Да помолим издателствата да даряват?

Хрумнало ви е как може да се подобри Моята библиотека...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
polaana

Да помолим издателствата да даряват?

Мнение от polaana »

Здравейте, от доста време ползвам сайта и ми се иска той да продължи да съществува и книгите да стават все повече. Така ми хрумна една идея, не е ли възможно да се помолят българските издателства да даряват новоизлезли книги на сайта и понеже всичко е пари ...например определен брой книги от тиража да излизат с надписа : " Купувайки тази книга вие подпомагате електронната българска библиотека и ни помагате да и дарим тази книга в електронен вариант." Те си приспадат бройките за благотворителност и ако се продадат сайта получава една книга с уредени авторски права. Възможно е да се сложат и още ограничения, например издателството предоставя 10 броя от книга, тоест не може да се чете едновременно от повече от 10 човека и т.н.Другото за което си мисля, не е ли добре да се обяви в някои от големите компютърни форуми под формата на банер или по друг начин,че сайта търси хора които да помагат с обработката на сканираните книги.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Да помолим издателствата да даряват?

Мнение от Mandor »

polaana написа:… не е ли възможно да се помолят българските издателства да даряват новоизлезли книги на сайта и понеже всичко е пари ...
Не всичко е пари. Всъщност издателствата нямат законово право да разпространяват свободно книгите си; тези, които успяват да получат права за разпространение в електронен вид, се задължават да го правят само ако книгата е „защитена“ (DRM).
А и — честно казано — според тях това е пречка за приходите им (или ако трябва да ги цитирам — „кражба“). Те нямат никакво желание да подаряват електронна книга, която могат да продадат.

polaana написа:Другото за което си мисля, не е ли добре да се обяви в някои от големите компютърни форуми под формата на банер или по друг начин,че сайта търси хора които да помагат с обработката на сканираните книги.
И тук ситуацията не е по-добра; голямо количество от хората нямат никаква представа от правопис и пунктуация, да не говорим за елементарни компютърни умения, необходими за корекция на електронен текст.
Аватар
Alegria
Мнения: 102
Регистрация: 15 септември 2008, 13:31

Re: Да помолим издателствата да даряват?

Мнение от Alegria »

Има кодекс, според който издателствата са задължени да даряват определен брой книги на тираж в библиотеките. Отделен е въпросът, че практически няма разлика между физическа и електронна библиотека.
А сайтът ще продължи да съществува, докато има хора, които доброволно да цифровизират книги. Освен това всички редовни потребители на сайта знаят, че всички грамотни коректори, желаещи да помогнат за процеса по добавяне на книгите в сайта, са добре дошли. Не мисля, че има нужда от банер. :wink:
Заключ.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: един гост