За Мандор

Разни теми, разни идеали
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
silmaril

За Мандор

Мнение от silmaril »

Защо дърйиш да се пише на кирилица?
Защо не си пишеш ницкнаме на кирилица???
Аватар
goblin
Мнения: 54
Регистрация: 20 август 2006, 17:18

Пак за Mandor

Мнение от goblin »

Предлагам ти вместо да отговаряш на въпросите на silmaril,
да му изтриеш двете мнения и да си върви откъдето е дошъл. :evil:
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Re: Пак за Mandor

Мнение от SecondShoe »

Не е проблем да превеждаме мненията на silmaril на български ако той няма желание за това. Все пак вградената кирилица във форума е само на два клика разстояние :D .
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Моля всички модератори, които "превеждат" теми от маймуница на кирилица, да оставят под темата коментар от вида "Преобразувано на кирилица от ...", както прави Борислав.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: За Мандор

Мнение от Mandor »

silmaril написа:Защо дърйиш да се пише на кирилица?

За да бъде прочетено мнението ви от повече хора. Аз, например, вече не чета теми на маймуница и предполагам, че не съм единствен.
Още повече, че този форум е снабден с кирилизатор, който (както отбеляза SecondShoe) е на два клика разстояние.

silmaril написа:Защо не си пишеш ницкнаме на кирилица???

За да не се получава разминаване между името и псевдонима в системи (форуми, пощи и т.н.), които не поддържат потребителски имена на кирилица.
силмарил

:-)

Мнение от силмарил »

Благодаря на Гоблин за проявеното толерантно отношение, разбиране и ерудиця, които бъкат от неговия отговор!
Благодаря на Полуобувка за труда и времето, които смята да отдели за правилното (канонично), прилагане на ПРАВИЛАТА. Силно се надявам, че и Маншон и Мъхеста Брада, ще му помагат с всички сили, в това негово Богоугодно (pleasing to Mandor) Дело.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Ре: :-)

Мнение от Борислав »

силмарил написа:Благодаря на Гоблин...
Хубаво е, че си писал на кирилица, макар да не намирам смисъл в написаното. Мненията на латиница е доста вероятно да бъдат изтрити (току-що изтрих две твои).
silmaril

:>

Мнение от silmaril »

Благодаря ти за труда, който си си направил (изтриването), може и аз да се потрудя малко в тази насока.
Няма смисъл мнението ми, не и за теб.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Re: :>

Мнение от SecondShoe »

silmaril би ли обяснил какво точно тук не ти харесва и каква е целта ти? Явно щом си тук обичаш да четеш книги. Обаче нищо друго не става ясно освен, че явно ти е трудно да следваш каквито и да било правила и норми.
Та, защо си тук и какво искаш от нас?
silmaril

към second

Мнение от silmaril »

Търсех си, какво да чета. Видях че едно момиче си търси дадена книга (която имам), реших да и помогна. В следващия момент видях, че задължително трябва да пиша на кирилица (поне не е на глаголица) и просто попитах защо?
Веднага ми се нахвърлиха разни хора, които казаха че мястото ми не е тук, че не пиша на Български, започнахте да ми променяте мненията, дори някои бяха изтрити.
Как да реагирам аз?
Каква жертва се изкарах а? :-) Суета.
Сполай Ви
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Най-сетне малко яснота по въпроса!
При това положение съм длъжен и аз да внеса някои уточнения:
Това е "Мястото на Борислав", не "Мястото на Mandor". Тук Борислав определя правилата, а аз и другите модератори се стремим да ги спазваме. Така че заглавието на темата е малко неадекватно - тези въпроси трябваше да ги отнесеш до Борислав, не до мен. Аз не променям чужди мнения (макар че понякога ме сърбят пръстите да коригирам някоя правописна/печатна грешка) и не изтривам мнения (с изключение на спама, заради който се кандидатирах за модератор).
Що се отнася до "нахвърлянето" - бих го обяснил с твърде лаконичния и крещящо оформен (удебелен, подчертан) въпрос, с който започна темата. По този начин звучеше като чисто заяждане с неясна причина, а последващите ти отговори само задълбочиха проблема. Можеше да го зададеш по далеч по-спокоен начин, както направи в последния си отговор.
Относно "Как да реагирам аз?" - ами прилагай поговорката "В чужд манастир не се ходи със своя Библия". Тя важи дори и за интернет-пространството. Този, който е създал дадено място за общуване (в случая - Борислав и неговият форум), той определя правилата за поведение в него.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

Силмариле, Мандор е прав. Аз определям правилата и аз държа българския тук да е на кирилица.

Беше ти показано, че можеш да ползваш кирилизатора, ако нямаш възможност да пишеш на кирилица. Ти обаче продължи с латиницата, затова ти изтрих и мненията.
Silmaril

:>

Мнение от Silmaril »

Чудех се, дали изобщо да си правя труда да Ви отговарям. Единствената причина да го направя е, че харесвам саита на Мандор. Бях възхитен, когато попаднах на него за първи път, дори му написах писмо тогава. Радвам се, че сте обединили усилия, но моля Ви недейте да се главозамайвате. Това, че сте направили една или повече много хубави и полезни страници, не Ви дава право да се държите, като робовладелци. Задайте си въпросите: За кого всъщност правите тези прекрасни оазиси? а)За себе си или б)за потребителите, които ги посещават и им се възхищават. Ако отговора Ви е б), не се опитвайте да им натрапвате някакви, Ваши шаблонни правила и норми на поведение - ще задушите идеята. Ако отговора Ви е а), може съвсем спокойно да си изградите едно затворено общество, в което не приемате нови членове и да си защитите саитовете, за да си ги ползвате само Вие. Втория въпрос, който трябва веднага да си зададете е: Защо го правите (какво очаквате в замяна)? Отговаряите си сами (аз знам отговора на мандор от писмото му :-))! Има и други въпроси, ще ги оставя на Вас!
Post Scriptum :
Бориславе, всичко е относително. Особенно собствеността на даден саит.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Пас.
Спирам да коментирам по тази тема.
Аватар
piligrim
Мнения: 55
Регистрация: 18 април 2007, 22:32
Местонахождение: Русе

Мнение от piligrim »

Тъй не усетили Валарите как отрова разяжда покоя на Валинор. Нолдорите почнали да роптаят срещу тях и мнозина се отдали на горделивост, забравяйки колко много от знанията и притежанията им са дарове на Валарите. Новият пламък на копнежа за свобода и необятни владения лумнал най-буйно в горделивото сърце на Феанор; а Мелкор се смеел потайно - нали тъкмо това целели лъжите му, тъй като люто ненавиждал Феанор и копнеел неуморно за Силмарилите.

***
Защото алчност се примесвала капка по капка в любовта му към Силмарилите и той почнал да ги крие като скъперник от взора на всекиго освен своя баща и седмината си синове; вече рядко си спомнял, че светлината в тях не е негова.

***
Тъй с лъжи, злокобни слухове и лъжовни съвети разпалил Мелкор вражда в сърцата на Нолдорите; и от техния раздор дошъл край на блажените дни във Валинор и помръкнала прежната слава. Защото Феанор вече изричал открито слова бунтовни срещу Валарите и гръмко обявявал, че ще напусне Валинор и ще освободи от иго ония Нолдори, що решат да го последват из Отвъдните земи.

***
- За иго говориш, ала ако туй е иго, нийде не ще избягаш от него; защото Манве е повелител не само на Аман, но и на цяла Арда. А делата ти са неправедни както в Аман, тъй и извън него. Затова чуй своята участ: за дванайсет години да напуснеш Тирион, где изрече заплахата. Сам от себе си потърси съвет през тия години и не забравяй кой си и що си. Мине ли срокът, делото ще се забрави и ще остане само спомен, ако другите ти простят.



Този, който сам се именува СИЛМАРИЛ, не бива да забравя, до къде водят гордостта и кривото разбиране на свободата...
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Re: :>

Мнение от GeOrg »

Silmaril написа:Чудех се, дали изобщо да си правя труда да Ви отговарям. Единствената причина да го направя е, че харесвам саита на Мандор. Бях възхитен, когато попаднах на него за първи път, дори му написах писмо тогава. Радвам се, че сте обединили усилия, но моля Ви недейте да се главозамайвате. Това, че сте направили една или повече много хубави и полезни страници, не Ви дава право да се държите, като робовладелци. Задайте си въпросите: За кого всъщност правите тези прекрасни оазиси? а)За себе си или б)за потребителите, които ги посещават и им се възхищават. Ако отговора Ви е б), не се опитвайте да им натрапвате някакви, Ваши шаблонни правила и норми на поведение - ще задушите идеята. Ако отговора Ви е а), може съвсем спокойно да си изградите едно затворено общество, в което не приемате нови членове и да си защитите саитовете, за да си ги ползвате само Вие. Втория въпрос, който трябва веднага да си зададете е: Защо го правите (какво очаквате в замяна)? Отговаряите си сами (аз знам отговора на мандор от писмото му :-))! Има и други въпроси, ще ги оставя на Вас!
Post Scriptum :
Бориславе, всичко е относително. Особенно собствеността на даден саит.
Мисля че трябва да се намеся макар и със закъснение(от началото на март нямах възможност да влизам), тъй като по мое предложение беше въведено това правило или най-малкото аз бях от тези, които много държаха на това. Причините са следните:
1. Ние сме държава с 13 вековна история, а колко държави могат да се похвалят с това? Нашите деди са се борили за това да имаме собствена писменост и са го постигнали. Освен това същата тази писменост и други държави са я приели. Тази писменост е създадена да отговаря в пълна степен на фонетичното съдържание на нашия език. Тази писменост и език са признати за християнски такива т.е. може да се водят религиозни служби и да се издават канонизирана християнска литература. Други такива са- мъртвият латински, гръцки и иврит(за него не съм много сигурен) и това е от векове. В България е имало официална писменост и език и се е пишело и говорело на него, преди други много по-развити в момента страни да имат собствена писменост.
2. Китаиците, корейците, японците, евреите, французите, руснаците, германците, гърците и т.н. пишат на собствените си езици със собствените си писмености, включително и красивите но напълно нерзбираеми за мен йероглифи в родните си форуми и сайтове, само ние българите се опитваме да пишем на български с латински букви. Не стига това, но и поради недостиг на фонетично съответствие заменяме 'ч' с 4, 'ш' с 6 и т.н. и настъпва невъобръзима подигравка с вековната българска писменост и език. Лично аз го приемам като обсолютна обида към мене като българин и към моите предци, които са постигнали правото на собствена писменост с цената на много дипломация и кръв. Кой си ти за да се подиграваш с поколения българи и с историята на България?
3. И последно, казваш че търсиш нещо за четене, а като намериш трансверираш ли го на шлокавица за да изпиташ пълно удоволствие от прочетеното??? 100% съм сигурен- НЕ!!! Писал ли си накога писмо, което да затвориш в плик и да го пуснеш в пощенска кутия и ако си ... да продължавам ли въпроса!? Защо в такъв случай настояваш, ние които сме горди, че сме българи и стоим зад всичко българско, да четем писанията ти на шльокавица която считаме за подигравка и обида.

Колкото до обществото което се опитваме да изградим тук, то е от общество от българи обичащи България, езика й, писмеността й, и смятаме да го защитаваме. Ако обичаш латиницата избери си език ползващ латиница и пиши, който го знае ще разбере какво искаш да кажеш и никой няма да направи забележка, че ползваш латиница в случая. Може би тогава ще използваш кирилица :lol: ?

Този сайт и форум е за българи обичащи българския език и писменост(това не изключва чужденци) и ще остане такъв.
Може и така да е, ...!
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Re: :>

Мнение от нт »

Първо искам да репликирам GeOrg
GeOrg написа: ...
Колкото до обществото което се опитваме да изградим тук, то е от общество от българи обичащи България, езика й, писмеността й, и смятаме да го защитаваме. Ако обичаш латиницата избери си език ползващ латиница и пиши, който го знае ще разбере какво искаш да кажеш и никой няма да направи забележка, че ползваш латиница в случая. Може би тогава ще използваш кирилица :lol: ?

Този сайт и форум е за българи обичащи българския език и писменост(това не изключва чужденци) и ще остане такъв.
Не считам, че този сайт е и трябва да бъде с патриотична насоченост.
Това е библиотека.
Обществото, което се опитваме да изградим е от хора обичащи литературата, които ползват свободно български език и се чувстват комфортно, четящи на него.

Цялата пледоария за историята, дедите, гордостта от националната принадлежност на мен не ми допада. Аз съм от хората, които се гордеят с личните си постижения, а даденостите приемат спокойно.

Към Silmaril:
След като това е литературен клуб, не мислите ли, че е редно да се спазва известно приличие и добър тон. Не подхожда на любители на литературата да бъдат неграмотни. А българският език ползва кирилица, която чудесно се поддържа от съвременните операционни системи и браузери.
Използването на латиница е в разрез с всякакво възпитание и признак за гръмка простащина, която в разумните интернет общества бива съответно санкционирана.
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Re: :>

Мнение от GeOrg »

нт написа:Първо искам да репликирам GeOrg
GeOrg написа: ...
Колкото до обществото което се опитваме да изградим тук, то е от общество от българи обичащи България, езика й, писмеността й, и смятаме да го защитаваме. Ако обичаш латиницата избери си език ползващ латиница и пиши, който го знае ще разбере какво искаш да кажеш и никой няма да направи забележка, че ползваш латиница в случая. Може би тогава ще използваш кирилица :lol: ?

Този сайт и форум е за българи обичащи българския език и писменост(това не изключва чужденци) и ще остане такъв.
Не считам, че този сайт е и трябва да бъде с патриотична насоченост.
Това е библиотека.
Обществото, което се опитваме да изградим е от хора обичащи литературата, които ползват свободно български език и се чувстват комфортно, четящи на него.

Цялата пледоария за историята, дедите, гордостта от националната принадлежност на мен не ми допада. Аз съм от хората, които се гордеят с личните си постижения, а даденостите приемат спокойно.

...
За насочеността на сайта напълно съм съгласен с тебе, останалото са част от личните ми причини, виждания и чувства, които споделих във форума. Нямам претенции всички да ги споделят, а само да ги изказвам свободно.
Може и така да е, ...!
ivand58

Мнение от ivand58 »

Според мене има резон да се изисква писането на кирилица по форумите по прицип и в този в частност. Разбирам обаче и обратната позиция. Признавам си, че и аз искрено се изненадах, когато Борислав ми обърна внимание да му пиша на кирилица. Изглежда проблема се корени в различите предпоставки. Например ако се набляга на смисъла/съдържанието, то формата (в случая кирилица/маймуница) остава в по-далечен план. Така в този случай човек очаквайки коментар за съдъжанието получава забележка за формата. Следва дедлок, блокаж. От там и съответната реакция ...
От друга страна обаче, поради съществуването на поне 3 'страндарта' маймуница, четенто на така закодираното съобщение е доста затруднено. Това затруднение, съчетано с други проблеми (липса на пунктоация, накъсана мисъл и т.н.) отказва повечето читатели, или поне ги натоварва излишно. От тези съобажения се налага извода, че е по-добре да се пише на кирилица, ако искате разбира се посланието ви да бъде възприето с минимални изкривявания. Разбира се не бива да забравяме вица за Чукчето, кото заявило "Чукче писатель, Чукче не читатель!".

не се сдържам и ще направя едно малко отклонение :D :
Въпреки изложеното до тук, моето лично мнение е, че килицата постепенно ще изчезне по тези земи ...
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

ivand58 написа:...
От друга страна обаче, поради съществуването на поне 3 'страндарта' маймуница, четенто на така закодираното съобщение е доста затруднено. Това затруднение, съчетано с други проблеми (липса на пунктоация, накъсана мисъл и т.н.) отказва повечето читатели, или поне ги натоварва излишно. От тези съобажения се налага извода, че е по-добре да се пише на кирилица, ако искате разбира се посланието ви да бъде възприето с минимални изкривявания. Разбира се не бива да забравяме вица за Чукчето, кото заявило "Чукче писатель, Чукче не читатель!".
...
Има един, единствен такъв стандарт разработка на БАН и е с цел уеднаквяване на надписите на български език на латиница, във връзка с присъединяването ни към Европа. Ако ползваш браузъра Firefox и си инсталираш добавката ToCyrillic ще можеш да транслираш написаното точно по тези правила. За пример транслирам(възможен е обратн процес) горния ти цитат:
ivand58 написа:...
Ot druga strana obache, poradi syshtestvuvaneto na pone 3 'strandarta' majmunica, chetento na taka zakodiranoto syobshtenie e dosta zatrudneno. Tova zatrudnenie, sychetano s drugi problemi (lipsa na punktoacija, nakysana misyl i t.n.) otkazva povecheto chitateli, ili pone gi natovarva izlishno. Ot tezi syobazhenija se nalaga izvoda, che e po-dobre da se pishe na kirilica, ako iskate razbira se poslanieto vi da byde vyzprieto s minimalni izkrivjavanija. Razbira se ne biva da zabravjame vica za Chukcheto, koto zajavilo "CHukche pisatelj, CHukche ne chitatelj!".
...
Лично аз това мога да го чета с малко затруднение, произтичащо от латиницата в него. По този начин написано вече няма нищо общо с шлокавица, маймуница или чатица и е разбираемо. Навярно ако се пишеше по този начин нямаше да възникне и въпроса с кирилицата защото дори и с латински букви се разбира много лесно смисъла. Да не говорим, че много лесно може да се транслира в кирилица, без да изглежда смешно, тъй като е написано по стандарта. Да се съглася с по-горе цитираните подигравки с българската писменост и език- категорично НЕ!!!
ivand58 написа:...
не се сдържам и ще направя едно малко отклонение :D :
Въпреки изложеното до тук, моето лично мнение е, че килицата постепенно ще изчезне по тези земи ...
...
Как би коментирал факта- от години Гърция е член на Европейския съюз. Не само че запази писмеността си(до колкото зная тя се ползва единствено още в Кипър) но дори еврото в Гърция се изписва с гръцка азбука и се признава в целия съюз? Те са в нашето положение много отдавна, но никой в Гърция не твърди, че ще изчезне гръцката писменост по земите им! Защо ли!?
Може и така да е, ...!
Аватар
ivand58
Мнения: 55
Регистрация: 03 юли 2007, 21:53

Мнение от ivand58 »

Явно не се разбираме, въпреки кирилицата ;-). Това, за което георг говори "Има един, единствен такъв стандарт разработка на БАН", е различно от това яза което аз говоря "поне 3 стандарта маймуница". Не съм против разработката на БАН (въпреки че правила за изписване на българските имена на латиница е имало още (поне) по времето на фашизма у нас - виждал съм такъв документ), а само отбелязвам, че съм забялязъл няколко различни варианта да се ползват от българите (поне по Ай-Си-Кю-то). Така че аз визирам какво става по света, а не какво са постулирали в някоя институция.

Сега ще изкоментирам за Гърция: накратко - "различното не е идентично", затова едното се казва Гърция, а другото България. Затова едните плащат в евро, а другите - в БГН.
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Стандарт означава формулирани, ненарушими правила или качества. Функция улесняваща потребителите и гарантираща съответното качество на продукта. Къде го виждаш това в шлокавицата, маймуницата или чатицата за да говориш за 3 и то стандарта, това беше мисълта ми когато написах 'единствен стандарт'. Визираните, за мене са ентропия, миш-маш всеки пише, както му е най-удобно по правила които сам си е създал и разбира(това изключва бройката 3, а бройка равна на пишещите по този начин).
Може и така да е, ...!
Гост

Мнение от Гост »

ГеОрг, прав си, не е трябвало да употребя думата "стандарт". Преформулирам мисълта си на "нека пишем на кирилица и спазваме правилата на граматиката".

по другата тема: според мен факта, че е изработен стандарт за писане на латитиница, говори за стъпка в посока преминаване (заместване) на кирилицата с латиница :-)
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости