Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Разни теми, разни идеали
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Steis
Мнения: 17
Регистрация: 04 август 2011, 10:13

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от Steis »

Ако издателите не реализират продажби и обвиняват за това читанка, то значи че не искат да погледнат истината в очите.
И да не съществува читанка, пак бих си купила толкова книги, колкото и като съществува т.е. максимум 1-2 на година, в най-добрия случай. Мисля, че така е с повечето потребители, т.е нагласата им да си купят книга или не, не е по никакъв начин определена от съществуването на Читанка.
Читанка ми помага да чета повече (дори може би иначе нямаше да чета) тъй като си записвам книгите в аудио формат и ги слушам докато ходя пеш до работа или докато шофирам като съм в командировки и даже докато мия чините и пускам прахосмукачка. Струва ми се невъзможно да върша всичко това докато държа книга от 400 стр.
Но пък сред познатите ми има и хора, които дори не искат да погледнат книга в ел. или аудио вариант, нито да четат на компютър или четец и си държат на книжния вариант. А повечето са в категорията, че дори и да им подаряваш книга, няма да я отворят, защото просто не четат.
А за авторите - какво да кажа. Мисля, че повечето ще пишат, защото имат вътрешна необходимост, а не защото им трябват пари да ядат. Не са малко примерите в историята, когато гениите са тънели в нищета и това не ги е направило по-малко велики или ги е спряло да творят. Омир колко ли пари е изкарал от авторски права?!
Всеки иска да изкара пари от работата, която върши и в този случай читанка е уникална, защото тук никой не получава пари за труда си, а само удовлетворение. Е разбира се, не когато ги наричат "крадци" и "полу-грамотни".
Та мисълта ми е, че дори и да се затвори читанка - мислите ли, че ще се вдигнат продажбите в книжарниците, аз лично не вярвам. И вместо издателите да се чудят как да се противопоставят на един чудесен проект, в който са се включили десетки, а може би и стотици доброволци (пък били те и "полу-грамотни"), да помислят как да върнат интереса към четенето (мисля че това е основния проблем), защото ако не могат така или иначе ще фалират.
Аз лично съм благодарна на Читанка и се възхищавам на хората, които са успели да организират и поддържат толкова добре, с правила и с личния усилия, този абсолютно доброволчески сайт. И единствения подходящ начин да благодаря за това, че ползвам чудесния сайт е като давам приноса си и коригирам "полу-грамотно" когато мога и колкото мога :)
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от pechkov »

Лиричните отклонения в стил "четеца не работи" бяха твое дело. Моето твърдение бе, че издателствата все още само се ОПИТВАТ да издават електронни книги, в резултат на което получаваме отпадъчни продукти.

И понеже ми омръзна да тълкувам своеволните ти мрънканици и изопачени метафори ("дицата, ба-ащице" по закон не е разрешено да се краде) - ще те помоля да се ограничиш до точни изрази, да кажеш какво в крайна сметка искаш, и да се позовеш на конкретни нормативни документи от законодателството.

Лека вечер.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от Бам Бам »

Не вярвайте на трола. Всичко, което казва е лъжа или най-малкото силно изопачено. Говори за Америка, а там книги издадени преди 1-2 години спокойно се намират на кило в трифт шоповете на цени от 50 цента до един долар за бройка. Отделно, в тамошните обществени библиотеки винаги е заредено с достатъчно бройки от най-новите книги, така че, без значение от финансовото си положение, хората имат пълен достъп до всичко, издавано някога. В България положението е коренно различно и затова Читанка е единственото спасение за четящите хора. Предполагам, че над 95% от произведенията тук няма как да се закупят от книжарница, тъй като или са издавани много отдавна, или са били в минимални тиражи, които са изчерпани отдавна. Доколкото си спомням тролът просто го е яд, защото нещо му беше изтрито от Ателието и сега се чуди каква лъжа да измисли за Читанка, че да се почуства душевно по-добре. Дребните злобни душички само това ги радва, да разрушават и заличават труда на добрите хора.
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

В средата на миналия век в едно тихо градче в най-китната част на централна Европа, известно с усмихнатите си девойки, природните си забележителности, старата си крепост и руйното си пиво, работела една процъфтяваща химико-фармацевтична и козметична фирма с изключително любезен и симпатичен управител, издигнал се постепенно от обикновен работник до директор по производството. Той успял да привлече прекрасен колектив от изключително високообразовани професионалисти инженер-химици и трудолюбиви и отговорни работници, отдадени всецяло на професията си. Били създадени идеалните условия за работа и всеки в този задружен колектив изпитвал гордост от работата и от себе си. С години те изучавали и внедрявали най-модерните технологии като влагали неимоверни усилия и любов, за да преодолеят трудностите и да получат в необходимите срокове перфектните продукти, с които фабриката им скоро се прочула в страната и спечелила голям пазарен дял и известност, нанасяйки сериозен удар върху конкуренцията. Скоро били построени няколко допълнителни цеха, които отворили нови работни места в градчето за радост на кмета и на общината. Постепенно клиенти на фабриката станали стотици хиляди домакини, които на семейните си събирания и в козметичните салони признавали една на друга, че никога преди не са се наслаждавали на по-благоуханна серия сапуни с такова перфектно качество.

На 29 април 1945 г. концлагерът в Дахау бил завзет от съюзническите войски и производството на тази знаменита серия козметика завинаги било преустановено...
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

pechkov написа:
наско написа:... като преводач казах на ваш модератор да свали един превод, който не желая да бъде публикуван тук. ...
Дотук добре, но не разбирам за какво беше целия спор и опитите ви да вмените някаква вина. Лично проверих въпросния текст, и нарушаване на ЗАПСП не открих. Освен ако няма правописна грешка в името Ви, но ако желаете ще проверя пак.
Понеже няколко хора вече твърдят, че не се говори конкретно по въпроса – ето какво бих искал да уточним:

Първо – има ли сред вас (или сред тези които се изказват) поне един юрист?

Второ – моята конкретна ситуация, която ме доведе до вас, е следната:

Един известен автор написва разказ, който досега не е бил превеждан на български. Авторът почива през 1930 г.

През 1991 г. аз се захващам и проради някаква лична причина го превеждам. Слагам го на личния си сайт, за да го прочетат група мои приятели.

След няколко години някой от вас си прави колосалния труд да направи един копи и пейст от моя личен сайт и да вкара този превод в Читанка (естествено без моето знание или съгласие).

Преди 2 години се запознавам с електронните четци и от любопитство превръщам разказа в малка електронна книга, която предлагам в няколко книжарници на минимално допустимата от тях цена с основна цел да проуча механизма на работа на тези книжарници и на този тип разпространение на книги.

Вие на няколко пъти цитирате чл. 24, т. 9 , който гласи “възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели;”

Отговорете на следните въпроси:
1. публикувано ли е било произведението преди да излезне като електронна книга (през втората половина на 2012 г.)?
2. да сте го взели от общодостъпна библиотека?
3. от учебно заведение?
4. от музей?
5. от архивно учреждение?
6. с учебна цел ли е качено, или се съхранява, за да не би го загубя случайно?

Мога ли, действайки по вашата логика и морал, да откопирам сега всички текстове, които се намират на Читанка и върху които сте си загубили времето толкова години, да регистрирам някакъв друг сайт (например – Лайнянка) и да нацвъкам тук-таме например банери за продажби на пуканки?
ckitnik
Мнения: 43
Регистрация: 03 ноември 2008, 09:54

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от ckitnik »

Юрист сред изказващи се няма, доколкото знам. Обаче сред редиците ни има практикуващ юрист, модератор при това, който би ти би затворил темата без да ти се обяснява. Относно конкретната ти ситуация нищо не знам, няма как да знам, не ме интересува. Но съм сигурен, че ще свалят превода с удоволствие, за да се отърват от теб.
Мога ли, действайки по вашата логика и морал, да откопирам сега всички текстове, които се намират на Читанка и върху които сте си загубили времето толкова години, да регистрирам някакъв друг сайт (например – Лайнянка) и да нацвъкам тук-таме например банери за продажби на пуканки?
Може, разбира се. Дори е желателно да го направиш. Процесът е улеснен до ниво компютърен лаик.
„Добрият пътешественик няма твърди планове и не държи да пристигне на всяка цена.“ Лао Дзъ
госттт

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от госттт »

Абре наско, щом го продаваш то е с комерсиална цел бре човек, ти нарушаваш закона. Какво излиза, крадеца вика дръжте крадеца. Ти на кого плати пари за авторски права бе момче, че да вадиш пари от тоя разказ?
gzagorov
Мнения: 17
Регистрация: 23 август 2013, 10:34

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от gzagorov »

наско написа:Преди 2 години се запознавам с електронните четци и от любопитство превръщам разказа в малка електронна книга, която предлагам в няколко книжарници на минимално допустимата от тях цена с основна цел да проуча механизма на работа на тези книжарници и на този тип разпространение на книги.
Мога ли да попитам какъв брой продажби реализирахте на вашия превод (електронна книга) чрез въпросната книжарница за времето преди текстът да бъде качен тук?
госттт

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от госттт »

А, наско, а тия печалби в данъчната декларация отбеляза ли ги?
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от DrunkenDonkey »

Тази тема е голямо шоу. Какви юристи, нали се пробваха доста публично да затворят читанката, в резултат на което я популяризираха, смях. А ако искаш да направиш копие на читанката, поразгледай форума, обяснено е как, предоставя се всичко, с целия енджин, имаше дори тема някъде с огледала пуснати от разни люде. А тези твои 1300 книги, дето ги няма тук и най-вероятно 90% не могат и да се купят изобщо, направи добро на намаляващото четящо общество и ги сканирай и ги качи тука :)
А за 3-те години, които мимолетно си споменал - въпреки, че не е по закон, читанка въведе това правило точно за да могат издателите, и по веригата - авторите и преводачите да си вземат парите и книгите да бъдат достъпни вече като не се препечатват и продават. А можеше и да ги пускат директно.
Последната и единствена промяна е направена от DrunkenDonkey на 18 май 2014, 11:53.
3Mag
Мнения: 53
Регистрация: 23 декември 2011, 10:26
Местонахождение: Бургас

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от 3Mag »

наско написа: Вие на няколко пъти цитирате чл. 24, т. 9 , който гласи “възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели;”

Отговорете на следните въпроси:
1. публикувано ли е било произведението преди да излезне като електронна книга (през втората половина на 2012 г.)?
2. да сте го взели от общодостъпна библиотека?
3. от учебно заведение?
4. от музей?
5. от архивно учреждение?
6. с учебна цел ли е качено, или се съхранява, за да не би го загубя случайно?

Мога ли, действайки по вашата логика и морал, да откопирам сега всички текстове, които се намират на Читанка и върху които сте си загубили времето толкова години, да регистрирам някакъв друг сайт (например – Лайнянка) и да нацвъкам тук-таме например банери за продажби на пуканки?
Има няколко неща, които бъркате:
Първо, мислите че ако нещо "излезне" електронно, то това не е публикация.
Второ, въобще не сте разбрали текста на чл. 24, т. 9 и оттам задавате грешни въпроси.
Трето, след като питате "Мога ли..." очевидно не знаете какви са възможностите Ви. А можете ли?
Последно, като следствие от горните, явно е необходимо Вие да се консултирате с юрист. Ако решите да го направите, попитайте и как се отразяват банерите за продажба на пуканки (например) върху действието на чл. 24, т. 9.
Пф-ф-ф-ф

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от Пф-ф-ф-ф »

И цялата дандания на СВЪХПРИНЦИПНИЯ Атанас била заради негово келяво преводче.,
Жалка история, достойна само за такъв дръндьо.
Не му сваляйте текста, не му давайте повод за злорада победчица.
Дръндьото е един обикновен... знаете с какво се римува Атанас. ;)
gzagorov
Мнения: 17
Регистрация: 23 август 2013, 10:34

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от gzagorov »

Пф-ф-ф-ф написа:негово келяво преводче...
Не съм съгласен с нападката, човекът е положил труд, немалък при това. Не става само с Google. Ако е качествен, преводът със сигурност му е струвал много време, нерви, а и пари.
Обаче има друг проблем. Ако си беше направил селфи в банята, вероятно щеше да бъде "отразен" от повече хора, защото днес младите, които утре ще възпитават деца, вероятно не са разбрали какво, кога и защо е превел Наско през 1991-ва година. Точно както не са разбрали и какво е издала дадена ИК вчера. И проблемът не е просто в авторите, преводачите, издателите, нито дори в сайтовете за (свободно) споделяне. Защото младите, за сметка на това, знаят новата песен на Криско или на произволна попфолк певица. Така че проблемът с изнемогването на книгоиздателствата се корени много по-надълбоко и е много сериозен за цялата ни страна.
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

госттт написа:Абре наско, щом го продаваш то е с комерсиална цел бре човек, ти нарушаваш закона. Какво излиза, крадеца вика дръжте крадеца. Ти на кого плати пари за авторски права бе момче, че да вадиш пари от тоя разказ?
Не четете внимателно. Авторът е починал през 1930. Плюс 70 = 2000 г. Оттук-нататък авторски права има само преводача/художника. Издаден е в електронен вид през 2012. Какъв е проблема?
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от notman »

Е хубаво, ама ти си превел произведението през 1991.
И вземи научи това правило за членуването, че ми писна да ти чета неграмотните непълни членове.
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

gzagorov написа:
наско написа:Преди 2 години се запознавам с електронните четци и от любопитство превръщам разказа в малка електронна книга, която предлагам в няколко книжарници на минимално допустимата от тях цена с основна цел да проуча механизма на работа на тези книжарници и на този тип разпространение на книги.
Мога ли да попитам какъв брой продажби реализирахте на вашия превод (електронна книга) чрез въпросната книжарница за времето преди текстът да бъде качен тук?
Това, което всъщност искам да направя, е да проуча защо 97,4% от тоталните продажби на една електронна книга са направени от транзакции извън България, след като книгата е на български и е предназначена за българи предимно в България? За целта трябва да има такъв период, в който текстът не е бил наличен за безплатно сваляне, какъвто тепърва престои да има...
Вие как си обяснявате тази статистика?
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

notman написа:Е хубаво, ама ти си превел произведението през 1991.
И вземи научи това правило за членуването, че ми писна да ти чета неграмотните непълни членове.
И кога, според вас, изтичат правата на превод, направен през 1991 г.?
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от pechkov »

наско написа:И кога, според вас, изтичат правата на превод, направен през 1991 г.?
Както вече обясних - авторските Ви права не са нарушени.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от DrunkenDonkey »

При това положение, и наистина ако е издадена 2012, аз съм за да се свали текста, докато минат 3-те години. Но както влезе с рогата напред, вместо да си беше поискал нормално не знам какъв ще е крайния резултат. Някой от екипа трябва да се изкаже.
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от notman »

наско написа:
notman написа:Е хубаво, ама ти си превел произведението през 1991.
И вземи научи това правило за членуването, че ми писна да ти чета неграмотните непълни членове.
И кога, според вас, изтичат правата на превод, направен през 1991 г.?
Според сега действащите разпоредби на ЗАПСП - през 2061. Но както вече неведнъж споменахме тук, обществените библиотеки „тичат по друга писта“.
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

Реших, в крайна сметка, да ви кажа, какви промени ще настъпят в Читанка. Естествено не мога да ви дам точни дати, но процесът би трябвало да отнеме не повече от 4-5 години...

1-ви етап:
Годините, в които в Читанка няма да се публикуват новоиздадени книги ще бъде увеличено на 5 (колкото стандартно трае един договор на издател с автор) (това включва не само първо издание), и ще приемете правилото, че когато правоносител (автор / издател / преводач / художник) се оплаче от някакво съдържание, нарушаващо правата му, то съответно ще бъде премахнато.
Това е някакъв компромисен етап, който не съвпада изцяло с европейското законодателство, но се предполага, че засегнатите страни на практика не са възпрепятствани да реагират, ако сметнат, че е необходимо.

2-ри етап:
След като масово навлязат електронните четци и повечето издатели (а впоследствие – самите автори) започнат да подготвят книгите си и за тях (а накрая - само за тях), ще бъдат премахнати от сайта всички формати, различни от обикновен html (т.е. какъвто и да е линк за download).
Не казвам, че е трудно да се конвертира после текста, например в ePub, просто ще бъде забранено това да се случва на сайта.

3-ти етап:
На сайта ще останат само произведения, за които вече не се държат авторски права (70 години след...) или такива, с които Читанка има (немълчаливото) съгласие на правоносителите.
До този етап предполагам, че вече ще сте решили да сключвате договори с правоносители (най-вече – директно с автори) и легално да разпространявате техните произведения срещу заплащане. За да не ме модерират с мотива, че правя някаква реклама, ще кажа, че в България има вече поне 5 подобни сайта.


Времената, в които МВР влизаше с взлом и суматоха и пакетираха в чувал някоя прахосмукачка, смятайки я за сървър, са на път да отминат. Причината, поради която ще се случва каквото е логично да се случи, ще бъде, че на вас ще ви писне (и ще ви излезе малко солено) непрекъснато да сменяте хостове и домейни, които (след като веднъж е взето съдебно решение за това от съответните институции) ще могат да бъдат изключвани/блокирани от упълномощени лица за определени територии буквално с няколко клика на мишката.

А докато това се случи, може да ме наричате Дръндьо, трол или каквото намерите за по-благозвучно...
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от pechkov »

наско написа:Реших, в крайна сметка, да ви кажа, какви промени ще настъпят в Читанка. ...
Всичко това, което изброяваш може да стане само със съответните ЗАКОНИ, каквито ти до момента дори не се опитваш да цитираш.

Също така все още не даваш никакви конкретни предложения или идеи какво и как да се промени, та всички дружно да последваме технологичния прогрес. Избягваш въпроса, просто защото нямаш отговор и разсъждаваш твърде ограничено.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от DrunkenDonkey »

Проблема батка (по-благозвучно е от трол) е, че законодателство, което да събори читанка няма. Ако продаваше книгите - да, дори банери ако имаше сайта можеше да се поспори, но това е библиотека както и да я погледнеш и попада под тази графа. Затова и не се гаси туй, що не гасне. Законово нищо не може да се случи на читанка, но понеже сме една леко странна страна, незаконно - може, както и невероятно забавната акция преди години. В тая връзка сървърите са май някъде в чужбина в момента, та и това не става.

И така, ако не се промени законодателството за библиотеките, или специално интернет базираните такива (в момент, в който америка и европа създават точно такива, та едва ли), читанка ще прави каквото и както реши, без да може да и се налагат етапи. Ти се радвай, че читанка съществува и е приела тези правила, защото както и базата и целия енджин са публично достъпни, както и има поне 10 мирора, една по-сериозна рестрикция би моментално отворила 20 читанки без такива рестрикции. В момента е добре, 3 години са ок като срок и покриват 90% поне от възможните печалби, книгите са достъпни за малкото четящи и не се разяждат в нечий шкаф.

Аз лично с радост бих приветствал издателствата да пускат всичко в електронен вид, дори само заради намалените разходи то може да е наполовина на цената и да, ще си ги купувам, дори да мога да ги сваля безплатно, както имам в момента 116 игри вече купени.

Едит: Ахаха някой от модераторите вече му дойде в повече :D
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

А сега ще ви кажа и какво ще е бъдещето на книгите като цяло. Тук сроковете за реализацията са вероятно 8-10 години.

В бъдеще книги няма да се купуват. Книги никой няма да притежава. Всеки ще заплаща при четенето на всяка една страница от коя да е книга и ще има достъп до всяка една издадена книга по света. Това действа на следния принцип: представете си, че вашият четец е хибрид между електронен четец и GSM-апарат, който работи (когато е включен) например с тарифа 5 цента на час. При закупуването му вие го регистрирате на свое име (също както когато си купувате мобилен телефон). За вас е безразлично (от финансова гледна точка) коя книга точно в момента четете – вие плащате на част по 5 цента. В същото време на сървъра, на който се намират книгите, се намира програма, която отчита вашето устройство към коя книга точно е свързана, за да разпредели съответно тези пари към правоносителя на съответното произведение.

Надявам се, че не очаквате да ви цитирам и това по кои текущи закони ще се случи.

Модератор: Тролът е плагиат. Всички сме чели антиутопичното пророчество на Ричард Столман. Жалък смешко си, Насе...
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от notman »

Ех, наско, наскоооо... Гладна кокошка просо сънува.

И така… Годината е 2018-та. Обикновен български дом.

- Тате, може ли да използвам 99 долара от твоята карта? Трябва да платя за една книга.
- И каква е тази книга?
- Ъ-ъъъ, на този…Вазов – „Под игото”.
- Защо ще я купуваш? Имаме я!
- Така ли?! И в коя директория е?
- Каква директория ?! Ето я там – на библиотечката…
- Пфу! Та това е класическа хартиена книга!
- Е и?! На твоите години точно тази книга четях.
- На твоите години, на твоите години…Бля-бля!...Там няма търсачка! Как според теб, ще си вадя цитати? И аудио ефекти няма! Нито анимацийки… Само текст! Поне да можех шрифта да му сменя… Ама ти добре ли си?! В училище всички ще ми се подиграват! Сам си я чети…….
- Е, добре де ! Вземи DVD. Купих го преди около 15 години.
- Каквоооо?! DVD?? И как според теб ще прочета тая антика?! По-добре го продай в научно-техническия музей! Абе ти още малко ще ми предложиш Вазов на перфолента!!
- Като си толкова умен сам си го потърси в нета и си го изтегли!
- Безплатно да изтегля книгата?!
- Ми да! Че как иначе?! Книгите на Вазов от много време нямат авторски права…Все някъде ще я има.
- Стига бе, тате! По ваше време – в началото на века може и така да е било. Не знаеш ли, че вече 5 години минаха откакто Американската асоциация на издателите на книги държи авторските права на абсолютно всички книги за всички времена. Или искаш да лежа в затвора като някой сектант?!
- Е, че Вазов не е американец! Какво общо имат американските издатели?
- На кой му пука! Тате, ти случайно да не си антиглобалист!?
- Не, разбира се! Но, сине, как може да похарчиш 100 долара за един файл?! По добре помоли някой от горния клас да си менкате файлове.
- Аха! Обаче ако ми дадат целия Вазов къде ще го чета?!
- Как къде? Те – своето копие у тях си, а ти твоето – у дома!
- Абе ти си съвсем изостанал! Книга може да се чете само на компа, на който е купена. А и кода за достъп там ще е друг…Накратко, татенце, давай парите! Ще си купя нормална книга.
- Добре де, ето ти паролата за еднократно теглене на 99 долара от нашата сметка… По наше време 100 долара си бяха пари…
- Ок. Изтеглих. Thanks.
- Добре де, дай и аз да погледна! …А какви са тези картинки? Такова в романа нямаше
- Задръстеняк! Та това са банери! Без банерите книгата струва 699 долара.
Отвореният файл бил изпъстрен с мигащи съобщения "Axe Proffessional, 2018 – съвременни брадви с лазерно наточване”; „Козметичен салон? При Рада Госпожина? - няма да допуснем да се превърнете в бабичка”; „Измъчват ви проблеми? Телефон на доверието? Мунчо? ‘; „Кредитираме! Обезпечаваме! Нисък процент!”; „HADJIMARKO.COM” – укриване на наркотрафиканти и терористи от и на всички точки по земното кълбо…
- Сине, какво е това – текстът на романа не се вижда изобщо!? Трябва да почакам да изчезнат банерите ли?
- Ти сякаш от Луната падаш! Има да чакаш до второ пришествие! Текстът трябва да се чете със специални очила. Без тях се виждат само рекламите!
- Това пък защо?
- Е, как защо?! За да не може никой освен, този който е платил книгата да чете . Представи си, че аз плащам за книгата, а някой друг – без да плаща нищо, също може да чете…
- Простотия! А ако аз също си сложа очила?!
- Ха, излагаш се! Файлът е настроен само за моите очила. Другите очила имат друг код.
- Добре! Я дай тия очила да погледна през тях…
- Как ще гледаш? Очилата няма да те разпознаят по зеницата. Освен съобщение, че ползваш чужди очила, нищо друго няма да видиш. Айде, тате, не ми пречи с глупостите си…Трябва бързо да прочета романа преди да ми е изтекъл лиценза, че иначе или трябва да доплащаш файла или той ще се самоизтрие… Не ми пречи, чета…
Аватар
tonywoolf
Мнения: 129
Регистрация: 21 февруари 2008, 10:35

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от tonywoolf »

наско написа:Надявам се, че не очаквате да ви цитирам и това по кои текущи закони ще се случи.
Ами остава да почакаш да се случи. Дотогава - спри да пълниш форума с простотии. Язък, че си IT с висше. Излагаш професията, наборе...
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

Съжалявам, че модераторът видимо излиза от нерви, след като прочете какво ще се случва в близките години с Читанка и с книгите като цяло. Не съм чел въпросното произведение и не мисля да го правя, защото сега нямам време. Не ви говоря за интересни хипотези, а за чиста логика и то отговаряйки на ваши въпроси. Баба ми навремето също се смееше за това как хората щели да ходят по улиците и да си говорят по телефона... Вероятно повечето от вас преди 5 години не са вярвали, че можеш да носиш електронна книга с 1000 заглавия в джоба си и че батерията й ще издържа месеци. А за това дали сте библиотека или незаконни разпространители на съдържание, не се съди по това как си си кръстил сайта. Ако се нарека Негър Петров, нали няма да повярвате, че съм негър?
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от pechkov »

Значи си наясно за технологичния прогрес, но искаш да живеем с два века назад, и да пренебрегнем благинките!? И както вече разбрахме - нямаш никаква идея как може да се правят нещата, че да няма недоволни.

И всичко, което твърдиш за Читанка - ТРЯБВА да го подкрепиш с конкретни извадки от законодателството на републиката. Иначе си оставаш един прост клюкар.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости