако намериш такова животно, обади се и ние да си вземем! :D
А сега сериозно:
- Цена: Много се съмнявам да се намери каквото и да било с такъв ценови таван, освен на старо, разбира се.
- Батерия: Като изключим едни стари Palm-ове (май Sharp бяха), които караха по два месеца с две батерии AA (екран 240х240), не знам за устройство с такъв капацитет. Напълно съм съгласен относно лаптопите и PDA-тата; на моя покет само с четене изтощавам батерията за около 6 часа.
- Екран: С изключение на новите eInk-ове, всички устройства (които познавам) са с екрани, уморяващи очите.

Щом търсиш устройство само за четене, препоръчвам ти да снижиш изискванията си за цена и да избереш някое от новите устройства с електронна хартия. Общо взето, нормалните възможности са две: Sony Reader и lBook. И двете устройства се произвеждат в Китай, и двете устройства използват едни и същи екрани (буквално; производителя засега е само един). И двете устройства са на цена около $300. И двете издържат около 7000 "прелиствания" преди да изтощят батерията (изображението е статично; черпи се ток само при смяната му). Единственият "недостатък" е, че не можеш да четеш на тъмно (точно както при истинските книги).
Предупреждение: не се заблуждавай от снимките на тези устройства. Качеството на изображението на екрана може да се оцени само на живо! Казвам го от личен опит.
Sony Reader:
- Освен текстови файлове и фирмения формат чете допълнително и PDF, но забрави да отвориш PDF, форматиран за A4 - няма да различиш нищо.
- Поради лицензни проблеми устройството се продава единствено в Щатите. Дори в Канада и Англия не го изнасят! Това означава, че дори и да се сдобиеш с такова (през eBay или познат), можеш да забравиш за гаранционна и всякаква друга поддръжка.
- Устройството няма капак или каквато и да е външна защита; налага се да си купиш допълнително или да адаптираш някаква калъфка, за да пазиш екрана от надраскване.
- Вградените шрифтове не са кирилизирани, въпреки че ги рекламират като уникодовски. Вероятно заради ограничените в САЩ продажби. Тоест, няма да можеш да четеш текстови файлове на кирилица.
- Накрая, но не на последно място - Sony е доста известна със своята "затвореност"; т.е. налага се да работиш само с това, което ти е предоставила фирмата (конвертори и помощен софтуер).
lBook V8
- Чете само текстови файлове и във "фирмен" формат. Има много помощни програми за това устройство; няколко от тях са писани от колегата, който ме зариби за тази книжка. Изобщо, конверсията тук не е проблем.
- Изработено е по поръчка на руснаци (всъщност украинци), затова всички налични шрифтове са кирилизирани.
- Има много удобен капак с магнитни ключалки, който се върти на 360 градуса.
- Според дочутото от колегата, до седмица-две ще внесат в България десетина бройки, но се очаква пазарната цена да е около 650 лв. За сметка на това ще има пълна гаранционна поддръжка.

Първия ми обзор по темата можеш да прочетеш тук. Тогава само "заех" за малко устройството; сега вече съм горд притежател на това чудо, понатрупах достатъчно практически опит от употребата му и ще мога да отговоря на по-специализирани въпроси.

В момента украинците очакват тестовите бройки на новото устройство "lBook V3". То ще е под Linux и ще има (всъщност вече го има) SDK; това означава, че ще се появява поддръжка и за други формати. Естествено, и цената му ще е по-висока.
haste
Мнения: 10
Регистрация: 14 май 2007, 21:11

Мнение от haste »

нт: :? мдааа, резолюцията е малка! Плюс това има много малко памет И няма как да се добави още!!!

Mandor: благодаря за информацията.
<сериозен><ядосан> Ако намеря "таквоз животну" ще пиша!
Гадните малки подробности от рода на:
1. "Съвпадението", че производителите на лаптопи планират точно колко ще е животът на даден продук и това, че лаптопът ми, за който бяха дадени много пари м@мка му шиб@н@, дефектира точно когато беше прогнозирано от трета страна, постави добро начало.
2. "Случайното нехайство" по отношение на механиката/сигурността на лаптопите на същите невинни, розовобузести производители във връзка с предишната точка ме ядоса.
3. Това, което ме накара да се замисля беше, че се сдобих с GSM, повечето функции на който не ползвам.
4. И като за капак открих как в последно време се правят "нововъведенията" в софтуерната област, които подозрително много приличат на тези от предишните точки.
</ядосан></сериозен>

Затова в последно време се отнасям критично към тази област (и към компютрите като цяло)!

В този дух: lBook V8 не отговаря на критерия цена, Sony Reader - на цена и поддръжка на кирилица, ClassPad - на критерия екран (и вероятно поддръжка на кирилица) и на пожелателния критерий доп. памет. Следователно няма да бъдат купени.

Причината да бъда толкова "категоричен, студен и безжалостен тип" е, че има информация, че:

1. В момента това са нишови продукти с високи цени.
2. Има поне три различни една от друга технологии, които се конкурират (бистабилни течни кристали, електрофоретични табла, каквито са в устрйствата посочени от Mandor и електрохромни екрани).
3. "Нещата" са излезли извън лабораториите.

Аз пасувам и чакам да се появи Касио ClassPad 400 с поне 320х240 екран и слот за карти, комерсиална версия на OLPC лаптопа (който ползва интересен дисплей на ChiMei) или нещо още по-интересно!

Благодаря и на двамата за отговорите!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Проблема с цената никой не го оспорва; има си го и е доста болезнен.
Искам само да допълня, че бистабилните течни кристални екрани имат проблем със статичното електричество - при прекарване на пръста върху екрана се изтрива изображението (виждал съм само снимка).
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Досега четях с Fujitsu Stylistic 3500 Tablet PC. Има Уиндоус ХР и разлиствам страниците с докосване на 10 инчовия екран, който е 800х600.
Миналата седмица обаче попаднах на размазваща оферта за Nokia 770. Офертата е за $140 от тук. Купих го и го очаквам в Петък. Това не е PDA, tablet pc, laptop или телефон. Няма си име и го наричат просто "интернет таблет", но Интернет е само малка част от възможностите му. Базирано е на Линукс и за него има страхотна програма за четене на книги писана от руснаците :D . Ето линк: Reading Ebooks on the Nokia 770 with FBreader . Това е основния сайт на програмата: http://www.fbreader.org/ .

Dimensions: 5.5 inches x 3.1 inches x 0.70 inch
Display: High-resolution (800x480) touch screen with up to 65,536 colors
Operating system: Internet Tablet OS 2006 edition
Има wireless и bluetooth, поръчал съм и 1GB карта с памет. И цялата работа за около 200 лв.!
Според мен в такива устройство е бъдещето. Трябва да е евтино, както е казал поета :wink: .

Изображение Изображение

P.S. Има си и full screen режим разбира се: Изображение
haste
Мнения: 10
Регистрация: 14 май 2007, 21:11

Мнение от haste »

SecondShoe: цената е почти невероятна за вярване! Благодаря за информацията!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Е, като го получиш и изпробваш, ще очакваме по-подробна информация.
Но ако е вярно, че батерията издържа само около 3 часа, определено предпочитам покет-а, независимо от по-хубавия екран.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Получих го, изпробвах го и мога да кажа, че е невероятно. Това е сбъднатата мечта на всеки читател. Екрана е с много висока резолюция и перфектно качество както си пише в ревютата. По-добър просто не съм виждал на такова устройство. Има си външни бутони, с които може да се прелистват страниците. Не съм пробвал колко изкарва батерията, но за мен трите часа, които има по характеристика са повече от достатъчни. Никога не ми се е случвало да трябва да чета повече от 3 часа и да нямам достъп до електрически контакт. Пътуванията с автобус и самолет не се броят защото тогава не чета. Доспива ми се, а това не е здравословно когато пътуваш сам :D .
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Мнение от нт »

SecondShoe написа:Получих го, изпробвах го и мога да кажа, че е невероятно. Това е сбъднатата мечта на всеки читател. ... .
Честито! Много се радвам, че всичко е минало успешно.
Аватар
ivand58
Мнения: 55
Регистрация: 03 юли 2007, 21:53

Мнение от ivand58 »

А това от България може ли да се купи и ако да как? ако може някой да обясни, мого ще съм му благодарен!
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости