Електронен четец

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Nedko
Мнения: 19
Регистрация: 26 юли 2012, 11:14

Re: Електронен четец

Мнение от Nedko »

Според мен за тези пари можеш да си вземеш Kobo или Kindle от Ebay, но нека и други изкажат мнение. :P
Vehto
Мнения: 1
Регистрация: 11 ноември 2012, 16:58

Re: Електронен четец

Мнение от Vehto »

Имам Prestigio от 2 години и съм много доволен. След инсталиране на CoolReader чета книги във всякакви формати. Така че си заслужава за тази цена-
natispain
Мнения: 23
Регистрация: 04 юни 2010, 23:33
Местонахождение: Мадрид

Re: Електронен четец

Мнение от natispain »

Аз имам Кобо Аура и е чудесен, имам вградена светлина и това е незаменимо, чета навсякъде и не уврежда очите.
Лично аз нямам ужда да чета всички формати като хакна рийдъра, стига ми епъб.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Надсветката наистина е нещо велико, не го оценявах, докато не се сдобих с пейпъруайт 2, изобщо не ме интересува дали е облачно вънка и каква е светлината, аз си гледам бяла страница и не такава, която да ме уморява, като я гледам.
Гост

Re: Електронен четец

Мнение от Гост »

Здравейте! :)
Чета ви от известно време. Като че ли тази тема е най-приятна в мрежата за неимащите и желаещи да си купят електронен четец. Лошото е, че от февруари месец нищо не споделяте. А технологиите се променят бързо. Имаме нужда от вашите опитни мнения, моля! :wink: Все още ли киндъла трябва да конвертира? Напр. този http://www.amazon.it/dp/B007HCCOD0/ref=sa_menu_kdpszn4 ? Колебая се между него и http://www.ibs.it/prodotti/scheda.asp?ean=8058964590206 . За момента ми трябва да чета детски романи на баткото, т.е. искам възможно най-бързо да отворя и да зачета, защото след малко бебето може да ми е отнело тази възможност. Много ще съм ви благодарна за мнения по въпроса!
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Електронен четец

Мнение от Бам Бам »

Нямам Kindle, но доколкото ми е известно, четецът на Amazon може лесно да се отключи и да му се инсталира CoolReader, който позволява да се отварят книги от Читанка без конвертиране. Мисля че всички версии на Kindle могат да се отключват, дори има подробни инструкции как да стане това в специализираните форуми из мрежата.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

А и конвертирането не е кой-знае какъв процес... хвърляш всичко в calibre, цък бутона за даунлоад на устройството и то се оправя. Ако не са ти проблем 25-те еврака, то с покетбуука няма такива проблеми, а екраните са им същите.
stefan

Re: Електронен четец

Мнение от stefan »

За нашите условия дотук съм най-доволен от Nook Simple Touch. Кирилица перфектна,перфектни шрифтове 7,подръжката на епъб от читанка е без забележка.Харудерни бутончета малко по калпави от Киндъла,но пък има слот за разширение.Друг недостатък е,че не може да се свалят книжки директно през него.Има скрит интернет браузър,но файлове да се смъкват през него не става.Подсветката е нож с две остриета,да не носиш лампички и дивотии,но специално за модела понякога при интензивно ползване първата седмица изгарят пиксели.Затова посочвам и по простия модел без подсветка.Другата седмица ми идват моделите на Кобо-Kobo Touch ,там идеята е че имат фабричен браузър подръжка на епъб,моби,txt,поне на хартия звучи перфектно.Имат и разшитение за микро сд,вообще сериозен конкурент като цена качество и на цена малко под 100 лв.Модела ,който имах на Кобо беше добре като екран ,но само 5 инча иначе отличен дисплей ,но ще видим другата седмица как е.
Последната промяна е направена от NomaD на 2. Мнението е било променяно 2 пъти.
Причина: Премахнатоа фраза с рекламен линк.
юзър

Re: Електронен четец

Мнение от юзър »

Заставам твърдо зад Nook Simple Touch. При ползване 3 години, започна да ми се губи чвствителността на екрана, но при изваждане на картата и почистване на слота, отново е без грешка. Иначе цялата читанка и още толкова англоезична литература е вътре и навсякъде с мен. Добре, че обясни за подсветката. Скоро значи няма да го сменям.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Надсветката е страшно нещо хора, аз се родих като си поръчах модел с хубава такава. За съжаление нуука не е от тея - киндъл пейпъруайт (втора генерация) и кобо аура/хд са с добрите надсветки - като хартия става бяло независимо от осветлението, грам неравност няма, реално много повече ми се уморяваха очите преди като чета на неоптимална светлина и ме мързи да включа лампата.
Zlatina

Re: Електронен четец

Мнение от Zlatina »

Здравейте!
И аз си купих най-накрая е-четец и е много удобен и лек. Моделът е PocketBook Basic 2. Чете всичко без проблем, само Pdf-ите малко ме дразнят как се виждат. Някой знае ли добра програма за калбриране от pdf в epub, txt, mobi или какво там се сетите, което да се чете читаво. Всичко друго му е супер на четеца само тоя pdf ми бърка в здравето :D
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

Zlatina написа:... само тоя pdf ми бърка в здравето :D
Нормално. PDF не се подрежда по екрана на устройството. Това е формат за документи, и местоположението на текста в него е фиксиран върху "страницата" на документа, чийто размер е зададен при създаването на файла. За качествено разглеждане на PDF е нужен екран с по-висока разделителна способност, или се мащабира и след това при четене се скролира.

Автоматично конвертиране от PDF към EPUB не е възможно, или поне не така, че да се получи нещо смислено. Процеса по създаване на е-книга е трудоемък, и почти всички операции е нужно да се извършат от човек. Кое как става - може да прочетеш в Наръчник за работното ателие.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Denitsa

Re: Електронен четец

Мнение от Denitsa »

С програмата calibre конвертирането на .pdf (и не само) в .txt и всякакви други формати, подходящи за електронни четци, става много лесно.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

Denitsa написа:... става много лесно.
Чудесно. Отдавна чакахме някой да се появи с решение на този проблем. Имаш ли желание да направиш една книга от PDF в EPUB?
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Denitsa

Re: Електронен четец

Мнение от Denitsa »

Да, няма проблем. Ако някой желае, мога и линк към програмата да пусна. Тя е безплатна :)
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

О, няма нужда, аз програмата съм я пробвал отдавна, но така и не успях да конвертирам нещо с нея...

Ето книгата: (премахнат линк)

Пиши тук като я конвертираш, пък ако намериш малко време да обясниш как става - направо ще си супер.
Последната и единствена промяна е направена от pechkov на 14 юли 2014, 11:54.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Denitsa

Re: Електронен четец

Мнение от Denitsa »

Книгата не мога да я сваля, зарежда твърде дълго и накрая се отказва. Но ето най-доброто, което можах да направя, за да обясня как се работи с calibre. Става въпрос единствено за конвертиране, другите опции не съм ги разглеждала още.

http://media.snimka.bg/s1/3685/033613793.jpg

Единствено мога е-майл да ти предложа, където да ми я пратиш и така да я конвертирам :)
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

Denitsa написа:Книгата не мога да я сваля, зарежда твърде дълго и накрая се отказва. ...
Ок, ако имаш скайп - пиши ми по скайпа, ще ти я прехвърля директно. Скайпа ми е "pechkov".
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
К. Величков

Re: Електронен четец

Мнение от К. Величков »

Отивам да си направя една купа пуканки, за да наблюдавам с комфорт чудото на века - конвертиране от PDF... 8)
гост

Re: Електронен четец

Мнение от гост »

Аз рекох да го погледна тоя PDF, па той не работи. После се сетих - Microsoft!!! И всичко си дойде на мястото :)
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

К. Величков написа:... чудото на века - конвертиране от PDF... 8)
С таз магическа програма за конвертиране какво ли не може да се конвертира... Например като му подадеш PDF с растерни изображения - връща EPUB с шопска салата и две бири вътре.

Сега сериозно - НАИСТИНА конвертира 63-мегабайтовия PDF в ... 63-мегабайтов EPUB. :) Е, не можах да го отворя за четене, понеже CoolReader-а гърми, но през WinRAR се виждаха картинките вътре, естествено с още по-ниско качество отколкото бяха преди това в PDF-а.

От текстов файл ефекта ще е с една идея по-добър, достатъчно, за да заблуждава хората, че МОЖЕ да се конвертира, но това важи за хора, които вземат каквото им се дава без да държат на каквото и да качество. Нужно е доста повече, за да може да се нарече един EPUB файл "електронна книга".
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
waterjess
Мнения: 2
Регистрация: 06 януари 2012, 11:02

Kobo mini въпроси

Мнение от waterjess »

Здравейте!
Смятам да си взимам Kobo mini. Интересува ме, какво трябва да направя, за да мога да чета fb2-ки на него, защото по спецификация поддържа epub, но не и fb2.
Освен това може ли да му инсталирам Cool Reader?
При тези операции ще отпадне ли гаранцията му?
Трябва ми четец с е-мастило, който искам да е джобен формат и затова съм се спрял на 5-инчов дисплей. Не съм най-големият почитател на сензорните екрани, но не мисля, че ще ми е проблем. Знам, че няма слот за карта, но не смятам да държа повече от 10-20 книги за четене на него. Можеш да си добавяш отметки, дори и с фирмения софтуер, които после можело да се прехвърлят после и на компютър.
Който знае и се е сблъсквал с тези проблеми, нека сподели. :wink:
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Нямам опит с кобото, но след като поддържа епъб, то едно calibre ще може да ти прехвърли всичко... а читанката тука си има директно сваляне в епъб.
waterjess
Мнения: 2
Регистрация: 06 януари 2012, 11:02

Re: Електронен четец

Мнение от waterjess »

DrunkenDonkey написа:Нямам опит с кобото, но след като поддържа епъб, то едно calibre ще може да ти прехвърли всичко... а читанката тука си има директно сваляне в епъб.
Знам за calibre-то, а пък и от тук също мога да си тегля epub-чета, но при fb2-ките много повече ми допада, как се показват бележките под черта. Дребни неща са, ама на моменти дразнят. Благодаря за отговора. Ще съм благодарен, ако отговори и някой, който се е мъчил с kobo-та.
jorgdes
Мнения: 4
Регистрация: 07 август 2013, 21:58

Re: Електронен четец

Мнение от jorgdes »

Някой ползвал ли е PRESTIGIO PER3764BC Lumen ?
hrissim
Мнения: 2
Регистрация: 30 юли 2012, 15:06

Re: Kobo mini въпроси

Мнение от hrissim »

waterjess написа:Здравейте!
Смятам да си взимам Kobo mini. Интересува ме, какво трябва да направя, за да мога да чета fb2-ки на него, защото по спецификация поддържа epub, но не и fb2.
Освен това може ли да му инсталирам Cool Reader?
При тези операции ще отпадне ли гаранцията му?
Трябва ми четец с е-мастило, който искам да е джобен формат и затова съм се спрял на 5-инчов дисплей. Не съм най-големият почитател на сензорните екрани, но не мисля, че ще ми е проблем. Знам, че няма слот за карта, но не смятам да държа повече от 10-20 книги за четене на него. Можеш да си добавяш отметки, дори и с фирмения софтуер, които после можело да се прехвърлят после и на компютър.
Който знае и се е сблъсквал с тези проблеми, нека сподели. :wink:
Трябва да си инсталираш алтернативен софтуер в машинката, за да четеш повече формати.
На твой риск.
- http://www.mobileread.com/forums/showth ... p?t=226456
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Препоръчвам:http://ereader-store.de/en/onyx-boox/65 ... arger.html
Можеш да инсталираш CoolReader, AlReader и друго по твоя преценка. И няма никакъв риск.
Петър.
Мнения: 9
Регистрация: 24 октомври 2014, 23:12

Re: Електронен четец

Мнение от Петър. »

Здравейте!
Имам Киндъл Пейпъруайт 2.Използвам Калибре за различните дейности свързани с прехвърлянето на книги и прочие.Възниква,обаче един шибан проблем,който не знам как да оправя.Няколко книги (10-15) приблизително след като ги преформатирам от PDF на Mobi не могат да се четат.Текстът е на някаква маймуница.Някой след като ги върна отново на PDF могат да се четат,но не всички.Един пример за книга,която имам не малко желание да я чета е "Книга на Тот" ( https://www.google.co.uk/url?sa=t&rct=j ... 0786,d.ZGU ) Нито в PDF, нито в Mobi формат текста се оправя.
Има ли начин да ги пригодя за Киндъла?
чукча-читател

Re: Електронен четец

Мнение от чукча-читател »

zl_tsanev написа:Препоръчвам:http://ereader-store.de/en/onyx-boox/65 ... arger.html
Можеш да инсталираш CoolReader, AlReader и друго по твоя преценка. И няма никакъв риск.
С Onyx Boox i62ML Aurora съм, но конкретно тази не я препоръчвам. Ето, прочети едно добро ревю от братушките:

http://www.the-ebook.org/?p=22964
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

чукча-читател написа:
zl_tsanev написа:Препоръчвам:http://ereader-store.de/en/onyx-boox/65 ... arger.html
Можеш да инсталираш CoolReader, AlReader и друго по твоя преценка. И няма никакъв риск.
С Onyx Boox i62ML Aurora съм, но конкретно тази не я препоръчвам. Ето, прочети едно добро ревю от братушките:

http://www.the-ebook.org/?p=22964
Аз имам същия четец(T68Lynx) и досега не съм забелязал съществени недостатъци. НО! Веднага преминах на немския вариянт на фърмуера - той е много по-функционален и изброените недостатъци липсват или се проявяват в много по-малка степен. При него предварително инсталирани са OReader(като системно приложение) и FBReader. AlReader и CoolReader(както и всички предпочитани други приложения) могат да се инсталират от Play Store. Роот-ването не е проблем, но и не винаги се налага да се прави. По-големият екран, възможността да се инсталират AlReader и CoolReader(и двете програми имат "библиотечен" модул) го правят предпочитан от мен четец. Имах и V3+ и Nook Simple Touch, но сега ползвам почти винаги само T68.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости