Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Съобщения, свързани с библиотеката, които трябва да се прочетат
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Шаркан »

Гост от един друг цитат написа:Този е просто трол
или ченге (което е същото).
noisy
Мнения: 3
Регистрация: 16 март 2011, 11:42

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от noisy »

petrovich написа:
Гост написа:venstar, не се безпокойте, няма да се загуби:

http://www.clubpierrot.com/

Това е съвсем малко, дори не е началото. Ще стане дума за много пари. Нищо особено. Ще се уреди всичко.

Обществото също ще бъде държано в течение с всички имена и адреси. Ако нещо дразни хората, това е недовършената работа. Ще се постараем да не го допуснем.
Извиняваме се за забавянето на отговора, но от 2010 г. сме позабравили някои неща и отново трябваше да се консултираме с юридически лица. Становището им е следното:
Тъй като дейността на библиотеката в сегашния вид не нарушава нормативната уредба, то категорично не могат да бъдат предприети законни мерки срещу хората, които се занимават с нея (има се предвид повдигане на обвинение за разпространяване на продукти, плод на авторско право), относими към съпричастността ни към сайта. Това, за съжаление, е становище, опиращо се само върху юридическата страна на въпроса. Опитът в сходни ситуации сочи, че ако е засегнат голям финансов интерес или конкретен човек с подходящи познанства, винаги се задейства държавният апарат за тормоз върху неудобния субект. От това следва, че е много вероятно да започнат безумни проверки на хората, които публично са заявили своята позиция (какво прави даденото лице, с кого се вижда и т.н.), като по този начин, макар и в нарушение на законните права на всеки гражданин, лицето да се окаже част от разработка. Законни действия могат да бъдат предприети единствено под формата на разследване, но се гарантира, че няма прокурор, който да повдигне обвинение за нарушаване на ЗАП или относими към случая нормативни актове. Това не значи, че не може човекът да бъде привикван (при това често) в качеството си на свидетел, ако е образувано досъдебно производство, което дори може да не е конкретно за дейността на библиотеката, а за дейността на друг сайт със сходна дейност, с който Читанка има някакви взаимоотношения.
По принцип когато общ закон, в случая (НК), и специален закон (ЗАПСП) си противоречат, се прилага специалният.
Това се учи по конституционно право още в първи курс.
В случая чл. 172а е свързан с общо нарушение на правото на интелектуална собственост, докато ЗАПСП съдържа конкретни разпоредби, които са специфични за всеки отделен казус.
Здравейте,
За мен проектът "Моята библиотека" е изключително ценен и необходим. Аз съм с увредено зрение, по-точно почти без зрение и ползвам компютър със специализиран софтуер, с който мога да слушам и текстови електронни книги. Казвам това, защото искам да се разбере колко е важно за мен библиотеката да бъде опазена и нейното развитие да продължи. По никакъв начин не искам да се заяждам, но смятам, че цитираното от мен изказване е изключително некомпетентно и показва тоталното непознаване на правната материя. Дори не мога да повярвам, че е писано от юрист. Много ми се иска, когато защитава ме каузата "Читанка", да го правим аргументирано и със сериозен, ясен и разбираем изказ. Имам предвид и обръщението от "Моята библиотека". Разбира се всеки може да каже онова, което мисли, но когато става дума за нещо като официални изявления, според мен трябва да се подхожда по-отговорно.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от petrovich »

noisy написа: Здравейте,
За мен проектът "Моята библиотека" е изключително ценен и необходим. Аз съм с увредено зрение, по-точно почти без зрение и ползвам компютър със специализиран софтуер, с който мога да слушам и текстови електронни книги. Казвам това, защото искам да се разбере колко е важно за мен библиотеката да бъде опазена и нейното развитие да продължи. По никакъв начин не искам да се заяждам, но смятам, че цитираното от мен изказване е изключително некомпетентно и показва тоталното непознаване на правната материя. Дори не мога да повярвам, че е писано от юрист. Много ми се иска, когато защитава ме каузата "Читанка", да го правим аргументирано и със сериозен, ясен и разбираем изказ. Имам предвид и обръщението от "Моята библиотека". Разбира се всеки може да каже онова, което мисли, но когато става дума за нещо като официални изявления, според мен трябва да се подхожда по-отговорно.
Напълно съм съгласен. Моля те, сподели по какъв точно начин според теб е трябвало да бъде направено обръщението.
Отделно ще те помоля да напишеш аргументирано защитата на библиотеката от юридическа гледна точка.
dimaster1+

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от dimaster1+ »

Невероятни сте! Благодаря ви, че ви има! Поклон на хора като вас! От 2008 когато ви открих, непрестанно съм с вас! :idea:
noisy
Мнения: 3
Регистрация: 16 март 2011, 11:42

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от noisy »

Мисля, че вече е писано достатъчно за юридическата страна на нещата. Не бих могъл да дам аргументирано мнение по случая, нямам нужните познания. Все пак мисля, че ако няма изрична правна уредба на онлайн библиотеките, или поне съдебна практика в тази област, ще продължи да има известна несигурност. От друга страна, ако се стигне до законодателни промени в областта на електронните книги, със сигурност читателите ще бъдат ощетени откъм възможността за свободно използване. Трябва да има много сериозен обществен натиск, за да бъдат тези евентуални промени в полза на читателите. Сегашната правна уредба е по-скоро в наша полза, но дори да не беше, пак би трябвало да отстояваме каузата, защото не става въпрос просто за юридически дебат, а за нещо много повече.
Гост

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Гост »

по сащско са го решили в духа на хартиените книги и, и вълка сит и агнето цяло
библиотеката е получила/закупила Х електронни копия, дала ги е за четене, Х+1 човек ще трябва а чака докато някой върне/изтече му времето своето копие
верно, че това иска гадостта дрм и изобщо не е в духа на свободното споделяне, но е някакво решение
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Кал »

Обръщението и особено начините, по които можем да помогнем, са чудесни. :)

Ще пренасочвам насам всеки, който иска да допринесе за каузата.
rigden
Мнения: 6
Регистрация: 19 юли 2008, 15:08

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от rigden »

Гост държа да отбележа че предвид финансовото си състояние ако си бях платил всички прочетени книги, вероятно това щяха да 20-30 за последните няколко години. Може би смятате че е лошо хората да са ерудирани, с широк мироглед и висока култура. Такива хора знаят що е избор, поставят всичко под въпрос.... Сигурно има хора, които спокойно биха изгорили всички "неудобни" книги по нареждане "отгоре", навремето са горели и тези които четат....
Последната и единствена промяна е направена от rigden на 21 август 2013, 08:32.
Красимира Игнатова

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Красимира Игнатова »

Щастлива съм, че Ви има! Имам възможност да чета, а свободното ми време е много ограничено! Благодаря за труда, който полагате! :D
Гост

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Гост »

Читанка инфо трябва да продължи да съществува!!!!!! Това не е пиратски сайт, а един от последните бастиони на книжовността (извинявам се за клишето, но наистина е така). Книгите достигнаха космически цени, а българинът, в стремежа си да оцелее, загърбва литературата и прегръща чалгата. Под „чалга“ нямам предвид само музиката, която чуваме отвсякъде - чалга е много повече, и най-вече - начин на мислене и поведение. Аз съм учител и бих искала всички мои ученици да имат достъп до този огромен ресурс, който предлага Читанката. Защото четящият човек е мислещ човек. Срамно е, че се иска затварянето й.
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Шаркан »

Гост написа:Това не е пиратски сайт
добре де, и пиратски да е - какво?
http://sm.a-bg.net/2013/02/18/pirati-ili-ikonomisti.htm
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Бам Бам »

Шаркан написа:добре де, и пиратски да е - какво?
Тогава в чата нямаше да се леят бира и ракия, а само ром. :)
F.E.A.R
Мнения: 6
Регистрация: 29 юли 2013, 21:37
Връзка:

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от F.E.A.R »

Не разбрах какво се иска от "всичките посетители" с това обръщение - като падне Читанка, да вдигнат знамето от земята ли? Обръщението е головой водой. Нещо е събирано от девет кладенеца вода, но така и няма яснота какво всъщност се иска. Ясно е, обаче, че не търпите критика, Хараламби ясно го демонстрира. Интересно ми е, някой като каже - Ми аз не мога да дам 20 лева, за да си купя книга от Славейков. Ми да можеш бе, брато, проблема си е лично твой. Като пазаруваш в бакалията, нали се сещаш, че сиренето е с пари? Там какво викаш - ни моа да дам пари за сирни? Даваш и мълчиш. Книги бол, под път и над път, всякакви. Добре, че беше Читанка, да ни ограмоти. Но думичката DRM ще изяде и хляба и сирнито на Читанка. Нали така, Хараламби? DRM е мръсна дума, капиталистическа. Защитава труда на хората. А пък тука, труда на тези хора - майната му, нашият проект не го интересуват такива неща. Плюс това е казано - Невинен до доказване на противното, нали така? Няма да се плашите.

Ми ОК, пичове, свалил съм си това-онова, че ако ви спрат, да имам какво да си чета през това време. В това отношение, посланието ви стигна до мен.
mechok
Мнения: 55
Регистрация: 20 декември 2010, 15:48

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от mechok »

F.E.A.R написа:.....
Ми ОК, пичове, свалил съм си това-онова, че ако ви спрат, да имам какво да си чета през това време. В това отношение, посланието ви стигна до мен.
В един "наш" филм, любимия ви герой Стефчо Данаилов води една пичка да я ***. Тя от вратата та в банята. След полвин час, като я потърси, тя му вика: ми аз тука, си изпрах някои неща...
Та ти кво си свали "бе брато"? Колко, та да имаш да си четеш, 2-3 книги? И да те светнЕМ - с DRM или без, с 20 лева и с 2000 - ти си неограмотяем.
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от moosehead »

F.E.A.R написа:Не разбрах какво се иска от "всичките посетители"…
Странен пич. Хем не разбрал, хем изписал цял ферман глупости. Нещо от сорта "не знам как е, ама не е така". Пич, ти си само за политик и не ща авторско право за идеята - халал да ти е.
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Бам Бам »

F.E.A.R написа: Ми ОК, пичове, свалил съм си това-онова, че ако ви спрат, да имам какво да си чета през това време. В това отношение, посланието ви стигна до мен.
Ми поне едно мерси да беше казал на екипа, вместо да смърдиш из форума. Да не говорим, че аналогията между книги и сирене е проява на изключително ниско ниво на култура и признак за повърхностно мислене. А това да се преиначават имената и прякорите на хората с цел обида говори за изключително лошо възпитание. Родителите ти са свършили много лоша работа с теб.
F.E.A.R
Мнения: 6
Регистрация: 29 юли 2013, 21:37
Връзка:

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от F.E.A.R »

Специално заради Учтивия Лос слушах пак онова мънкане в аудио обръщанието. Адски е зле. Написано, като че ли по-има по-добър вид. Отделно, смятам, че е грешка, че след каквото и да било обръщение, след него е дадена възможност то да се коментира. Казвате, каквото има да казвате и точка. Без коментари след това, защото започват оправдания, обяснения, някакви анализи, критики, аплаузи, логорея и куп излишни неща, покрай които се размива смисъла на това обръщение. (Ако има някой, който се казва Хараламби, да помисли върху това.)

Аа,.. И мерси.
Гост

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Гост »

F.E.A.R , DRM от нищо не защитава а само увеличава цената и генерира приходи, от вятъра и слънцето на хората дето го налагат - това първо. Второ: В случай на нужда, смятам, че има поне 300 огледала на читанка в готовност, да бъдат събудени :)
rigden
Мнения: 6
Регистрация: 19 юли 2008, 15:08

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от rigden »

F.E.A.R написа:Не разбрах какво се иска от "всичките посетители" с това обръщение - като падне Читанка, да вдигнат знамето от земята ли? Обръщението е головой водой. Нещо е събирано от девет кладенеца вода, но така и няма яснота какво всъщност се иска. Ясно е, обаче, че не търпите критика, Хараламби ясно го демонстрира. Интересно ми е, някой като каже - Ми аз не мога да дам 20 лева, за да си купя книга от Славейков. Ми да можеш бе, брато, проблема си е лично твой. Като пазаруваш в бакалията, нали се сещаш, че сиренето е с пари? Там какво викаш - ни моа да дам пари за сирни? Даваш и мълчиш. Книги бол, под път и над път, всякакви. Добре, че беше Читанка, да ни ограмоти. Но думичката DRM ще изяде и хляба и сирнито на Читанка. Нали така, Хараламби? DRM е мръсна дума, капиталистическа. Защитава труда на хората. А пък тука, труда на тези хора - майната му, нашият проект не го интересуват такива неща. Плюс това е казано - Невинен до доказване на противното, нали така? Няма да се плашите.

Ми ОК, пичове, свалил съм си това-онова, че ако ви спрат, да имам какво да си чета през това време. В това отношение, посланието ви стигна до мен.
баце, бегай са скрий, като можеш да даваш - давай, който не може да си ги краде, кой си ти че да критикуваш икономически статус
alexandra_wolf
Мнения: 1
Регистрация: 13 август 2012, 18:44

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от alexandra_wolf »

Харесвам възможността, която Моята библиотека предоставя на хората. На който не му харесва - да не отваря страницата, а не само да пълни пространство във форума със злобни и безпочвени "крясъци". Юрист съм и съм на мнение, че никой няма законово основание да предявява претенции към библиотеката, а ако стане все пак сблъсък на интереси, ще претендирам за правата на хората, които някои се опитват да изкривяват и ограбват. Дори може да стане интересно - на война с алчните електронни кучета :D
Nixon1221

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Nixon1221 »

Поздравления на целия екип на Библиотеката за работата с която са се нагърбили.Всички ние ,които все още четем книги сме Ви много благодарни за положения труд и усилия.Много се надявам,че няма да се стигне до крайности и да се затвори сайта.Аз и мои приятели вече сме го свалили на компютрите си.
timotybg
Мнения: 18
Регистрация: 04 август 2011, 14:15

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от timotybg »

Според мен хората с явни ментални дисфункции и алчност като на завършен сребролюбец, които стоят зад атаката към Читанка са наясно, че нямат законно - ерго никакво основание за кампанията, която провеждат. В общи линии се опитват да изкарат виртуалните библиотеки виновни за незнанието си и последвалата го невъзможност за реализирането на крупни печалби от бизнеса с продаване на книги. С други думи - "Кой ми сра в гащите". Моля да бъда извинен за проявения цинизъм.
F.E.A.R
Мнения: 6
Регистрация: 29 юли 2013, 21:37
Връзка:

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от F.E.A.R »

@Sandra_The German Shepard

Сандра, права си, страхотно е какви невероятни възможности предоставя Читанка. Това е едно наистина прекрасно място, превърнало се в Проект, където докато анонимем глас зад кадър фъфле заклинания в YouTube, аверите му правят "огледала", понеже на Читанка всичко й е наред, ама за "всеки случай". Сега вероятно ще долети Harry Pettrov, защото в неговият Пантеон на Културата и Образованието не може да се богохули. И така и така ще дойде, имам предложение за него, как Читанка да разшири портфолиото си и да спечели още повече фенове. Междувременно намерете някое момиче с вълшебен глас, което да ви прочете обръщението като хората, не се излагайте.

П.С. Съдейки по отзивите на феновете, очаквам масови самоубийства, ако нещо се случи с Читанка.
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от moosehead »

Моля, модераторите на форума, да блокират всякакви потребители, страдащи от раздвоение или разтроение на личността, които не си пият редовно хапчетата. Имам предвид Burgas_63, F.E.A.R и всякакви нови форми, които приемат.
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
гост

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от гост »

F.E.A.R, приятелю, защо от коментарите ти добивам впечатлението, че си един форумен трол, с очевидни морално - ментални дисфункции ?
Предполагам, че като всички нас, ти също ползваш ресурса на сайта. Защо тогава, о, неразумний юроде, се силиш, та хвърляш кал по хората, които го поддържат ?
Гост

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Гост »

Турете му един фингърпринт на тоя , и като го види сървъра, да го редиректва към Никарагуа някъде :)
Кирил Иванов
Мнения: 35
Регистрация: 30 април 2012, 06:43

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Кирил Иванов »

Оставете го F.E.A.R-а, най-добре модераторите да го баннат туй тролче. Човека си живее в един свой си ограничен свят, в който, предполагам, думите като "пираство" имат мръсен, незаконен смисъл. А и едно да те питам, С.Т.Р.А.Х. (за напред така ще те наричам, защото ми звучи по удачно и е точен превод)- щом не обичаш толкова Читанката, защо си се регистрирал?
P.S.- предполагам само да спамиш изличшно, нали? :P
Един вечен мечтател запленен от приказните светове.
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Шаркан »

F.E.A.R написа:Не разбрах какво се иска от "всичките посетители" с това обръщение - като падне Читанка, да вдигнат знамето от земята ли?
да речем, че е това.
И? шубе те е? мързи те? Не виждаш смисъл?
ми хубаво - остави тогава който не го е шубе, не го мързи и вижда смисъл, да го стори. Теб нали не те карат насила да го правиш?
idavidov
Мнения: 1
Регистрация: 01 септември 2013, 00:37

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от idavidov »

Здравейте,

Често използвам "Моята Библиотека". Може би библиотеката е напълно законово издържана, но аз не намирам свалянето на безплатни книги от интернет за правилно. Ощетяват се издателства (най-вече), автори, преводачи и тн. Виновникът за това естествено са самите български издатества, които отказват да разберат, че не живеем през 80те, а в 2013. С най-голям кеф бих си купувал книгите за по няколко долара от амазон ако имаше български превод.
Вярвам, че един ден, когато издателствата започнат да предлагат електронен вариант (2022-2023), моята библиотека ще трбва да премахне една част от съдържанието си. Ако това не се случи, (почти) никой няма да си плаща и ще използва този сайт и тогава няма да има кой да издава и превежда книгите. Да, знам че ще се намерят много хора, които ще го правят доброволно, но си мисля, че нивото ще е като при българските субтитри - плачевно.
Sagaroth-гост

Re: Обръщение на Моята библиотека към всички посетители

Мнение от Sagaroth-гост »

Колега, не случайно книгите се публикуват тук 3 години след издаването им.... Ако за 3 години не си купиш книгата, която би ти харесала - никога няма да си я купиш.
Аз лично благодаря на екипа на моята библиотека и стискам палци всичко да е ОК! Много се радвам, че казуса с качването на книги издадени преди 2010 и след и ще има ли такова качване в бъдеще, се изясни :)
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости