Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

Да попитам тогава за Calibre има ли проблеми с файла, след като го преобразува от fb2 към epub?
Не успях да разбера за какъв проблем говориш? Ако пуснеш файла/файловете в Calibre той ще бъде конвертиран в epub без проблем.
Ти можеш директно да си теглиш книгите/текстовете в epub формат, така че директно да ги качваш на четеца. Освен ако наистина смяташ да изчетеш всички нови произведения за месеца или си правиш колекция от всички произведения качени в библиотеката.
nmnikolov
Мнения: 22
Регистрация: 13 май 2012, 14:26

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от nmnikolov »

Да, правя колекция, защото архива е колкото 1 DVD диск и си заслужава да го има човек. А питах за конвертирането от fb2 в epub през Calibre дали след конвертиране файла има някакви грешки в него заради самото конвертиране. Предполагам че няма, но все пак искам да съм сигурен в това.
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от pechkov »

По принцип конвертирането от един формат в друг почти никога не може да бъде 100% точно, но що се касае до текстовете - няма да има загуби от FB2 към EPUB.

Обратното конвертиране би могло да доведе до загуба на някои детайли от файла. Но не става въпрос за същинското съдържание на произведението, а за елементи от файла, които не могат да бъдат възпроизведени в друг формат. EPUB например може да съдържа и шрифтове вътре, докато за FB2 не знам дали е възможно да съдържа шрифтове, и най-вероятно Calibre би конвертирал EPUB към FB2 без шрифтовете. Но текстовете на произведението с всичките му заглавия, подзаглавия, цитати и прочие (т.е. да си прилича на книга) - се конвертират нормално от един формат в друг. Calibre върши тази работа добре, макар и доста бавно.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
marvel
Мнения: 12
Регистрация: 13 април 2011, 17:33

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от marvel »

Гост написа:твърди се че жанровете ги има на страница http://chitanka.info/texts но са записани като етикети
дали може да се включи тази информация в FB2 вариантите на книгите?
На теория може, но на практика - няма смисъл. Както виждаш, администраторът, изготвил архивите, дори не се интересува дали те са коректни - а този текст все още не е поправен. Конвертирах и мартенския архив, но състоянието му е аналогично на априлския, затова ще търся друг начин, чрез който да си подготвя коректен архив.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Борислав »

Гост написа:жанровете ги има на страница http://chitanka.info/texts но са записани като етикети
дали може да се включи тази информация в FB2 вариантите на книгите ?
Преди време започнах да правя връзка между етикетите в библиотеката и жанровете във FB2. Ако някой се заеме да я довърши, желанието ти ще се изпълни.
Гост

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Гост »

Борислав написа: Преди време започнах да правя връзка между етикетите в библиотеката и жанровете във FB2. Ако някой се заеме да я довърши, желанието ти ще се изпълни.
да това е доста сложна задача - особено ако етикетите са повече от допустимите жанрове.

но си мисля какво ще стане ако в раздела жанр на FB2 се запише направо етикета ?
може би книгата ще се отхвърли от каталогизиращата програма?
или ще се появи нов жанр?
някой пробвал ли е ?

благодаря
marvel
Мнения: 12
Регистрация: 13 април 2011, 17:33

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от marvel »

Гост написа:но си мисля какво ще стане ако в раздела жанр на FB2 се запише направо етикета ?
може би книгата ще се отхвърли от каталогизиращата програма?
или ще се появи нов жанр?
Ако каталогизиращата програма е написана "както трябва", ще отхвърли такъв файл като невалиден. Ако е направена по-небрежно, ще го приеме - по неизвестен начин.
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от pechkov »

marvel написа:Ако каталогизиращата програма е написана "както трябва", ще отхвърли такъв файл като невалиден. Ако е направена по-небрежно, ще го приеме - по неизвестен начин.
Пробвал съм да пренапиша етикетите на FB2 файловете в полето "Genre", и пуснах библиотекаря на AlReader (за Windows Mobile). Прерови, намери, и показа етикетите като поджанрове, но в един общ жанр "Проза".
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Гост

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Гост »

pechkov написа: Пробвал съм да пренапиша етикетите на FB2 файловете в полето "Genre", и пуснах библиотекаря на AlReader (за Windows Mobile). Прерови, намери, и показа етикетите като поджанрове, но в един общ жанр "Проза".
това е доста по добре от колкото всички книги да са в един жанр "класическа проза" без под-жанрове.
мисля си ако има програма която може подобно на MyLibFB2Ren.exe да обработи локална библиотека
и да запише етикетите в полето "Genre" за да се получат поне като под-жанрове.
за желаещите изобщо няма да е зле според мен.
по добре врабче в ръката от колкото орел в небесата .

благодаря
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от pechkov »

Гост написа:... мисля си ако има програма която може подобно на MyLibFB2Ren.exe да обработи локална библиотека
и да запише етикетите в полето "Genre" за да се получат поне като под-жанрове.
за желаещите изобщо няма да е зле според мен.
Аз точно програма писах за таз работа. Но не е довършена, и оплесква картинките. Може да я довърша да парсва правилно файловете, но принципно ще е по-добре да се довърши описанието на жанровете според етикетите, с които са маркирани произведенията в библиотеката. Само че на мен не ми стига акъла да ги направя. :( А ако някой успее да го направи - тогава целия архив ще стане с правилните жанрове, които са по стандарт. Поне си мисля, че е стандарт.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Гост

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Гост »

ако се има в предвид този линк
http://static.chitanka.info/tmp/labels_genres
то май там почти всичко възможно е направено
много от етикетите нямат съответствие в списъка от жанрове на FB2
съгласно тези линкове
http://www.fictionbook.org/index.php/Оп ... 2_от_Sclex
и
http://www.fictionbook.org/index.php/Жа ... onBook_2.1

а тук http://www.fictionbook.org/index.php/Элемент_genre пише следното:
Елемент <genre>
Описание
Описва жанровата принадлежност на книги. Използва се за поместване на книгите в рубрикатора на библиотеката , по тази причина списъкът с възможните жанрове е зададен твърдо (каквото и да значи това). Допуска се указване на няколко жанра.

значи списъка с жанрове е зададен твърдо което ми се вижда от една страна правилно но от друга не.

а много от етикетите нямат точно съответствие в списъка на възможните жанрове на FB2 или имат повече от едно. Така , че създаването на такъв списък на съответствие е много сложно субективно и е почва за непрекъснати спорове и промени.

иначе забелязах че списъка може да се допълни още с: ( не е най доброто но все е нещо)
Антиутопия -> sf_social
Будизъм -> religion
Втора световна война -> sci_history
Готварство -> home_cooking
Готически роман -> sf_horror
Дамска проза (чиклит) -> love_contemporary
Даоизъм -> religion
Документална литература -> sci_history , nonfiction
Древен Египет -> sci_history
Древен Рим -> sci_history
Древна Гърция -> sci_history
Идеи и идеали -> sci_philosophy
Икономика -> sci_business
Индианска литература -> adv_indian
Индия -> sci_culture
Исторически роман -> prose_history
Китай -> sci_culture
Комедия -> humor
Любовна лирика -> poetry
Магически реализъм -> sf_horror
Медицина -> sci_medicine
Мемоари -> prose_history
Мистика -> sf_horror
Митология -> sci_culture
Модернизъм -> sci_culture , design
Морска тематика -> adv_maritime
Музика -> sci_culture , design
Народно творчество -> sci_culture , design
Научнопопулярна литература -> science
Окултизъм -> religion
Организирана престъпност -> det_political
Паралелни вселени -> sf , sf_epic , sf_heroic
Полусвободна литература -> home
Постапокалипсис -> sf_history
Психофактор -> sci_philosophy ,
Пътешествия -> adv_geo
Разказ с (не)очакван край -> prose
Реализъм -> sci_culture , design
Ренесанс -> sci_history
Рицарски роман -> adv_history
Робинзониада -> sf_heroic
Родителство -> home_health , home
Романтизъм -> sci_culture , design
Сатанизъм -> religion
Сатира -> humor
Секс -> home_sex
Символизъм -> sci_culture , design
Тайни и загадки -> sf_horror
Трагедия -> antique
Ужаси -> sf_horror
Утопия -> sf_social
Флора -> sci_biology
Човек и бунт -> sci_philosophy
Шпионаж -> det_espionage
Япония -> sci_culture
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Борислав »

Гост написа:иначе забелязах че списъка може да се допълни още с...
Браво! Юни месец ще се заема с вмъкването на този списък в генератора на библиотеката и файловете във FictionBook ще се сдобият най-накрая с жанрове.
marvel
Мнения: 12
Регистрация: 13 април 2011, 17:33

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от marvel »

Имайте предвид, че информацията във втората статия е остаряла; от три години е активна нова версия на стандарта - 2.21. Основните промени са именно в жанровете.
Също така жанр "prose" няма и в 2.1.
Гост

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Гост »

marvel написа:Имайте предвид, че информацията във втората статия е остаряла; от три години е активна нова версия на стандарта - 2.21. Основните промени са именно в жанровете.
Също така жанр "prose" няма и в 2.1.
ами дайте линк към стандарта 2.21 , на сайта http://www.fictionbook.org/index.php/Документы
се споменава версия 3.0 бета и версия 2.1 а 2.21 не
освен това наистина няма prose . за това ето появява се корекция

Разказ с (не)очакван край -> det_irony

може би да се изчака известно време за да се появят и обсъдят предложения за корекции
в списъка
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

Архива за месец май може да намерите в първия ми коментар.
marvel
Мнения: 12
Регистрация: 13 април 2011, 17:33

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от marvel »

Коригиран архив за м.май: на този адрес.
Поправките са описани в началото на това съобщение.
Поправено е и заглавието на текст 24142.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

marvel написа:Коригиран архив за м.май: на този адрес.
Поправките са описани в началото на това съобщение.
Поправено е и заглавието на текст 24142.
Архивът за месец май е подменен с твоя.
Благодаря за положените усилия. ;)
ddd

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от ddd »

Според мен съвсем сте объркали архивите по месеци.Няма вариант MyLibFB2-2012-02-01 да е януари а MyLibFB2-2012-06-01 да е май.Просто нещо липсва а другото е с объркани места.
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от pechkov »

Архивът 2012-02-01 е създаден на 01.02.2012 год, и включва добавените произведения за месец януари до 31.01.2012 год включително. Подобно на този архив - всички следващи са по същата логика.

Задай правилен въпрос.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
ddd

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от ddd »

Добре, къде точно и в кой архив се намира, пример ...
Джаки Колинс - Власт, защото според мен липсва генерално.А в съдържанието на сайта присъства.Това е просто пример.Мислех, че има някаква грешка в подредбата и хронологията на имената на архивите.За мен, нормалното име на януари е 01-01-2012 а не 01-02 защото е създаван месец февруари.Името трябва да съдържа съдържанието а не датата на създаване.
Както и да е, това не е важно.Просто погледнете отново съдържанието на линковете и това към което водят за да е по-сигурно.
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от pechkov »

"Власт" от Джаки Колинс -> архив 2012-05-01 (за април), директория 23001-24000, файл 23872.fb2. Със същия номер присъства в библиотеката.

В големия архив трябва да има и програма за преподреждане на файловете с надписване на имената им с името на автора и произведението, в която програма има допълнителни опции, които всеки може да си избира според предпочитанието.

Ако искаш - обади ми се на скайпа (pechkov) ще обсъдим проблемите.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

След пускането на динамичната версия взех решение, че времето, което отделям за направата на този архив не е оправдано. Предпочитам да го инвестирам в други по-важни задачи свързани с библиотеката.
Всеки, който желае да има под ръка съдържанието на библиотеката, може да тегли периодичните обновления на динамичната версия.
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от pechkov »

Идеята е добра. Подобренията ще дадат нови възможности, но понеже трябва още мъничко време за реализация - направих архива за юни, и го качвам при другите архиви.


декември 2011


Обобщен архив до декември 2011 год включително

януари 2012

февруари 2012

март 2012

април 2012

май 2012

юни 2012


юли 2012
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от DrunkenDonkey »

Ех, въпреки всичко това архивче си ме радва, жалко за прекратяването му. Направих си програмка която минава през книгите, отделя жанровете, които ме интересуват и преконвертира за сони риидъра, много удобно. Дали ще може да се запазят годишни архиви?
snuri
Мнения: 12
Регистрация: 22 ноември 2010, 23:02

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от snuri »

Свалих го.
Жалко наистина,че няма да има месечни пакети на библиотеката.Все пак нито едно добро не идва без зло :Х
Гост

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Гост »

Без да звуча неблагодарно, бих искал да задам един въпрос:

По каква извратена логика трябва да инсталирам цялата библиотека като функционираща програма (динамична версия), в която да импортвам месечни обновления, само за да трябва след това да ги експортвам като пасивни файлове (статична версия), за да си ги кача на четеца, като чисто и просто мога да си сваля въпросното обновление и от него да си копирам файлчетата на e-booka?

Осмелявам се да изкажа предположението, че един подобен проект от типа "ползу роду" трябва да е максимално user friendly с цел покриване на по-голяма аудитория, с опции да бъде усложнен за по-тесни групи потребители, а не обратното...
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Endymion »

petrovich е написал защо се отказва. Ако много ти липсва архива винаги може да се захванеш да го правиш сам. За целта не е нужно да си част от екипа на библиотеката.

Лично аз не виждам полза да имам цялата библиотека при мен. Така и няма да се хвана да чета голяма част от книгите в нея.
Гост

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Гост »

Дори и да започна да го правя сам, моята "трибуна" е на друго място във виртуалното пространство, както и че не разполагам с възможности за адекватна скорост за ъплоуд на 2 гига архив, което ще направи труда ми за собствено ползване. Дали ще е малко или много не знам, не съм разглеждал в какъв формат и форма е архивът за динамичната версия.

М/у другото, последният торент за динамичната май е за юни, а тези дни следва да се появи августовският...
(освен ако този линк http://forum.chitanka.info/chitanka-dow ... t3178.html не е неправилен и трябва да намерим юлския/августовския ъпдейт някъде другаде)
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

Гост написа:Дали ще е малко или много не знам, не съм разглеждал в какъв формат и форма е архивът за динамичната версия.

М/у другото, последният торент за динамичната май е за юни, а тези дни следва да се появи августовският...
(освен ако този линк http://forum.chitanka.info/chitanka-dow ... t3178.html не е неправилен и трябва да намерим юлския/августовския ъпдейт някъде другаде)
Не знам на каква база правиш заключения при положение, че не си се запознал с основни функции на библиотеката.

Темата се изчерпа и затова ще напиша кратко упътване за хората, които имат желание да си свалят произведенията по месеци:
1. Отивате на „Новодобавено“;
2. Най-отдолу ще видите връзка „Още нови произведения »“;
3. В горния десен ъгъл ще забележите менюто „По месец“ щраквате върху бутона „показване“;
4. Избирате месеца, който ви интересува;
5. Придвижвате се най-отдолу и под „Сваляне на всички“ избирате формата, който ви удовлетворява;
6. Същото правите и за следващите страници (ако има такива);


Забележки:
1. Няма възможност за сваляне на книги групово, а само на произведения. В „Разлики между Читанка 1 и Читанка 2“ можете да получите повече информация за това каква е разликата между произведение и книга и има ли „хляб у нас“;
2. Архивите, които сте свалили трябва да се разархивират, за да се използват произведенията в тях. Отделно те (произведенията) могат, чрез "Regular Expressions" или друга система, да се преименуват както ви е най-удобно;
3. Пред всяко произведение има буквичка: „к“ — корекция на произведение, което е присъства в библиотеката; „Н“ — произведение, което за първи път се добавя в библиотеката.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости