Еретиците на Дюна

Ако нещо по страниците (съдържание, оформление) не е наред...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Владислав

Еретиците на Дюна

Мнение от Владислав »

Здравейте!
Само при мен ли е така, или в "Еретиците на Дюна" има разместени текстове и странни символи?
с поздрави: Владислав
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Еретиците на Дюна

Мнение от Борислав »

Владислав написа:Само при мен ли е така, или в "Еретиците на Дюна" има [...] странни символи?
Има само един странен символ, който се ползва за ударение при думите "гола" и "и". Кода му в Уникод е 0xF00F и след кратко претърсване на Мрежата разбрах, че е от т.нар. Private Use Area на стандарта Уникод или, с други думи, стандарта Уникод не определя какъв знак отговаря на това число.

Засега открих, че поне в Уиндос този знак се ползва за ударение.

Понеже знака не е стандартизиран, ще го заместя с друг.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Ами да - по-добре използвай 0x0301.
Mat
Мнения: 28
Регистрация: 30 март 2007, 18:06
Местонахождение: Плевен

Еретиците на Дюна

Мнение от Mat »

С промяната на ударението навсякъде, където гола е членувано се е получил интервал - (гола та)! Моля те, оправи го. А да, и в множествено число се е получило същото.
Графинята се спусна с изменено лице към езерото...
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

Mandor написа:Ами да - по-добре използвай 0x0301.
0x301 е меко ударение, но в България май се ползва твърдо - 0x300 (COMBINING GRAVE ACCENT).

Понеже няма начин тези ударения да се запишат в cp1251 (а ти ползваш това кодиране), реших в суровия текст да ползвам знака GRAVE ACCENT (0x60), който заменям с истинско ударение при превръщането на текста в HTML.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Борислав написа:0x301 е меко ударение, но в България май се ползва твърдо - 0x300 (COMBINING GRAVE ACCENT).
Мда-а, поредният въпрос с неясен отговор. Не знаех за "меко" и "твърдо" ударение; съобразявах се само с наклона му, но сега се сещам, че съм виждал и двете.
Борислав написа:...реших в суровия текст да ползвам знака GRAVE ACCENT (0x60), който заменям с истинско ударение при превръщането на текста в HTML.
Всъщност и аз така правя. Ако се позагледаш в текстовете ми, където има ударение, ще видиш точно този символ.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Мда-а, за пореден път се оказа прав.
След една година спорове по различни въпроси, вече трябва да съм се научил, че всеки път се оказваш прав. :?
Май е време да се откажа да споря с теб по типографски въпроси...
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости