Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Разни теми, разни идеали
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
naskotop

Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от naskotop »

Вероятно вашата жизнерадостна група се изживява в ролята на добрия Робин Худ, който краде от “богатите” (издатели, автори, преводачи, коректори, оформители) и раздава щедро на “бедните”. Колко благородно!?... Замисляли ли сте се обаче какво ще се случи, когато всеки се сдобие с електронен четец (предполагам, че до 2-3 години това ще стане) и хора с вашите морални ценности продължат да действат по своите партизански “правила”? Тогава просто НИКОЙ повече няма да влиза в Шеруудската гора (т.е. няма да издава нови книги) и всичко “на литературния фронт” ще застине към тази дата. Защото КОЙ ще е този луд издател, който ще финансира един луд автор (или пък ще плати за авторските права и след това и на един луд преводач) и на графичен оформител, за да създаде нещо, което ще бъде разпространяванявано безплатно?! Или виждате създаването и съществуването на книгите оттук-нататък само като един “некомерсиален проект”? Но за жалост велики произведения не могат да се създават просто със скенер, OCR-програма и ентусиазирани полу-грамотни коректори... Нито от автори, които дават мило и драго да заобиколят компетентната професионална критика и просто да видят името си черно на бяло. Замисляли ли сте се защо след утвърждаването на социализма в Източна Европа световноизвестните произведения от тези страни започват да се броят на пръсти? Защото авторите / издателите / художниците / дизайнерите са продукт на читателите и обществото, в което живеят, и когато то ги лишава от основните и естествени принципи на пазарната икономика, в името на една безлична и аматьорска уравниловка, резултатът е именно този. Това, уважаеми робинхудовци, не се нарича класически реализъм, а се нарича ДУХОВНА НИЩЕТА и точно това е начинът, по който една нация за 2-3 поколения може успешно да се самоограби, самоотчая, самоунижи и да се превърне в един “некомерсиален проект”.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от pechkov »

А как според твоите виждания е правилно да се съгласува техническия прогрес с книгоиздаването? Защото виждам, че си се отпуснал да пишеш проза, но не прочетох в творението ти никакви идеи, препоръки, или въобще нещо смислено.

Живеем в технологичен век. Купил съм си четец за е-книги, но издателите упорито се дърпат да издават такива. Малкото, които са направили дали са достатъчни според теб? Да ти обяснявам ли, че купих е-книга, която въобще не можах да отворя в четеца си? Някаква гротеска, с разширение EPUB и гръмкото название "електронна книга". Писах на търговеца, свързахме се с издателя. Обясних проблема, отстраниха го, и... продължиха по старо му. Поканих ги най-любезно да дойдат в Читанка, да си говорим, да обменим опит, идеи, да работим заедно. Капчица интерес не видях. Отговориха ми кратко: "Нямаме време". ... Наскоро в чата писа един потребител, който си купил няколко е-книги на промоция. Не се четат в четеца му. Поредното бозаво изделие. Писах на двама търговци, които продават въпросните книги - първите щели да оправят проблема, вторите - все още никакъв отговор. Пълна незаинтересованост.

Да споменавам ли, че в Читанка има действащо Правило, според което тук не се качват книги, издадени през последните две години плюс текущата? За електронни такива - срока е по-голям даже. Да споменавам ли, че търсейки в книжарниците книга от 2005-та година - получавам отговор: "Това е много стара книга, нямаме я". Нима някой има право да налага на читателите правило да четат само нови книги!?!?!?

Темата е повторение на многобройните брътвежи, измислени най-вече от хора, които не оценяват книгите като такива, а виждат единствено комерсиалната страна на въпроса. Това не е в полза на творчеството и духовното развитие. И никога не е било.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
gzagorov
Мнения: 17
Регистрация: 23 август 2013, 10:34

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от gzagorov »

Уважаеми Г-н naskotop (Наско), ще оставя настрана правилото на Моята библиотека за 3-те години и логичния въпрос кой е започнал да трупа състояние от книги след 3-тата година от пускането на тиража. Смятам обаче, че е необходимо да засегнем въпроса с култивирането на любовта към книгите, която любов, съгласете се, избледнява все повече в днешното напрегнато ежедневие. Особено у младите, които дори във вашето близко хипотетично бъдеще ще са основата на нашето общество. Логично следва да попитаме, ако хората не четат по принцип, как ще задвижват цялата книгоиздателска индустрия?
Мислете за проекта Читанка като за вид безплатна реклама, защото в крайна сметка тя си е точно това. Ако утре 5 000 човека, които следят книжния пазар в България, си закупят романа X, след като бъде публикуван тук, той може да бъде прочетен от 50 000 и повече. Дори само 1 от 10 читатели потребители на Читанка да реши да си го закупи, не виждам с какво издатеската къща и авторът ще бъдат ощетени, а ползите за менталните качества на хората са очевидни. Но по-важното е, че ако хората спрат да се интересуват от книги, едва ли ще се намерят и тези първоначални 5 000 клиенти в началото.
Тук сте напълно в правото си да ме обвините, че боравя доста свободно с цифрите. Така е, но аз дадох примера, не за да правя точна икономическа оценка, а просто за да илюстрирам, че има и друга логика, в противовес на изразената във вашето мнение. И ако тя не ви се вижда достатъчно стабилна, спомнете си многото индустрии, обвиняващи "пиратството" в пропуснати ползи - като започнем с музикалната и кино-индустрията и стигнем до създаването на компютърни игри. Всички те са увеличили приходите/печалбите си точно вследствие на така оплювания от тях феномен на споделяне чрез интернет, действащ като реклама. Реклама безплатна при това, каквато правите и вие, когато препоръчате дадено заглавие на приятел или му заемете съответния носител (магнитен, дигитален или книжен - няма никакво значение). За съжаление, никой не ви плаща за тази мини-реклама, но всички са доволни, а принципите на пазарната икономика от 21-ви век съвсем не са нарушени.
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

Купувайки си книга (по какъвто и да е начин) вие не плащате толкова за нея, колкото за следващите книги, които ще могат да бъдат издадени/написани от този автор / издател / преводач / оформител... Съответно ако продължавате да ползвате Читанка, не се учудвайте, че в съвсем близко бъдеще няма да има нови книги.

Забележките за рекламата звучат толкова смешно, колкото ако вместо да ви платя за направения ремонт, ви кажа, че понеже имам много гости, колкото повече такива безплатни ремонти ми направите, толкова повече потенциални клиенти може би ще имате в бъдеще.

За проблемите с електронните четци - вие ядосвате ли се когато сте си купили дизелова кола и се окаже, че тя не върви на бензин?! По същия начин не може да си купите Kindle и след това да се сърдите, че не може да заредите на него книга, закупена в ePub-формат.

За 3-те години "гратисен период"... - Ето ви извадка от определението за Авторско право (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0% ... 0%B2%D0%BE)
...
Различните държави предвиждат различен срок на времетраене на авторското право. Обикновено се цели да се защитят интересите на най-близките поколения наследници на автора. Сроковете се колебаят между 25 и 80 години, като тенденцията е за удължаване периода на закрила.

Според чл. IV на Универсалната конвенция за авторско право „срокът на закрила на произведения, защитени по тази Конвенция, не може да бъде по-кратък от живота на автора и двадесет и пет години след неговата смърт“.

Бернската конвенция за закрила на литературните и художествените произведения предвижда в чл. 7, ал. 1 минимален срок на закрила 50 години след смъртта на автора - горе-долу, колкото е средната продължителност на живота на 2 поколения наследници на автора. Сроковете започват да текат от 1 януари на годината, следваща смъртта на автора. Ако авторът е неизвестен, срокът започва да тече от 1 януари на годината, следваща публичното разгласяване на произведението.

У нас времетраенето на авторското право е уредено в Глава шеста на ЗАПСП. То е съобразено с изискванията на Бернската конвенция, по която България е страна, а също и с Европейското споразумение за асоцииране. Времето, през което авторското право се закриля, се различава според това, дали авторът (напр. писател, художник и т.н.) е известен или не. В първия случай закрилата е до 70 години след смъртта на автора. Във втория случай - 70 години от първото разгласяване (напр. публикуване) на произведението. Ако обаче в този срок авторът стане известен или пък псевдонимът му не буди съмнение относно личността му - тогава се прилагат правилата според първия случай. При съавторство срокът започва да тече от смъртта на последния преживял съавтор.
...
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от pechkov »

наско написа:... За проблемите с електронните четци - вие ядосвате ли се когато сте си купили дизелова кола и се окаже, че тя не върви на бензин?! По същия начин не може да си купите Kindle и след това да се сърдите, че не може да заредите на него книга, закупена в ePub-формат. ...
Ако имате някакви въпроси за електронните четци - можете да ме питате. Но да ми обяснявате що е то Киндъл и с какво се то яде, без дори да сте се поинтересували какъв е моя четец - е поредното плиткоумие.

Четеца ми е PocketBook 360+, който МОЖЕ да работи с DRM защитени EPUB файлове. Цитираните от мен проблеми не са свързани нито с четеца, нито с DRM защитата. И аз проблемите в структурата и кодировката на тези EPUB файлове си ги поправих сам. И това, което не разбрахте е, че твърде некачественото изпълнение си е по вина на издателите. А пари за боклука не връщат. При единия от случаите хората от издателството се оправдаха с автора. Така им бил дал файла, и не искал да плаща за коректор. Ако Вие, господине имате поне малка представа как се правят е-книги - ще знаете колко абсурдно звучи такова "оправдание", каквото дори не съм искал. Дадох пари, получих боклук. И то такъв боклук, че дори след като поправих проблемите на EPUB-а и го отворих в четеца - не можах да го дочета до края. Заблуждаваща реклама и анотация, написана с цел да бъде пробутана книгата на доверчивия читател. А както казах - пари не връщат.

И зададох конкретен въпрос в предишния си коментар: "А как според твоите виждания е правилно да се съгласува техническия прогрес с книгоиздаването?"
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от petrovich »

Съответно ако продължавате да ползвате Читанка, не се учудвайте, че в съвсем близко бъдеще няма да има нови книги.
Много обичам когато някой се опитва да вменява вина. Разберете Наско, че това по никакъв начин не действа при мен. Ако щете от чисто психологическа точка, тъй като съм запознат с тези механизми за манипулация.

Забележките за рекламата звучат толкова смешно, колкото ако вместо да ви платя за направения ремонт, ви кажа, че понеже имам много гости, колкото повече такива безплатни ремонти ми направите, толкова повече потенциални клиенти може би ще имате в бъдеще.

За проблемите с електронните четци - вие ядосвате ли се когато сте си купили дизелова кола и се окаже, че тя не върви на бензин?! По същия начин не може да си купите Kindle и след това да се сърдите, че не може да заредите на него книга, закупена в ePub-формат.
Първо правите неправилно сравнение между физически продукт и интелектуален. Второ никой не е казал, че се говори изрично за Kindle. Мога да посоча много други четци, които поддържат ePub (вкл. и DRM), както и програми, които отварят ePub.
Фактите са, че в момента масово издателствата не знаят как да изготвят книги в електронен формат.

За 3-те години "гратисен период"... - Ето ви извадка от определението за Авторско право
Моля, консултирайте се с юрист, преди да твърдите нещо. Това също сме го обсъждали многократно.
Правните норми са общи и специални. Основно правило е че специалните имат по-голяма тежест над общите (в случай на конфликт между двете).
Така, хайде сега внимателно разгледайте същия закон за авторското право и сродните му права, но чл. 24, т. 9, а не информация от Уикипедия.
Пф-ф-ф-ф-ф

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от Пф-ф-ф-ф-ф »

Ето ви извадка от определението за Авторско право
дрън-дрън-дрън...
Поредният ДРЪНДЬО, цитиращ закончето, без дори и да го разбира...
С такива като анонимкото Наско диалогът е излишен.
Пълен игнор на тролчето!
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

Пропуснах да пиша, че не деля хората на четящи и не-четящи, а на такива, които спазват законите и такива, които се опитват да ги заобикалят.

Има и една интересна мисъл, която е добре да запомните: "Щом крадеш - ще си беден!"

За "бъдещето на книгите в новия век" - зависи от вашето бъдеще...
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от petrovich »

Типичен отговор когато човек няма конкретни твърдения, както и факти, с които да защити твърденията си.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от pechkov »

наско написа:... За "бъдещето на книгите в новия век" - зависи от вашето бъдеще...
И все пак имаш ли някакви идеи, мнения, препоръки? Въпросът ми беше пределно ясен. Като си се напънал тук да сипеш обвинения - карай докрай.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

pechkov написа:И зададох конкретен въпрос в предишния си коментар: "А как според твоите виждания е правилно да се съгласува техническия прогрес с книгоиздаването?"
Посетете този сайт:******* и ще разберете какво е бъдещето...

Модератор: Моля, без реклами на корпоративни комерсиални проекти!
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от DrunkenDonkey »

Ако не съществуваше правилото с 3-те години давност щях донякъде да съм съгласен, че подбиваме печалбите. Но то съществува. За 3-те си години на пазара книгата се е продала колкото може, че и дори спряна от печат, вече влиза в графата доизживяване, та въпросните издателства имат от минимална до никаква загуба.
От там нататък следват само положителни неща - книгите се запазват, не като пре-читанка да не мога да намеря с години нещо, което съм го чел като дете и ми се чете пак, отварят се безпроблемно на всевъзможни технологични джаджи и предоставят лесен вариант на хората да четат.
И да, реклама е, прочетеш нещо старо на някой автор (което просто нямаше да го направиш, ако трябваше да се ровиш из втора употреба магазини с надеждата да намериш случайно нещо), хареса ти, и си купуваш новото му произведение (което го няма в читанка, заради срока и това).

Персонално: не мога да понасям половината от и без това натъпканата ми до невъзможност стая да се заема от книги, като всичко това е равностойно на един четец. Издателствата трябва да си извадят главите от задниците и да минат в 21-ви век. С непредоставянето на електронно копие няма да спрат качването на книгата онлайн, спира го само правилото за 3-те години, но много успешно ме спират да си купя въпросната книга. Да не говоря, че електронния вариант има буквално 0 разходи и могат да си запазят маржовете на печалба, като цената е значително по-ниска за крайния клиент, а това ще вдигне оборота.
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

Бъдещето на книгите е точно в електронните четци. Само човек, който не уважава очите си (и си брои стотинките в джоба), ще чете нещо дълго на екрана на компютъра (или на таблета) си. За да не ме модерира модератора ще кажа, че в Америка има добре известна фирма, наречена на една доста голяма река в Южна Америка, която отдавна реализира значително повече продажби на електронни книги, от каквито и да било други. Разликата е, че ако се опитате да бъдете остроумни или да философствате по отношение на авторското право там, много бързо ще финиширане в затвора...

Модератор: Моля, без заплахи! Намирате се в библиотека, говорете тихо и спокойно и водете конструктивен разговор!
Последно предупреждение!
~HT

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от ~HT »

наско написа:...Разликата е, че ако се опитате да бъдете остроумни или да философствате по отношение на авторското право там, много бързо ще финиширане в затвора...
Къш тролска гарго проклета!

Махай се и да си припарила тука повече.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от pechkov »

наско написа:... че в Америка има добре известна фирма, ... която отдавна реализира значително повече продажби на електронни книги, ...
Точно в същата държава, при същите закони има и "безкнижна библиотека", която приемат като придобивка за обществото, безплатна, и за която се изтъпаниха, че е първата в света. А "Читанка" функционира много преди тяхната. Само че за разлика от цивилизованите страни - тук все още има подлизурковци, които да се опитват да издокарат нещата така, сякаш е незаконна. Подлизурковците умишлено премълчават европейския проект "Europeana", и “Глоб@лни библиотеки - България”, която се подкрепя от субсидия в размер на 15 милиона долара от Фондация “Бил и Мелинда Гейтс”.

Информирай се преди да пишеш. И все още очаквам адекватен отговор на въпроса си.

П.П. http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=3226279
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

Запитвали ли сте се защо цените на книгите в България непрекъснато се качват? Защото издателите стават все по-алчни и по-алчни!? Не - просто тиражите стават по-малки и по-малки...! Все по-малко са "глупаците", които си ги купуват, вместо да си ги свалят отнякъде... Следователно ако всички, които крадат един автор/издател/преводач заплащаха за техния труд, цените биха били в пъти по-ниски. И не виждам голям смисъл да делите труда на материален и интелектуален - това е наследство от комунизма. Трудът е труд и той трябва да се заплаща според пазарната цена.

За това, че е имало случай да се предлагат некачествено направени електронни книги - съжалявам, но не мисля, че нося отговорност за всеки един издател/оформител. Аз лично в такъв случай бих върнал парите дори и с компенсации, но това не е възможно, тъй като никога не бих допуснал да се предлагат в продажба непроверени неща...
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от DrunkenDonkey »

Продължава да прескача удобно 3-те години обаче. И това, че цените, сизмерими с инфлацията изобщо не бяха по-ниски преди да се появи читанката. Цените наистина ще станат по-ниски, ако има повече оборот, а това ще стане, когато издателите почнат да предлагат цялата гама на електронен вариант. При положение, че няма печат, разпространение и продавачи, цената тогава може да е в пъти по-ниска, независимо дали изобщо мръднат обемите.
gzagorov
Мнения: 17
Регистрация: 23 август 2013, 10:34

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от gzagorov »

наско написа:Пропуснах да пиша, че не деля хората на четящи и не-четящи...
Точно затова не можете да разберете доводите, които ние, останалите, написахме в темата.
По въпроса за "голямата река" от Южна Америка - нали разбирате за какъв пазар става дума там, в САЩ и англогоезичния (англочетящия) свят като цяло? Дори само 0,001% от населението да чете редовно, пак биха се генерирали огромни печалби. Сега съпоставете с малка България, ако искате приемете, че 100% от хората си закупуват книгите, вместо да използват библиотеки. Някаква разлика намирате ли?
И отново ще намеся темата за рекламата, колкото и несериозна да ви се струва. Когато едно клипче ми казва да си купя продукта (или услигата) X, това е реклама. Когато един приятел ми казва същото, защо това отново да не е реклама? Кой го твърди и за кого е изгодно? И защо при първия пример се дават пари, много при това, а при втория - не.
И за да е честно и според закона всичко, понеже никой не получава пари при даване на препоръка на приятел, редно е и да не се изказва мнение пред същия колко хубав е, видиш ли, продуктът. Тогава, при такава тишина, какво би се случило с авторите/издателите/разпространителите? Не че е възможен такъв вариант, но нали спорим за принципите.
Добре, популяризиране, нека така да го наречем - както на четенето като цяло, така и на конкретния продукт (заглавие). Ако, както сме тръгнали, скоро останат минимален брой четящи и образовани люде в милата ни татковина, дори и по две копия от заглавие да си купуват, фалитът на издателските къщи е неизбежен. И тогава пак ще си цитираме закона. И пак ще питаме, какво се случва с авторите/издателите/разпространителите.
А законът, междувпрочем, в България и ЕС е малко по-различен, отколкото в САЩ. Очевидно. Предвид всичкото остроумничене и философстване тук, сайтът още не е закрит и никой не е финиширал в затвора, което ме кара да си мисля, че си приказваме не толкова за действащите закони, колкото за морала и предвиждането на бъдещето - изказваме мнения какво трябва да се случва, нали така? Което, според мен, пак ни води до изначалното питане трябва ли българинът да бъде стимулиран да се образова и чете повече, или не трябва?

ПП 1: Почернил съм по интересните въпроси, на които бих искал да получа отговор.

ПП 2:
наско написа:Запитвали ли сте се защо цените на книгите в България непрекъснато се качват?
Още един интересен въпрос: Цената на какво не се качва непрекъснато в България? А и по света. Би било интересно да прочетем отговор, може би свързан с цитираната вече пазарна икономика.
Последната промяна е направена от gzagorov на 2. Мнението е било променяно 2 пъти.
гостенинЪ

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от гостенинЪ »

Наско, аз понеже предпочитам да си щадя очите защото, като чета много ме болят нещо и за това предпочитам аудио книгите. Ще бъде ли издателя тъй добър, да ми я предостави да я закупя в аудио формат или поне в txt, та да си я направя на аудио?
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от zl_tsanev »

наско написа: ...Разликата е, че ако се опитате да бъдете остроумни или да философствате по отношение на авторското право там, много бързо ще финиширане в затвора...
Предлагам в съответствие с Вашата препоръка да спрете да "остроуничите или да философствате по отношение на авторското право ".
Ако имате интереси в това отношение можете да ги отнесете до съответните правораздавателни органи. И да прочетете нещо вместо да си губите времето.
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от Бам Бам »

Не хранете трола, който не различава книги от тоалетна хартия. За него всичко е пари. Той има навика да влиза веднъж на няколко месеца и да плаши със затвор. Каквито и имена да си слага е лесно да се разпознае кой е от сто километра.

Такива теми според мен трябва да се заключват веднага. Читанка не бива да дава трибуна на алчни търгаши, които си служат с лъжа и измама.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от pechkov »

Дайте му възможност. Задал съм му конкретен въпрос, дадох му конкретни примери с цитираната от него държава. Току-виж ни каже нещо дето не знаем...
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
3Mag
Мнения: 53
Регистрация: 23 декември 2011, 10:26
Местонахождение: Бургас

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от 3Mag »

наско написа:Запитвали ли сте се защо цените на книгите в България непрекъснато се качват? Защото издателите стават все по-алчни и по-алчни!? Не - просто тиражите стават по-малки и по-малки...! Все по-малко са "глупаците", които си ги купуват, вместо да си ги свалят отнякъде... Следователно ако всички, които крадат един автор/издател/преводач заплащаха за техния труд, цените биха били в пъти по-ниски. И не виждам голям смисъл да делите труда на материален и интелектуален - това е наследство от комунизма. Трудът е труд и той трябва да се заплаща според пазарната цена.
...
Имал съм щастието да се родя в семейство, което ИМА библиотека. Също така съм имал щастието да се оженя за девойка чието семейство също ИМА библиотека. С времето сме създали и своя библиотека. Но с нашата имаме един проблем - в период на полуразпад е, за разлика от тези на семействата ни. И в този ред на факти и мисли съм твърдо убеден, че издателите в България "...стават все по-алчни и по-алчни!?". Не съм "писюр" и не топя книгите си в манджата, но не съм и маниак и не чета книгите си с ръкавици. Чета ги както са ги чели и моите родители, но въпреки това книгите от моята библиотека започват да се саморазпадат след третото прочитане. Аз гледам на нещата от моята си камбанария и не съм съгласен със съотношението цена/качество на българския книжен пазар.
Бам Бам написа:Не хранете трола, който не различава книги от тоалетна хартия. ...
Използвайки горната мисъл в друг контекст, т.е. на горните ми разсъждения, и аз започвам да не различавам книгите от тоалетната хартия. И като обикновен потребител-читател единственото, което мога да направя, е да спра да си купувам боклука издаван в България с надеждата на това да се сложи край. В края на краищата имам някакво ниво на самоуважение и не съм съгласен да плащам висока цена за некачествен продукт. Говоря за книжното тяло. За това и съм се ориентирал към алтернативи. И защото "печалбарството" на хора, които не познавам, не може да ме откаже от четенето.
Това са моите 2 ст. по въпроса.
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

Известно време не бях пред компютъра, така че се опасявам, че мога да пропусна нещо. Ще нахвърлям няколко неща:

1. В себе си имам над 1300 книги на клиенти, може би 95% от които в момента не могат да се намерят никъде в електронен вариант. Но вероятно понеже имам морал и уважение към авторите/преводачите/коректорите и т.н. никога не би ми хрумвало да ги споделям с някой просто защото мога да го направя или защото някой друг много ще се зарадва.

2. Някой искаше да коментирам трите години... В кое точно законодателство фигурира числото 3 като години, защитаващи нечии авторски права? Как мога да коментирам правила, измислени между Драган, Петкан и бате Гошо и защо ми е въобще да ги коментирам?

3. Ако на пазара видите някаква ябълка и поради някаква причина тя не ви хареса (много е скъпа, много е захабена...), това не значи, че може да я откраднете, без да платите исканата цена за нея. Ако не ви хареса - купете си нещо, което ви харесва и което ви е по джоба. Ако нищо не ви харесва - ходете гладни или си купете самолетен билет за някъде, където ябълките са ви по-симпатични.

4. Никъде по-горе не защитавам просто издателите. Стандартно (зависи от договора с автора) те имат права за около 5 години, за които се предполага, че ще реализират тиража си. Но аз непрекъснато говоря за правата на автора (70 години), на преводача (ако има такъв)? И хищните автори и дебеловратите преводачи ли "са се ояли" според вас напоследък, поради което може безплатно да ползваме техния продукт?

5. Абсолютно съм убеден, че в момента в България е много по-лесно да се спечелят пари например от продажба на пуканки, отколкото от продажба на книги. Защото пуканки не може да си свалите от Читанка... Вие лично колко богати автори, преводачи, издатели познавате? Аз лично познавам много издатели, които са фалирали и много автори, които никога повече няма да пропишат.

6. Това, че в Америка съществуват и сиропиталища, не значи че страната е безплатна и не доказва абсолютно нищо (всъщност не схващам каква ви е идеята...). Просто има група добри хора, които плащат от джоба си, за да може друга група по-нещастни хора да се чувстват малко по-щастливо. Например ако аз съм милиардер, мога да плащам по 5 лева на правоносителите за всяка една книга, свалена от Читанка и така всички да бъдем щастливи...

7. За рекламата... Възможно е нещо тук да служи за реклама, но това дали да служи, или да не служи не може да е решение на Читанка, а на собственика на "рекламата". Ако някой категорично отказва да "го рекламират" не виждам каква е логиката ви да продължавате насила да желаете "да го рекламирате". Оставете го да си живее нерекламиран.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от pechkov »

След като ни вадиш на показ американските закони, с това извъртане ли ще минеш сега!? Дадох ти ясен пример. Цивилизованите хора вадят от държавните бюджети десетки милиони долари, за да създадат нещо като Читанка. Ние тук го правим безплатно, и ти имаш наглостта да идваш тук да ръсиш измислените си аргументи, и използваш метафори, които са меко казано смешни, по простата причина, че не покриват случая, който коментираме.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от notman »

наско написа: 1. В себе си имам над 1300 книги на клиенти, може би 95% от които в момента не могат да се намерят никъде в електронен вариант. Но вероятно понеже имам морал и уважение към авторите/преводачите/коректорите и т.н. никога не би ми хрумвало да ги споделям с някой просто защото мога да го направя или защото някой друг много ще се зарадва.
Това си е твой избор, уважаваме го.
наско написа: 2. Някой искаше да коментирам трите години... В кое точно законодателство фигурира числото 3 като години, защитаващи нечии авторски права? Как мога да коментирам правила, измислени между Драган, Петкан и бате Гошо и защо ми е въобще да ги коментирам?
Не думай! А тия 70 години на базата на лабораторни опити ли са получени? А правилата в ЗАПСП от кого са измислени? От Сульо, Пульо, Спас и Атанас. Те по-голяма тежест ли имат от Драган, Петкан и бате ти Гошо? Според цитирания чл.24, ал.1, т.9 - не.
наско написа: 3. Ако на пазара видите някаква ябълка и поради някаква причина тя не ви хареса (много е скъпа, много е захабена...), това не значи, че може да я откраднете, без да платите исканата цена за нея. Ако не ви хареса - купете си нещо, което ви харесва и което ви е по джоба. Ако нищо не ви харесва - ходете гладни или си купете самолетен билет за някъде, където ябълките са ви по-симпатични.
Аха. Ще продавам гнили ябълки, а ти ако искаш - купувай, ако не искаш - хващай пътя. Не позна. Ако спрем да купуваме ябълки, ще фалирате всички. До един.
наско написа: 4. Никъде по-горе не защитавам просто издателите. Стандартно (зависи от договора с автора) те имат права за около 5 години, за които се предполага, че ще реализират тиража си. Но аз непрекъснато говоря за правата на автора (70 години), на преводача (ако има такъв)? И хищните автори и дебеловратите преводачи ли "са се ояли" според вас напоследък, поради което може безплатно да ползваме техния продукт?
Не думай! Това ли ти е оправданието за нископлатения труд на преводачите - нашето безочливо пиратство? А не алчността на издателите? Дали преводачите вярват на тия глупости, как мислиш? И като си толкова загрижен за правата на авторите - би ли ми казал колко получава авторът от продажбата на една своя книга с корична цена, да кажем, 15 лева? Цифром и словом. И кога ги получава?
наско написа: 5. Абсолютно съм убеден, че в момента в България е много по-лесно да се спечелят пари например от продажба на пуканки, отколкото от продажба на книги. Защото пуканки не може да си свалите от Читанка... Вие лично колко богати автори, преводачи, издатели познавате? Аз лично познавам много издатели, които са фалирали и много автори, които никога повече няма да пропишат.
Ами продавай пуканки тогава и забогатявай. Няма да ти пречим. Аз богати автори, преводачи и издатели не познавам. Не познавам също така богати лекари, инженери и учители.
наско написа: 6. Това, че в Америка съществуват и сиропиталища, не значи че страната е безплатна и не доказва абсолютно нищо (всъщност не схващам каква ви е идеята...). Просто има група добри хора, които плащат от джоба си, за да може друга група по-нещастни хора да се чувстват малко по-щастливо. Например ако аз съм милиардер, мога да плащам по 5 лева на правоносителите за всяка една книга, свалена от Читанка и така всички да бъдем щастливи...
Продавай пуканки, стани милиардер и действай.
наско написа: 7. За рекламата... Възможно е нещо тук да служи за реклама, но това дали да служи, или да не служи не може да е решение на Читанка, а на собственика на "рекламата". Ако някой категорично отказва да "го рекламират" не виждам каква е логиката ви да продължавате насила да желаете "да го рекламирате". Оставете го да си живее нерекламиран.
Ако някой категорично отказва, да се свърже с екипа на „Читанка“. Посредниците с мръсни ръчички нека си седнат по местата, ако обичат. Обикновено тия, които категорично отказват да бъдат рекламирани, също толкова категорично отказват някой друг да си присвоява ролята на техен говорител.
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

До вашия сайт ме доведе не безкрайното време, което имам за губене, а това че като преводач казах на ваш модератор да свали един превод, който не желая да бъде публикуван тук. Колкото и да звучи невероятно, не копнея да бъда "рекламиран" от вас...
ckitnik
Мнения: 43
Регистрация: 03 ноември 2008, 09:54

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от ckitnik »

Стига сравнения на хранителни продукти с книги. Оре се с трактори и се пръска със самолети, разнася се с тирове и какво ли не(технически прогрес). Или така отнемаме поминъка на хората и дай да ги въоръжим с мотички да копат и каручки да разнасят екологично.
Как мога да коментирам правила, измислени между Драган, Петкан и бате Гошо и защо ми е въобще да ги коментирам?
Именно. Как да коментирам закони, сътворени от случайни хора, които случайно да успели да се кандисат за „народни представители“. Цял съзнателен живот гледам каква е детска градина в Народното събрание. „… и защо ми е въобще да ги коментирам“.

Сега нека кажа нещо като „ентусиазиран полу-грамотен коректор“.
Някога купувах книги. Вече не. Промяната дойде с първата акция на ГДБОП срещу Читанка преди не помня колко години. От тогава станах неграмотен-полуграмотен сътрудник в начинанието за дигитализиране на книги. Не купувам и няма да купувам книги, докато президент или министър-председател не се извини официално на Читанка по национална телевизия за неправомерните действия срещу нея. А дотогава ще си обработвам семейната библиотека и ако някой ден я свърша, започвам тези на роднини, приятели, познати и съседи. Начинание за цял живот. Хич няма да забележа има ли автори и издатели или няма. Напълно съм отвикнал от хартиените издания и те не ме привличат.

Спорете си със здраве. Аз си оставам „ентусиазиран полу-грамотен коректор“ рецидивист.
„Добрият пътешественик няма твърди планове и не държи да пристигне на всяка цена.“ Лао Дзъ
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от pechkov »

наско написа:... като преводач казах на ваш модератор да свали един превод, който не желая да бъде публикуван тук. ...
Дотук добре, но не разбирам за какво беше целия спор и опитите ви да вмените някаква вина. Лично проверих въпросния текст, и нарушаване на ЗАПСП не открих. Освен ако няма правописна грешка в името Ви, но ако желаете ще проверя пак.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
наско

Re: Бъдещето на книгосъздаването в графство Нотингам...

Мнение от наско »

Не знам дали може да се погледнете отстрани, но на мен изключително много ми приличате на ученици, които, сварени, че си бъркат в носа в час, лягат на пода с изпъната нагоре ръка и започват да се преструват, че им тече кръв от носа...
По същия начин сега започваме да вайкаме колко сме бедни тук, а те колко са богати там, колко несправедлив е живота с нас, как държавата това не е направила, как – онова..., как ти се чете, ама как нямало какво, как ябълката била гнила, как четецът не работил както трябва, как полицаите били невъзпитани... и затова трябва да ни е постено, че в същото време крадем жици от стълбовете, понеже "...дицата, ба-ащице, в къщата няма ка-акво да идът..."
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости