Преглед на книжарниците за е-книги

За всичко около електронното публикуване
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Кал »

Моля в тази тема да споделяте отзиви от бг книжарници за е-книги, които познавате и ползвате.

(И - със специално намигване към Odisey - хейтенето се насърчава. :D )
Последната и единствена промяна е направена от Кал на 28 юли 2011, 20:15.
Страхувах се, че съм нищожен във Всемира… Чак сега почвам да се радвам, че съм дребен – това значи, че има много място да раста…
(„Слънце недосегаемо“)


Човешката библиотека е... нова. Елате! :)
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Odisey »

Кал написа:Моля в тази тема да споделяте отзиви от бг е-книжарници, които познавате и ползвате.

(И - със специално намигване към Odisey - хейтенето се насърчава. :D )
Ще дефинираш ли термина е-книжарници, че е леко хлъзгав.
Какво ще разглеждаме тук - сайтове, които продават хартиени книги или сайтове за продажба на Е-книги.
Първите са ясни, макар че бих посочил новия си фаворит "Книга за теб".
От вторите, на този етап, единствено Мтел има бъдеще, след като си реши проблемите с билинг системата и пусне новия сайт.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от petrovich »

Заглавието на темата е
Преглед на книжарниците за е-книги
, което предполага, че се обсъждат книжарниците продаващи книги в електронен формат.

Започвам с e-knigi.net. Навигацията в сайта е объркваща. Има неща, които въобще не изпълняват предназначението си, както и такива, които са излишни. Начините за закупуване на книги са неудобни, но това както разбрах в последствие се дължи на месечния оборот, който се прави от този сайт. Идеята за такъв сайт е много добра и като гледам все повече български автори се включват. Цените на книгите са повече от приемливи, което предразполага към по-висок оборот за в бъдеще. Има достатъчно различни формати за повечето книги, които могат да се изтеглят. Офертата за закупуване на електронен четец също не е за подценяване.

biblio.bg - създателите са се постарали да бъде максимално функционален. Имат все повече и повече заглавия, но цената им поне според мен е висока при положение, че имат доста по-малко разходи за поддръжка. Разбира се когато се запознах със създателите ми обясниха, че издателствата дават за момента 50% отстъпка. Обясниха ми, че преговарят за по-големи отстъпки, така че крайната цена да е по-ниска.
И този сайт има поддръжка на доста формати. Много трудно може да се намери информация за това кой стои зад този сайт, но екипа ми се видя свестен. Организират периодично семинари на тема електронни книги и съответно как те могат да се четат. В тази връзка и те предлагат електронни четци.

mtel books - голяма фирма с много ресурси, която си е накачула сайта с каквито и хрумне услуги. За момента могат само абонати на този оператор да си закупуват книги от този сайт, което е доста тъпо. Самите книги са забутани в някакъв подраздел на сайта, което също не ми харесва. Използваните формати са pdf и epub. Въобще не са си правили труда да обработват изпратените от издателствата текстове, така че да придобият по-добър вид. Сега остава да видим какво ще направят оттук-нататък. Всъщност когато питах няколко служителя на мтел за това какви електронни четци предлагаха същите тези служители дори не бяха наясно какво точно е това електронен четец.

Много ще ми интересно още колко сайтове ще използват скапаната система на Adobe? Вместо това може да се помисли за собствена разработка макар и за повече пари.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Кал »

(Odisey, като никой път (hate_counter++), е прав. Прецизирах си терминологията.)

Сега и аз:

0. Нужно встъпление: за ценообразуващия модел "Амазон.ком"

Амазон.ком и западните издатели (масово) са решили, че за момента е-книгите им трябва да струват ~70% процента от хартиените. Възможно е зад това решение да има някаква икономическа логика. По-скоро обаче то е плод от страха пред новата технология - която ще "изяде" продажбите от х-книгите.

Някои бг издателства/книжарници се опитват да наложат подобна политика и у нас.

Понеже са тъпи парчета. (hate_counter++)

Да направим една сметчица:

При ценообразуването на х-книгата нормално е:
- 20-25 процента от крайната корична цена да са реалните разходи за печатницата
- още 40-45 процента да отиват при книгоразпространителите
(или 50+ процента, ако работите с шибаняците "Хеликон" (hate_counter++))
- още 20 процента прибира милата държава, като ДДС (hate_counter++))

Остават 15-20 процента, които са хонорар за автора и другите участници в осъществяването на книгата + печалба на издателството (или покриване на загубите от унищожените от книгоразпространителите книги).

При е-книгата напълно разумно е цената да бъде именно тези 20 процента от цената на х-книгата + евентуално още 10 за книжарницата (НЕ 30, паразити от М-тел (hate_counter++); 10, словом, десет процента. Айде от мен да мине - 15. Докато не си стъпите на краката.)

Въпросните бг издатели/книжарници са тъпи парчета (hate_counter++) и поради следната причина:

Българският стандарт на живот не е американският стандарт на живот.

За мене, българския читател, всъщност има значение дали ще дам 3 лв. за е-книга или 6.

(Пука му на американеца дали ще изхарчи 3 или 6 долара.)


0,5. Никъде долу не ме занимава факторът "сигурност на книжарницата против пирати".

Глупостите по принцип не ме занимават.


0,9. На мен PDF форматът не ми пречи за четене - масово си чета от екрана на лаптопа.

Но разбирам всички притежатели на е-четци, които не го обичат. И за копи-пейст е гаден.

- - -

1. http://e-knigi.net

Разумни - направо скромни - цени. Ура!

БОНУС! Имат нови безплатни книги. За качеството на някои мога да гарантирам лично - свалих си ги, зачетох ги, платих си ги (има и такава опция).

БОНУС 2 Можеш да плащаш повече от базовата цена, ако смяташ, че някоя книга го заслужава (или решиш да "подариш" бройка от нея на някого). Тъпото е, че над-платеното трябва да е кратно на базовата цена - но се преглъща.

Добри формати - EPUB, FB2, PDF.

Условия за авторите/издателите - справедливи. Книжарницата взима 30% от продажбите, т.е. около 10% от цената на съответната х-книга.

Добра редакция/оформление - Вихра Манова си е име, и особено при книгите, издадени от "Е-книги", си личи. Йордан Янков се старае за оформлението.

Навигация - оправям се, не се оплаквам.

Плащания - различни варианти, браво!
(Уви, понеже келешите от ОББ (hate_counter++) са Голямото добрутро и не работят с "Борика" - не мога да плащам с дебитната си карта. Ама ще си прехвърля сметката другаде.)

- - -

2. M-tel e-book

Неразумни цени. Доближават модела "Амазон".

Формати - EPUB, PDF; друго?

Условия за авторите - а, де? Някъде пише ли ги?

Редакция/Оформление - нямам идея; предполагам, че си зависи от какво им пратят издателите/авторите.

Навигация - оправям се, не се оплаквам.

Плащания - да им плащам? При тия цени? Pffft.

- - -

3. библио.бг

Неразумни цени. Доближават модела "Амазон".

Формати - EPUB; много PDF, много нещо. (Но рядко и двата.)

Условия за авторите - а, де? Някъде пише ли ги?

Редакция/Оформление - нямам идея; предполагам, че си зависи от какво им пратят издателите/авторите.

Навигация - оправям се, не се оплаквам.

Плащания - да им плащам? При тия цени?


- - -

print (hate_counter);
$ 7
$ You suck.
$ Next time, try harder.


- - -

П.П. Списъкът подлежи на допълване. And more hate.
Последната промяна е направена от Кал на 5. Мнението е било променяно 5 пъти.
Страхувах се, че съм нищожен във Всемира… Чак сега почвам да се радвам, че съм дребен – това значи, че има много място да раста…
(„Слънце недосегаемо“)


Човешката библиотека е... нова. Елате! :)
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Odisey »

Технологично не си съвсем прав.
В България има пуснати два Дигитал едишън сървъра - единият на Бгкнига, другият на „Фото Медия“ ЕООД, които стоят за Библио.бг
Оттук нататък почват проблемите:
Бгкнига са си издателство, те управляват сървъра, но имат екслузивен договор с Мтел до пролетта на 2012. Като идеята е Мтел да развият фронтенда, а Бгкнига да управлява останалото. Прословутата нова билинг система на Мтел скапва добре замислената идея и затова Мтел все още не са си пуснали новия сайт. Все някога ще стане. Основният плюс на тази книжарница е системата за плащане чрез месечните сметки към Мтел /което донякъде е минус, за тези които не са им клиенти/.
Мтел вземат 40% комисионна, като качените книги за задължително с ДРМ. Има установени твърди цени, на които трябва да са книгите - т.е търговеца не може да си измисли цена 9.99 лв примерно.

Библио.бг са сайт буквално на два месеца. Създателите му имат развит добър фото форум и на тази база са стъпили в нова ниша. Бях на презентацията им в Столична и съм леко отчаян, но оттогава показаха доста положително развитие.
Минусите при тях са начините на плащане, но са на път малко по-малко да ги решат /надявам се/.
Вземат /поне моят договор е такъв/ 35% комисионна + 0,50 лв за ДРМ. Адоби искат 15 евроцента за всяка защитена книга
Практически всичко, което го има като Епъб го има и на двете места - издателствата така и така са си разработили Епъб варианти на книгите, защо да не ги пуснат
Не съм чул за друг Адоби контент сървър, но то няма и смисъл, началната инвестиция е много голяма - към 40 000 евро.
Тези два сървъра могат да поемат цялата книжка индустрия която имаме.
Има интересни идеи около Бгкнига, но те ще стартират като им изтече изключителния договор с Мтел.
Основният проблем в момента е създаването на критична маса от Епуб варианти на книгите. Мисля, че все още няма 1000 заглавия или се гравитира около тази цифра.

Освен тези аз лично работещи съм виждал още 2 книжарници
За Е-книги.нет се говори много, писал съм им недостатъците в техния форум. Основният проблем е, че са ползвани две готови системи Джумла и флаш четеца на Иссуе. Данчо се беше много амбицирал, но явно като няма постъпления, няма как да се инвестира в развитието и най-вече в рекламата. Още повече, че сайтът не може да предложи защита от копиране. Но се заформи като SFF магазин, което е нормално, тъй като тръгна от този форум.

Нашият сайт http://e-books.knigite.bg е от най-старите, но първо тръгнахме в по-различна посока, насърчавайки четенето от екран /флаш четеца си е наша разработка/ и второ - той на този етап си е сайт на издателството ни. Повече работа ни върши като реклама на автори, отколкото като място за продажба на книги. ПДФ-и /макар и защитени/ се отказахме да продаваме, след като ги намерихме всички в торент сайтовете, а Епъбовете г защитаваме през БГкнига.

Има един сайт в Добринище /e-kniga.eu/, който не е много пълен, но обявява интересни конкурси.
Наесен се чака развитие, имаше доста разговори. Но реалното бъдеще го виждам в допускането на текстове на кирилица в Амазон и Гугле ебоокс. Като цяло пазарът е още силно развиващ се, реално Киндъли се доставят свободно в БГ от Нова година.

П.С. Цените на книгите във всички книжарници се определят, точно както и в другите книжарници, от самите издатели. Така, че не може да се говори за по-скъпа и по-евтина кницарница. Както се вижда и комисионите са почти еднакви.
Друг е въпросът, че самите издателства не са много ориентирани и цените на Е-книгите им са с не повече 30% по-евтини от хартиените.
П.П.С. Все още най-добрата, като организация и пълнеж, е-книжарница си остава Читанка. Най-вече защото не се търсят системи за защита.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Mandor »

„Устно“ предупреждение и на двамата (Odisey и Кал) — ако продължавате в същия дух, ще помоля Goa да импортира темата в sf-sofia, където можете да се дръгнете на воля. Вторият вариант е изцяло да я изтрия. Напълно изместихте акцента на началната тема...

Преместих флейма в нова тема.
БГкнига

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от БГкнига »

Здравейте,
казвам се Диана и стоя зад съвместния проект на БГкнига и М-тел.
Радвам се, че дискутирате книжарниците за платено съдържание- това със сигурност ще помогне за подобряване на услугите ни.
Искам да се включа с коментар по няколко от дискутираните въпроси:
– Цената на е-книгите- Ако говорим за преводна литература-цената се определя от издателството и включва 25% разход за авторско право, 20% ДДС, 35% Търговска отстъпка/ - от нея се изплащат всички такси към Адобе и други разходи/, както и пропорционален процент разходи от общите за книгата. Не съм съгласна, че цените са неоправдано високи.
- DRM- що се отнася до механизмите за ограничаване на потребителя- те се изискват като задължително условие в договорите за покупка на права за електронни издания на преводна литература. Няма DRM - нямаш право да продаваш е-книги. Това към което аз гледам като най-добра алтернатива на DRM е така наречения Social DRM- където файлът не е ограничен, но носи информация за потребителя закупил книгата и пиратството може да бъде проследено.
- Оформлението на книгите- създаването на електронните книги в подходящ вид е в ръцете на издателството или в наши ръце, ако това влиза в договора за дистрибуция. Наблюденията ми върху качеството на epub файловете са, че те все повече се подобряват като качество. Работим с издателствата за постигане на качествени е-книги с активни линкове и обогатено съдържание, но не винаги това е постижимо.
- Файловите формати- що се отнася до системата на Адобе- тя поддържа само PDF и ePUB. Що се отнася до безплатните книги- засега в сайта на М-тел няма възможност за добавяне на нови файлови формати.
- Условия за автори и издателства- всички условия за работа с нас, могат да бъдат прочетени в сайта на бгкнига, секцията за е-книги- http://www.bgkniga.bg/about/172/Usloviq ... M-tel.html
- Съдържанието- наистина като съдържание нямаме достатъчно книги. Личното ми мнение е, че много от издателите са негативно настроени към възможностите за бизнес с електронни книги, заради негативният заряд, който носят коментарите на потребителите, както и пиратството. Все повече издателства купуват е-права и се надявам в следващата една година да видим най-актуалните издания и електронен вариант.
- М-тел- що се отнася до възможността да се купят и от друг доставчик е-книгите ни- очаквам към края на годината да предложим интересни възможности :)
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Mandor »

Здравейте, Диана!
Ще си позволя да коментирам вашия коментар по дискутираните въпроси.

— Цената: Дори и цената да не е неоправдано висока, тя просто е висока. Не е нормално да мога да купя книжния вариант на „Ние, боговете“ от Вербер за 12 лв (а ако изчакам няколко месеца, мога да се сдобия с него и за 6-8 лв), а за електронния да ми искат 10 лв.
— DRM: Знам, че ви го налагат като изискване за да ви предоставят правото за електронно издание, но това е сериозен препъни-камък, и то само за „честните“ потребители. Ако някой се интересува защо — да отвори нова тема, там ще го обсъдим подробно. Само искам да отбележа, че репликата „Ние управляваме начина, по който читателя използва книгите.“ (от сайта) звучи доста зловещо, макар че изобщо не е вярна. Но — предполагам — тя топли сърцата на технически неграмотните автори и издатели.
— Оформлението на книгите: Не мога да го коментирам, тъй като нямам достъп дори до безплатните заглавия в магазина на М-Тел. Не разбирам защо е нужно да си абонат на М-Тел, за да изтеглиш безплатна книга от техния „магазин“.
— Файлови формати: Вече ми омръзна да повтарям, но явно пак се налага: PDF не е формат за електронни книги, а е формат за електронно представяне на хартиени книги. Остава само ePub, който все още не е изчистен докрай в системите на Adobe.

И така нататък, и така нататък… изобщо, подходът към електронните книги у нас ми напомня на приказката „ори, мели, яж“ — „ще купим (наемем) Adobe Content Server, ще се закачим между източниците (автори, издатели) и разпространителите със съответния процент и — готово!“ Само че всичко е свързано — и неразвитите микроразплащания у нас, и скъпия мобилен трафик, и техническата неграмотност на издателите оказват влияние, а като добавим и напълно безмисления DRM, услугата няма да се окаже толкова търсена. И накрая пак някой ще трябва да излезе виновен — я пиратите, я Читанка…

Всичко гореизброено е мое лично мнение. Ще си позволя само още един коментар: Не е нормално на посочената от вас малка страница в bgkniga да има пет печатни грешки. Създава лоша представа за качеството на услугите по редакцията и оформлението, които предлагате.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Кал »

Диана,

Първоначално мислех да ви се извиня за грубия тон в първото си включване.

След като внимателно прочетох вашето включване обаче, вече мисля друго. Че бях неоправдано мек.

Едно:

Къде, в линка, който сте ни дали, пише какви точно са условията за работа с автори? Процент от цената на книгата, който авторите получават? Процент за вас? Процент за други?

Това, в крайна сметка, условия за сътрудничество ли са? Или някакви свободни разсъждения?

Две - ТОВА ли са въпросните условия?
Диана от БГкнига написа: Цената на е-книгите- Ако говорим за преводна литература-цената се определя от издателството и включва 25% разход за авторско право, 20% ДДС, 35% Търговска отстъпка/ - от нея се изплащат всички такси към Адобе и други разходи/, както и пропорционален процент разходи от общите за книгата. Не съм съгласна, че цените са неоправдано високи.
Да видим дали ви разбрах добре:

- Авторът взима 25 процента от цената на е-книгата;

- Държавата си взима нейните 20%;

- Вие взимате 35 %;

- Някой - неизвестно кой, и по-лошото, по какви заслуги, взима останалите 20 %.

Диана... вие някога писали ли сте книга? Познавате ли процеса по създаване на един текст - от първоначалното му измисляне, до последната коректура и предпечата? Имате ли представа кой участник в този процес колко усилия полага?

Ако смятате, че имате - с какви очи, за Бога, смеете да искате 35 процента от общата стойност на книгата за себе си, а за автора да остават 25?

Ако пък нямате - защо сте си избрали този бранш?

А тия 20 процента, които се губят - те къде се губят?

Ако не съм ви разбрал добре... аз ли съм виновен?

Калин Ненов,
изключително ядосан читател, автор, редактор, коректор, издател, популяризатор и разпространител
Страхувах се, че съм нищожен във Всемира… Чак сега почвам да се радвам, че съм дребен – това значи, че има много място да раста…
(„Слънце недосегаемо“)


Човешката библиотека е... нова. Елате! :)
БГкнига

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от БГкнига »

Здравейте Калин,
за разлика от вас аз няма да съм груба :)
-Ние не взимаме 35% от книгата, тези пари се поделят между нас и търговеца- в случая М-тел и от тях се плащат таксите към Adobe.
Другите 65% се задържат от издателството, ако може да ни издаде фактура. Какви са разходите на издателството - това, няма значение за мен.
Все пак книгоиздаването е бизнес- в него се влагат пари и се очаква да се спечелят.
-Без значение дали PDF за вас е формат за е-книги- половината от продажбите са на e-книги в PDF формат.
Ние както и колегите от Библио и Е-Книги, се опитваме да създадем бизнес среда за продажба на електронни книги, а дали го правим добре или зле- само времето ще покаже. Приветствам всички конкуренти и всички автори и издатели, които искат да разпространяват съдържание в електронен вид.
Благодаря за градивните критики и ако имате предложение за начин по който можем да работим заедно пишете ми мейл: [email protected]

п.с. взимам си бележка за правописните грешки веднага :)
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Кал »

Диана,

Благодаря за уточнението "35 за нас (с М-тел) - 65 за издателството (те си решават как ги разпределят)".

Сега може да си го сложите и на страницата с официални условия. Ако вече бяхте, въобще нямаше да се стигне до моето "едно" по-горе.

Моля да ме разберете добре. Аз не съм против начинанието ви. Аз съм против непрофесионализма. Непрофесионализмът - като започнем от начина, по който се издават 90% от бг книгите в момента, и стигнем до неясни условия за съвместна работа като горните - е онова, което уби и продължава да убива книгокупуването в България. Включително и като бизнес, да.

Ако на мен не вярвате - питайте примерно коректорите в "Моята библиотека" колко коригиране им се налага да правят по текстовете, преди да ги качат тук. 90% от сега издаваните книги, в очите на страстния читател, са несериозни; и обидни, като отношение... като съотношение "цена - качество", ако предпочитате. Ето ви още тема за размисъл тук.

Не отговорихте на въпросите ми
... вие някога писали ли сте книга? Познавате ли процеса по създаване на един текст - от първоначалното му измисляне, до последната коректура и предпечата? Имате ли представа кой участник в този процес колко усилия полага?
Като отговор евентуално мога да приема това:
Все пак книгоиздаването е бизнес- в него се влагат пари и се очаква да се спечелят
Ако е то - нямам повече въпроси.

Имам само един цитат:
Шепа думи за цената й [на стихосбирката "Фантастихия"] в е-буковия магазин на М-Тел. Понеже с Наско не можем да издадем фактура по ДДС, ни „съдират” 55% търговска отстъпка. Ние бяхме предложили книгата да струва 4 лева, а посредникът „БГ книга” закръгли цената на 5, без да ни пита (по колкото впрочем вървят и повечето им заглавия в раздела „Поезия”).

М-дам... Така е, когато влизаш в ръцете на търговци, които от своя страна пък са влезли в Храма.
(Александър Карапанчев)

Ако някой (резонно) си задава въпроса: "Добре, Кал - ти какво предлагаш?"

Предлагам ви, когато си избирате откъде ще купите следващата книга, да разберете кой ви я продава. И какво от вашите пари стига до автора. И защо. (Това последното е само за напреднали - трудно се изкопчва информация, като е за "защо". Стойте и гледайте. :( )

И като понатрупате впечатления - от това издателство, от онази книжарница, - да почнете да правите избора си съзнателно. Целенасочено. Така че пак да съживим книгокупуването и желанието си да се доверяваме на български писатели и на български издатели.

Да бъдете читатели>>потребители, не потребители>>читатели.

Да бъдем... да?

Калин
Последната и единствена промяна е направена от Кал на 02 август 2011, 09:59.
Страхувах се, че съм нищожен във Всемира… Чак сега почвам да се радвам, че съм дребен – това значи, че има много място да раста…
(„Слънце недосегаемо“)


Човешката библиотека е... нова. Елате! :)
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Mandor »

Хайде да си го кажем направо — заменихме един дявол с друг.
Всички издателства се оплакват, че разпространителите прибират между 50 и 60% от коричната цена. И това е вярно. Затова повечето хора се надяваха, че при отпадане на разходите за печат (хартия, услуга, корица, ламинат и т.н.) и при елиминиране на разпространителите — т.е. издателствата сами да си разпространяват е-книгите, — цената на книгите ще падне приблизително три пъти.
Да, ама не. На практика, за да получиш право за разпространение на е-издание на преводен автор, трябва да гарантираш, че текстът ще е защитен с DRM. И най-масово използваното средство е Adobe Content Server. Съответно — трябва да осигуриш допълнителна техника и персонал, за да поддържаш тази услуга. Което много малко издателства могат да си позволят. И което довежда до възникването на друг вид посредници, като БГКнига, които осигуряват необходимото за законно разпространение на е-книги. Тук изобщо не коментирам процента им — всеки бизнес си има минимум печалба, която трябва да осигури, ако иска да оцелее. Само че за крайните потребители няма никаква разлика. А от тях зависи колко и какво ще се купува.
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Odisey »

При спорове между фенове и професионалисти винаги надделяват по-викащите - в случая това са фенове.
Затова тази тема си стана безсмислена от самото начало.
ДРМ-а важи само за преводните автори, а и тогава говорим за разходи на издателство, той западния автор си е получил парите.
Нищо не пречи българските автори да се продават спокойно без защита, на база съзнателността на читателите.
Реално погледнато, ти развиваш подобна схема. Лошото е, че явно не работи добре и избива в молби за "хляба и мармалада".
Може би, ако го нямаше този сайт, може би ако читателите имаха съзнанието, че не само сиренето е с пари...
Не знам, навсякъде на запад от нас Донорството /Donate/ работи като схема. Тук, като човек десет години поддържащ безплатен сайт ти казвам - не, не работи и няма да проработи. /Имал си бол пари, плати си! Бай Ганьо/.

Извън това не разбирам логиката на обсъждането - има едни хора, които се опитват да правят пари от българска литература /западната не я обсъждане, западния автор не е ощетен/.
Те или ще успеят, или няма да успеят. Купуването на книги нито е задължително, нито е от първа необходимост. Само "Винету" върви добре, ама щото е любима книга на знаете кого. Извън тази схема, всеки е свободен да издава и продава книгите си както смята за добре.

Трета година ми проглушаваш ушите как вашите методи ще загробят книгоиздаването. Радвам се, ако сте прави, мен би ми било по-изгодно. За съжаление, към момента не е така. Българското книгоиздаване и най-вече книгопродаване ще се промени максимум в рамките на година, две, моделът в момента си е изчерпал възможностите. Това се видя на разговорите на Коледния панаир.
Но това не е тема за тук.
Ако някой (резонно) си задава въпроса: "Добре, Кал - ти какво предлагаш?"

Предлагам ви, когато си избирате откъде ще купите следващата книга, да разберете кой ви я продава. И какво от вашите пари стига до автора. И защо. (Това последното е само за напреднали - трудно се изкопчва информация, като е за "защо". Стойте и гледайте. )

И като понатрупате впечатления - от това издателство, от онази книжарница, - да почнете да правите избора си съзнателно. Целенасочено. Така че пак да съживим книгокупуването и желанието си да се доверяваме на български писатели и на български издатели.

Да бъдете читатели>>потребители, не потребители>>читатели.

Да бъдем... да?

Калин
Това ВЕЧЕ не работи. Не знам дали е и проработвало. Идеята купувачите да гласуват с портфейла си пропадна, дано с нея пропаднат и всякакви други екофашизми /много си усвоил лексика оттам/.
И тъй като на мен надали вярваш - ето ти статия на професионалисти - "Краят на зеления маркетинг" - http://www.dnevnik.bg/ekobiznes/2011/07 ... ail_mynews

А българският писател трябва да си смени много сериозно начина на мислене /и действие/. Много по-сериозно от българския издател и да е с няколко обиколки напред. Колкото и тъпо, и тъжно да звучи, бизнесът на книгоиздаването може да си работи много успешно и без български автори. Даже, реално, по-успешно. Тук съм описал защо - "Българският автор на никого не е нужен" - http://www.knigite.bg/colon.php?id=704

П.С. Никога не съм издавал нещо друго освен български автори /от името на Буквите/.
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Odisey »

Mandor написа:Хайде да си го кажем направо — заменихме един дявол с друг.
Всички издателства се оплакват, че разпространителите прибират между 50 и 60% от коричната цена. И това е вярно. Затова повечето хора се надяваха, че при отпадане на разходите за печат (хартия, услуга, корица, ламинат и т.н.) и при елиминиране на разпространителите — т.е. издателствата сами да си разпространяват е-книгите, — цената на книгите ще падне приблизително три пъти.
Да, ама не. На практика, за да получиш право за разпространение на е-издание на преводен автор, трябва да гарантираш, че текстът ще е защитен с DRM. И най-масово използваното средство е Adobe Content Server. Съответно — трябва да осигуриш допълнителна техника и персонал, за да поддържаш тази услуга. Което много малко издателства могат да си позволят. И което довежда до възникването на друг вид посредници, като БГКнига, които осигуряват необходимото за законно разпространение на е-книги. Тук изобщо не коментирам процента им — всеки бизнес си има минимум печалба, която трябва да осигури, ако иска да оцелее. Само че за крайните потребители няма никаква разлика. А от тях зависи колко и какво ще се купува.
Мисля, че косвено ти отговорих в другия постинг.
Да лансирам една идея - защо примерно Министерството на културата не закупят един Адоб сървър /200 000 лв за закупуване, инсталиране и прочие не е нещо сериозно за бюджета на министерството/ и те да станат основен гарант и разпределител. Хем защитават твърдо авторските права, хем от отчисленията може да се основе фонд за издаване на български книги.
Тук има хора, дето ги викат често като "експерти" в министерството, да седнат да развият идеята - ще има печалба за всички.
Доколкото съм запознат Адоб иска 15 евроцента на защитата на всяка книга, значи грубо 30-40 ст. Да кажем с разходите - да стане 50-60. Останалото може да са печалби.

Някак си не ми се иска да ти казвам причините поради които това няма да стане...
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Mandor »

Odisey написа:Мисля, че косвено ти отговорих в другия постинг.
Мисля, че не съм задавал никакъв въпрос.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Кал »

Богданов - без коментар.

(Изгуби ме като събеседник още с включванията в другата тема.)
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Odisey »

Кал написа:Богданов - без коментар.

(Изгуби ме като събеседник още с включванията в другата тема.)
По мои представи, тоя процес протече някъде края на 2006-та. Коментарите бяха за Гугъл и другите интересуващи се.
Като цяло - опитите не се броят, броят се резултатите.
Гост

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Гост »

Относно DRM без реклама :)
......използва за защита на електронните издания така наречения воден знак - Digital watermarking. Това е относително нов метод за защита, разработен от водещ немски университет в областта на ИТ сигурност - Fraunhofer Institut. При този метод (*DocMark) готовият за продажба файл се маркира с номера на поръчката. Тази маркировка е невидима. Водният знак може да се разчете, дори ако файлът е отпечатан или сканиран. Ако файлът бъде качен за нелегално разпространение в Интернет е възможно да се установи личността на нарушителя на правата за разпространение. Файлът се сканира и от него се извлича номера на поръчката, която после се сравнява с базата данни на ..... Методът е тестван и работи успешно в libreka - http://www.libreka.de, която е една от най-големите платформи за продажба и разпространение на електронни книги в Германия, с повече от седемдесет и три хиляди заглавия на над хиляда немски издателства. Предимствата на този метод за защита пред този на Adobe Content Server са следните: - цената за защита на отделно копие е много по-ниска; - не се изисква инсталирането на какъвто и да е софтуер на клиентския компютър или на устройството за четене; - гарантирана е пълна съвместимост със сегашни или бъдещи устройства за четене; - устройствата, на които може да се чете файла не са обвързани с изискването да поддържат защитата на Аdobe; - защитата включва много по-силен елемент на персонализация; - защитата отговаря напълно на изискванията на законодателството в Европейският съюз, като са защитени правата на потребителя и автора;
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Endymion »

Гост, не знам колко е за хвалба че в e-kniga.eu използват никому неизвестна система за защита, но от описанието ти стигам до два извода. Или книгите са само картинки, което ги прави по-неудобни дори от PDF-ите, или защитата работи само пред хора, които не знаят от къде да изтеглят спецификацията на ePub. И в двата случая ми се струва че е по-добре да зарежат DRM-а. Нищо чудно за премахване на „водният знак“ да е достатъчно файла да се конвертира от ePub в друг поддържан от Calibre формат.
БГкнига

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от БГкнига »

И аз смятам, че системата на Libreka е най- добрия вариант към момента, но за да можем да предложим преводни заглавия използваме системата на Адобе. Надявам се с течение на времето нещата да се регулират и да станат възможно най- удобни за потребителя независимо от устройството и операционната система, която използва. За мен към момента най- големият недостатък на книжарниците за е-книги в България е не технологията, а малкия асортимент и липсата на касови заглавия.
Гост

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Гост »

Относно защитата.
Дори и да конвертираш Epub към друг формат защитата остава. В общите условия конвертирането е разрешено - когато купеният файл не е съвместим с твоето устройство. Което е по-интересно, дори да сканираш файла защитата остава. Трябва да се преписва :D Що се отнася до Epub стандарта той дава възможност за защита. Просто не си го прочел както трябва :D
Ползвайте си със здраве ADEPT той е известен :mrgreen:
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Endymion »

Защита, която оцелява при конвертиране в fb2 или txt си е нещо наистина сериозно. Особено ако съществува извън рекламните материали. В тази връзка ще ми е интересно да прочета поне някаква брошура по темата. Краткото ми търсене из Интернет не стигна до никъде.

А какво имате в предвид като говорите за сканиране на файл?
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Mandor »

Това започва да прилича на разговор за Йети — всеки е чувал за него, но никой не го е виждал. На теория нещата ми звучат съмнително — не съм срещал дори споменаване за надеждна система за стеганография в текстове, но знае ли човек?…

Гост, предполагам, че нямаш техническата възможност за демонстрация — защита на текст + проверка след конвертиране?
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Odisey »

Само за справка:

М-тел работят само с 6 цени и ще приравнят книгите на някоя от тях ако не съвпада.
0, 2.50 , 5, 6, 7.50, 10, 15

Цени на СМС-и

0,50, 1, 2, 4, 5

За да се избегнат бъдещи напразни надежди и безсмислени спорове
sv_markov
Мнения: 14
Регистрация: 12 октомври 2011, 18:30

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от sv_markov »

http://www.helikon.bg/author/67281/
Интересни цени на електронните издания.
Гост

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Гост »

аха, и после ще кажат "ми те не се купуват, за това не издавме"
Гост

Re: Преглед на книжарниците за е-книги

Мнение от Гост »

Още една книжарница за е-книги, която прави плахи опити за качване на книги и в .mobi формат: http://shop.myebook.bg :D
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости