Робърт Джордан

За всичко фантастично в литературата
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Mike
Мнения: 34
Регистрация: 29 юли 2006, 10:34

Робърт Джордан

Мнение от Mike »

На мен лично ми е много любопитно какво мислят останалите за този автор
За мен лично най - добрите книги са първите 4-5. От там нататък нещата започват да стават много разляти-всичко се размива и се губи споменът кое събитие в коя книга е станало.
Принципно харесвам идеята на книгата но начина по който е написана и твърдението на Джордан, което някъде бях чела, че не бил повлиян от Толкин ме издразниха-това изобщо не е така ...
Още в първата книга-идеята да се унищожи всеобщото зло посредством приятелите-3те момчета от провинцията и 4мата хобити,ролята на наставниците-Айес Седай(Бялата кула) и приликата им с магьосниците(Белия съвет),Огиерите и ентите
как може после да не говорим за взаймстване?
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Съвсем вярно наблюдение! Скоро си купих 11 том, но честно казано ме е страх да го започна, забравих за какво ставаше въпрос :roll: .
Наистина първите книги бяха добри и ги чаках с нетърпение. След това с всеки нов том, героите и сюжетните линии станаха толкова много и така объркани, че в крайна сметка заприлича на телевизионна сапунка. Вече се чудя дали същите, не трябва да почнат да загиват геройски, за да се поправи този хаос. Най-добре с някакъв мощен катаклизъм дето го чакаме вече 11 тома. Така ще е по бързо и няма да има нужда от нови, вече отрицателни персонажи, които да се справят с плеадата герой.
:wink: Определено очаквам яростни :evil: реакци и атаки срещу това мнение. Ако ме атакувате, много моля атаките да са насочени за томовете след 6-ти. Тях определям като леко вкисната боза - става за пиене, но определено няма начин да не потръпнеш.
Може и така да е, ...!
Слави
Мнения: 37
Регистрация: 13 юли 2006, 20:35

Мнение от Слави »

Аз съм почитател на Джордан.
9-та и 10-та книги обаче не стават за четене. 11-ти том е добре написан и определено се доближава към първите 6 части. Усеща се и финала на поредицата - както казва самия Боби - дори и да стане огромен и да е необходима ръчна количка за да си го вземете от книжарницата, 12-ти том ще е последен.
После щял да напише и още две-три прелюдии като Първа пролет /нелоша книга между другото/.
П.С.Само дано да оживее докато ги напише...все пак има мммм...как да го кажа - рак на кръвта и състоянието му не е цветущо... :cry:
Mike
Мнения: 34
Регистрация: 29 юли 2006, 10:34

Мнение от Mike »

slavy написа:Аз съм почитател на Джордан.
9-та и 10-та книги обаче не стават за четене. 11-ти том е добре написан и определено се доближава към първите 6 части. Усеща се и финала на поредицата - както казва самия Боби - дори и да стане огромен и да е необходима ръчна количка за да си го вземете от книжарницата, 12-ти том ще е последен.
После щял да напише и още две-три прелюдии като Първа пролет /нелоша книга между другото/.
П.С.Само дано да оживее докато ги напише...все пак има мммм...как да го кажа - рак на кръвта и състоянието му не е цветущо... :cry:
прелюдията найстина ставаше за четене-доближава се до първите неща
така и не се престраших да прочета 11том-тук чета за първи път че книгата е добра...
не бих имала нищо против книгите да приключат по внезапно ...
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;
Гост

Мнение от Гост »

GeOrg написа:Съвсем вярно наблюдение! Скоро си купих 11 том, но честно казано ме е страх да го започна, забравих за какво ставаше въпрос :roll: .
Наистина първите книги бяха добри и ги чаках с нетърпение. След това с всеки нов том, героите и сюжетните линии станаха толкова много и така объркани, че в крайна сметка заприлича на телевизионна сапунка. Вече се чудя дали същите, не трябва да почнат да загиват геройски, за да се поправи този хаос. Най-добре с някакъв мощен катаклизъм дето го чакаме вече 11 тома. Така ще е по бързо и няма да има нужда от нови, вече отрицателни персонажи, които да се справят с плеадата герой.
:wink: Определено очаквам яростни :evil: реакци и атаки срещу това мнение. Ако ме атакувате, много моля атаките да са насочени за томовете след 6-ти. Тях определям като леко вкисната боза - става за пиене, но определено няма начин да не потръпнеш.

Прочитайки мненията на всички останах с впечатление че всички сме на едно мнение! Книгите заприличаха на сапунки малко след 5та! Аз лично съм от новото поколение четящи, тоест съм още малък според представите на много хора, но това не ми попречи да оценя по достойнство книгите на Джордан! Колкото и да имаме нужда от постоянно насажданите ни от чужди автори, както и от кино режисьори недосегаеми герои или славно загиващи образи, мисля, че последните книги тотално ме отказаха да искам да бъда такъв! :roll:
Наистина е време, поне един, двама да умрат и да спрат да се появяват нови такива! В интерес на истината най ми харесаха първите 4, защото още изучавах този сложен свят, героите и техните взаимоотношения! После ми е беше интересно като дойдоха Сеанчанците( май така бяха) и докрая четох на само за да разбера какво става! Сега даже не знам дали да чета 11 книга, но доверявайки се на вашето мнение мисля да я прочета!

Във връзка с поредицата дай да направим малко по голямо форумче, примерно да кажем кой ни е любимия герой, защо!? Или защо например повече ви харесват Аша'ман пред Айез Седай! :wink:
Гост

Мнение от Гост »

Да минем на Джордж Р. Р. Мартин ?
kill_u
Мнения: 23
Регистрация: 30 януари 2007, 13:08
Местонахождение: Анкапистан

Мнение от kill_u »

Само аз ли съм лудия който е решил да даде около 150 лева да си купи цялата поредица наведнаж?
Gnu/Linux user 411527
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Аз не си я купих наведнъж, но и аз я имам цялата, значи сме горе-долу еднакво луди :) .
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

А според мене луди са тези които не са си я купили :lol:
Може и така да е, ...!
eeka

Мнение от eeka »

аз започнах да изкупувам поредицата още като излезе на пазара. помня, че не бях прочел първите, когато излезна 6-та, и че прекъснаха след 8-ма, затова когато излезе 9-та прочетох отначало цялата поредица. после като излезна 10-та я прочетох пак отначало цялата. като излезна 11-та вече помнех добре и нямаше нужда да я препрочитам отново.
Общо впечатлението ми е, че сбозване наистина има но едва в последните 2 книги то е осезаемо, и според мен това се дължи на нуждата от оформяне на събитията и подготовката им за дългоочакваната "Последна битка". Както във всяка книга последните 100-тина страници са развръзката, когато се случват накуп много събития, за които ни е подготвял автора, така според мен тези 2 предпоследни книги, в които се усеща намаляне на темпото, са всъщност прелюдия към последната книга. Който е чел внимателно знае, че има още много неща да се случват преди края и 10 и 11-та книга са подготовката за тези събития.
Не знам кой е фен и кой не, обаче аз лично бих я прочел още един път поне цялата поредица, ако имах време. Пък и така сигурно пак ще я прочета - това ми е любимата поредица и се надявам никога да не ми омръзне.
Колкото за взаимстването от Толкин - честно казано не намирам нищо общо в дадените примери. Подобни примери може да се извадят от всички книги от жанра, които съм чел и от всичките Колелото има най-малко общо със Властелина. Това са прекалено базови и типични мотиви, за да може да се твърди, че са "взаимствани". Още повече - какво значение има? Нима Властелина е лоша книга и от нея не бива да се взаимства? Според мен ако беше повлиян от Толкин, Джордан няма причина да го отрича, но дори и да е така какво? Аз лично си чета книгите и си преценявам дали ми харесват или не - дали автора бил повлиян или не от незнам си какво си и кой си - много важно. Който има час по литература - проблема си е негов. Не виждам причина да се впускаме в подобни разсъждения, които са колкото безсмислени, толкова и недоказуеми. До единомислие никога няма да се стигне...
Гост

Мнение от Гост »

добре де, а не ви ли прилича на сапунка?
eeka

Мнение от eeka »

ми все едно да наречеш сериала Stargate SG-1 сапунка...
Слави
Мнения: 37
Регистрация: 13 юли 2006, 20:35

Мнение от Слави »

http://free.bol.bg/books_pda/

Почти пълната поредица на колелото на времето - в pdb формат.
Липсват 9-та и 10-та част - не са скенирани от мен и не са за публикуване все още. За сметка на това има прелюдията нова пролет.
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

Изображение
Сега остана някой да ме светне как се конвертва в .txt, че нещо не намирам начин.
Гост

Мнение от Гост »

Fiction Book Designer
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

Пробвах го това, но ми запецваше нещо. Може пък и да ми липсват умения, знам ли... :)
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Ако някой иска да редактира, да се запише в раздел "Сканиране" - ще му изпратя текстовия вариант. На практика останаха за редакция само нулевата, пета и шеста част. Имайте предвид, че под "редакция" разбирам пълно изчитане и сравнение с оригинала, защото текстовете са с ужасно качество - само в първата глава на четвърта част имаше две разменени и две липсващи страници; да не говорим за липсващите букви по краищата на редовете.
Аватар
MikoBG
Мнения: 64
Регистрация: 13 февруари 2007, 02:30

copy-paste

Мнение от MikoBG »

nlr написа:Изображение
Сега остана някой да ме светне как се конвертва в .txt, че нещо не намирам начин.
Инсталираш си iSilo на РС-то и отваряш с него. А след това Ctrl-A, Ctrl-C i Ctrl-V. :D
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

Аз исило-то си го имам инсталирано, ама не ми дава да вляза в копи мод.
Мандор знае как става, ама не казва :)
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

nlr написа:Мандор знае как става, ама не казва :)
Тцъ, професионална тайна... :wink:

Добре, добре - ето как: отваряте файла с шестнайсетичен редактор и на отместване 0x12E7 замествате наличното 0x3F с 0x00. После отваряте файла в iSilo и му давате "Save As..." - ще запише всичко в текстов файл без да си играете на copy-paste...
Имайте предвид, че тази рецепта важи само за този файл; отместването е различно за различните iSilo-файлове.
Mat
Мнения: 28
Регистрация: 30 март 2007, 18:06
Местонахождение: Плевен

Писна ми...

Мнение от Mat »

Да беше ги обърнал някой тези файлове в .txt и да ги качи!...
Аз не знам дали "Колелото на времето" е сапунка или не, но сагата със Slavy и неговите сканирани томчета май е. При това - безкрайно досадна сапунка.
Графинята се спусна с изменено лице към езерото...
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

TXT

Мнение от Mandor »

mat, вече казах - качеството е ужасно, направо след скенер. Няма смисъл да плодим такива версии из нет-а. Заел съм се с редакцията на 4-та, вече попитах и за помощ при редактирането на останалите (0, 5 и 6). Просто не виждам защо трябва да качваме "недоносчета", при положение че можем да го направим както трябва.
Аватар
MikoBG
Мнения: 64
Регистрация: 13 февруари 2007, 02:30

Мнение от MikoBG »

nlr написа:Аз исило-то си го имам инсталирано, ама не ми дава да вляза в копи мод.
Мандор знае как става, ама не казва :)
Имаш ЛС. :D
Mat
Мнения: 28
Регистрация: 30 март 2007, 18:06
Местонахождение: Плевен

Re: TXT

Мнение от Mat »

Mandor написа:mat, вече казах - качеството е ужасно, направо след скенер. Няма смисъл да плодим такива версии из нет-а. Заел съм се с редакцията на 4-та, вече попитах и за помощ при редактирането на останалите (0, 5 и 6). Просто не виждам защо трябва да качваме "недоносчета", при положение че можем да го направим както трябва.
Ами дай да видим какво може да се направи. Тези книги ги нямам на български, а на руски. Ако липсват думи и т.н. дали ще мога да се оправя? Не знам. Но мога да опитам.
Графинята се спусна с изменено лице към езерото...
duvi

Мнение от duvi »

Аз си спомням как си взех всичките, които бяха излезнали преди 3 години на куп. (Верно ми трябваше ръчна количка за да ги нося.) Но май добре направих, че си ги зех на куп. Прочетох ги за 2-3 месеца и много ми хареса.. Предполагам, че ако ги бях чакал една по една да излизат и тн ... нямаше да ми хареса толкова но наведнъж да ги прочета си беше ЖЕСТОКО преживяване ;)
рахвин

колелото....

Мнение от рахвин »

Ами Сила на Сянката беше най добрата, след това много замота нещата и 9 и 10 бяха пълна скръб тях не си ги купих, 11 ми хареса ,но чакам да видя какво ще стане с края. Аз в началото мислих че са само 6 и си викам ето една поредица ще си купя и няма да чакам някой да я пише... Оказах се жесткото заблуден... Ммм иначе ми харесват, но не чак толкова. Любопитното е ника ми Рахвин е от тази книга, доста странно като се замисля, защото наистина не съм и такъв любимец.
Много се дразня на бг издателството май бард беше, че орязват до неузнаваемост оригиналните картинки! Кощуснтво е това, просто те носят толкова информация а орязани излизат изобщо от контекста...
kill_u
Мнения: 23
Регистрация: 30 януари 2007, 13:08
Местонахождение: Анкапистан

Мнение от kill_u »

slavy написа:http://free.bol.bg/books_pda/

Почти пълната поредица на колелото на времето - в pdb формат.
Липсват 9-та и 10-та част - не са скенирани от мен и не са за публикуване все още. За сметка на това има прелюдията нова пролет.
Тоя линк е премахнат :cry:
Gnu/Linux user 411527
(::)

Мнение от (::) »

Обичам я тази поредица! Харесва ми повече и от Властелина!

Бтв къде пък го видяхте да се разсапунясва бе? Още никой не е открил, че бащата на сестрата на майката по бащина линия всъщност му е съпруг, така че сапуна е далеч ^^ Аз лично не бих могла да мина без нито едно, ама нито едно, отклюнение, без нито една глава, без нито един момент. Като някой е решил, че нещата са прекалено разплути - да седне и да каже, че това и това според него са излишни. Досега не съм видяла никой да го е казал, така че търсите друга дума, милички - мащабни ^^

бтв2 Кога ще качате 9та и 10та книга? Искам да си ги имам всичките на компа :) :D
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Мнение от нт »

За предпочитания и вкусове, естествено, няма никакъв смисъл да се спори... Аз прочетох седем-осем от книгите и след четвъртата започнах да губя все повече интерес, докато осмата не докарах дори и до половината. Моето мнение е, че има значително по-стойностни неща, които човек може да прочете през живота си, а и много по-лоши, но по-тънки книги.
В изкуството, както и в живота има едно много важно нещо - чувството за мярка. Усетът, къде да спреш.
Считам автора Джордан за мошеник и не бих погледнал вече дори и друга книга от него, ако такава изобщо съществува. Талантлив мошеник.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Съгласен съм, че историята напоследък тече бавничко, но съм прочел излезлите досега книги с удоволствие, без да загубя интерес. Просто стила на човека е такъв. На мен ми допада.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости