АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Съобщения, свързани с библиотеката, които трябва да се прочетат
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Борислав »

Гост написа:Какво ще представлява тази система? Динамична версия на библиотеката във виртуална машина?
Ще има виртуална машина за неспециалисти и чиста сървърна инсталация за хакери. Ще се обновява по HTTP и по rsync, ако има възможност.

Предлагам подробностите да се обсъждат в чата или в някоя друга, по-подходяща тема.
Димитър

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Димитър »

Благодарение на "Читанка" се запознах с доста нови произведения, от жанровете които харесвам.Отделно, по препоръка на читатели (предимно от коментарите им) съм чел подобни произведения от други автори, за които иначе не бих се сетил."Читанка" е един голям форум на четящите всякакъв вид книги, и "аналогови" :D , и електронни.
Моя въпрос е - защо господина , репчещ се по медиите с ФеБеРе :roll: , иска да се занимава с вас/нас?Пита се , колко и кой му плаща?
Защото, който каквото и да говори, всички знаем че става дума за пари... :roll:
Ако трябва , аз ще му напиша едно писмо, с един въпрос - когато в България не може да се намери книга , издавана преди сумати години, нито втора употреба ,нито където и да е, чиито авторски права ЕДВА ЛИ ГИ ДЪРЖИ той, или организацията (организациите) които твърди ,че представлява, аз какво да правя - да си я изсмуча от пръстите , или да си я купя на английски (който не говоря)?!Книга , която намирам тук, защото дадени хора , от спортна злоба :D , и за едната идея , са намерили и сканирали единственото и копие, оцеляло на някой прашен таван, или в някоя библиотека... .В България, където тиражите са ограничени дори и на новите книги , и спазването на двугодишното правило за не публикуване в "Читанка" е ДОСТАТЪЧНО за да си продадат 3 тиража (по 15000 бр. всеки... :roll: ) които обаче не издават (често при огромен интерес от страна на читателите :shock: ), и издателствата не си правят грам труд да пуснат електронни варианти на книгата (но на ПРАВИЛНАТА, ПО-НИСКА цена) , защото не им изнася... .За всички ето тези неща , питам господина от АБК - КАКВО ИСКАШ?Да не четем ли?!Че то младото поколение знае само аЙфоня и аЙпадя, ама да видиш човек с е-книга, или книга в метрото или другаде, е като да видиш ескимос в Африка, да гони слонове.... .
Моля ви, пуснете една статична версия на "Читанка" , или каквото решите, много е кофти да не мога да си избера нещо ново за четене, само защото е от американски автор, па макар и издаден преди 10 години... .Ако трябваше да си ги намеря (не да ги купя, защото бих ги купил!) тези книги, които прочетох тук, едва ли щях да успея...
А между другото , "аналоговата" :D библиотека ми е доста голяма... :D
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Поредната акция пак увеличи популярността на "Моята библиотека".

http://oi44.tinypic.com/xcrp6s.jpg

http://oi42.tinypic.com/dqxj5.jpg

(Изображения по-широки от 800 пиксела могат да се публикуват само като връзки.)

Пикът от 2010 година съвпада с операция "Mindcrime" (когато от ГДБОП се катериха по покривите за да конфискуват сървъра).

Ще бъде интересно да се видят и статистиките за посещението на библиотеката.
Ефектът на Страйсънд е феномен в Интернет, при който опитът за цензуриране или премахване на дадена информация води до нейното масово разпространение. Например опитите за цензуриране на снимка, число, файл или уебсайт (включително по съдебен път) водят до появата на множество копия на файла или уебсайта чрез огледални сървъри или мрежи за споделяне на файлове.
Източник: Ефект на Страйсънд (Уикипедия).
Burgas_63
Мнения: 6
Регистрация: 26 февруари 2013, 22:15
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Burgas_63 »

(Бел.модератор: Съобщението е изтрито, защото нарушава правилата на форума)
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Мдааа, от горното личат: образование, възпитание и култура! Само така!
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от notman »

Може би трябва да се обърнете не към АБК или ФБР, а към самите американски автори, съответно носители на техни авторски права, и си издействате разрешение да публикувате техните произведения. При положение, че по население България е по-малка от Ню Йорк, а вие сте дали и двегодишен забранителен период, много е вероятно авторите да се досетят, че всъщност нищо няма да загубят. Писателите са мислещи, съобразителни хора, за разлика от нашите "книгоиздатели"-лапачи.
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от notman »

Алеко Дянков написа:
зззз написа:абе Алеко,колко ти плащат??????????
Там е работата, че нищо не ми плащат. От "Читанка" чакам доста пари, ама те не плащат. Затова трябва да бъдат закрити.
И кво? Ако закрият читанката, ти дали ще си дочакаш парите, кЪк мислиш?
Ама мислете малко с тия глави бе, ей!


...Ти да не си син на Кръстан Дянков? Светла му памет, страхотен преводач! Ама дали си се запитвал той какво би казал по въпроса? И още нещо - вторичният пазар? Аз като видя по масите и кашоните книга, преведена от Кръстан Дянков, я купувам автоматично. Ще тръгнеш ли да си търсиш "правата" и от продавачите по улицата?
elzo

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от elzo »

Преди месец се скъсах да търся ново излязла книга на е-книга. Исках да си я купя и да се я чета на моето ipad mini, което главно купих, за тази цел. Питах по книжарници, питах издателството, но на всякъде ми казаха „предлагаме я с твърда и с мека корица.“
Не мога да разбера как през 2013г. в България не мога да закупя една е-книга. Как тогава да чета? Какво да чета?
Е.Н.Й
Мнения: 4
Регистрация: 14 ноември 2011, 00:47

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Е.Н.Й »

Наскоро си направих експеримент. Купих си ел. книга от един от големите сайтове.
Като изключим сумата се оказа ходене по мъките с доста съмнителен ефект.
Процедурата е излишно усложнена, трябва да се инсталират специализирани програми, да се регистрират акаунти, кредитни или дебитни карти (което си е риск за личните данни) и все пак резултатът бе далеч от идеален. Не мога да се оплача от отзивчивостта на хората от сайта с които се свързах за решаването на един-два но не в това е въпросът.
Имам 762 ел. книги в таблета и ако за всяка от тях трябваше да мина по този път просто щях да се откажа. Ако не беше Моя библиотека нямаше да мога да чета спокойно докато пътувам или съм на работа. За отговор на някой хора имам над 2000 книги на хартия в къщи и продължавам да купувам още. Но трудно се чете книга от 700 стр. в транспорта да не говорим, че й се мачкат ръбовете ако я сложиш в чанта. От моето потребление на библиотеката издателите още не 6а загубили. Напротив ако нещо ми хареса го купувам и на хартия. Наскоро имах такъв случай с изчерпана книга, която твърдо реших да притежавам, след като я прочетох тук. Издирих я и дадох 3 пъти коричната й цена за да я имам на хартия. Надявам се нещата да не се променят, ще е голяма загуба за всички ни.
Светла Ангелова

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Светла Ангелова »

А кой ще ме спре да давам за четене на приятели моите, лични, хартиени книги?! ФБР ли, дето не знаят какво е кирилица?! И защо да не мога да сканирам моите книги и да ги дам на когото си искам?!
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Започвам обобщението на въпросите, които сме събрали до момента. Ще го правя във форума на ЧоБи, за да не се „удави“ в дискусията тук.

Накрая ще помоля екипа на Моята библиотека да копира онова, което му върши работа, и да го включи в писмото до участниците в АБК.

Междувременно може ли някой да осигури списък с имейлите им? Би трябвало да има на сайта на АБК.


EDIT: Готов съм.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от petrovich »

Списък с адресите на издателствата, които за момента се водят членове на АБК.
Synergon

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Synergon »

Колкото успях преди да ми спрат uploud правата.

http://zamunda.net/details.php?id=333147&hit=1

сваляйте оттук и разпространявайте, Замунда скоро няма да я спрат.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Synergon (или някой друг) - а имаш ли потребител в http://zamunda.se? Да се качи торентът и там?

(Аз не ползвам zamunda.net от този случай насам.)
Светла Ангелова

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Светла Ангелова »

http://www.kaldata.com/IT-%D0%9D%D0%BE% ... 81080.html

Ако е полезно, ползвайте го!
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Ripcho написа:Заповядай: http://zamunda.se/details.php?id=333147&hit=1
Благодаря!
gigo

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от gigo »

http://www.flibusta.net - много важно, че някаква си тиква драпа да спира - ако чете тука (а той явно поглежда) трябва да му е ясно, че няма как да спре читателите!!!!!
dope
Мнения: 1
Регистрация: 12 май 2013, 20:35

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от dope »

Важно! АБК готви нова атака над „Моята библиотека.
Съдържанието на книгата е свалено от библиотеката в знак на протест.


С това съобщени просто губите потребителите си!Много е неприятно да не можеш да си прочетеш книгата.
ragou
Мнения: 9
Регистрация: 13 май 2010, 08:38

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от ragou »

Ако природата е създала нещо, което най-малко от всичко може да бъде изключителна собственост, то това е действието на мисловната сила, наречена идея, която човек може да притежава изключително само докато я пази в себе си; но в момента когато бъде огласена, тя става достояние на всички, и който я е получил веднъж, вече не може да бъде лишен от нея. Нейна особеност е и това, че всеки притежава не някакъв дял от нея, а я владее изцяло. И този, който е възприел от мен идея, получава знания без да намалява моите; който пали свещта си от моята, получава светлина, без да затъмнява мен. Това че идеите трябва свободно да се разпространяват от човек на човек по цялото земно кълбо, за поучаване и взаимни напътствия на хората и за подобряване на състоянието им, сякаш специално и благосклонно е било замислено от природата, когато тя ги е създала подобни на огъня, разпространяващ се по цялото пространство без плътността му да намалява в никоя точка, и подобни на въздуха, в който дишаме, движим се и съществуваме физически, неподвластен на ограничения или изключително просвояване. Така че изобретенията по природата си не могат да бъдат предмет на собственост.

Томас Джеферсън

Май някои хора (странно) не знаят закона. С "НЕКОМЕРСИАЛНА" цел другари. От гледна точка на книгоразпространителите обаче, всички библиотеки (читалищни, обществени и т.н.) трябва да бъдат затворени. Как така робите ще ходят и ще четат безплатно книги? Скандал! А пък сега разбирате ли и някакъв си интернет се намесва и бърка в джоба на честните труженици на капитала. Отново скандал. Аз да съм - цялата читанка ще я набутам в кауша да се научи да чете. Ама то било с некомерсиална цел. Глупости.
Както казваше един нацистки министър - като чуя думата култура се хващам за феберето (пардон - за пистолета). Нина Николина е по-важна, а че децата ти в 10 клас не знаят кой е Иван Вазов - пистолета си е в мен.
Владо123

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Владо123 »

Книгите с авторски права е по-добре да са в торенти, а порталът да е търсачка. Така всеки сам си носи отговорност, че шерва неща с неплатени авторски права.

А свободните и класическите книги да са в каталог, както сега. Не бих искал българските автори да ги няма онлайн, заради авторски права на някоя чужда сапунка...
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от petrovich »

Владо123 написа:Книгите с авторски права е по-добре да са в торенти, а порталът да е търсачка. Така всеки сам си носи отговорност, че шерва неща с неплатени авторски права.
Авторските права принадлежат на автора. Библиотеката по никакъв начин не ги е нарушила и няма и да го направи!
В предните коментари също се забеляза неосведоменост по отношение на този въпрос.
donamadona

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от donamadona »

Aз искам да си чета от тука...Я се стегнете и вие и си оставете текстовете на книгите,които си бяха... :twisted: ФБР / Илюминати /
сдф

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от сдф »

Значи махате книги и възпрепятствате хората от това да ги свалят ... и така протестирате .... и от тези същите хора очаквате помощ ?
ДГД!

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от ДГД! »

сдф написа:Значи махате книги и възпрепятствате хората от това да ги свалят ... и така протестирате .... и от тези същите хора очаквате помощ ?
Ти още ли не си разбрал каква е истинската причина за целия шум? Собствениците на Читанката получават едни пари от издателите, за да не качват новоиздадени книги първите три години. Обаче издателите не искат да плащат рекет, а собствениците на Читанка са свикнали да получават всеки месец едни дебели пачки за сметка на доброволния и безвъзмезден труд на стотици ентусиасти. За това издателите се опитват да затворят Читанката с помощта на ФБР, а собствениците не искат да пуснат ВСИЧКИ сканирани и обработени книги дори и като торент.

Играта е за едни пари, а нас, обикновените читатели, се опитват да ни използват също като онези лумпени, дето нощес къртиха плочки и чупиха дървета пред Народното събрание, за да строят барикади. Но на тях поне Боко Тиквата им брои по 50 лв на калпак, докато на нас ни спират достъпа до книгите и ни принуждават да протестираме безплатно!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Mandor »

ДГД! написа:Собствениците на Читанката получават едни пари от издателите, за да не качват новоиздадени книги първите три години. Обаче издателите не искат да плащат рекет, а собствениците на Читанка са свикнали да получават всеки месец едни дебели пачки за сметка на доброволния и безвъзмезден труд на стотици ентусиасти. За това издателите се опитват да затворят Читанката с помощта на ФБР, а собствениците не искат да пуснат ВСИЧКИ сканирани и обработени книги дори и като торент.
Умирам си от любопитство колко ли хора ще се вържат на тези приказки и ще ги приемат за чиста монета…
10-15%…?
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от petrovich »

ДГД! написа:Собствениците на Читанката получават едни пари от издателите, за да не качват новоиздадени книги първите три години.
Много ще ми интересно да обясниш точно по какъв начин „собствениците на Читанката“ получават пари от издателствата?
Нека да разширя въпроса: по какъв начин въобще се получават пари откогото и да било?
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Шшш ДГД! ти ДГД и ВГЗ, туй да не са ти тука стадото зрители на БосфорТВ, че да ти се върже някой?!
jenty

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от jenty »

срам ме е да си призная-досега бях оптимист, но сега ... :?:
имам чуство, че някои утопии които съм чел/451 по фаренхайт, 1984 идр./ май вече не са утопии.явно е вярна приказката, че дори и златна да е една кочина, то тя си остава кочина :wink:
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Mandor написа:Умирам си от любопитство колко ли хора ще се вържат на тези приказки и ще ги приемат за чиста монета…
10-15%…?
Шшш! Не обиждай читателите. Те се водят сред по-интелигентните потребители...

:P
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости