АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Съобщения, свързани с библиотеката, които трябва да се прочетат
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Швейк

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Швейк »

Нашите издатели са на светлинни години назад. Изобщо не са в крак с времето. Навярно знаете как направи Дмитрий Глуховски с Метро 2033. Всеки месец пускаше по една глава от книгата и така до 20 глава. После спря и каза че книгата е в наличност по книжарниците :)
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Шаркан »

bogdanov написа: Киндъл е толкова евтин (и затова и разпространен) защото Амазон дотира голяма част от цената му.
дотира?
а на каква себестойност получават четците от индийските и китайските фабрики?
Алекс, Аз чета

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Алекс, Аз чета »

Младежи, не мога да прочета целия thread, но при някои от коментарите ми идва да се смея. През сълзи.

Ето няколко неща:
- Нарушаването на авторско право си е нарушаване на авторското право по целия свят. Разпространителско право - вероятно имат такова Хеликон, Книгомания, Ориндж... Макар такъв юридически термин аз лично да чувам за пръв път, а не е като да не почитам тук-таме за тия неща
- Обществената функция - безспорна. Но нека сравним с библиотеките в целия свят, които са си платили за електронните копия и всяко от тях може да бъде достъпвано само от един потребител в даден момент. Оп, дигиталното заемане по целия свят е същото като аналоговото.
- Е-книгите в България да са като за Киндъл, че и на цена по левче? Да, Амазон дотират устройствата (не знам кой се смя на това) и техните книги се четат САМО през устройства с техния софтуер (аз лично от монитор или телефон не мога да чета), а левче струват единствено самостоятелно издадените масовки.
- Някога опитвали ли сте да си плащате за е-книгите, които четете? Да, заглавията на БГ засега са малко, но моята лична борба включва разговори с почти всички издатели, които малко по малко започват да пускат и е-книги. Имате най-малкото Колибри, които вървят сериозно напред в тази посока (по техни данни - 40 е-книги само тази година), а и имат любимите на болшинството юзъри тук фентъзи и фантастика.

И последно: дайде малко плурализъм да опитаме. В този материал има доста, особено в коментарите. А има и мнение от Христо Блажев, може би единствената причина да задържите линк към инакомислещ текст:
http://azcheta.com/debatat-za-eknigite-v-bylgaria/
AnnaT

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от AnnaT »

Напълно съм съгласна, че никой с нищо не ми е длъжен.

Но не виждам решение на въпроса. И в конкретния момент вие активно помагате на "праводържателите", "издателите" и изобщо тези, с които се борите. Аз, например, ще отида и ще си купя книгата, която четях, а вие просто ей така свалихте с пренасочване към този форум.

Не може и не бива да очаквате, че всички ще ви ръкопляскат. Да, много е хубаво да я има читанката. Да, несправедливо е да ви обявяват за престъпници и прочее глупотевини. Ама и вие се държите като ощипани госпожици. Гласност сред читателите си постигнахте. И? Може би ви трябваше малко по-активно поведение НАВЪН, а не НАВЪТРЕ.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от petrovich »

Алекс, Аз чета написа:Младежи, не мога да прочета целия thread, но при някои от коментарите ми идва да се смея. През сълзи.

И последно: дайде малко плурализъм да опитаме. В този материал има доста, особено в коментарите. А има и мнение от Христо Блажев, може би единствената причина да задържите линк към инакомислещ текст:
http://azcheta.com/debatat-za-eknigite-v-bylgaria/
Приятелю, аз държа да отговориш на въпроса ми към темата, която си споделил тук:
Искам аз да разбера кой срок не се спазва („През 2010 г. екипът ентусиасти зад Chitanka.info пое ангажименти да се качват книги само след определен срок от тяхното първоначално издаване, който почти не спазва“)?
Моля Александър Кръстев да посочи книги, които е забелязал, че са в разрез с правилата на библиотеката?
- Нарушаването на авторско право си е нарушаване на авторското право по целия свят. Разпространителско право - вероятно имат такова Хеликон, Книгомания, Ориндж... Макар такъв юридически термин аз лично да чувам за пръв път, а не е като да не почитам тук-таме за тия неща
Аз бих нарушил твоето авторско право, ако взема твоята книга „LinkedIn - социалните мрежи в полза на бизнеса“ и напиша моето име, за да я представя като мой продукт.
- Обществената функция - безспорна. Но нека сравним с библиотеките в целия свят, които са си платили за електронните копия и всяко от тях може да бъде достъпвано само от един потребител в даден момент. Оп, дигиталното заемане по целия свят е същото като аналоговото.
Ами не съм съгласен. Погледни руските библиотеки.
- Някога опитвали ли сте да си плащате за е-книгите, които четете? Да, заглавията на БГ засега са малко, но моята лична борба включва разговори с почти всички издатели, които малко по малко започват да пускат и е-книги. Имате най-малкото Колибри, които вървят сериозно напред в тази посока (по техни данни - 40 е-книги само тази година), а и имат любимите на болшинството юзъри тук фентъзи и фантастика.
Докато издателствата не предлагат електронните книги в нормален формат (без DRM, за да могат да се използват на всякакви устройства и незрящите също да имат възможност да четат), а не да пускат мърляви продукти, и докато не нормализират цените, така че да цената да е 50% или повече, по-ниска спрямо хартиените носители, просто читателите няма да купуват.
Аз лично съм си купувал не една и две книги от няколко сайта за електронни книги и мога да кажа, че не съм очарован от качеството.
Аз чета е най-големият сайт за книги и четене в България
Предлагам ти внимателно да преосмислиш това твърдение, защото за момента заблуждаваш всички читатели на сайта „Аз чета“.
Да не говорим, че в него има платени реклами, от които ти получаваш директно пари, нали така?
PaTr1o7a
Мнения: 2
Регистрация: 19 юли 2013, 22:17

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от PaTr1o7a »

PaTr1o7a написа:
Алекс, Аз чета написа:Младежи, не мога да прочета целия thread, но при някои от коментарите ми идва да се смея. През сълзи.

Ето няколко неща:
- Нарушаването на авторско право си е нарушаване на авторското право по целия свят. Разпространителско право - вероятно имат такова Хеликон, Книгомания, Ориндж... Макар такъв юридически термин аз лично да чувам за пръв път, а не е като да не почитам тук-таме за тия неща
- Обществената функция - безспорна. Но нека сравним с библиотеките в целия свят, които са си платили за електронните копия и всяко от тях може да бъде достъпвано само от един потребител в даден момент. Оп, дигиталното заемане по целия свят е същото като аналоговото.
- Е-книгите в България да са като за Киндъл, че и на цена по левче? Да, Амазон дотират устройствата (не знам кой се смя на това) и техните книги се четат САМО през устройства с техния софтуер (аз лично от монитор или телефон не мога да чета), а левче струват единствено самостоятелно издадените масовки.
- Някога опитвали ли сте да си плащате за е-книгите, които четете? Да, заглавията на БГ засега са малко, но моята лична борба включва разговори с почти всички издатели, които малко по малко започват да пускат и е-книги. Имате най-малкото Колибри, които вървят сериозно напред в тази посока (по техни данни - 40 е-книги само тази година), а и имат любимите на болшинството юзъри тук фентъзи и фантастика.

И последно: дайде малко плурализъм да опитаме. В този материал има доста, особено в коментарите. А има и мнение от Христо Блажев, може би единствената причина да задържите линк към инакомислещ текст:
http://azcheta.com/debatat-za-eknigite-v-bylgaria/

Бла, бла дрън, дрън и те тека те... В България вече никой не мисли за хората, за образованието и тн.Колкото по глупав е народа толкова по-лесно се управлява.Няма да се изненадам, ако и този бизнес се използва по някакъв начин за пране на пари.
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Шаркан »

Алекс, Аз чета написа:Младежи, не мога да прочета целия thread, но при някои от коментарите ми идва да се смея. През сълзи.
и ламтиш да разплачеш всички около себе си?
- Нарушаването на авторско право си е нарушаване на авторското право по целия свят.

1) кой е измислил това "право" и в чий интерес?
2) кой държи това "право" в повечето случаи - самият творец или паразитиращите върху него?
- Обществената функция - безспорна. Но нека сравним с библиотеките в целия свят, които са си платили за електронните копия и всяко от тях може да бъде достъпвано само от един потребител в даден момент. Оп, дигиталното заемане по целия свят е същото като аналоговото.
и тази простотия издигаш до задължителен стандарт?
Амазон дотират устройствата
дрън-дрън. Излизат им евтино, какво има да дотират?
- Някога опитвали ли сте да си плащате за е-книгите, които четете?
ужас, навярно и за въздуха, който дишаме, трябва да плащаме, хмък.
От качените на свободен достъп мои книги имам следните данни: от всеки 10 свалени 2-3 души плащат.
(държа да плащат чак след като видят дали си е заслужавало четенето)
От 10 платили дават в пъти повече от препоръчаната цена от 1-2 лева.
Това е много повече от хонорарите, които могат да ми платят издателите (понеже търговците ги брулят с 35-45% отстъпка). За еднакъв по обем текст, ако съм преводач, получавам 5 пъти по-малко от авторски мой текст.
При това като преводач ми дават 3 пъти по-малко от МИНИМАЛНАТА преводаческа тарифа за Европа.

малко мисъл кой е ограбен и от кого?
Да, заглавията на БГ засега са малко, но моята лична борба включва разговори с почти всички издатели, които малко по малко започват да пускат и е-книги.
колко трогателно. Епична борба за подобрения на порочни практики в една порочна социално-икономическа система.
И последно: дайде малко плурализъм да опитаме.
ми да опитаме я.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Борислав написа:...
Подготвя се писмо до издателствата, членуващи в АБК.
Моля всички, които четат тук, да помислят и да дадат предложения: Какво желаете да попитате или помолите българските издатели?
Още една лична молба към всички, които предлагат въпросите:

Опитайте се да формулирате отворени въпроси (такива, чийто отговор не знаете или не можете да предположите предварително).

Избягвайте риторичните въпроси (които практически съдържат отговор или мнение). Те допринасят за спор, но не и за разбиране на отсрещната страна.

(Може да се поупражнявате с тази ни дискусия ;): Пребройте колко въпроса нагоре са отворени, колко – риторични; и вижте какви са реакциите на хората, към които са зададени.)
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Шаркан »

мнение от Христо Блажев
те го:
“Пиратството ограмотява!”, казах преди време – и не съм променил мнението си и на йота.
и какъв е проблемът?
какъв е този СМЕШЕН ПЛАЧ за горките праводържатели?

ако не искаш да ти "нарушават авторските права" - не публикувай тогава!
Григор:
Все си мисля, че разпространението и продажбата на книги никога не са били сред реалните цели на АБК – единствено контролът върху „интелектуална собственост“. Горе-долу както подобряването на живота никога не е било сред реалните цели на някои политици – единствено властта…
постоянно споря с Григор. Например, че политиците не са "някои", а ВСИЧКИТЕ - това е смисълът на политиката.
Но в случая съм съгласен, че главната цел е контрол над собственост. Защо? За да имат основа да властват. С контрола върху материалната собственост контролират поведението на хората; с контрола върху информацията - умовете, мислите.
Така че и да възникне недоволство, то да е беззъбо, да се върти в начертаните рамки на съществуващата система. Без реален изход, само приумножаване на илюзиите (в огладнели откъм интелектуална храна умове демагогемните илюзии растат като бурен, доста буйно... особено когато нарочно ги посяват).

само още един от коментарите ще посоча:
БайДан
Безплатен обяд няма, всичко останало е комунизъм
хихик.
Праводържателите постоянно лапат безплатни обеди, закуски и вечери, а когато някой друг посегне - изпадат в истерия "въх, комунизъм!"
Кога сте виждали комунизъм бе? Преди 1989? къде? имаше държавен капитализъм; комунизмът беше куха табелка, морковче на прът пред носа на глупаците.
Сега си имате и капитализъм, и обикаляте жълтите павета за "повече държава".
хмък
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Шаркан »

Кал написа:...
Опитайте се да формулирате отворени въпроси (такива, чийто отговор не знаете или не можете да предположите предварително).

Избягвайте риторичните въпроси (които практически съдържат отговор или мнение). Те допринасят за спор, но не и за разбиране на отсрещната страна.
с бандити не се преговаря;
и не е трудно да бъдат разбрани. Точно поради такова разбиране, че са бандити и изнудвачи, няма място за спор, а за активни съпротивителни действия.
Не смешки "в рамките на закона" - я си спомнете кой и за кого пише законите! (например вижте в Читанка същия Ботев, дето хем го изучават в училище, хем нищо не е останало в продуханите и промити тикви)
Алекс, Аз чета

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Алекс, Аз чета »

petrovich написа: Приятелю, аз държа да отговориш на въпроса ми към темата, която си споделил тук:
Искам аз да разбера кой срок не се спазва („През 2010 г. екипът ентусиасти зад Chitanka.info пое ангажименти да се качват книги само след определен срок от тяхното първоначално издаване, който почти не спазва“)?
Моля Александър Кръстев да посочи книги, които е забелязал, че са в разрез с правилата на библиотеката?
Честно казано, не мога да говоря с конкретни примери, обаче съм си говорил с доста хора, включително и ваши потребители, но предимно с млади хора, които работят в и с издателства, но са активни потребители на е-книги.

petrovich написа:- Нарушаването на авторско право си е нарушаване на авторското право по целия свят. Разпространителско право - вероятно имат такова Хеликон, Книгомания, Ориндж... Макар такъв юридически термин аз лично да чувам за пръв път, а не е като да не почитам тук-таме за тия неща

Аз бих нарушил твоето авторско право, ако взема твоята книга „LinkedIn - социалните мрежи в полза на бизнеса“ и напиша моето име, за да я представя като мой продукт.
Не е добър пример - книгата е под Creative Commons, както и целият ми блог за LinkedIn. Повечето от качените тук книги не са.

- Обществената функция - безспорна. Но нека сравним с библиотеките в целия свят, които са си платили за електронните копия и всяко от тях може да бъде достъпвано само от един потребител в даден момент. Оп, дигиталното заемане по целия свят е същото като аналоговото.

Ами не съм съгласен. Погледни руските библиотеки.
Благодаря, това е пример, който предпочитам да избягвам. Този пример ме държи на улицата вече повече от месец :)

- Някога опитвали ли сте да си плащате за е-книгите, които четете? Да, заглавията на БГ засега са малко, но моята лична борба включва разговори с почти всички издатели, които малко по малко започват да пускат и е-книги. Имате най-малкото Колибри, които вървят сериозно напред в тази посока (по техни данни - 40 е-книги само тази година), а и имат любимите на болшинството юзъри тук фентъзи и фантастика.
Докато издателствата не предлагат електронните книги в нормален формат (без DRM, за да могат да се използват на всякакви устройства и незрящите също да имат възможност да четат), а не да пускат мърляви продукти, и докато не нормализират цените, така че да цената да е 50% или повече, по-ниска спрямо хартиените носители, просто читателите няма да купуват.
Аз лично съм си купувал не една и две книги от няколко сайта за електронни книги и мога да кажа, че не съм очарован от качеството.[/quote]
Не виждам проблем в DRM-а, приложението се е инсталирало почти навсякъде, където съм опитвал.

Аз чета е най-големият сайт за книги и четене в България

Предлагам ти внимателно да преосмислиш това твърдение, защото за момента заблуждаваш всички читатели на сайта „Аз чета“.
Да не говорим, че в него има платени реклами, от които ти получаваш директно пари, нали така?
Второто е напълно вярно. Нарича се бизнес модел - нещо, което ужасно много бих се радвал вие да направите. "Сайт за книги" не означава "сайт, от който можеш да изтеглиш много и всякакви книги", а тематична насоченост. Да, имаме десетина книги, достъпни за свободно четене. Те обаче са качени с изричното съгласие на авторите си.
И още повече - никога не сме претендирали да сме non-profit. И особено важно е да подчертая, че зад нас не стои голяма търговска верига, какъвто е случаят с единствения друг новинарски книжен сайт, който се доближава по посещаемост до Аз чета. Мисля, че неведнъж сме доказвали, че правим нещата с главите си, не с портфейлите си.
Целият екип работи на чисто доброволни начала. За щастие, успяваме да правим и кампании, които са полезни и за читателите, и за издателите, и за част от екипа, които получават хонорари за труда си. За АВТОРСКИ ТЕКСТОВЕ, не за работа върху чужди такива.
Така че, нека не правим сравнения, излишни са.

Сега към всички: Да, безплатен обяд няма. Цял живот си изкарвам прехраната с интелектуален труд, работя доста, но се чувствам добре и изкарвам прилично. Мислете по същия начин и за авторите и преводачите. Издателите не коментирам, но и те имат хора в екипите, не са само лицата, които вие сте чивали като имена и обсъждате постоянно.

Към Петър: Иначе другото ще ти го пиша на имейл, не е за тук :)))
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Качвам събраните до момента въпроси за писмото тук – за по-лесен преглед.

Ники (Шаркан) - нека да оставим екипът на Моята библиотека сам да реши иска ли да разговаря с АБК. (За „преговори“ бих говорил едва след като знам какво желае другата страна.)

Впрочем – нашите статистики за твоите книги показват, че поне 50% от читателите си ги плащат. Доброволно. :)

Алекс – изказването, че Моята библиотека нарушава собственото си правило, е несериозно, ако нямаш конкретни доказателства. Аз бих го махнал от материала в „Аз чета“ (както Христо махна споменаванията на Веселин Тодоров от „Сиела“).

DRM не работи под Линукс – е-книгите стават напълно неизползваеми. По тази причина и до ден днешен не мога да си купя East of the West на Мирослав Пенков (искам я в оригинал, електронна); а със списание „Осем“ (за което съм абониран електронно) имам специална уговорка да ми пращат броевете си без DRM.

И понеже на няколко пъти се повдига въпросът как да осигурим по-добро заплащане на българските автори и преводачи: обръщам ви внимание на този сайт. Особено ако сте автори и преводачи.

Като цяло – радост ми е, че пак говорим за четене. И даже може нещо да направим. ;)
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Mandor »

Кал написа:Като цяло – радост ми е, че пак говорим за четене. И даже може нещо да направим. ;)
Лично аз не съм чак толкова голям оптимист. Например вчера написах в чата „Комуникация…? Смях. Като знам, че само ще повтарят като развален грамофон „Има си закон, вие нарушавате авторските права…“, а тази сутрин Алекс написа „Нарушаването на авторско право си е нарушаване на авторското право по целия свят.“, въпреки че изказванията му показват пълното непознаване на закона… :(

Алекс, прочети пак лиценза, под който публикуваш в LinkedIn и тогава може би ще разбереш защо примерът всъщност е много подходящ. И дано осмислиш разликата между авторско и разпространителско право. И в кои случаи се нарушава едното и в кои — другото.
И — за протокола — по този начин не се води диалог. Поне според мен.
natispain
Мнения: 23
Регистрация: 04 юни 2010, 23:33
Местонахождение: Мадрид

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от natispain »

Още един въпрос за писмото към АБК

Аз живея в чужбина и ползвам Киндъл. Как да си купувам електронни книги на български език за моя четец. И въобще - колко електронни книги без ДРМ, а и с ДРМ и на достъпни цени, се продават в България? Как да чета на български?
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от petrovich »

Честно казано, не мога да говоря с конкретни примери, обаче съм си говорил с доста хора, включително и ваши потребители, но предимно с млади хора, които работят в и с издателства, но са активни потребители на е-книги.
Но иначе не ти пречи тази информация да я пишеш в официално писмо, нали?
Нека тези твои активни потребители да споделят тази информация тук. Няма да го направят, просто защото няма пример, който да приложат.
Заради хора като теб, които твърдят нещо без да са проверили наистина за какво става въпрос, страдат множество читатели. Искам да си с ясното съзнание, че вредиш.
Не е добър пример - книгата е под Creative Commons, както и целият ми блог за LinkedIn. Повечето от качените тук книги не са.
Значи, тъй като е CC-Признание мога да сменя името на автора… Сигурен ли си, че говориш сериозно или се бъзикаш?
Благодаря, това е пример, който предпочитам да избягвам.
А, значи имало и други примери. Добре, че уточнихме това, има напредък, за което се радвам.
Може да ти се струва, че се заяждам, но за мен наистина е много важно да уточним понятията, така че продължавам с разнищването.
Не виждам проблем в DRM-а, приложението се е инсталирало почти навсякъде, където съм опитвал.
Искам да кажеш същото директно на незрящите.
Отделно, моля те, демонстрирай ми как четеш книга с DRM на Kindle и как на Линукс.
Второто е напълно вярно. Нарича се бизнес модел - нещо, което ужасно много бих се радвал вие да направите. "Сайт за книги" не означава "сайт, от който можеш да изтеглиш много и всякакви книги", а тематична насоченост.
Нашата тематична насоченост е всеки един читател да може да качва, това което желае, спазвайки правилата на библиотеката. Точно затова е библиотека - събира книги.
Всеки един доброволец (над 400 са) никога не е получавал и стотинка за това, което прави. Дори напротив: можеш да провериш колко струва поддръжката на един такъв проект.
Към Петър: Иначе другото ще ти го пиша на имейл, не е за тук
Това е основната разлика между нас (хората, които се занимават с библиотеката) и издателствата.
Докато ние се борим за публичност, точно към обратното се стремят повечето издателства.
Защото когато има публичност кирливите ризи излизат наяве (чакаме отговор на въпросите на Елена Начева, които са зададени в темата в "Аз чета").
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Шаркан »

Алекс, Аз чета написа:бизнес модел - нещо, което ужасно много бих се радвал вие да направите.
има си хас да не се зарадваш.
Бая хора се радваха и на превръщането на болниците в търговски фирми ("бизнес модел").
Сега към всички: Да, безплатен обяд няма.
да, разбира се. За едни има, за други няма.
Мислете по същия начин и за авторите и преводачите.
не си говорител на авторите и преводачите. ПОне аз не помня да съм те упълномощавал.
--------------------------------------
Кал написа: Ники (Шаркан) - нека да оставим екипът на Моята библиотека сам да реши иска ли да разговаря с АБК. (За „преговори“ бих говорил едва след като знам какво желае другата страна.)
нека.
Неполиткоректно ли е да се изказват мнения? Или само "мирните" и "диалогичните" (твоите) са позволени?
(диалогичност при факт на готвещо се насилие - смях в залата; така и синдикатите са все за "разговори" и "преговори", накрая прецакани се оказват... кой?)

не знаеш какво иска другата страна?! :shock:
леле...
radanchev
Мнения: 2
Регистрация: 08 юни 2013, 18:20

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от radanchev »

Искам да се обесня и аз по случая :) Имам Кендъл от 2 години някъде.Редовно посещавам сайта ви и от вас почерпих много информация за различни автори ,мнения ,романи и т.н. Вие ме запалихте по четенето и съм ви много благодарен ,а не някоя книжарница (която по-скоро отказва читателя с безобразните си цени).В момента си купувам книги и си правя книжна библиотека .Купувам ги от различни книжарници което всъщност засяга АБК и тяхното стимулиране.Не мога да разбера тия далновидни мозъци как могат да сътворят такава глупост и да си пречат умишлено на бизнеса.Четенето дейност ,която се развива и е нужно стимулиране ,предизвикване на интерес.Интерес върху ,който книжарниците не работят. АБК трявба да изпитват благодарност към моята библиотека като към добър бизнес партнъор ,а не да интригантстват и да показват колко са недорасли и тесногръди!
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Шаркан »

не може да се получи "хармония" между свободния достъп до информация и "бизнес моделите".
Печалбарството винаги ще надделява у бизнесмените - иначе загиват на пазара.
Компромис?
абсурд
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Ники - бас ловя, че не знаеш колко други „страни“ има от другата „страна“. Аз започнах да си давам сметка едва когато получихме онези отговори от издателства преди 2 години.

(Лоша работа са стереотипите. :P)

Иначе – да живее свободното мнение-даване, как. А пък ако можем и (напук на очакванията на Мандор ;)) нещо полезно да свършим, цена няма да имаме... :)
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Шаркан »

Калине, ще загубиш.

(да, лошо. Когато се отнасят до представите кой как мисли и какво знае; постоянно надценявам хората)

ами, успех в свършването. Разходките по жълтите павета за повече държавност ще успееш ли да ги лашнеш към нещо конструктивно? Надали. Ще ревнат "ама няма безплатен обяд! не щеме комунизъм! трала-ла-ла-ла!"
Agarvaen
Мнения: 16
Регистрация: 17 май 2011, 18:43

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Agarvaen »

Как може в България през 21 век да няма свободен достъп до сканирани учебници и книги от университетските библиотеки както е в другите държави.Това е срам и позор за висшето ни образование .
потребител stefandata, към качения от мен торент с архива на библиотеката.

Какво могат да кажат издателствата(и университетските в това число) на това?

П.П. За пръв път чувам за сайта "Аз чета".
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Agarvaen, този въпрос към издателствата ли е? (За да го включа в списъка.)

Ако да – моля направи го на едно изречение; така ме обърква.
Agarvaen
Мнения: 16
Регистрация: 17 май 2011, 18:43

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Agarvaen »

По принцип беше констатация, но мисля, че е добър въпрос. И за да не каже някой, че се крия - казвам се Атанас Раков, завършил съм "Българска филология" и съм сравнително млад - на 30 години.

И самият въпрос:"Защо няма свободен достъп до сканирани или електронни варианти на университетски учебници и книги от университетските библиотеки?"

Преди някой да каже, че университетските издателства нямат нищо общо с АБК, погледнете списъка с членовете - издателството на Великотърновският университет е член.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Благодаря! Добавям ги тук.
Agarvaen
Мнения: 16
Регистрация: 17 май 2011, 18:43

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Agarvaen »

Ще го пусна във фейсбук, нали нямате нищо против?
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Кое? И към кого е въпросът?

(Аз в момента просто помагам на екипа на Моята библиотека със събиране на въпроси за писмото до АБК.)
Agarvaen
Мнения: 16
Регистрация: 17 май 2011, 18:43

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Agarvaen »

Пуснах дискусията и събраните досега въпроси в личния си профил във фейсбук. Ако Вие и екипът на "Моята библиотека" имате нещо против - кажете :) Ще се постарая да го разпространя и в няколко големи групи - така повече хора ще научат за поредната "пиратска сага".
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от petrovich »

Agarvaen написа:Ако Вие и екипът на "Моята библиотека" имате нещо против - кажете :) Ще се постарая да го разпространя и в няколко големи групи - така повече хора ще научат за поредната "пиратска сага".
Съгласието е дадено още с първото мнение по темата:
Разпространявайте тази новина сред приятели и познати!
Ludd

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Ludd »

Долу машините, долу техниката и научно-техническия прогрес!
http://en.wikipedia.org/wiki/Luddite

Въпрос към издателствата, представяни от Асоциация "Българска книга":
До каква степен симпатизират и доколко се самоопределят като луди(ти)? - справка в линка по-горе;
rigden
Мнения: 6
Регистрация: 19 юли 2008, 15:08

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от rigden »

хмм добре е ако някой с малко по-добър английски от моя :roll: направи едно малко ревю на проблема и заплахата (ще ми се да го споделя с повече хора), правото на интелектуална собственост срещу правото на свобода на интелекта
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: един гост