Електронен четец

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
jiometala
Мнения: 1
Регистрация: 29 януари 2013, 17:42

Re: Електронен четец

Мнение от jiometala »

Аз пък скоро си взех ей това :http://www.prestigio.bg/products/eBook- ... _PER3162BN за 250 кинта от Технополис. За пръв път чета на ereader, доста бързо забравих за хартиените книжки. Голямо удобство. Има само един два недостатъка. За да се вижда добре си иска хубава светлина. И батерията не държи много - около 400-500 прелиствания максимум,а не ..няколко хиляди,не помня колко я дават производителите.
hellhand
Мнения: 22
Регистрация: 16 януари 2013, 13:19

Re: Електронен четец

Мнение от hellhand »

аз от 1 месец съм с киндъл 4 модел 2012 и съм много доволен не мога да му се нарадвам :) :) .Забравих какво е хартия,много съм доволен и почти не се отделям от устройството .
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Киндъла 4НТ-черния е звяр просто, но се чудя за тоя риидър от престижо - наистина издържат ако не по 10к прелиствания, то поне по 6-7000, дори 4-годишното ми сони все още си кара по 3 седмици четене по час и отгоре на ден, дали да не пробваш да им се оплачеш? 400-500 това си е една малка книжка.
читателка22

Re: Електронен четец

Мнение от читателка22 »

Аз имам такова престижио ог около година и половина-батерията държи по 10-15 дни при ежедневна употреба за един-два-три часа,според деня.Занесете ващия на сервиз
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Re: Електронен четец

Мнение от piki »

@DrunkenDonkey Прав си - Киндъл 4НТ наистина е звяр. Преди няколко дни, Амазон.де го пуснаха на 59 евро... и как да не си го вземе човек. Без реклами... с нов firmware. Директно го jailbreak-нах с изваждането от кутията, качих CoolReader3... и стана картичка. Никакъв проблем. Качвам fb2.zip в отделна директория и четенето започна. Слагам го до Киндъл 3 и определено е по-бърз и по-контрастен. Черното "мастило" си е черно, по-лек, по-компактен и 3 пъти по-евтин! И като за капак, ebay+paypal решиха да ми подарят паричен ваучер и ден след като го получих, вече е "облечен" в удобна подвързия. Бях хвърлил око на светещия Киндъл, но ще поизчакам още. От 1 месец поразредяха оплакванията от проблема с неравномерното осветление и разноцветните оттенъци, но предпочетох да не си изпробвам късмета.
borisov1010
Мнения: 2
Регистрация: 04 април 2013, 21:48

Re: Електронен четец

Мнение от borisov1010 »

Здравейте, гледам, че в темата е писано преди около месец, намерих я през Гугъл. Искам да закупя четец, ползвал съм на приятели, но не съм наясно с някои подробности. Търсачката в интернет ми вади основно реклами на продукти, но не мога да преценя. Ще си задам въпросите тук на кратко и ще съм много благодарен, ако някой ми отговори :)

1. Имам разни технически средства (лаптоп, телефон) и нямам нужда от много функции, а от голям безцветен екран с 3-4 копчета. (на телефона ми също мога да чета книги, но екрана е малък, блести и очите бързо ме заболяват). Та ако е възможно да ме насочите към модели.
2. Въпросният четец бих искал да отваря pdf или да има начин за конвертиране. Също така например като си сваля нещо от читанката да си го чета. Въпросът ми не е много ясен, но четох за разни четци, които работят само в определени формати и се притеснявам да не си дам парите на вятъра.

Отново благодаря.
awfullydeep
Мнения: 42
Регистрация: 10 септември 2011, 15:53

Re: Електронен четец

Мнение от awfullydeep »

Взимай Киндъл и си качи Calibre (за конвертирането). PDF-ите не са много дружелюбен формат за който и да е 6-инчов е-рийдър.
Аватар
vas1vas1
Мнения: 38
Регистрация: 07 октомври 2011, 12:38

Re: Електронен четец

Мнение от vas1vas1 »

http://www.reader.bg/ тук ще откриеш много инфо за доста модели. Почети малко преди да се спреш на един.
Bobi

Re: Електронен четец

Мнение от Bobi »

Здравейте, приятели! Обръщам се към вас с молба да ми помогнете с изборът на четец за книги. Тази техника ми е абсолютно непозната и от няколко дни активно чета и се "образовам" . Та, от това, което прочетох и се препоръчва, съм се спрял на нещо с e-ink екран, произведено от Kindle, PocketBook или Nook. Ще се поръчва от чужбина ( Германия, Англия или в краен случай САЩ), предполагам, по разбираеми за повечето причини :) . Не държа на функции като подсветка, twitter или разни други соц. изгъзици. Достатъчно ми е да поддържа кирилица, да не изморява очите и да има сравнително издръжлива батерия. Бюджет : да кажем до 250 наши пари.

Ще съм Ви изключително признателен за отделеното време и препоръчките!

Поздрави!
awfullydeep
Мнения: 42
Регистрация: 10 септември 2011, 15:53

Re: Електронен четец

Мнение от awfullydeep »

Kindle. :)
mitrani

Re: Електронен четец

Мнение от mitrani »

Разбира се, Kindle Paperwhite! Много добро устройство, препоръчвам на всеки, който иска да чете в електронен формат.
Аватар
vas1vas1
Мнения: 38
Регистрация: 07 октомври 2011, 12:38

Re: Електронен четец

Мнение от vas1vas1 »

Приятелю, въпросът е ти да си харесаш и поискаш нещо. Мнения ще чуеш много, но за всеки си е индивидуално. В доста сайтове има и сравнителни рейтинги от клиенти (купувачи) на дадено устройство. Поразгледай и в тях, все пак количеството оценители води до някакво реално положение на оценяваните четци.
Аз лично бих ти препоръчал това - http://www.bestbuy.com/site/Barnes+%26+ ... b=overview ,но разбира се с уточнението - това е МОЕТО предпочитание!
Bobi

Re: Електронен четец

Мнение от Bobi »

Благодаря на включилите се!

В интерес на истината този Nook Simple Touch ми допада много. Ще го потърся в европейските Амазон и Ибей, дано го има. А как стои въпросът с форматите при него? Трябва ли да нон стоп да конвертирам, за да мога да чета? Трябва ли като го купя да се jailbreak-ва или подобно? Извинявам се за многото въпроси.

Kindle Paperwhite - това не е ли версията с подсветка? Предпочитам вариант без подсветка за по-дълъг живот на батерията.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Bobi написа:Благодаря на включилите се!

В интерес на истината този Nook Simple Touch ми допада много. Ще го потърся в европейските Амазон и Ибей, дано го има. А как стои въпросът с форматите при него? Трябва ли да нон стоп да конвертирам, за да мога да чета? Трябва ли като го купя да се jailbreak-ва или подобно? Извинявам се за многото въпроси.

Kindle Paperwhite - това не е ли версията с подсветка? Предпочитам вариант без подсветка за по-дълъг живот на батерията.
Да - Kindle Paperwhite е с подсветка. Няма слот за карта и не чете директно друго освен .TXT, .PDF и . MOBI. Nook Simple Touch чете и .EPUB и има слот за карта. Екрана на NST е 800х600, а на Kindle Paperwhite 1024x768.
И при двете устройства според мен е препоръчителна допълнителна "намеса" с цел да се повиши функционалността им. За NST процедурата по root-ването е добре описана и не би трябвало да създава проблеми. След като се root-не може да се инсталират CoolReader, AlReader, eBookDroid, Orion Viewer, Kingsoft Office (въобще каквито приложения за Android си харесаш), с което може да се четат практически всички формати на е-книги (с уговорката, че .PDF и .DJVU не се четат добре на 6" екран).
Bobi

Re: Електронен четец

Мнение от Bobi »

Много ти благодаря за бързият отговор.

В такъв случай NTS изглежда по-логичният избор. Ще се похваля непременно :).

Решението ми да мина електронен вариант е продиктувано от това, че ми писна да пълня гушите на алчните ни издателски къщи. Протестирам :)
bla
Мнения: 89
Регистрация: 18 май 2011, 17:45

Re: Електронен четец

Мнение от bla »

Nook е на Barnes & Noble така че пак ще : "пълня гушите на алчните ни издателски къщи" :)
Аз бих предпочел това: http://www.pocketbook-int.com/bg/produc ... book-touch ако си търсех сега 6' device. С 50 лева над бюджета ти е ,но пропускаш всякакво конвертиране, jail-break-ване, root-ване и прочие леко излишни според мене забавления :)
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Лошото е, че покетбуука е двойно на цената на киндъл/нуук-а. Но наистина, не трябва да го хакваш за да добавиш функционалност. Въпроса е заслужава ли си 150лв отгоре за няколко часа четене и играчка, да не говорим, че може и да ти хареса да го бърникаш :)
$69 киндлето е добро начално риидърче - няма подсветка, батерията издържа седмици, слага му се китайския ос - duokan и отваря всичко. Другия вариант е coolreader. НЯМА тъч (което може да е предимство - аз предпочитам хардуерните бутони отколкото да си цапам екрана, а тези с тъч нямат такива)
Нуук тъча - също добър, със същия екран като $69 киндлето, лесно се руутва, но доколкото знам паметта му е разделена много кофти и се променя кофти - от 2-та гига дето има само близо 200 бяха свободни за книги ти да си качваш, останалото е запазено за маркета им
Светещото киндле не му се изключва надсветката, а без да е пусната реално не е толкова контрастно изображението заради допълнителните леъри, въпреки увеличената разделителна способност. Но светещо е много хубаво, особено ако уцелиш добра бройка, аз с няколко съм си играл и на всички виждам цветова дифракция в зелено-синьо, което ме дразни.

Крайно, аз съм за малкия киндъл, но пак това си е мое мнение.
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Електронен четец

Мнение от Endymion »

DrunkenDonkey написа:Нуук тъча - също добър, със същия екран като $69 киндлето, лесно се руутва, но доколкото знам паметта му е разделена много кофти и се променя кофти - от 2-та гига дето има само близо 200 бяха свободни за книги ти да си качваш, останалото е запазено за маркета им
До колкото може да сложиш mSD карта, малката вградена памет не е проблем. В момента 4GB карти се продават за 8 лева, а на една такава се събира цялата читанка в fb2.zip или epub формат.
bla
Мнения: 89
Регистрация: 18 май 2011, 17:45

Re: Електронен четец

Мнение от bla »

DrunkenDonkey написа:Лошото е, че покетбуука е двойно на цената на киндъл/нуук-а. Но наистина, не трябва да го хакваш за да добавиш функционалност. Въпроса е заслужава ли си 150лв отгоре за няколко часа четене и играчка, да не говорим, че може и да ти хареса да го бърникаш :)
$69 киндлето е добро начално риидърче - няма подсветка, батерията издържа седмици, слага му се китайския ос - duokan и отваря всичко. Другия вариант е coolreader. НЯМА тъч (което може да е предимство - аз предпочитам хардуерните бутони отколкото да си цапам екрана, а тези с тъч нямат такива)
Нуук тъча - също добър, със същия екран като $69 киндлето, лесно се руутва, но доколкото знам паметта му е разделена много кофти и се променя кофти - от 2-та гига дето има само близо 200 бяха свободни за книги ти да си качваш, останалото е запазено за маркета им
Светещото киндле не му се изключва надсветката, а без да е пусната реално не е толкова контрастно изображението заради допълнителните леъри, въпреки увеличената разделителна способност. Но светещо е много хубаво, особено ако уцелиш добра бройка, аз с няколко съм си играл и на всички виждам цветова дифракция в зелено-синьо, което ме дразни.

Крайно, аз съм за малкия киндъл, но пак това си е мое мнение.
Според мене си струва най-вече заради факта че никой не признава гаранцията на root-нат дивайс. Ако не дай си боже проимаш хардуерен дефект и занесеш подобен киндъл или нук на сервиз ще ти се изсмеят. Дори да е лесно да се върне във фабрично състояние може проблема да не го позволява. А колкото до цена ако тъч скрийна не е необходим има и на половин цена : http://www.pocketbook-int.com/bg/produc ... -basic-new

Като цяло смятам Амазон и Барнс и Нобъл за гадни търгаши подържащи високи цени на книгите изкуствено и не смятам да им помагам по никакъв начин купувайки или рекламирайки техен продукт.
Bobi

Re: Електронен четец

Мнение от Bobi »

Благодаря за предложенията!

Всъщност тъч-ът изобщо не е приоритет. Напротив, дори предпочитам хардуерната клавиатура. Дори телефонът ми е с такава. Този Pocketbook изглежда добър, ще го разгледам, благодаря! До края на седмицата ще съм поръчал нещо, ще пиша какво.
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Електронен четец

Мнение от Endymion »

bla написа:Като цяло смятам Амазон и Барнс и Нобъл за гадни търгаши подържащи високи цени на книгите изкуствено и не смятам да им помагам по никакъв начин купувайки или рекламирайки техен продукт.
Kindle и Nook са субсидирани устройства, така че ако ги купиш и след това не купуваш книги от Amazon и Barnes & Noble те реално губят пари.

Който си купува електронна книжка от чужбина така или иначе е прежалил гаранцията. Едва ли някой ще носи Nook-a до САЩ при хардуерен дефект. По-скоро ще потърси сервиза на myebook.bg.

PocketBook Basic New е с предишното поколение екран (ViziPlex), докато евтините Nook и Kindle са с Pearl екрани, които са с по-висок контраст.

Просто добавям още няколко неща, които да се имат в предвид.
bla
Мнения: 89
Регистрация: 18 май 2011, 17:45

Re: Електронен четец

Мнение от bla »

"Който си купува електронна книжка от чужбина така или иначе е прежалил гаранцията. Едва ли някой ще носи Nook-a до САЩ при хардуерен дефект. По-скоро ще потърси сервиза на myebook.bg."

Това е още една причина да не се купува киндъл или ноок а четец от местен търговец с гаранция.

Слагал съм един до друг ViziPlex и Pearl единствената разлика която се забелязва с просто око е че фона на киндъла е по синкаво сиво от poketbook-a. Между другото според мене така наречения paper white екран е също viziplex. Когато се намали подсветката на минимум фона изглежда точно като на pocketbook-a леко жълтеникав и затова използват подсветка с висока цветна температура ( синкава ) за да изглежда бял. А това за субсидираните устройства са врели некипели щом има фирми произвеждащи ebook четци на подобни цени и печелещи само от тях.
Та тезата ми е че така наречения pearl екран е по скоро търговски трик колкото реално подобрение. Даже и аз се бях вързал та проучвах въпроса дали е възможно да си сменя екрана на poketbook-а с такъв на kindle graphite. Ама сравнително бързо ми дойде акъла :)

И последно pocketbook touch e с pearl екран. Sony-тата също.
etsatchev
Мнения: 33
Регистрация: 26 август 2011, 13:54
Местонахождение: гр. София

Re: Електронен четец

Мнение от etsatchev »

bla написа:Според мене си струва най-вече заради факта че никой не признава гаранцията на root-нат дивайс. Ако не дай си боже проимаш хардуерен дефект и занесеш подобен киндъл или нук на сервиз ще ти се изсмеят. Дори да е лесно да се върне във фабрично състояние може проблема да не го позволява. А колкото до цена ако тъч скрийна не е необходим има и на половин цена : http://www.pocketbook-int.com/bg/produc ... -basic-new

Като цяло смятам Амазон и Барнс и Нобъл за гадни търгаши подържащи високи цени на книгите изкуствено и не смятам да им помагам по никакъв начин купувайки или рекламирайки техен продукт.
Преди една година ми се наложи да ползувам гаранционно обслужване към Amazon USA. Никой не е проверявал, дали устройството е модифицирано, даже не поискаха да им го пращам и си остана при мен. Направо изпратиха ново, даже с 3G.
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Електронен четец

Мнение от Endymion »

@bla:
Ясно е че pocketbook touch е с Pearl екран. Въпроса е че цената му е по-висока от аналогичният Nook или Kindle със същият екран. Устройството на Poketbook, което е на подобна цена е с Vizplex. Това е директно доказателство за субсидираната цена. Никой не продава електронна книжка със същите параметри като Kindle 4 или NST на същата цена, освен компаниите, на които основният им бизнес е продажбата на книги. Всички други или са по-скъпи или са с Vizplex. Sony правят много хубави четци, но цените им също са по-високи. Kobo също имат книжарница и съответно също продават евтини устройства с модерен хардуер.

Аз чета на Hanlin V3, който е с Viziplex и не изпитвам нужда да го сменям с Pearl екран, но ако ще се купува ново устройство е хубаво да се помисли и за това. Наистина е най-добре ако може да се видят няколко различни устройства едно до друго.
bla
Мнения: 89
Регистрация: 18 май 2011, 17:45

Re: Електронен четец

Мнение от bla »

@Endymion Ами нет-а е пълен с подобни снимки аз самия както казах съм слагал viziplex и pearl един до друг и разликата е пренебрежимо малка.
@etsatchev Ок в случая амазон са се представили добре. Честито. Само че това че ти се е наложило да търсиш гаранция означава че това се случва и никой не гарантира че другия случай ще е като твоя. Може да е ставало въпрос за често срещан дефект и затова да е сменен без обяснения. Всичко е възможно но като цяло фирмите производители не толерират root-ване на произведеното от тях.
Затова смятам че когато човек инвестира в някаква техника трябва да знае какво точно иска, техниката да покрива изискванията му на максимален процент без доработки, и задължително да има гаранция понеже не съществуват нечупливи неща ( особенно напоследък ). И според мене цената не трябва да е водеща в избора. Наясно съм че цената винаги е фактор и парите на никой не достигат ( на някои за хляб на други за самолет ) но кефа цена няма. Винаги когато заради пари съм правил компромис с това което искам съм съжалявал !
Последната и единствена промяна е направена от bla на 10 април 2013, 16:21.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Endymion написа: Аз чета на Hanlin V3, който е с Viziplex и не изпитвам нужда да го сменям с Pearl екран, но ако ще се купува ново устройство е хубаво да се помисли и за това. Наистина е най-добре ако може да се видят няколко различни устройства едно до друго.
След като се задълбочи разискването по темата бих искал да добавя още някои съображения.
1. Има разлика в качествата на устройствата, които се купуват в България, съпоставени с аналогичните (като модел и хардуер) купени извън България(да кажем USA). Първият V3+, който си взех беше от България. Следващата година синът ми ми донесе EZ Reader Plus от щатите и разликата в екрана бе голяма(като белота и контраст).
2. Когато се съпоставят устройствата следва според мен да се вземе под внимание и възможността да се инсталира допълнителен софтуер за четене. Пример: приложенията CoolReader и AlReader. В някои отношения AlReader е за предпочитане(има възможност за по- добра типографика, отразява съдържанието в статус линията не само на първо ниво), въпреки че аз лично по-често използвам CoolReader-а(той използва шрифтовете по различен начин и доста по-добре и контрастно). Под Андроид инсталирането на приложения или по-нови версии е без проблем, докато под Линукс определено се изискват повече познания и/или усилия, а понякога е невъзможно.
Аз имам NST, ONYX BOOX 91S(9.7") и EZ Reader Plus(на съпругата ми) - и трите устройства са купувани извън България и досега не съм имал повод да съжалявам за това.
bla
Мнения: 89
Регистрация: 18 май 2011, 17:45

Re: Електронен четец

Мнение от bla »

Аз имам PocketBook 903 pro ( 9.7'' ) и също не съжалявам за избора си :)
dimiter87n
Мнения: 6
Регистрация: 21 декември 2010, 10:46

Re: Електронен четец

Мнение от dimiter87n »

Здравейте, аз от 2 дена имам нов Kindle 5 WiFi, софтуер 4.1.1 --> http://www.pcadvisor.co.uk/reviews/tabl ... 12-review/. Много ми харесва не е root-нат, jailbreak-нат или каквото и да е друго, но с Mobipocket creator+ calibre мога да си сложа всякакъв документ, книга или др. като го конвертирам в желания формат, много съм доволен засега :)
hellhand
Мнения: 22
Регистрация: 16 януари 2013, 13:19

Re: Електронен четец

Мнение от hellhand »

Здравейте имам въпрос дано не ви се стори тъп но какво е jailbreak и за какво служи CoolReader3 :?: тъй като имам киндъл ми е интересно за какво става въпрос
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Джейла е процес, който "отключва" възможност да правиш неща, които производителя не ти е позволил. Примерно да качваш различни програмки, да правиш разни настройки, на всяко устройство е различно. КуулРиидър3 е може би най-добрата програма за четене на книжки, поддържа почти всички формати директно, поддържа си директории и брауз, но на доста устройства за да я инсталираш си трябва джейлбрейк.

Бая дискусия се е развила, потвърждавам съпорта на амазон, че е перфектен или възможно най-близо до перфектния и такива изпълнения като пращане на ново дори без да ти поискат стария не са изключения.
Визиплекс и пърл екраните всъщност не са различна технология, а подборка, лошите екрани излизащи от производството са визплекс, добрите - пърл. Освен това технологията на производство се подобрява постоянно и ако вземеш пърл екран преди 2 години и пърл сега ще видиш огромна разлика. Същото е с визплекса и нов визплекс сравнен със стар пърл нямат никаква разлика, но направени по едно и също време пърла е ясно видимо по-контрастен и с бял фон в сравнение.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости