"Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

За всичко фантастично в литературата
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Кирил Иванов
Мнения: 35
Регистрация: 30 април 2012, 06:43

"Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от Кирил Иванов »

Ами потърсих във форума такава тема и като не открих, бях направо потресен. :shock: Та Толкин е такъв прекрасен писател, плодороден автор и създател на един огромен и многослоев фентъзи свят. :D Виждал съм потребители да говорят за творбите му с добро в други теми, но в форума за фентъзи, научна фантастика и хорър няма отделна тема за творчеството му. И реших да направя една такава.

Та както й да е за създаването на тази тема. Нека да си кажа мнението за Дж. Р. Р. Толкин( пълното му име е Джон Роналд Руел Толкин). Първата ми прочетена от мен негова творба беше "Хобит"(тогава бях на 9 години и все пак обичах да чета по тънки книги, до 300 страници най-много). Бях просто удивен от приказката за Билбо Бегиннс, дракона Смог и всичките приключения на малкия хобит и превръщането му от едно от най- кротките същества в Средната земя до прикюченец с вълшебен пръстен в джоба, ризница от митрил и малък къс меч в ръцете.
След това дойде "Властелинът на пръстените". Още докато бях в средата на първия том книгата ме омагьоса. Неописуема книга, има много малко, поне според мен, които могат да са й равни. :D :D :D 8) 8)
Донякъде съм взимал в ръце и отварял "Децата на Хурин", но не съм я дочитал. Добра творба е, но не е като "Властелина", той е по добър, според мен.
Все още не съм разгръщал "Силмарилион" и "Недовършени предания", но и тях да прочета някой ден. Изразявайте мненията си за творбите на Дж. Р. Р. Толкин тук!
Един вечен мечтател запленен от приказните светове.
Аватар
Alegria
Мнения: 102
Регистрация: 15 септември 2008, 13:31

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от Alegria »

Защо се е наложило да стигнеш чак до средата на първи том, за да те омагьоса книгата? :lol:
Кирил Иванов
Мнения: 35
Регистрация: 30 април 2012, 06:43

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от Кирил Иванов »

Alegria написа:Защо се е наложило да стигнеш чак до средата на първи том, за да те омагьоса книгата? :lol:
Ами и преди това книгата беше от 1 класа, но просто по това време нямах толкова свободни минути и като цяло време за четене на трилогията и затова. Ако имах време, щеше да ме омагьоса от първите страници още. Наскоро си препрочетох трите тома през най свободните седмици от времето ми и този път книгата ме омагьоса от 30-40 страница. :D
Един вечен мечтател запленен от приказните светове.
Аватар
drackon
Мнения: 259
Регистрация: 03 март 2011, 12:28

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от drackon »

Като ти харесва Властеина....., потърси и продължението в стил Толкин, на Ник Перумов...ще останеш доволен!!!
Кирил Иванов
Мнения: 35
Регистрация: 30 април 2012, 06:43

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от Кирил Иванов »

Добре, drackon, ще потърся, надявам се да ми хареса. Благодаря за препоръката! :)
Един вечен мечтател запленен от приказните светове.
Аватар
drackon
Мнения: 259
Регистрация: 03 март 2011, 12:28

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от drackon »

Моля, моля, пак заповядай!!! :D
tonkata_d
Мнения: 2
Регистрация: 15 ноември 2011, 22:04

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от tonkata_d »

Здравейте и от мен.

За сега първата ми прочетена книга на Толкин е Хобит. Наистина е интересна. С кеф ще си купя и Властелина. Надявам се да ме грабне повече отколкото филмите. Те са ужасни. Най много мразя да гледам филми по книги. Не ги правят качествено. Определено ще е нтересно четенето на Властелина и останалите книги от поредицата за хобитите.

Ваша,
Тонката Д
Кирил Иванов
Мнения: 35
Регистрация: 30 април 2012, 06:43

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от Кирил Иванов »

Според мен филмите са горе-долу интересни, но не могат да се мерят с книгата (и не говоря само за "Властелина на пръстените", а в общ план за почти всички книги, които съм чел и съм гледал филмите по-тях, с едно-две изключения, но това си е мое мнение де). Книгата е страхотна, трябва да я прочетеш, но има нейни издания (някои стари, някои от последните години) пълни с правописни грешки, направени по-време на превода, тъй че, не знам кое издание от коя година да ти препоръчам. :|
За "Хобит", да, наистина е страхотен и макар Толкин да не описва историята така епично и заплетено като във "Властелина" и "Силмарилион" (първия път, когато я отворих не я схванах напълно, а това бе преди няколко седмици :oops: ), история е много интересна и е сложна по-свой собствен начин. Харесвам книгата, забавна и напрегната е, направо неописуемо първо произведение на Толкин. :D Надявам се "Властелина" да ти хареса!
Един вечен мечтател запленен от приказните светове.
traiki
Мнения: 15
Регистрация: 25 септември 2012, 23:18

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от traiki »

Книгата, е с класи над филма, така, че ако се чудите кое да направите - дали да прочетете книгата или да изгледате филма, то по-добре прочетете книгата!!
Кирил Иванов
Мнения: 35
Регистрация: 30 април 2012, 06:43

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от Кирил Иванов »

traiki написа:Книгата, е с класи над филма, така, че ако се чудите кое да направите - дали да прочетете книгата или да изгледате филма, то по-добре прочетете книгата!!
Съгласен, макар според мен филма да е горе-долу добър.
Един вечен мечтател запленен от приказните светове.
plamentd
Мнения: 87
Регистрация: 20 ноември 2009, 19:42

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от plamentd »

абе фентъзито си е фентъзи, ерзац фантастика
а властелина е безумно скучен, поне първите 10 страници, отвъд които така и не можах да премина
Sagaroth

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от Sagaroth »

plamentd написа:а властелина е безумно скучен, поне първите 10 страници, отвъд които така и не можах да премина
Е че ти си се препънал още на първото стъпало... Как може да даваш мнение за книга или поредица, която никога не си изчел?
Аватар
vas1vas1
Мнения: 38
Регистрация: 07 октомври 2011, 12:38

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от vas1vas1 »

plamentd написа:абе фентъзито си е фентъзи, ерзац фантастика
а властелина е безумно скучен, поне първите 10 страници, отвъд които така и не можах да премина
10 страници от 1000?! ...и изказваш мнение?!
Приятелю, излагаш се!
Club Reader's Dream World

http://club-dream-world.blogspot.com/
latinkadimitrova
Мнения: 13
Регистрация: 25 октомври 2011, 22:49

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от latinkadimitrova »

Не бих казала че филма е лошо качество в крайна сметка направи голяма реклама на книгата .Преди филма да излезе на екран почти не се обръщаше внимание на книгата :oops: . В нашата библиотека "Властелина" събираше прах :cry: .Книгата наистина не е лесна за четене .Когато за първи път започнах да я чета реших че съм попаднала на приказка . Дали не сме забравили да четем приказки :?: та това си е една красива фантастична приказка :!:
Аватар
drackon
Мнения: 259
Регистрация: 03 март 2011, 12:28

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от drackon »

Доволен съм, че направиха и филм по книгата! Няма спор, че книгата е по-добра, но ефектите във филма, добрата последователност и това, че е направен точно по книгата, го прави отличен!!! Чакам сега да излезе филмовия вариант на ,,Хобит" - дано не ме разочароват с някоя изопачена версия...
Кирил Иванов
Мнения: 35
Регистрация: 30 април 2012, 06:43

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от Кирил Иванов »

plamentd написа:абе фентъзито си е фентъзи, ерзац фантастика
а властелина е безумно скучен, поне първите 10 страници, отвъд които така и не можах да премина
Наистина, отказал си се след първите десет страници... и имаш смелост да коментираш? :evil: :shock: Добре, признавам, първите стотина страници могат да се развиват малко мудно, но поне тях да беше изчел... Пък и книгата наистина е огромна- 1000 страници, с приложенията 1100. Да беше 100 страници, разбирам, но наистина се излагаш, като коментираш. Според мен е редно да дадеш втори шанс на книгата...
А, да не забравя да коментирам екранизацията на "Хобит". Страхотен филм, поне откъм ефекти и епичност, но за жалост историята е прекалено извъртяна. Е, все пак филмът си е много хубав, въпреки видимите си минуси ( уголемена история, излишно добавяне на герои, ненужната епичност). Това е моето мнение.
Аватар
drackon
Мнения: 259
Регистрация: 03 март 2011, 12:28

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от drackon »

plamentd написа:абе фентъзито си е фентъзи, ерзац фантастика
а властелина е безумно скучен, поне първите 10 страници, отвъд които така и не можах да премина
Трудно ми е да пиша нещо за коментара ти,, без да те обидя...затова премълчавам, а ти си направи изводите...
cveti
Мнения: 14
Регистрация: 18 декември 2010, 19:59

Re: "Властелинът на пръстените" и творчеството на Джон Р. Р. Толкин

Мнение от cveti »

Едно не разбирам,
на всички им е ясно, че за всеки жанр в литературата си има читатели, и няма човек който да харесва всичко. Нормално е в раздел посветен на фентъзи и фантастика да пишат читатели, които харесват въпросния жанр (извинявам се за досадните повторения). Та не ми е ясно какъв е смисъла някай, който не харесва такава литература да пише коментари, напълно излишни по мое мнение, които, ни в клин, ни в ръкав обясняват как няколко стотин милиона почитатели на дадена книга са пълни идиоти. Ако харесваш фентъзи, но не ти харесва "Властелина" - разбирам, ще се отнеса с уважение към мнението ти, но какво търсиш в този раздел ако не си почитател?
P.S. Пиша това по повод мнението на plamentd. :|
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости