АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Съобщения, свързани с библиотеката, които трябва да се прочетат
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Марио Драганов

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Марио Драганов »

Дами и Господа,

на мнение съм, че законите, хубави или лоши трябва да бъдат спазвани. От всички. За наше общо съжаление сайтове като читанка и торентите са незаконни по сега действащото законодателство. На мен все ми се струва, че вместо да хвърляме усилия да защитаваме спорни от законова гледна точка неща е по-добре да хвърлим усилия и да се настоява за промяна на действащите закони, така, че да отговарят на съвременните условия.
В сегашната ситуация не печелят нито потребителите, нито авторите. Авторско-правните закони имат нужда от сериозни промени и това е нещото, закоето трябва да се настоява.

Нарушаването на закона - ПРОТИВ, но промяна в законите - твърдо ЗА!
Бунтар

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Бунтар »

Пиратството огра(бва)мотява!
Читанка е един незаменим ресурс за мен, който много уважавам и използвам често.
Да, не мога да си позволя да си купувам книги. Кой средностатистически българин може, особено, ако чете много? Нима това е престъпление - да четеш?
Благодарен съм на хората, които го попълват с нови произведения, и го поддържат.
Достъпът до информацията трябва да бъде свободен. Още с лиценза ГНУ е утвърдено, и трябва да е така! Никой няма право да ограничава чуждото право да чете!
Сигурен съм, че Читанка ще удържи на всички препятствия, и се надявам да Ви има още дълго време!
Благодаря Ви!
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Шаркан »

Марио Драганов написа:на мнение съм, че законите, хубави или лоши трябва да бъдат спазвани.
глупости. Утре ако приемат закон, че всички с инициали М.Д. трябва да си отрежат мъдете, ще го спазиш ли?
(без заден ход "ама няма да приемат такъв" - приели са. Независимо от инициалите.
От всички
пак глупости.
За едни НЯМА безплатен обяд, за други (праводържателите, печелят от нещо, което не са създавали) - няма спиране на авантата.
Нарушаването на закона - ПРОТИВ, но промяна в законите - твърдо ЗА!
и още глупости.
Кой ги променя и в чия полза, а?
Посочете ми ЕДИН закон, който да е в полза ЕДИНСТВЕНО на обществото, без приоритетни ползи за държавата, за корпорациите.

тук нещо за размисъл: http://sf-sofia.com/forum/index.php?f=1 ... =viewtopic
http://sf-sofia.com/forum/index.php?p=4 ... pic#p44310
EvilForce

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от EvilForce »

Защо изобщо им обръщате внимание на тия башибозуци...За толкова време не успяха да изградят свястна електронна библиотека, а сега са тръгнали да пикаят срещу вятъра и да затварят единствената,която не гони печалба и дарява безвъзмездно толкова много нови светове на хората които все още искат да се пресегнат към тях.
mama.

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от mama. »

Алеко Дянков написа:
зззз написа:
абе Алеко,колко ти плащат??????????

Там е работата, че нищо не ми плащат. От "Читанка" чакам доста пари, ама те не плащат. Затова трябва да бъдат закрити.

Алеко,теб под какво име да те четем в сайта?
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Бам Бам »

Има един превод на любовен роман тук, ако става въпрос за същия човек разбира се. Това че някой се представя във форума под определено име не означава, че наистина се казва така.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Бам Бам, приятели – а може би ще трябва да отворим отделна тема „Биоботовете в интернет – как да ги разпознаваме/да не им се връзваме“... :D
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Българските закони може и да не са нарушени, обаче американските закони може да се окаже, че са нарушени.

В този случай има немалка вероятност САЩ да поискат екстрадирането на някои, за които се подозира, че са отговорни за съществуването на библиотеката.

Обърнете внимание, че е напълно възможно деянието да не е престъпление в държавата, където пребивава извършителят и въпреки това да поискат екстрадиция (пример). Дали съдът в държавата, където се намират извършителите ще разреши екстрадиция не е ясно.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Американската юрисдикция е върху оригиналните англоезични текстове. Тук няма такива.
nikotiana3

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от nikotiana3 »

Интересно защо някой "ум" български се заяжда с (извинявам се за израза, ще разберете какво имам в предвид) нещо толкова елементарно като книги он-лайн? Защо някой не си впрегне гения да разкара корупцията от страната ни, а тръгнали да гонят вятъра. Ще кажа само едно "Моята библиотека" ме спаси от много здрава депресия, след като станах жертва на престъпници, които плащат на съдилищата да ги изкарват "ангелчета". Сега мога да намеря сили да се боря срещу простотията и да не ми се налага да давам близо 8 000 лева на престъпния свят и да спонсорирам действията им срещу поредната жертва. ФБР да се поогледа малко и да се заслуша в хората, да се бори срещу реални престъпници.
рахвин

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от рахвин »

Ще дойде ден в който няма да сме отдолу а ние ще казваме кое е правилното за българското слово четящи мой братя и сестри! Успех в борбата!
EvilForce

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от EvilForce »

Чл. 5. (1) Екстрадиция се допуска само когато деянието съставлява престъпление по българския закон и по закона на молещата държава и за него се предвижда наказание лишаване от свобода или мярка, изискваща задържане на лицето за не по-малко от една година или друго по-тежко наказание.

(3) Двойна наказуемост не се изисква за следните престъпления, ако в издаващата държава те са наказуеми с лишаване от свобода не по-малко от три години или с друго по-тежко наказание, или за тях се предвижда мярка, изискваща задържане за не по-малко от три години:

11. компютърни престъпления и престъпления, свързани с компютри;
xafania

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от xafania »

Обичам Моята библиотека, защото дава шанс на хората да бъдат човеци. Тя е явление, което има централно място в бъдещето ни! Подкрепям я от цялото си сърце и знам, че трудностите я даряват със Силата, от която всички се нуждаем!
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Бам Бам »

Гост написа: В този случай има немалка вероятност САЩ да поискат екстрадирането на някои, за които се подозира, че са отговорни за съществуването на библиотеката.
Това е напълно невъзможно по множество различни причини, но основната е, че американските закони са много по-либерални към некомерсиалните образователни проекти, какъвто е Читанка, от българските. Както стана ясно от по-ранните мнения в темата, Читанка е законна дори според консервативните български правила, тъй че няма нужда да се притесняваш за екипа. Той ще продължи да си работи напълно открито и спокойно, тъй като не върши нищо нередно, а тъкмо обратното - громи успешно безпросветността, плъзнала последните 20 години навсякъде около нас. Култиватори на болна амбиция и алчност като този, който призовава да се пращат доноси до ФБР, нямат никакъв шанс в условията на развито информационно общество.
Кал написа:Бам Бам, приятели – а може би ще трябва да отворим отделна тема „Биоботовете в интернет – как да ги разпознаваме/да не им се връзваме“... :D
Биоботовете напоследък са плъзнали навсякъде и неуморно трябва да бъдат громени, като се сипва пясъкът на истината в колелцата на подмолните им мишки.
Бозавия

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Бозавия »

Бам Бам написа:... громи успешно безпросветността, плъзнала последните 20 години...
Малка, но съществена корекцийка - безпросветието цари от близо 70 години насам. Все едни и същи идеологически подковани ментори с пагони вилнеят в сферата на културния диктат (Министерството на Правилното мислене).
И още веднъж да напомня - най-успешната тактика спрямо хейтърчетата е игнорирането (също така иронията и подигравката). Да се излагат аргументи спрямо тях няма полза, а единствено вреда. А те и техните куратори на това разчитат. А и да не забравяме целта на тази дискусия - тя е бъдещето Читанка, а не "да громим вражеските елементи".
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Добре, че са АКБ с тяхната акция, оказа се много полезна. Защо ли? Ами по простата причина, че се получи ефекта на бумеранга. А и не само за мен. Ето, скоро прочетох за атаката над читанка и реших да донеса от чужбина една дузина киндъли за мои приятели и роднини. С архива на читанка всички ще могат да четат години наред. Браво АКБ! Повече такива акции - повече свалени архиви на читанка, заредени в повече устройства. Косвено сами си режете клончето!
asayva
Мнения: 17
Регистрация: 21 декември 2010, 16:23

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от asayva »

Преди 2-3 дена питах защо няма достъп до някои книги - разбрах, решили сте да "протестирате" срещу готвената атака. ОК. Стана ми неприятно, защото това е "моята" библиотека, ако ме разбирате правилно. Нямам голяма налична библиотека с книги, но обичам да чета, а това беше мястото, където можех да го правя винаги, когато поискам. Беше.
Тъй като нямах достъп тук, просто се разтърсих из торентите и си намерих книжката. Свалих и прочетох. Повечето книги, които са качени тук, ги има и в разни други сайтове. В pdf или doc формат. Слава Богу, там ВСЕ ОЩЕ са достъпни. Както и да е, вие сте Читанка, вие решавате какво да правите.
Но имам следното питане. Помагам като доброволен редактор. Имам поети за редакция десетина книги. За съжаление, все от американски автори. Тъпите му американци, да издават толкова много книги... Книжките са издавани в периода 1992-1998 г. Няма ги налични, дори по сергиите с книги втора употреба. Може би в някои библиотеки, ако са отделени средства за закупуване на такава литература. Та голямото ми чудене е: Да ги редактирам или как? Книги на американски автори няма да се четат, качват и каквото там сте решили... Та да знам. Щото нали разбирате, всеки, който помага тук - било със скан, било с корекция, проверка... всеки отделя свободно време. За да можем ВСИЧКИ да четем. Да продължавам ли да отделям време за общата идея, която съм приела да подкрепям или да си почивам повече?
Какво точно правите в момента? Опитвате се да привлечете вниманието на обществеността? Не мисля.
alabalist

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от alabalist »

Написах го в друг форум, ще го пусна и тук:

Виждам, че се впрягате на разни "подпалвачи", а не бива. Единствената им цел е да изместят идеята за едно добро дело - огромния труд вложен в изцяло некомерсиален сайт за четене - и да обиждат всички персонално, а и да се обиждат на всички (за да им се обидят те после). Евтини трикове, познати отдавна и налагани много лесно - не изискват изпълнители, които притежават много над минималните норми за морал, интелигентност или образование.

"Моята библиотека" за мен е пример на една изчистена до край идея - да направиш достъпа до книги (от всякакъв тип) изключително лесен, удобен и масов. Сайта лесен за употреба, няма НИКАКВИ реклами (призива за купуване на книга не е реклама по смисъла си и не се печели от него), интегриран е с електроника (таблет с FBReader и настроен мрежови индекс от сайта), а това струва много вложено време и пари.

Стотици хора сканират, редактират, качват и категоризират произведения, които намират за полезни и от тяхна гледна точка би трябвало да бъдат СПОДЕЛЕНИ с други хора. Няколко души се грижат технически нещата да не спират - хостинг, програмиране, база данни, оптимизации, разходи за архивиране, трансфер и т.н.

Нека си припомним "чудесните" идеи за сайтове за образование, създавани с държавни поръчки за по 5 000 000 лв., популяризацията на министерството на земеделието за 50 000 лв. годишно (по 25 000 лв. за FB и Twitter). Сега да сметнем колко ли струва поддръжката на "Моята библиотека" и защо ли никога не престава да има хора, които отделят от времето и парите си за да поддържат идеята некомерсиална?

Защото не всичко е за пари. Истински отдадените на идея хора работят за пари разбира се, но това, което вършат биха го вършили и без пари (нарича се призвание). Трудно е да обясниш на вечно псуващия работата си чиновник или кърлеж в организация за посредници ("носители на права", "разпространители" и т.н.) как в един момент хората създават проекти без да имат цел да правят пари от тях, дори когато тези проекти настъпят някой кърлеж и подутия му с кръв корем се спука и опръска всички.

Повечето от авторите и създателите в случая са се свили като мишки, защото не могат да изразят мнение срещу тези, които ги държат в заробващи договори, подхвърлят им 10%-12% и след това се "борят" за уж техните права така, както охраната в свинарника защитава свинете от вълци (за да ги хапнат по-късно самите те и без загуби).

Много приказки за нещо толкова просто - хората имат нужда от споделяне и запазване на произведения за четене. Докато има такива хора ще има и такива проекти. Дори да пречат на кой ли не.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Борислав »

asayva написа:Имам поети за редакция десетина книги. За съжаление, все от американски автори. Тъпите му американци, да издават толкова много книги... Книжките са издавани в периода 1992-1998 г. Няма ги налични, дори по сергиите с книги втора употреба. Може би в някои библиотеки, ако са отделени средства за закупуване на такава литература. Та голямото ми чудене е: Да ги редактирам или как? Книги на американски автори няма да се четат, качват и каквото там сте решили... Та да знам. Щото нали разбирате, всеки, който помага тук - било със скан, било с корекция, проверка... всеки отделя свободно време. За да можем ВСИЧКИ да четем. Да продължавам ли да отделям време за общата идея, която съм приела да подкрепям или да си почивам повече?
Няма нужда да спираш с цифровизацията на книгите. Ще бъдат добавени във фонда на Моята библиотека.
asayva написа:Какво точно правите в момента?
Работи се по идеята „Моята библиотека на всеки компютър“. Всеки ще може да се сдобие с нейно пълно копие и ще може да го ползва без ограничения.
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Аз съм на мнение, че трябва да се забрани със закон, печата на книги върху хартиен носител. Защо да се изсичат декари гори, като има алтернатива. Също всички учебници за децата, трябва да са на електронен носител и безплатни. Защо да носят 20 килограмови раници на гръб , като могат да носят един четец в училище?!
asayva
Мнения: 17
Регистрация: 21 декември 2010, 16:23

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от asayva »

Борислав написа:Аз съм на мнение, че трябва да се забрани със закон, печата на книги върху хартиен носител.
Готин, не си прав на 100%. Да отвориш книга, да я подържиш в ръце и да почетеш - хубаво е, таблета не дава това усещане.
Виж, за учебниците - повечето неграмотно написани/преписани като за деца - с две ръце съм за идеята.
Да не говорим за това, че в много от книгите, които сме редактирали, сме попадали на такива ужасно написани изречения, че седиш, чешеш се по главата и се чудиш кой не е наред? Ти, или преводачът/преводачката, които може евентуално да знаят чуждия език, но със сигурност не знаят български. Но имат претенции за авторски права. Съгласна съм, че на някои трябва да платим - да се ограмотят. Имало е куриозни случаи да се заменя (с разрешение на нашата шефка, щото гледаме да се придържаме към оригинала) някоя голяма недомислица. Но сме дърпали оригинала и се е оказвало, че май и оригиналния език не знае въпросния преводач.
Предполага се, че всяка книга има преводач, редактор, коректор. Последното животно не съм го срещала изписано наскоро никъде. Сега някое издателство ще рече, че понеже има Читанка и хората четат без пари, затова нямат достатъчно средства, за да издават книги. Мисля, не съм накарала никого насила да се занимава с издаване на книги. Това е бизнес, като всеки друг. Всеки ден фалират фирми, които не могат да се справят. Някои от фен-преводите са на книги, които са със закупени права, но просто закупилите правата не успяват да ги издадат в срок с необходимия тираж, и затова ги пускат за четене. Защото... Не знам, може би искат всички да се възползват от възможността да прочетат книга, която на тях им се е сторила добра.
В тоя ред на мисли ПРЕДЛАГАМ: Да се забрани със закон издаването на неграмотно написани/преведени книги. Госпожицата от ФБР, дет се е заела да помага, ще се съгласи, че има логика - все пак се подиграват с нейния език, като го осакатяват.
Щегичка, разбира се. Няма как да стане.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от pechkov »

Гост написа:Защо да се изсичат декари гори, като има алтернатива...
Има една такава теория, че докато има търсене на дървесина - ще има и кой да засажда дървета. А дърветата хапват въглероден двуокис, така че засега ще растат бързо.

Но виж за рекламните брошури с които всеки ден ми препълват пощенската кутия - това трябва да се забрани със закон.

Колкото за учениците - съгласен съм, че трябва да има алтернатива. Но не и тази алтернатива да се превърне в единствен вариант. Мислиш ли, че всички родители ще имат възможност да купят е-четец на хлапето, и на втората седмица като се сбие в коридора на училището и го счупи - да му купят нов!? А същия въпрос в провинцията стои още по-зле. И държавата буквално абдикира по въпросите за грижата за хората. Няма държавни механизми нито за градоустройствените планове, нито за подсигуряване на стоки от първа необходимост, нито за образованието, а камо ли пък за конкуриране на търговията и стопиране на цените. Социалното и икономическо положение в страната (и не само в тази) в момента се подчинява на закона на джунглата. И това на някои монополисти им харесва. И те се плашат, когато видят, че някой създава подредена структура в полза на обществото.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Работи се по идеята „Моята библиотека на всеки компютър“. Всеки ще може да се сдобие с нейно пълно копие и ще може да го ползва без ограничения.
Звучи много обнадеждаващо. Браво!
Ако махнете и двугодишната забрана за нови книги към приложението - цена няма да имате! Като ще е Гарга да е рошава.
gera_r
Мнения: 2
Регистрация: 22 юли 2013, 13:58

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от gera_r »

Поздравления за идеята! Съвсем скоро открих "Моята библиотека", но смятам, че е голямо богатство.
И аз много обичам да чета. И имам стотици книги у дома. Хартиени. Проблемът е, че вече са прочетени, а аз искам още да чета. Абсурдно е да изхвърля старите хартиени книги, за да направя място на новите такива. Но пък няма свободно място... Физически ми е невъзможно да тъпча още. Не, че не си купувам на всеки Панаир на книгата някоя и друга книжка де. Ама с угризения на съвестта. Защото не е само мястото, а и сумата. С 15-20 лева ще си платя водата поне. Защото живея в София, ама доматите ми растат в магазина. И кокошка нямам, та хич не ми е далавера да съм от София.Това го пиша заради тези, които мислят, че в София заплатите са огромни и няма за какво да ги харчим :)
Нещастна съм, че нямам достъп до някои от заглавията и силно се надявам, че това скоро ще се промени. Нямам представа каква може да е моята помощ, но с удоволствие ще я дам.
rumensz

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от rumensz »

Кога ще закрият читалищата и библиотеките? Тия "пирати" дават книги за четене. А който си даде книгата на приятел - в затвора или на общественоАБКполезен труд.
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

"Срещнал Веско Тодоров агент Олсън от ФБР, позиционирал я в София до края на годината, тя проявила голямо желание за борба с пирата. Положил грижи Веско за своите членове и без да си поплюва подготвил атака.
Мотивирал Веско агентката да му работи по случая, а тя се ангажирала да удовлетвори и останалите членове на из(дева)дателствата с помощта на ФБР."

Браво Веско, поне да си беше поплюл на члена, можеше и без ФБР да я удовлетвориш. Сега до края на годината ще се мъчиш...
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Борислав написа:Работи се по идеята „Моята библиотека на всеки компютър“. Всеки ще може да се сдобие с нейно пълно копие и ще може да го ползва без ограничения.
Как ще работи тази система? Ще има ли децентрализирани елементи тази система, ще се ползва ли силна криптография за да се предотврати "замърсяване" на базата от данни (съдържанието да се подписва от администратора - за да се направи невъзможно атакуването на системата от лоши възли)?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Борислав »

Гост написа:
Борислав написа:Работи се по идеята „Моята библиотека на всеки компютър“. Всеки ще може да се сдобие с нейно пълно копие и ще може да го ползва без ограничения.
Как ще работи тази система? Ще има ли децентрализирани елементи тази система, ще се ползва ли силна криптография за да се предотврати "замърсяване" на базата от данни (съдържанието да се подписва от администратора - за да се направи невъзможно атакуването на системата от лоши възли)?
Не. В началото ще е централизирана, без никакво криптиране. Ако желаеш да помогнеш за евентуална децентрализирана система, си добре дошъл. :)
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Какво ще представлява тази система? Динамична версия на библиотеката във виртуална машина?

За да се предотврати претоварването на централния сървър предполагам, че ще разпространявате някаква горе-долу актуална версия чрез торент, а само обновяванията ще се разпространяват чрез HTTP от централен сървър. Идеята ми е да се разпространяват и обновяванията чрез торент, като чрез HTTP се разпространяват само метаданните (магнитни връзки към обновяванията).

Може и да не се ползва подписване на метаданните, ако се смята, че централния сървър е сигурен. Обаче проблемът е, че централния сървър ще бъде атакуван и евентуално спрян (не виждам причина да не конфискуват домейна и да не спрат хостинга).
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости