ЗА и ПРОТИВ Kindle

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!

ЗА или ПРОТИВ Kindle

ЗА
94
48%
ПРОТИВ
93
47%
Все ми е едно
10
5%
 
Брой гласове: 197

littleclown
Мнения: 32
Регистрация: 27 септември 2011, 16:59

ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от littleclown »

В една друга тема започна подобна дискусия, провокирана от изказване на администратор.

Интересни са ми гледните ви точки, като предварително ще помоля да се спазва добрия тон и приятната обстановка :)
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от Mandor »

Само анкета? Поне да беше поискал някакви аргументации…

За:
  • Отлична конструкция
  • Първокачествен eInk-екран
  • Много ниска цена
Против:
  • Поддържа само .mobi, .pdf и .txt
  • Несменяема батерия
  • Индексира всички текстове (вместо организация по папки)
Това са основните позиции (според мен). Има още дреболии, и в двата пункта, но те са от категория „заяждане“. Включително и глупостта, която Amazon направиха с .mobi-формата.
mechok
Мнения: 55
Регистрация: 20 декември 2010, 15:48

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от mechok »

Прав е Mandor, че има много аспекти на "за" и "против" (за всички марки четци).
Затова хората имат възможността да преценяват.
Лично при мен, "за" надделя още преди година.
Оказах се добър пророк, казвайки че Kindle ще стане явление.
Не съм продал нито един четец, нито съм го рекламирал.
Анкетата, каквато е, би трябвало да е достатъчна за четящи хора.
стелт

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от стелт »

тъй като напоследък преглеждам какво е положението с четците и скоро ще си вземам, ето до къде стигнах - визирам конкретно kindle 3-ката:
за киндъл:
+ добър хардуер - не срещнах някой да се оплаква от изработката, да не говорим за екрана.
+ добър софтуер - вътре върви linux, с малко заобикаляне може да чете всички формати е-книги.
+ цената - особено, ако го сравним с четците преди няколко години...
против киндъл:
- от кутията чете само mobi (може да се "оправи" 3-ката), а и конвертирането разбирам, че не е чак толкова сложно.
- не се сменя батерия (в 4-ката, за 3-то е възможно да се направи).
- 4-ката ми хареса повече на външен вид (без клавиатурата), но не е болка за умиране.

смятам, че дори и с някои недостатъци, kindle е едно от най-добрите устройства. дори и 4-ката по някое време ще поддаде, и ще може да се четат всички популярни формати. и аз съм привърженик на по-голяма отвореност, но за тая цена/качество... ще преглътна малкото неудобства :)
beertobeer
Мнения: 38
Регистрация: 26 декември 2008, 19:07

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от beertobeer »

Аз определено съм ЗА. Не само защото го ползвам повече от година. Имах възможност да тествам два модела на Prestigio и една Diva. Вервайте ми, хубаво и евтино НЕМА. А... докато не съм забравил - към вече изброените плюсове добавям и софтуерната подръжка плюс лесния начин за ъпдейт на четеца.
Кхутлу

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от Кхутлу »

Включително и глупостта, която Amazon направиха с .mobi-формата.
Всъщност нещата са обратни. Вие разглеждане Киндъл като отделен четец и го сравнявате с други подобни.
Амазон мисли обратно - ние си имаме огромна библиотека с е-книги, правим устройство чрез което те да се четат, купуват, заемат и прочие. И за да не може с други четци да се влиза в нашата библиотека, си правим собствен изчанчен формат.
Барнс енд Нобъл постъпиха по подобен начин. Никой не е имал идея да прави многоцелево, многоформатно устройство. Киндъл си е просто хардуер към сайта.Амазон си е самодостатъчна да си захранва достатъчно добре потребителите.
Проблемите в БГ са, че няма български книги в Амазон и се мъчим с микроскоп да чупим орехи.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от Mandor »

Против.
Първият ми eInk-четец (купен през 2006-а) изискваше конвертиране; при количеството, което чета, ми писна да конвертирам още на третия месец. Затова вторият (през 2007-а) задължително поддържаше масови формати (ePub, FB2, HTML). Оттогава съм с него; по-миналата година му купих нова батерия. Така че трите „против“, които съм изброил по-горе, са критични за мен — не мога да си кача цялата Читанка на картата, защото ще чакам час-два за да се индексира (при всяко допълване); вече нямам нерви да конвертирам всяко текстче (а и положението с конверторите не е розово, но това е друга тема); а при евентуален проблем с батерията (и изобщо четеца), ще трябва просто да го изхвърля.

Всъщност смятам тази тема/анкета за напълно излишна. Дори вредна.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от Mandor »

Кхутлу написа:
Включително и глупостта, която Amazon направиха с .mobi-формата.
Всъщност нещата са обратни…
Почти съм съгласен. Да, наистина в случая устройството е вторично, а основното са продажбите на книги през него. Затова и цената му е такава.
Но с .mobi се изложиха. Вместо наистина да измислят собствен формат, те купиха .prc от MobiPocket и му смениха един идентификатор, като оставиха всички контейнери, наследство от Palm-устройствата. Това имах предвид по-горе. Но техническите Ви познания са ми известни (още чакам обещания в началото на миналата година PDF!), така че да не задълбаваме в темата.

И, да, напълно вярно — устройството изобщо не е позиционирано като общ книжен четец, а като (цитирам) „хардуер към сайта“. Именно затова недоумявам за какво е тази еуфория около него — заради цената ли? Все едно CNN да пусне в продажба 40-инчов плазмен (или LED, или каквото там е модерно в момента) телевизор с 3D-очила за 300 лв, но с възможност само за два канала — един твърдо фиксиран платен канал, излъчващ само CNN, и един — по избор на потребителя. И се започва… хакване, заобикаляне, външни приставки… :wink:
mechok
Мнения: 55
Регистрация: 20 декември 2010, 15:48

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от mechok »

Mandor написа:..... И се започва… хакване, заобикаляне, външни приставки… :wink:
Абслютно верно, че цената има значение.
Ако не забравяме факта, че България е европейска периферия, при това, доста добре справяща се...
... какво лошо има, ако човек "заобикаля" за да чете на качествен хардуер, пък бил той и приставка на нещо си?
С удоволствие бих си купил нещо, което чете всички формати, за около 300лв., което не ти избожда очите, но просто за момента няма такова.
Едно време са казвали: на харизан кон, зъбите не се гледат... ми Kindle си е направо харизан на кефещите му се.

За батерията: вадих я и я видях, после я намерих - предлага се дори и тук.
За раздразнението от конвертиране - споделям го напълно.
За контейнера - пълна тъпня, но няма да изтрае още много, ще я реши някой с фолдери.
За тегло, сглобка, външен вид... пас съм, та да не стане реклама. :)
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от Inf »

Игнорирах гласуването и темата, защото е безсмислена, с цел флейм е и доколкото виждам я игнорират повечето. Темата е почти тип Левски срещу ЦСКА, но практически няма, дори такъв тип сравнение. Аз не съм против Kindle и ако нямаше някаква алтернатива, сигурно щях да си го купя. Лично на мен ми трябва универсален, завършен, бърз електронен четец, на всякакви формати и за МНОГО книги и документи (доста от които, ги изтеглям без компютър) и който използвам ужасно много и дълго, без да се занимавам с глупости. Не желая да свиквам с никакви компромиси и изобщо не искам да чакам, като добавям книги или документи и всякакви подобни проблеми. Изобщо не ми хареса идеята някой някъде да има статистика какво, кога и кое точно съм чел - не се крия, но не желая да има такава възможност, дори само, да е направена с цел да "защити" потребителя. Ако имах интерес да си купя съвършения терминал, към някой електронен магазин, на който харесвам единствено дисплея, това щеше да ми е фаворита, но... лично на мен, това просто не ми върши работа. Накратко тази покупка е ИЗЦЯЛО лична и зависи САМО от личните изисквания.
Изобщо не проумявам правенето на компромиси при избора на електронен четец, но какво се учудвам - някои цял живот правят компромиси с всичко. Поне за четенето не правя компромиси и винаги избирам най - доброто, за момента. Изобщо не съм богат - тъкмо напротив, а и в случая не става въпрос, за някаква кой знае колко по - голяма сума пари. Марки и модели няма да пиша, защото е безсмислено...

Все пак е забавно... Почти същото е, каквото се пише в някоя специализирана тема за VW GOLF (само метафорично сравнявам). :D
mechok
Мнения: 55
Регистрация: 20 декември 2010, 15:48

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от mechok »

Не, това не е като Левски-ЦСКА, тук е кой какво мрази/обича (като мрази е на първо място).
Ако "изобщо не си богат", значи можеш да праснеш 500 кинта за хубав четец?
Аз не мога. Но пък искам да имам e-Ink и да му се кефя. Да чета по 7-8 часа без да ме заболят очите, примерно...
Не виждам как (в Читанка), ако аз не съм подал инфото, някой ще знае какво съм чел или не съм...
И да - цял живот съм правил компромиси, за жена, дете, приятели, сайтове. :)
Анн Шърли

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от Анн Шърли »

За, за, за!!!

Конвертирането не е нито толкова трудно, нито толкова бавно, а и когато се сдобих с Киндъл преди половин година някой вече си беше направил труда да конвертира цялата Читанка в mobi формат, към онзи момент. За което благодаря!
HT

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от HT »

Здравейте посетители на уважавания форум!

Отдавна не съм писал тук по причина, че интересните за мен дискусии отстъпиха място да кратки, повърхностни схватки.
Тази тема има опасност да се превърне също в нещо подобно.

Нужно ли е човек емоционално да се свързва с всяко свое решение и да е склонен след вземането му да го защитава с цената на обиди на други хора, без дори да ги познава?
Според една от модерните психологически теории - Cognitive Dissonance and the Confirmation Bias - след като едно решение е взето веднъж и постъпката извършена, ние чуваме само доводите в подкрепа на това че нашето решение е правилно и отхвърляме тези, които показват че сме постъпили глупаво.
Като знаем че психиката ни е склонна да действа така, бихме могли поне да се въздържаме от емоционално оцветени мнения и да опитваме да дадем честна оценка на това което сме направили.

Такава честна оценка е много по-полезна за хората, които искат да се ориентират в пазара на четци и да купят този, който най-добре ще подхожда на техните нужди.
В повечето случаи потребителите имат опит с един, два, най-много три различни модела и всъщност няма как да сравняват, а единствено могат да говорят за своя опит с това, което имат.

По-долу ще опитам спокойно и безпристрастно да опиша собствения си опит в контекста на ситуацията и възможностите ми за избор на устройства за четене.

Живея в Австралия, имам много ограничени доходи и единственият ми достъп до литература на български е през интернет. Обичам да чета на български, но също така свободно чета и пиша английски.
Страната е забутана, всичко тук струва много по-скъпо отколкото в Америка или Европа и доставките на каквито и да е по-екзотични продукти са проблематични.

През 2005-а ми беше писнало да чета от екрана на компютъра, e-ink четците бяха нещо сравнително ново, скъпо и тотално недостъпно от тук. В нито един магазин не можеше да се види или пипне подобно устройство. Нито един познат не притежаваше такова.
След дълго и мъчително колебание, четене на руски форуми и доставка от друг град успях да се сдобия с Palm TX за 500 долара. Устройство с LCD екран 480х360, батерия която изкарва към 7-8 часа четене.
Кирилизацията беше безпроблемна и руската програма Palm Fiction великолепна като възможности за кустомизация и настройки. Без никакъв проблем можех да държа целият архив на Моята библиотека на Palm-a (SD card) в txt формат. Той просто е 'бърз'.

През всичкото време ми е било ясно, че e-ink устройство е това, от което имам нужда, но дълго не можех да оправдая нов разход, а и отново никъде не можеше да се види подобно. Чак през последната година Kindle набра достатъчно скорост и в тази провинциална държавица, за да се появят хора в метрото, които четат, а малко по-късно и в някои магазини се появиха e-ink четци от напълно нечувани и непознати марки на двойна от киндъла цена.

След дълго четене и проучване на моделите на Sony, Barnes&Noble и Amazon реших да купя Kindle 3 все пак. Купих 4 устройства на обща цена по-ниска от това което ми струваше Palm-a пет години по-рано. 3 за подарък.

Kindle е подходящ за мен по причина че основно чета от Моята библиотека на български, но понякога мога да купувам по някоя книга на английски от амазон.
Софтуера и поведението на киндъла е години назад от това което Palm предлагаха 5-6 години по-рано. Тромав и неприятен за употреба. Но се свиква.
Какво харесвам в Kindle:
1. Физическия размер и дизайн; дебелата долна рамка с физическа клавиатура. Удобно е за държане без човек излишно да докосва екрана.
2. Физическите бутони за разлистване на страниците.
3. E-ink

Какво не харесвам в Kindle:
1. Софтуера е тотално дървен, макар и да работи. Липсват всякакви възможности за кустомизация на бутони, бърз достъп до браузер и каквото и да а.
2. Безобразна файлова система. Просто абсурдна за устройство произведено през 21-и век.
3. Досадни и грозни 'screen saver' картинки, които се премахват с лесен hack.

Предпочитам при четене да ползвам физически бутони за разлистване на страниците. Често на Palm-a докосвах екрана по погрешка и това водеше до нежелано разлистване. Изключих touch screen-a в програмата за четене.

Новите модели рийдъри с touch screen, които нямат физическа клавиатура и бутони за разлистване не ми допадат. Touch screen-a е нужен преди всичко за ползване на интернет.

Макар и нескопосан намирам браузъра в Kindle много полезен. Често чета дълги статии на него, а също вечер преди заспиване си проверявам имейла и мога дори да напиша кратък отговор от Kindle, за съжаление само с латиница.

При сравнение между Palm TX, модел отпреди 6-7 години и Kindle 3, киндлъл печели единствено заради екрана, физическите размери и продължителността на ползване с едно зареждане. Отварянето, затварянето и навигацията в устройството, сортирането на файлове и всякакви операции са меко казано неприятни. Но се свиква.

Изглежда че чета по-малко и по-бавно от много други хора. Тегля файловете от Моята библиотека директно през Calibre в fb2 и ги обръщам в mobi и сипвам на Kindle така. Форматирането е прилично, има съдържание, корица, и може да се прескача от глава в глава с joy-stick бутона. Конвертирането нито ме дразни, нито го намирам за бавно. Имам десетина автори с по 7-10 произведения всеки на Kindle и това е горе-долу разумния максимум.

Пробвах първия ден да кача целия ми архив, така както го държа на Palm-a и това доведе Kindle-а до пълна невъзможност да се справи и ужасяващо забавяне на всяка операция. Наложи ми се reset.

Разнасям Kindle навсякъде с мен в най-обикновен пощенски плик подплатен с мехурчест материал в задния джоб на раницата ми. Не смятам че има нужда или заслужава специален скъп калъф.
Устройството работи безпроблемно и дълго дори и когато WiFi е включен с часове, макар да гледам да го държа изключен през времето когато не ползвам интернет.

Намирам че основният проблем пред безпристрастният и информиран избор на подходящо E-ink устройство в момента за мен е фактът, че няма магазин, където човек би могъл да си 'поиграе' наистина с конкуриращите се модели и да прецени за себе си дали по-скъпите си струват разликата в цената заради по-ергономичен софтуер или физически дизайн.

Не съжалявам че съм си купил Kindle, макар да ми се иска устройството да беше значително по-нормално откъм възможности за настройка и ползване. Софтуерът е просто нескопосан, а файловата система абсурдна.
Надявам се конкуренцията между фирмите да се засилва и това да доведе до бързо подобряване на всички налични устройства и след 5 години когато дойде ред за следващо да мога да се радвам на добър екран и логично, безпроблемно и интуитивно използване.

Надявам се също това дълго лично мнение да е полезно за потребители, които тепърва ще правят своя избор, а също и да даде по-продуктивен тон на дискусията.
НТ

пп. Гласувах с 'все ми е едно'
HT

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от HT »

ппп.

Напълно съм съгласен с посочените от Мандор 'за' и 'против', а също така и с политиката на Моята библиотека да поддържа само отворени формати.
mechok
Мнения: 55
Регистрация: 20 декември 2010, 15:48

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от mechok »

Драги НТ,
много точно си описал вълненията на бедния купувач, както и правилното му решение.
Но... не съм съгласен с мнението ти за политиката на "Моята библиотека".
Бих си позволил да отбележа, че същата, поствайки тук хиляди произведения, "забранени" според така наложилите се тъпи правила, от още по-тъпи комерсиални организации, защитаващи парите на търговците... няма да продължавам с клишетата... та една Амазон успя да вкара всички морални спирачки в действие (хахаха).
Според мен, просто е сработил чисто човешкия български мързел, а при теб си работи плъзгачеството... дори в далечна Австралия.
Бъди здрав и все така българоориентиран. :)
HT написа:ппп.

Напълно съм съгласен с посочените от Мандор 'за' и 'против', а също така и с политиката на Моята библиотека да поддържа само отворени формати.
HT

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от HT »

mechok,

Ако обичаш говори по принцип и не опитвай да влизаш в диалог с мен.

Каквото имах да кажа го казах напълно ясно.

Тролските техники на съчувствие, групиране и прегрупиране са ми познати и не ги одобрявам.

Свързан съм със сайта Моята библиотека повече отколкото ти вероятно можеш да си представиш.

За България като държава и тъй наречената 'българщина' слабо ми пука. Махнал съм се оттам понеже не ми понася.
Българин съм по произход, гражданин на света от доста време.

Спести ми оценките си, както и всякакви препоръки.
mechok
Мнения: 55
Регистрация: 20 декември 2010, 15:48

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от mechok »

Драги НТ,
не разбирам защо скачаш, правиш "тролски" определения, диалогизираш и прочие.
Не съм имал за цел да ти давам каквито и да е насоки, но ти не четеш "основните" неща, които съм опитал да кажа....
Та ще обобщя:
- казал си за нас, бедните купувачи, защо сме се набутали с Kindle
- казал си какво ни е довело до там
- казал си какво губиме и какво печелиме (доколкото си могъл)

И накрая си казал, че държиш на отворен формат, който е само "отворена" техника за публикуване на не толкова отворени произведения.
Оспорвам го, както и всички затворени формати...
А ти ми се дървиш без причина, като си мислиш, че си единствения гражданин на света.
И аз, както и милиони други СА т.е. СМЕ.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от Mandor »

Още едно такова съобщение и заключвам темата.
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от Inf »

Защо още едно ? Това не е ли достатъчно ? ;)

Темата вече стана само флейм и съдържание от типа Голфа (само метафорично) е най - хубав и евтин, а недостатъците му, освен че не са никакви недостатъци, са даже едни ПРИЯТНИ недостатъци... :D Най - забавния за мен недостатък е, че Kindle не е четец и не може да се използва като такъв, защото е създаден като терминал, към един магазин - хубав терминал, но САМО терминал. Дори да се абстрахираме от всички недостатъци (което е почти невъзможно, като абсурдния ретро интерфейс... и това е твърде силно казано интерфейс, за нещо което не може да прави почти нищо), то на него просто не може да му се сложи достатъчно голям архив книги. Който се е опитал, знае колко "удобно" се работи. Значи... имаме "много хубав" електронен четец без книги. Трябва ли да се казва нещо повече ? :D

Затова винаги давам съвет на познати - ако почти не четете книги - купете си евтиния Kindle. Но ако искате да имате истински функционален четец и желаете да си разнасяте цялата библиотека с него и който ще го използвате и четете постоянно... Просто не върши работа. А другите четци, дори не са много по - скъпи - един калъф за Kindle разлика. Все пак няма хубави и евтини неща - продават ги по отделно.

А, който иска да поддържа затворения проблематичен формат, не виждам някой да го спира. Сайтове се правят лесно. Разбира се идеята е ясна и е от типа "дайте да дадем", т.е. НАПРАВЕТЕ ГО и го поддържайте. :D. Против, дори само, заради юридическите проблеми със затворения формат, които много лесно и ефективно, могат да се използват. Все пак това е отворен проект, чиято цел е да бъде свободна електронна библиотека и затова много са жертвали и жертват свободното си време, кариерата си и какво ли не... Това не е просто някакво сайтче - читалка, в което да се намират файлчета, на някакви книги с един куп грешки, просто за да може някой да си ги изтегли от терминалчето. Едно са юридическите "опити" за забраната, на електронната библиотека и съвсем друго ще са делата, за неправомерното използване, на затворен собственически формат. Познайте за кое ще има по - голяма подкрепа ?

И да... Предлагам, личните нападки и тролщината, да се изтрият от темата.... макар, че на мен лично ми е все едно - спирам да я чета и оставям да се пишат само неща, от типа "Мноу е ЯК". :D
littleclown
Мнения: 32
Регистрация: 27 септември 2011, 16:59

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от littleclown »

Mandor, далеч не е само анкетата, така или иначе се очакваха аргументации :).
Inf, като гледам повечето хора са игнорирали самата тема и са ползвали анкетата, а не обратното, както казваш ти. Което е жалко, разбира се, защото много хора са цъкнали какво мислят само в анкетката без да кажат защо.

Все пак се радвам, че има хубави, културни и изчерпателни отговори.

Лично аз не се изказвам, защото съм ползвал само един четец и това е Kindle. Не съм фен на затворените формати, но и както казахте това не е независим четец, а усторйство идващо с конкретна услуга. Amazon могат да го направят и го правят. Всички други нямат избор и гледат да доставят повече от към софтуер, но с качеството им наистина не съм запознат.

Проблем с конвертирането нямам - не виждам за необходимо да качвам стотици книги едновременно на машинката, все пак чета 1-2 едновременно, като съм качил още 10-15 и съм ги организирал по категории.

Ужасно ме дразнеше липсата на папки, както и софтуера като цяло. Можеха да го направят доста по-добре, но като се свикне става все едно.

Така или иначе нормално е Kindle да не се възприема добре в комюнитита толериращи отворените формати, като читанка. Все пак виждам, че макар и с малка разлика, повечето от вас са ЗА Kindle.

Нищо общо не виждам тази тема с темата Левски или ЦСКА.

Да се изказваш за даден продукт аргументирано и да водиш не емоционален и смислен разговор с останалите, дори и тези които са на друго мнение само би обогатило впечатленията на някой, който се чуди да си вземе ли Kindle или да заложи на друг продукт. Все пак форумите са за дискусии, нали така? :)
natispain
Мнения: 23
Регистрация: 04 юни 2010, 23:33
Местонахождение: Мадрид

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от natispain »

Аз съм много доволна от Киндъл. Имах по-рано Ханлин В3, който беше по-бавен и с много проблеми и след второто счупване на екрана го оставих- 100 евро смяна на екран. Избрах си Киндъл с по-добър екран е-инк, тънък, симпатичен, бърз, а това за моби и липсата на папки са малки кахъри. Но пък взех, че един ден седнах на чантата си и вътре беше Киндъла и след 3 дни имах безплатно нов в къщи, после дойде UPS и ми откара безплатно счупения Киндъл.
И основно чета книги от Моята библиотека, от моби версията или от централната страница, не ми пречи конвертирането, чета и от една испанска страница за Ханлин където поддържат и моби, а и нямам нужда да нося хиляди книги в Киндъла. Имам стотина и са много. Другите си ги държа в компа или в 5те гигабайта на Amazon cloud. Мога да си ги свалям от там директно на Киндъла по интернет или да си ги пращам по email от Калибре или от собствения ми email.
Така че като е-четец, цена и отношение към клиента ми изглежда най-добрия вариант.
v5ev
Мнения: 127
Регистрация: 06 януари 2010, 20:39

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от v5ev »

Здравейте,
опитът ми е с Nook 1st и Kindle 3. Nook е с руски софтуер, Kindle - все още с оригинален. Нито руутинга, нито конвертирането са проблемни според мен. Честно казано - доволен съм и от двете устройства. Поне за мен цената не е без значение и в това отношение бих поставил двата четеца на едно ниво. Видима (за мен) разлика в екраните нямя. Обслужването и организацията на книгите са въпрос на навик.
Бих отбелязал като съществен плюс на Kindle 3 наистина дългия живот на акумулатора. Четене с едно зареждане 3-4 седмици (все пак е субективно - зависи колко четете).
Neilor
Мнения: 4
Регистрация: 25 ноември 2011, 01:10

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от Neilor »

Наистина анкетата е неадекватна. Какво означава "за" и какво "против"?
Не забравяйте, че книгите, електронните четци и всичко подобно е само носител на идеята. Важно е словото, а не шрифта, цвета на хартията и къде му са копчетата.

От друга страна, всеки има различни навици и желания при четенето на книгите. Съответно за един Киндъл е подходящ, а за друг не. Аз нямам намерение да качвам цялата си библиотека - няма как да чета повече от 3-4 книги едновременно и това ми е достатъчно. Ползването на директории е навик и лесно се забравя. Конвертирането не е проблем, вярно че е допълнително действие, но се извършва веднъж, за минути, а после книгата се чете с часове.

От друга страна, много ме е яд, че Амазон не работи с български книгоиздатели. Пълно е с книги, които бих си купил за цена 30-50% от коричната например, при условие че не ми се налага да я търся, да ходя по сергии и т.н. За съжаление почти никой в България не продава електронни книги.
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от Endymion »

Те и Амазон не продават електронни книги на цена 30-50% от цената на хартиената. Даже има случаи, когато хартиените са по-евтини.
danbi
Мнения: 45
Регистрация: 17 юни 2010, 17:57
Местонахождение: Варна

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от danbi »

Да си кажа и аз. :)

Най-напред, каквато и да е джаджата, тя служи за четене на произведението -- книга, списание, статия..

В този смисъл и "най-отворената" джаджа е точно толкова "прост терминал" като всяка друга. Това ще се промени, когато джаджата започне да пише това, което четем и т.н. -- нещо, което няма да стане скоро.

Това, че не може да се качи цялото съдържание на Моята Библиотека в Киндъл е ужасно досадно, наистина. Човек се чувства някак си по-спокоен като си носи библиотеката в джоба. От друга страна, скоро ще сме 2012-та и.. дали е нужно всичко да е в джаджата? Спокойно може да е някъде в Интернет -- в случая Амазон дори са се погрижили за това.

Амазон заслужават похвала за това, че макар по комерсиални подбуди, са създали и усъвършестват Киндъл. Колко от другите велики производители на четци обещаваха интеграция с он-лайн библиотека и т.н. Колко от тях наистина го правят? За мен е любопитно дали някой от нашите автори/издатели са опитвали да контактуват с Амазон относно разпространение на клигите им чрез Киндъл..

Казвал съм го и преди -- четците на електронни книги са ниша за кратко време. Вече са налични първите устройства с бързодействаща цветна електронна хартия. Скоро много от досегашните LCD базирани таблети ще мигрират в тази посока (освен най-евтините, предполагам, защото цената на eInk ще падне или те просто ще останат в историята) -- а при възможност да имате едно многофункционално устройство с дисплей който не уморява очите, батерия която издържа месец --- или няколко отделни -- избора е ясен.

Ще го повторя отново: всички тези джаджи служат за четене. Някои от тях предлагат допълнителна интеграция (като Киндъл), явно с цената на някои ограничения. В този ред на мисли, аз определено съм ЗА Киндъл, като едно качествено изработено устройство, което върши работа.
Това разбира се не ме прави против всяко друго качествено изработено устройство което върши работа :)
bla
Мнения: 89
Регистрация: 18 май 2011, 17:45

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от bla »

Не съм сългасен. Какво значи качествено устройство което върши работа. Всяка изправна кола върши работата за която е направена а тя е да те вози. Ще те докара от точка а до точка б без значение какъв е модела. Това е основната функция на колите обаче ако едната има климатик а другата няма и е 40 градуса на сянка дали ще ти е по-приятно в едната или в другата. И какво точно те топли в този момент дали след 2 години ще излезе кола на половин цена харчеща 2 пъти по малко гориво която развива 2 пъти по голяма скорост. Тотално алогично изказване.
Логиката на danbi е следната: аз сега ще си купя kindle щото все някак си ще мога да чета книги. Ще ми е гадно, но пък няма да се гърча во веки веков понеже все някога като излезе бърз цветен eink ще си купя читав четец. Въпросът ми е ЗАЩО да се гърча със смотан четец докато излезе нещо по добро ? Не мога ли да си купя сега това което според мене е най-добро, за да ми е максимално комфортно, а след няколко години ако има вариант да ми стане още по комфортно защо да не си купя нов ?

Ако някой все още не е разбрал аз съм ПРОТИВ kindle. :)
danbi
Мнения: 45
Регистрация: 17 юни 2010, 17:57
Местонахождение: Варна

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от danbi »

Това е все едно да твърдиш, че си против BMW защото ти лично харесваш Audi.

От друга страна, какво като си против Kindle? Ще спрат да го произвеждат ли? Или ще спрат да го продават в България?

Факт е, че Kindle има един от най-добрите екрани на пазара. Основната причина, човек да чете книги на подобно устройство а не на iPad примерно е по-малката умора на очите. Ако и да ти се струва по-трудно да качиш нещо на Kindle, то замисли се каква част от времето "качваш" и каква част от времето всъщност "четеш" (а вероятно времето през което устройството просто стои някъде ще е най-много).

А ако ще правим аналогия с коли, аз лично бих предпочел среден клас автомобил, който няма да ме остави на пътя, пред най-голямата гъзария, която ще прекарва повечето време в сервиза.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от Mandor »

danbi написа:Това е все едно да твърдиш, че си против BMW защото ти лично харесваш Audi.
Според мен той имаше предвид, че е все едно да купиш „Смарт“, независимо от ужасната му устойчивост на пътя, 4-5 пъти по-големия разход на гориво от рекламираното, малкия пътнически обем и пълната му непригодност за междуградски пътувания, само защото е марка „Мерцедес“. А посочените недостатъци да ги отхвърляш съответно с „карам внимателно“, „не ме притесняват разходите“, „използвам го само аз, не возя никого“ и „пътувам само в града“. Да, има и такива хора, но едва ли е логично да се опитвате да ги превръщате в представителна извадка и пример за подражание.

И две молби:
1. Не подменяйте смисъла на използваните думи; в по-горните съобщения под „терминал“ се имаше предвид, че основното предназначение на устройството е да бъде хардуерен интерфейс към търговските услуги на Амазон, а фактът, че позволява „ръчно“ вкарване на други текстове е вторичен. От което и произлизат обсъжданите факти — ниската цена, ограниченият набор от поддържани формати и т.н.
2. Не измествайте темата; от „защо съм за или против“ вървите към „който харесва Kindle е глупак“ и „който не харесва Kindle е идиот“. Не знам за другите модератори, но лично аз няма да толерирам „свещени войни“ в този форум — поне докато имам съответните права. Ако това продължи, просто ще заключа темата — и без това почти се изчерпа.

danbi написа:От друга страна, какво като си против Kindle? Ще спрат да го произвеждат ли? Или ще спрат да го продават в България?
Цитирам това като пример за заяждане. Моля избягвайте такива изказвания, защото логичното продължение е „И какво като си за Kindle? Ще забогатееш от рекламирането му ли?“ и др. подобни, които не водят до нищо конструктивно. Единствената полза от тази тема е колебаещите се да прочетат личните мнения на хората, използващи eInk-устройства и да направят подходящ за себе си избор — независимо дали той е ЗА или ПРОТИВ.
bla
Мнения: 89
Регистрация: 18 май 2011, 17:45

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от bla »

danbi написа:Това е все едно да твърдиш, че си против BMW защото ти лично харесваш Audi.
написал съм не "марка" а "модел".
danbi написа: От друга страна, какво като си против Kindle? Ще спрат да го произвеждат ли? Или ще спрат да го продават в България?
Не коментирам.
danbi написа: Факт е, че Kindle има един от най-добрите екрани на пазара. Основната причина, човек да чете книги на подобно устройство а не на iPad примерно е по-малката умора на очите. Ако и да ти се струва по-трудно да качиш нещо на Kindle, то замисли се каква част от времето "качваш" и каква част от времето всъщност "четеш" (а вероятно времето през което устройството просто стои някъде ще е най-много).
Не чета на lcd а на 9.7'' eink ( за да мога да чета pdf нормално ) в който съм заврял 16gb micro sd карта ( понеже мога ) и съм качил 5-6000 книги подбрани предимно от читанка ( понеже мога без желязото да стане неизползваемо) без да конвертирам ( понеже чете всичко ) и това че не е perl ( което според мене му е единствения недостатък ) съм го компенсирал лесно с bold шрифт ( понеже мога да си кача мой шрифт ). Имам пълен комплект интерфейси с които мога да качвам wireless, 3g, bluetooth и usb. Touch screen, text to speech, акселерометър и т. н.

Не споменавам модел нарочно за да не ме обвинят в реклама но се надявам да е станало достатъчно ясно защо съм предпочел друг eink.
danbi написа: А ако ще правим аналогия с коли, аз лично бих предпочел среден клас автомобил, който няма да ме остави на пътя, пред най-голямата гъзария, която ще прекарва повечето време в сервиза.
Четеца ми е произведен от foxconn който произвежда и 9.7'' kindle тоест говорим за едно и също качество на изработката.

Маndor е обяснил добре какво имам предвид с аналогията с коли но все пак се почуствах длъжен да отговоря.
Последната и единствена промяна е направена от bla на 21 декември 2011, 18:34.
littleclown
Мнения: 32
Регистрация: 27 септември 2011, 16:59

Re: ЗА и ПРОТИВ Kindle

Мнение от littleclown »

И аз не мога да разбера защо подобни теми не могат да се обсъждат спокойно, ами винаги се стига до нападки и непремерени изречения.

bla, четеца който ползваш сигурно е чудесен, но не струва ли малко повече парички от Kindle? (визирам последния, който с рекламите ми излезе около 120лв).

Neilor, в тази тема определено не е важно словото, а джаджата. Нали все пак за това си говорим тук.

Подръжката на малко формати за мен е най-валидния аргумент против Kindle до момента. Но и цената му е по-ниска поради същата тази слаба поддръжка на формати. Тоест - да има алтернативи на Kindle, които струват повече пари и могат повече неща.

Но от друга страна Kindle има нещо доста приятно и ценно - архив. Ако някой е ползвал Whispersync знае колко приятно е да знаеш, че всичко на четеца ти се пази и на поне още едно място. Ъпването и конвертирането на книги с просто изпращане на e-mail също е полезна и удобна функция.

Освен това ние тук сме малко отдалечени от идеята да закупуваме електронни книги, но цялата интеграция с Amazon е безценна за хората, които и без това ползват сайта. Намаляването на цената със слагане на рекламен screensaver, също е много добра идея, която позволява дори и хора без много възможности да имат подобно устройство - както казах последното ми струваше 120лв.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости