АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Съобщения, свързани с библиотеката, които трябва да се прочетат
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
charli

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от charli »

    Едни се мъчат да ни задължат да купуваме книги други да стачкуваме. Задължение му е майката.
    Утре ще ти мине и ще махнеш "траура" надявам се.
    Тая вечер явно ще съм на пиратски филми/сериали.
    Аватар
    Борислав
    Мнения: 1065
    Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Борислав »

    Кал написа:Дали има смисъл пак да пишем писмо до издателствата, членуващи в АБК? Какво да ги попитаме този път?

    („Ще напуснете ли асоциацията най-сетне?“ е едно възможно начало... но ми се ще да е нещо по-конструктивно. :D)
    Най-важното, което трябва да се знае, е дали въобще подкрепят тази акция на АБК. Много хора ще искат да бойкотират издателствата и е добре да знаят кои от тях действат като врагове на читателите.

    Моля всички, които четат тук, да помислят и да дадат предложения: Какво желаете да попитате или помолите българските издатели?
    slavyana
    Мнения: 4
    Регистрация: 19 януари 2011, 18:44

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от slavyana »

    Предложение: Какъв им е проблема с читанката и склонни ли са в нормален разговор да се разреши този проблем. Или олелията със спирането на сайта и разните му там власти ги гали по някои определени части на тялото толкова много, че не могат без това удоволствие.
    Аватар
    Кал
    Мнения: 209
    Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
    Местонахождение: Човешката библиотека
    Връзка:

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Кал »

    Две организационни питанки:

    1. Докога да събираме въпроси?

    (Предлагам да не отглагаме много – че току-виж агент Ориндж, ъ, Олсъм, се задействал :P. Примерно: до понеделник.)

    2. Кой ще е подател на писмото?

    (Няма проблем да сме пак ние в Човешката библиотека. Но ми се струва, че ще е по-представително да е направо Моята библиотека. При това положение мога да осигуря списъка с имейли на издателствата в АБК.)
    sas83

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от sas83 »

    Аз пък не мога да си обясня кой в наши дни вече си копува книги ,дори да има възможност.Ами аз например си купувам по-важни неща.АКО Я НЯМА ЧИТАНКА ХОРАТА ЩЕ СПРАТ ДА ЧЕТАТ ИЗОБЩО.ТОВА Е МНОГО ПО-МАЩАБНО ОТ НЯКАКВИ СИ АВТОРСКИ ПРАВА.ХОРАТА В БЪЛГАРИЯ НЯМАТ ПАРИ.АКО СОФИЯНЦИ СА МНОГО ДОБРЕ ТО ОСТАНАЛИТЕ ХОРА НЕ СА.
    И ХАЙДЕ СЕГА ВЗЕМЕТЕ ИМ И ТОВА!!!!
    FaithHealer_
    Мнения: 2
    Регистрация: 13 декември 2011, 05:27

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от FaithHealer_ »

    dg73 написа:Когато българският книжен пазар започне да предлага електронни книги на адекватни цени и съвместими с ''Kindle'', тогава може и да имат някакво основание. На всички е ясно, че един български Amazon никога няма да стане реалност.

    Призовавам (и умолявам) екипа зад Chitanka.info и многобройните фенове на сайта, да не се отказват и да направят всичко възможно библиотеката да бъде спасена и този път!
    dg73, чужди мнения се цитират в '' '' (кавички).
    Виктор

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Виктор »

    Няма нужда да обсъждаме етичните аспекти на разпространяването на книги, единственият резултат е само разпалване на страстите, което е безплодно. Да, човек трябва да действа в унисон със собствените си морални норми и ценности, но това, че сте тук, показва достатъчно.

    Важното сега е да се предприемат мерки или срещу въпросната акция, или за контрирането ѝ. Писмото, което се обмисля е пример за първото, а да се изтеглят сървъра и всички книги - за второто.
    Предложението за .onion домейн е добро на теория, но ще намали посещаемостта на сайта с поне 50%. Privacy-то (поради липса на добър превод) в интернет пространството е хубаво нещо, но не е за всеки. Родителите ми едвам се справят с Internet Explorer, какво остава за настройка на проксита.

    П.П. Има ли смисъл да се сваля fb2 формата?
    pangelova61

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от pangelova61 »

    Уважаеми господа моля да ме информирате с какво мога да ви бъда полезна вместо да ме лишавате от достъп до библиотеката това е лишено от смисъл и не води до нищо.Ако трябва пуснете подписка в интернет или протест за да се чуе и нашето мнение .
    zearendil
    Мнения: 46
    Регистрация: 26 юли 2010, 16:24

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от zearendil »

    Борислав написа:Моля всички, които четат тук, да помислят и да дадат предложения: Какво желаете да попитате или помолите българските издатели?
    Аз искам да ги питам следното: По-важни ли са вашите (евентуални) печалби от възможността на хората да четат? Няма нужда да отговарят – по плодовете ще ги познаем.
    Денислав

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Денислав »

    zearendil, какви печалби?!
    Виктор

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Виктор »

    pangelova61 написа:Уважаеми господа моля да ме информирате с какво мога да ви бъда полезна вместо да ме лишавате от достъп до библиотеката това е лишено от смисъл и не води до нищо.Ако трябва пуснете подписка в интернет или протест за да се чуе и нашето мнение .
    Лишаването от достъп до библиотеката може да изглежда като зле обмислена "гладна стачка", но всъщност е много правилен ход за справяне с проблема. В момента 90% от книгите, които вълнуват българските книгоиздатели и ФБР са налични единствено като информация, но не и като съдържание. Не е сигурно дали това ще откаже АБК и ФБР, но поне е опит в правилната посока. Аз лично се надявам всичко това да е "много шум за нищо", дано да изляза прав.
    Денислав написа:zearendil, какви печалби?!
    Коментаторът над теб имаше предвид печалбите на книгоиздателите. :)
    Victor
    Мнения: 28
    Регистрация: 23 юли 2010, 10:25
    Местонахождение: София
    Връзка:

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Victor »

    Предлагам ви, г-н Алеко да ни покажете колко пари са Ви платили други библиотеки, електронни и хартиени, пък тогава елате и пак искайте пари.
    Hrischev

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Hrischev »

    На път са да счупят тъпомера. Вярно доста книги съм свалил оттук, но действам на принципа - харесам ли порчетената книга, намирам си я и я купувам. Не че няколкото ми лева кой знае колко ще спомогнат автора, но поне се чувствам по-добре. Без да чета книгите първо тук, най-вероятно няма и да ги купувам(най-вече българските, понеже на английски има къде да си ги намеря). Предполагам има и други хора като мен. Нищо де, тука ни е национален спорт да се правим на по-католици от Папата, та почти нищо не ме изненадва вече.
    Гост

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Гост »

    Само някои американски автори са "заключени". Други, като например последно представената на Лий Чайлд, е отворена...Т.е.?
    AnnaT

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от AnnaT »

    Да, разбирам, че имате нужда от подкрепа. Но, честно казано, се чувствам измамена от спрения достъп.

    Кажете каква е борбата, каква е целта и какви са средствата. Иначе не ви разбирам.
    Виктор

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Виктор »

    AnnaT написа:Да, разбирам, че имате нужда от подкрепа. Но, честно казано, се чувствам измамена от спрения достъп.

    Кажете каква е борбата, каква е целта и какви са средствата. Иначе не ви разбирам.
    Разбираемо да се чувствате измамена, само ако "Моята библиотека" са ви длъжни по някакъв начин. Ще се чувствате ли измамена, ако всеки ден приятел ви черпи с обяд и един ден спре да го прави?

    Както и да е, предлагам ви да прочетете моето мнение по въпроса малко по-нагоре. Дори да не съм прав и господата от "Моята библиотека" да са спрели достъпа, с идеята хората да видят какво ще е без сайта, та да откликнат по-подобаващо на зова им за помощ, не можете ли да разберете смисъла в това?
    manage6
    Мнения: 2
    Регистрация: 19 юли 2013, 14:11

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от manage6 »

    zearendil написа:
    Борислав написа:Моля всички, които четат тук, да помислят и да дадат предложения: Какво желаете да попитате или помолите българските издатели?
    Здравейте, смятам че трябва да им се обясни, че те ще бъдат потърпевшите от цялата история, защото Читанка пак ще я има, под една или друга форма, но тогава може и да не се спазва изискването за периода от три години гратис. Аз не мога да разбера какъв им е проблема точно с Читанка, която единствено е коректна и спазва хиляда изисквания. За мен тя е все едно Националната библиотека на България, мястото където се съхраняват книжните ни съкровища. Знаете ли колко пъти прочитам ревю на книга, харесва ми, искам да си я купя и отговора е изчерпан тираж или книгата не е в наличност, защото са минали няколко години от издаването? Читанка не им е виновна, страната е в криза, която засяга всички, не само книгоиздателите. По-добре да помислят как да подобрят организацията си, да са по-гъвкави, креативни, в синхрон с новите технологии, нека да помислят за бъдещите поколения, защото тук тиража не се изчерпва. Подкрепям ви напълно, освобождавам място за сваляне на архива, да се надяваме, че ще им дойде акъла в главите.
    jpinvest
    Мнения: 1
    Регистрация: 09 януари 2012, 14:48

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от jpinvest »

    Искам да регистрирам подкрепа за екипа на Читанка.
    Нямам намерение да се разпростирам върху безумието издател да иска спиране на четене на книги (повечето, от които дори не са издадени от него и съответно няма как да загуби пари). Не мисля, че привеждане на разумни доводи от сорта на: "четящите в библиотеката са бъдещите Ви клиенти за хартиени носители" и др., биха оказали влияние върху късогледи, меркантилно ориентирани псевдоинтелектуалци.
    Предлагам екипът на "Моята библиотека" да приложи всяко едно от изброените разумни средства да размножи и клонира съдържанието на библиотеката. Убеден съм, че почти всички потребители биха помогнали с каквото могат. Аз бих. Кажете как.

    С уважение:
    Юлиян Петров
    jenty

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от jenty »

    Изумен съм.Бих препоръчал на някои хора като не им харесва сайта, да си пуснат турския сериал :shock:
    anaconda
    Мнения: 4
    Регистрация: 19 юли 2013, 16:56

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от anaconda »

    Ще можете ли да качите нова версия на архива на Читанката, за да я имаме с последно добавените книги?
    Предишната версия е от началото на миналата година, а в момента сигурно са качени доста нови книги от тогава.
    Благодаря ви.
    Agarvaen
    Мнения: 16
    Регистрация: 17 май 2011, 18:43

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Agarvaen »

    А ние, обикновените посетители и ползователи на сайта, за които този сайт остава може би единственият начин да се намерят качествени книги на фона на бълваната помия, можем ли да направим нещо? При първата атака, доколкото си спомням, беше направен торент с част(или с цялото?) съдържание на сайта. Не може ли и сега да процедираме по същия начин?
    pechkov
    Мнения: 715
    Регистрация: 06 април 2009, 21:39
    Местонахождение: Монтана

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от pechkov »

    anaconda написа:Ще можете ли да качите нова версия на архива на Читанката...
    Към архивите всеки месец има файл за обновление:
    http://forum.chitanka.info/topic3415.html

    А ако имате предвид динамичната версия, то тя се обновява самостоятелно през интернет, ако разбира се сте я настроили правилно.
    Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
    niksidiksi
    Мнения: 1
    Регистрация: 15 февруари 2013, 18:57

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от niksidiksi »

    :x Добре всички го прочетохме и какво да спрем да четем книги заради жалкото предупреждение, което сте сложили?


    Преводът е извършен от модератор.
    Молбата ни е да използвате кирилица когато пишете на български език.
    Денислав

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Денислав »

    Неблагодарството е доста обезсърчително. Малко ме е срам.

    п.п. моя грешка по-горе.
    Гост

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Гост »

    Виктор написа:Предложението за .onion домейн е добро на теория, но ще намали посещаемостта на сайта с поне 50%.
    В същност няма проблем да посещавате сайтове на .onion домейни и без да инсталирате TOR или каквото и да било. Просто заменяте ".onion" с ".onion.to" или ".tor2web.org" и влизате в сайта.
    knun
    Мнения: 1
    Регистрация: 24 май 2012, 11:46

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от knun »

    chitanka.info е един много хубав и полезен за изключително голям брой хора сайт. Много са малко хората, които могат да си позволят да си купят книгите, а в много от библиотеките в България те липсват. Нека не забравяме и хората от по малките градове, чиито библиотеки са с минимален брой книги, за които е направо невъзможно да си намерят дадена книга. Призовавам всички хора, на които този сайт е помогнал поне веднъж, и умолявам екипът на chitanka.info да направят всичко по силите си да бъде спасена ''Моята библиотека". Убедена съм, че това не е само мое мнение, но и на многобройните посетители и привърженици на сайта.
    Гост

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Гост »

    Мисля, че се досетих защо някои издатели (праводържатели, не автори) искат библиотеката да бъде унищожена.

    В същност проблемът са не толкова новите книги, които библиотеката публикува, а факта, че библиотеката съдържа огромно количество книги, които са лесно достъпни за читателите (чрез няколко щраквания на мишката или въвеждане на няколко ключови думи) и поради това читателите има голяма вероятност вместо да купуват книги (няма значение дали нови или стари) да четат онлайн други книги.

    Например един читател има възможност да чете по 20 книги на година. Вместо да си купува по 20 книги (на хартия), той би могъл да прочете 10 книги в библиотеката, които не могат да се намерят на хартия и 10 нови (в смисъл скоро напечатани, не скоро написани*). Така печалбата на праводържателите (издателите) пада наполовина.

    Получава се така, че старите книги (които трудно се намират на хартия, защото издателите отказват да ги преиздават) се конкурират (доста успешно) с новите книги (и старите книги, които издателите са благоволили да преиздадат).

    Не казвам, че това е нещо лошо (особено като се има предвид лошото качество на книгите, които се продават по книжарниците - пълни са с "печатни" грешки, много от тях са псевдонаучни глупости и т.н.), само си мисля какви биха могли да бъдат мотивите на желаещите да се ликвидират библиотеките.
    Гост

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Гост »

    В крайна сметка пари губят печатарите. Защото онлайн библиотеките и онлайн книжарниците са мощна закриваща технология. Вече няма нужда книгите да се печатат на хартия. Доста е съмнителна и нуждата от издатели. Доставчиците на платежни услуги и банките също са ужасени, защото ги заплашва нова закриваща технология - Bitcoin.

    Кошмарът на издателите, печатарите и платежните паразити (Visa, MasterCard, PayPal и т.н.) е онлайн библиотека, която дава възможност на авторите да си публикуват произведението заедно с техния Bitcoin адрес и читателите да им плащат директно. Ако се включи и wiki система за краудсорсване на редакцията - това е ужас за класическите издатели, които не могат да пуснат на пазара книга без купища "печатни" грешки.

    В същност за прескачане на паразитите не е необходима библиотека - всеки автор може да си хоства копие на книгата на своя личен сайт и пак там да посочи Bitcoin адреса за плащане и даже да направи wiki система, чрез която желаещите да могат да коригират грешките в книгата. Но наличието на библиотека е сериозно предимство - така книгите ще бъдат запазени дори ако авторът спре поддръжката на личния си сайт.
    Rainbird
    Мнения: 1
    Регистрация: 19 юли 2013, 13:39

    Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

    Мнение от Rainbird »

    Борислав написа: Моля всички, които четат тук, да помислят и да дадат предложения: Какво желаете да попитате или помолите българските издатели?
    Някои набързо нахвърляни въпроса :

    Смятате ли се лично ощетени от Читанката? И ако да - посочете конкретни случаи.

    Вярвате ли (подобно на АБК...), че броят на безплатно свалените от Читанката екземпляри от една книга, се равнява на броя, който читателите действително щяха да си купят от съответната книга, в един свят, в който Читанката не съществува ?
    И при положение, че себестойността на дигиталната книга не се равнява на тази на отпечатаната на хартия, не са ли изнасяните цифри за загуби втори път умишлено преувеличени ?

    Ако се разграничавате от подобни манипулативни твърдения, желаете конструктивен диалог и изказванията и действията на АБК, от "ваше име", не съответстват на собствените ви виждания - бихте ли излезли с ваше собствено становище по въпроса за библиотека (именно "библиотека", а не "книжарница") като Читанката?
    Отговор

    Обратно към

    Кой е на линия

    Потребители, разглеждащи форума: 0 гости