АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Съобщения, свързани с библиотеката, които трябва да се прочетат
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от notman »

wow написа:до "notman"

е този отговор беше много груб. не мисля, че грубият език е необходим.
И аз не мисля, че канският рев на търтеите беше необходим, ама... Продължават да си каканижат, продължават, и никакви аргументи не стигат до мозъците им, никаква мисъл не проблясва там. Мозъците им са заети от едно голямо, ярко светещо ИСКАМ!
И какво - аз да им благодаря и да ги черпя по бира ли?
психотерапевт

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от психотерапевт »

notman написа:
wow написа:до "notman"
Мозъците им са заети от едно голямо, ярко светещо ИСКАМ!
И какво - аз да им благодаря и да ги черпя по бира ли?
Ти прочете ли Аз, търтея какво ти написах? Ти какво точно искаш от нас - читателите потребители на благата тук? Не се ли сещаш, че ние търтеите превеждаме субтитри, качваме филми, пълним колибки със знание, хостваме информация, един реактор на АЕЦ работи за да захранва нон стоп компютрите ни! Какъв се явяваш точно ти за да ни държиш такъв тон?!? Как точно пилешкия ти мозък прави разлика между търтей и пчеличка, защото явно не умее!


Бележка от модератор: Първо и последно предупреждение. Спрете да разводнявате темата!
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Борислав »

v5ev написа:Ами кажете какво още очаквате - не само "трябва да се действа"!
Близките ми очаквания са Моята библиотека да се разпростре върху няколко хиляди компютъра, както и да се създадат различни огледала, достъпни през Мрежата.
SamBoetes
Мнения: 11
Регистрация: 19 юни 2011, 10:41

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от SamBoetes »

notman написа: Ами направи си своя библиотека, подобна на тази, и в нея прилагай собствените си "добри" идеи бе, майсторе! Тия хора са се убили от труд тук, за да докарат нещата до нивото в момента, а в отговор получават сополите и ревовете на разни търтеи, които знаят само да искат!
Направи си своя библиотека, пък там като търтеите реват срещу теб, аз ще те защитя!
И изобщо, всички вие с "идеите" - идеите са нищо, ако не се реализират! Щом пък са чак толкова добри вашите, направете си труда да им дадете живот, а не авторитетно да давате оценка за действията на екипа на "Моята библиотека" - оценка, която никой не ви е искал. Посочете ми, всички вие с "идеите", кога и къде сте благодарили в този форум!
Аз, за разлика от теб, съм сканирал, разпознавал и качвал книги в Читанка, колкото и скромна да е бройката им.
За разлика от теб. Твоят ник е отговорен за 0 (нула) допринесен труд на този сайт, така като гледам списъка с помощниците.
Затова айде замълчи, спазвай цивилизован тон и не се опитвай да поучаваш останалите от позицията си на 100% ползвател и 0% създател на съдържание ("търтей" ли е актуално да се казва на такива напоследък?)
SamBoetes
Мнения: 11
Регистрация: 19 юни 2011, 10:41

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от SamBoetes »

И за да влезем пак в по-съзидателния тон на дискусията, да коментирам по същество:
Въпросното лице Веселин Тодоров го е казал много ясно: (По повод спрения достъп до произведения с авторски права): “Това означава, че целта ни е постигната – спазването на правата. С няколко мои писма съм постигнал повече резултати от ДАНС и прокуратурата за години”.
Какъв сигнал изпраща Читанка до хората, които са против нея? Какъв наистина? Не накарахте ли тоя тип да си повярва?
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от notman »

SamBoetes написа:
notman написа: Ами направи си своя библиотека, подобна на тази, и в нея прилагай собствените си "добри" идеи бе, майсторе! Тия хора са се убили от труд тук, за да докарат нещата до нивото в момента, а в отговор получават сополите и ревовете на разни търтеи, които знаят само да искат!
Направи си своя библиотека, пък там като търтеите реват срещу теб, аз ще те защитя!
И изобщо, всички вие с "идеите" - идеите са нищо, ако не се реализират! Щом пък са чак толкова добри вашите, направете си труда да им дадете живот, а не авторитетно да давате оценка за действията на екипа на "Моята библиотека" - оценка, която никой не ви е искал. Посочете ми, всички вие с "идеите", кога и къде сте благодарили в този форум!
Аз, за разлика от теб, съм сканирал, разпознавал и качвал книги в Читанка, колкото и скромна да е бройката им.
За разлика от теб. Твоят ник е отговорен за 0 (нула) допринесен труд на този сайт, така като гледам списъка с помощниците.
Затова айде замълчи, спазвай цивилизован тон и не се опитвай да поучаваш останалите от позицията си на 100% ползвател и 0% създател на съдържание ("търтей" ли е актуално да се казва на такива напоследък?)
Без ник, приятелю, съм контактувал с Виктор от bezmonitor.com. А ти може би знаеш, че част от книгите тук идват оттам.
SamBoetes
Мнения: 11
Регистрация: 19 юни 2011, 10:41

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от SamBoetes »

Тогава спри да създаваш излишни конфликти. Тук сме от една и съща страна на барикадата.
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Борислав написа:
v5ev написа:Ами кажете какво още очаквате - не само "трябва да се действа"!
Близките ми очаквания са Моята библиотека да се разпростре върху няколко хиляди компютъра, както и да се създадат различни огледала, достъпни през Мрежата.
Колко от потребителите на Читанка ползват настолни компютри включени 24/7?

Не се заяждам и не разводнявам темата. Предизвиквам дискусия като човек с опит - познаващ навиците, възможностите, желанията на интернет потребителите и леко учуден от методите ползвани тук в момента. Включително писането с няколко ника от хора на които би трябвало да им е ясно, че такова пренебрежително подценяващо участниците в дискусията действие е малко обидно.
v5ev
Мнения: 127
Регистрация: 06 януари 2010, 20:39

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от v5ev »

Абе хора, не знаете ли за правилото 80/20. Така е било, така и ще бъде. Но това не трябва да ограничава правото на мнение. Когато правиш нещо безвъзмездно или го правиш и знаеш, че в най-добрия случай ще ти благодарят. Или не го правиш. Някой е направил много за Читанка и аз има от чужбина достъп да български книги. Аз обаче може би някъде другаде съм направил нещо и някой друг пък там се възползва безвъзмездно от благата.
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от notman »

Няма такова нещо като барикада тук. Има проблем, но няма барикади, фортификации, стратегически укрепления и така нататък. Има проблем и тоя проблем е грижа на екипа на "Моята библиотека", поне докато не поискат помощ от нас. На тоя етап не съм забелязал да са искали акъл, затова и гледам да се въздържам от изказване на "умни мисли" какво да правят. Борислав отвори дума за локални огледални версии, явно от това има нужда. Не от окопи, землянки и барикади.
seikath
Мнения: 8
Регистрация: 24 май 2011, 16:13

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от seikath »

соне написа:http://www.prq.se/?intl=1

Срещу 10 евро на месец си решавате проблема.
Е, каква е пречката?
Точно, изтегли Читанка и я сложи на prq.se, прекрасна идея.

Поздрави
психотерапевт

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от психотерапевт »

petrovich написа:Ето и чакания торент: Моята библиотека на виртуална машина.
Хари, само една забележка. Малка грешка но съществена - защо синхронизираш от този домейн? Нали идеята е като забранят този домейн тези машини да работят?
Не видях нищо облачно.
След като имаме вече тази машина, може всяка книжка да си е торентче с магнетче и един клиент да сийдва. Индианчето го оставяме само за локална консумация за да си нямаме проблеми с разни дето се напъват да опазват "правата на авторите".
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Inf »

соне написа:"Мисля, че се каните да печелите от читанката, а тя не е само вашият труд, а най-вече трудът на всички OCR-ващи хора, които я захранват.
И преди е имало атаки, но сегашните ви действия са много различни, което ме навежда на мисълта, че и вие сте различни хора.
Останалото е още по-явно. Това определено не са въпроси и още повече идеи. Просто са някакви жалки обвинения и/или опит за някакви интриги, вероятно от поредните "случайни" хора пишещи в темата. Предлагам просто да се игнорират такива.
Epsilon
Мнения: 16
Регистрация: 02 септември 2009, 14:19

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Epsilon »

Деветнадесет страници писания и почти всичко е преливане от пусто в празно. Все си мисля, че ако дори 1/5 от вас, вместо да си чешат езиците (респ. пръстите), бяха се заели само по една книжка да коригират от качените в ателието и чакащи за корекция, щеше да има повече полза. Едва ли щеше да ви отнеме повече от няколко дни, като отделяте по час-два дневно.
Но е по-лесно да се дрънка, за съжаление.
Екипът ни никога не е търсил благодарности и/или финансова изгода от това, че в продължение на години обогатяваме Читанка непрекъснато, затова и плюенето, на което съм свидетел сега, ме огорчава, честно казано. Но.. здраве да е. Аз няма да престана да качвам книжки, а вие продължавайте на воля да си плюете.
readforfree
Мнения: 24
Регистрация: 04 август 2013, 19:31

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от readforfree »

Напротив, в последните две страници се написаха аргументирани мнения. Имаше и дрънкане - в червен цвят. Имаше и плюене - по хора не от екипа. Но общо взето твърдо стоя зад мнението си, че цялата тази истерия е фалшива! А ограничаването на определени книги е безумно малоумно решение! Не плюя. Правя забележка за грешки, които правите!
(писах досега като психотерапевта)
potrebitel

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от potrebitel »

Добре, но се замислете, че все пак безплатен обяд няма... С безплатното разпространяване на книги освен американските автори са потърпевши и българските... това би било все едно и вие срещу вашия труд да не получавате нищо друго освен да ви кажат какъв добър автор сте, а това, уви, къща не храни.
boykomail
Мнения: 1
Регистрация: 02 май 2011, 09:31

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от boykomail »

"Моята библиотека" е ценно хранилище на знание, до което аз и моите деца искаме да имаме достъп. Купуваме книгата, която е ценна за нас. Желаем успех и благодарим от сърце на съдателя и всеки, положил усилие, проекта да се развива!
readforfree
Мнения: 24
Регистрация: 04 август 2013, 19:31

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от readforfree »

potrebitel написа:Добре, но се замислете, че все пак безплатен обяд няма... С безплатното разпространяване на книги освен американските автори са потърпевши и българските... това би било все едно и вие срещу вашия труд да не получавате нищо друго освен да ви кажат какъв добър автор сте, а това, уви, къща не храни.
Такива съвременни български автори комерсиалисти с лопата да ги ринеш. Ако не изтичаха направо в електронен формат от предпечата, никой нямаше да си прави труда да ги оцр-ва и да ги слага в читанката.
Ако наистина ти хареса някоя книга от читанката, за която мислиш, че автора е ощетен - знаеш къде е книжарницата. Купи книгата и ако не я искаш на хартия - подари я.
v5ev
Мнения: 127
Регистрация: 06 януари 2010, 20:39

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от v5ev »

Защо всички забравят, че Читанка не публикува книги, издадени през последните 2 години. Ако книгата на един автор две години стои по рафтовете и не се е продала, за мен значи че или книгата не струва или издателят се е "престарал" с цената.
Бозавия

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Бозавия »

Пичове от Читанка!

Не обръщайте внимание на разните хейтъри и терапеФти. Разликата между тях и Вас е парадигматична. Тези креатури само могат да мрънкат и лаят. Да хапят не могат - нямат ни зъби, ни топки за това.
Да! на работните пчели на Читанка.
Да! на любознателните читатели.
Не! на търтеите консуматори.
________________________

Ще има пак звезди... и кучета... ще има,
виещи към тях... като преди.


Дерзайте, читанковци!
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Бам Бам »

potrebitel написа:С безплатното разпространяване на книги освен американските автори са потърпевши и българските...
Поредната глупост. В Читанка книги на живи български писатели се появяват само след изричното одобрение на въпросния автор. Ако не даде такова няма как творбата му да бъде качена в този сайт. И това не е правило от сега, ами винаги си е било така.

Питайте petrovich колко време е загубил в издирване на по-възрастните нашенски писатели, за да ги пита дали са съгласни техни произведения да се появят тук. Просто не е за вярване колко заблудени са някои хора и как не могат да осъзнаят, че Читанка не е пиратски сайт и тук правата на авторите се уважават много повече, отколкото навсякъде другаде.
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Шаркан »

potrebitel написа:Добре, но се замислете, че все пак безплатен обяд няма... С безплатното разпространяване на книги освен американските автори са потърпевши и българските... това би било все едно и вие срещу вашия труд да не получавате нищо друго освен да ви кажат какъв добър автор сте, а това, уви, къща не храни.
въпрос от мен като автор:
а да не би от издателите (и разпространителите) да получавам нещо сега?

докато през Читанка читателите разбират, че ме има. После тези, които харесват написаното и искат още, намират начини да платят (по желание и по възможности) САМО ЗА ТЕЗИ ОТ КНИГИТЕ, КОИТО СПОРЕД ТЯХ ГО ЗАСЛУЖАВАТ.
По-малкото от този начин си е точно "безплатен обяд" за мнозина издатели и практически всички разпространители, като последните прибират отстъпка от 40% нагоре, без да имат съизмерим принос в създаването на дадено заглавие.
И именно те действат по принципа: "без нас оставаш неизвестен".
Е, майната им.

отделно, Потребител, наясно ли си с мотивите изобщо човек да сяда да пише? Или да превежда, щото за превод се иска поне малко съчинителско-разказваческа дарба, за да не четете накрая боклук?
Възнаграждението на труда, разбира се, е важно, още сме тук и сега, ама наясно ли сте какво е то фактически?

хайде стига предъвкване на едни и същи демагогеми, мама му стара!

------------------------------
readforfree написа:Ако наистина ти хареса някоя книга от читанката, за която мислиш, че автора е ощетен - знаеш къде е книжарницата. Купи книгата и ако не я искаш на хартия - подари я.
изобщо не е сигурно, че нещо от продаденото ще попадне у автора. Сметки с калкулатор.

-------------------------------
Бам Бам написа:Читанка не е пиратски сайт
и да е - какво от това?
Никой "пират" не си е присвоил нечий текст, не е казал, че той му е автор.
А точно това на дело правят някои издатели - "ти си авторът, за теб славата, за нас - по-малоценните неща".

я вижте това:
http://sm.a-bg.net/2013/02/18/pirati-ili-ikonomisti.htm

----------------------------------------------------------
и последно:
който не иска да го четат "пиратски" - да не пише изобщо!
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Шаркан »

v5ev написа:Защо всички забравят, че Читанка не публикува книги, издадени през последните 2 години. Ако книгата на един автор две години стои по рафтовете и не се е продала, за мен значи че или книгата не струва или издателят се е "престарал" с цената.
един факт: през последното десетилетие ПОЛОВИНАТА от светвно произведените храни СЕ ИЗХВЪРЛЯ. Част от нея наистина "залежава". Сигурно няма нужда от нея? Не, няма платежоспособни нуждаещи се.
Така и с книгите - залежаването не е признак, че "не струват", по-скоро е "престараване с цената" (от която, напомням, близо половината остава у разпространителите; това не е чудно, от зората на капитализма - 1600 година, Британската Ост-Индийска компания - главни са интересите на търговците, не на производителите и потребителите).

(а ДДС?)

така че зад Читанка би трябвало да застанат всички здравомислещи издателства.
Да, ама не. Защо? Защото очевидно античитанкаджийските издателства са:
а) ръководени идиоти (не е изключено);
б) банални перачници за пари (кое му е чудното? цели "нови" университети има с такава задача);
в) повече са свързани с търговците, отколкото това личи отстрани (и в този случай поведението им е логично).

А че мутрата от АБК бил казал, че "постигнал целите си" - виждали ли сте как бит петел, като се измъкне, оправя перушината, застава на безопасно място и победоносно кукурига...?
rigden
Мнения: 6
Регистрация: 19 юли 2008, 15:08

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от rigden »

Някой знае ли кои книги се водят неприкосновени, т.е. културно наследство?
Agarvaen
Мнения: 16
Регистрация: 17 май 2011, 18:43

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Agarvaen »

Мисля, че няма такова нещо....Още повече на фона на Europeana...
Между другото, това е още един голям коз срещу всякаквите там...гадове.

Ред. Е, да - става въпрос за културна и историческа стойност..
rigden
Мнения: 6
Регистрация: 19 юли 2008, 15:08

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от rigden »

Херодот примерно (http://chitanka.info/text/5309/36#textstart) не вярвам да е давал права на някой :)
Tigermaster

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Tigermaster »

Това дали Читанка е пиратски сайт или не е въпрос на семантика. Няма абсолютно никакво значение. В крайна сметка се използва за безплатно разпространение на книги, което, нали...

Въпросът е в друго. Дори сайтът да е пиратски, дори наистина да нарушава законите и нечии авторски права... Не може да бъде спрян. Истината е, че да се бориш с пиратството е като да се бориш с вятъра - само ще се умориш, но вятърът ще продължи да си духа. Единственото, което можеш да направиш, е да опънеш платната и да го използваш. Преди - колко вече станаха - десетина години когато основният начин да се пиратстват филми и музика беше свалянето им от сървъри като data.bg, малоумниците от отдел "Компютърни престъпления" към НСБОП(още не беше ГДБОП) направиха всичко възможно България да се сдобие с някои от най-големите торент-тракери на света. В крайна сметка ефектът от действията им беше именно това - всички, които до момента отказваха поради някаква причина да отварят Арената или Линкоса - дали защото технологията им се струваше сложна или защото data.bg не изисква регистрация - започнаха да теглят от торенти, а заради отразяването на гоненията на интернет-пиратството по националните медии тези сайтове бързо натрупаха известност. По-късно се започна и преследването на торент-тракерите, което ги направи още по-посещавани(във форума на Арената не можеше да се влезе от претоварване на сървърите) и донесе още повече негативи на отдела за компютърните престъпления - които пък се прочуха със заплахи, преследване и отнемане на компютрите на тийнейджъри - активни сийдъри и ъплоудъри. Тръгна се - в световно отношение - срещу торентите и технологията на магнитните линкове, която е по-трудна за контрол, започна да набира популярност. Тръгне ли се срещу нея, ще излезе друга, която ще е още по-трудна.

Тръгна се срещу Читанка - и от сайт, известен единствено на шепа - голяма шепа, вярно, ама шепа - интернет-потребители, тя се превърна в един от най-известните български сайтове, да не говорим за факта, че хиляди хора я свалиха на личните си компютри. Резултатът сега ще избухне в лицата на преследвачите още по-зле. Друга възможност просто няма. Не можеш да спреш интернет. Не можеш да се бориш с вятъра. Можеш само да го използваш - а как ще стане това питайте Шаркан. Или Паолу Коелю. Или Нийл Геймън. Или Трент Резнър, ако щете.
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Шаркан »

rigden написа:Някой знае ли кои книги се водят неприкосновени, т.е. културно наследство?
що ще рече "неприкосновенни"? Забранени за четене без заплащане?
Егати "културното наследство"!
то по-добре без него: на чалгомутрите не им трябва, за останалите е мъчнодостъпно при избора "да ям или да чета"...
Херодот
хм... предвид напредналата техника на спиритичните сеанси... кой знае... :wink: :lol:
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Шаркан »

Tigermaster написа:питайте Шаркан
тц.
Шаркан сам пита, чете и гледа, задава въпроси. От време на време дава свои интепретации на прочетени неща, които ги има в Читанка и извън нея (автори като Рудолф Рокер, Оруел, Кропоткин, бай Георги Константинов, скоро излязлата от печат книга със спомените на Петър Манджуков - един от Солунските атентатори; между другото, имаме епуб формат на тази книга, ама с моята интернет връзка трябва да уцеля свестен трафик, за да я кача в Работилницата)
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Книгите,които бях изтеглил на таблетът ми,бяха изтрити.Много странно т.к. са изтеглени на устройството,а не във виртуална памет. :?: :? Притесняваме това,че най-вероятно си позволяват посегателство върху личните данни,макар и параноично да звучи,факт е!
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: един гост